Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Strażak »

Witam, sprzęt to Aabratek od kolegi Kuli nabyty 2 lata temu.
Sprzęt działał do tej pory bez zarzutu, parametry zawsze podczas pracy były do siebie zbliżone różnice w temperaturach były prawdopodobnie spowodowane warunkami atmosferycznymi. Serducho wychodziło wyśmienite - zbiornik 30 l
- przedgon - około 300 ml
- serducho - około 3500 ml
- pogon - około 1000 ml (szedł do następnego gotowania)
I było :freak:

A tu od par ostatnich gotowań :evil: lipa wychodzi około 2 - 2,5 l serducha i zaczyna mi przelewać przez chłodnicę :bardzo_zly: i wywala mi pogony - zapach fiołków

Doradźcie co się mogło stać ?
Parametry temperaturowe są w normie cały czas i porównywalne z poprzednimi gotowaniami.

pozdrawiam

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: exodus »

Kiedy ostatnio przesypywałeś wypełnienie ? Być może ubiło się, ewentualnie ścinki z sprężynek ( bo zakładam, że masz sprężynki pryzmatyczne) osiadły na podparciach i zalewa Ci kolumnę.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: lesgo58 »

Strażak pisze: Doradźcie co się mogło stać ?
Parametry temperaturowe są w normie cały czas i porównywalne z poprzednimi gotowaniami.
Temperatury nie zawsze odzwierciedlają zalewanie. Gdzie masz umieszczone termometry?
Przyczynę upatruję w zbyt mocnym grzaniu. Może zmieniły Ci się parametry napięcia w sieci.
Drugą przyczyną może być (jeśli za wypełnienie masz sprężynki) samoistne ich ubicie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

exodus pisze:Kiedy ostatnio przesypywałeś wypełnienie ? Być może ubiło się, ewentualnie ścinki z sprężynek ( bo zakładam, że masz sprężynki pryzmatyczne) osiadły na podparciach i zalewa Ci kolumnę.
Mam sprężynki, 2 grzania do tyłu - wyciągnięte - miedziane odświeżone, KO wygotowane.
Po wsypaniu do rury ( lekko stukane podczas wsypywania ) 1 cm poniżej łącza. Tak było od samego początku.
lesgo58 pisze:Temperatury nie zawsze odzwierciedlają zalewanie. Gdzie masz umieszczone termometry?
Przyczynę upatruję w zbyt mocnym grzaniu. Może zmieniły Ci się parametry napięcia w sieci.
Drugą przyczyną może być (jeśli za wypełnienie masz sprężynki) samoistne ich ubicie.
1 term. w zbiorniku
2 term. w kolumnie 45 cm od zbiornika ( kolumna - miedź 20 cm połączenie SMS, KO 115 cm)
3 term. w głowicy

Jak sprawdzić parametry napięcia w sieci ?

Wskazania termometrów powtarzalne z poprzednimi gotowaniami (niewielkie różnice) wszystko notowane :)

Odbiór serducha około 1 l na godz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Szlumf »

Jaka średnica kolumny? Z jaką mocą pracujesz? Zalewasz kolumnę przed stabilizacją?
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: przemu87 »

To stukanie jest pewnie twoim problemem, jeśli już to oklepuj kolumnę ręką przy zasypywaniu i to wystarczy. Ewentualnie zmniejsz moc roboczą i zobacz co się będzie działo.
Napięcie się mierzy woltomierzem, tobie by pasowało zmierzyć z jaką moca roboczą pracujesz. Do tego celu zdałby się watomierz.
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Kolumna 60.3 KO
Zbiornik 30 l
2 grzałki - 2000 W i 1500 W
grzałka 2000 W przez regulator

PROCES:
Grzanie 3500 W trwa około 43 - 45 min bez różnicy czy zima czy lato

Stabilizacja:
Grzanie 1500 W ( 2000 W wyłączone )
Temp. na zbiorniku 88 - 90 C
Temp. na kolumnie 77 - 80 C zależy jak zdążę wyłączyć grzałkę 2000 W
Stabilizacja trwa u mnie 50 - 60 min

Przedgon:
Grzanie 1500 W
Temp. na zbiorniku pomiędzy 88 - 91 C ( nie podaję dziesiątek, termometry dają mi podgląd do dwóch 0 po przecinku )
Temp. na kolumnie 77 - 78 C ( po przecinku jw. )
Temp. na głowicy 77 C ( zawsze 0,3 - 0,6 poniżej temp. kolumny )
Przedgon 200 ml.

Stabilizacja:
Grzanie 1500 W + 30 % 2000 W czyli 600 W = 2100 W
Temp. zbiornik 90,xx C czasami 91,xx C
Temp. kolumna 77 - 78 C
Temp. głowicy 77 - 78 C ( różnica pomiędzy kolumną a głowicą waha się 0,05 a 0,10 C )

Serce:
Grzanie jw.
Temp. zbiornik 90 - 92 C ( zależy od dnia - pogody i nie wiem czego jeszcze )
Temp. kolumny 77 - 78 C
Temp. głowicy 77 - 78 C ( różnica pomiędzy kolumną a głowicą waha się 0,00 a 0,05 C )

Koniec odbioru serca początek odbioru pogonów:
Temp. zbiornik 97 - 99 C ( stwierdzane organoleptycznie :odlot: )

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Drupi »

Jeśli przelewa przez chłodnice , to widać że jest podobna sytuacja jak przy zbyt mocnym grzaniu jak popdczas zalewania, albo zbyt małe puszczanie wody przez chłodnice, watomierz określi prawde. Woda na powrocie powinna mieć między 50 a 70 stopni C.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

Drupi pisze:Jeśli przelewa przez chłodnice , to [...] zbyt małe puszczanie wody przez chłodnice,
Co ty za bzdury piszesz :?: :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Na chłodnicy mam 40 - 50 C
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: przemu87 »

Jeśli zostane zszykanowany to ok, ale to także może mieć takie skutki że za mało wody idzie na chłonicę. Ja tak miałem. Zawsze było ok ale to lato było bardzo suche, mieszkam na piaszczystych terenach wiec: od lata musze kurek w kranie bardziej odkręcać zeby skropliło mi parę w głowicy z tego powodu, że mam niższe ciśnienie w kranie. Więc z własnego doświadczenia wiem że taki przypadek jest możliwy. Ja zawsze sprawdzam odcinek chodzący w jakim jest stanie kolega Strażak może nie zwracać na to uwagi.
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: HomoChemicus »

Co innego wyrzut pary przez głowicę, a co innego wyrzut samej cieczy.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

przemu87 pisze: to także może mieć takie skutki że za mało wody idzie na chłodnicę.
No nie, następny :bardzo_zly: A doczytałeś, że koledze przelewa się przez skraplacz a nie paruje :?: :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: przemu87 »

U mnie kapało z glowicy, dałem więcej wody na skraplacz i było ok. Jestem oszczędny czasami az za bardzo :D
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: przemu87 »

I żeby nie było piszę co zaobserwowałem u mnie nie mówie że u każdego może być to samo. Nie chce sie kłócić , nie mam aż tyle doświadczenia piszę tylko co u mnie się działo. Jedno jest pewne kolega ma kilka opcji do sprawdzenia i chyba je sprawdził i jest ok , bo w innym temacie "dał głos" a wtym cisza więc nie ma co kotów drzeć. Zdrówko :piwo:
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Kilka postów wyżej, napisałem cały proces.
Wyrzut jest cieczy nie oparów, temp. na wodzie z chłodnicy ( też mam term :D jest 40 - 50 C )

Odnośnie sprężynek ? Do tej pory była ilość X i po wygotowaniu sprężynek też tą samą ilość wsypałem lekko stukając rurą w trakcie wsypywania weszły wszystkie i pozostawiły 1 cm od góry luzu tak jak było do tej pory.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Lootzek »

Radius, u mnie przy pierwszym odpaleniu kolumny było dokładnie to co opisali koledzy - zbyt mały przepływ wody przez skraplacz skutkuje wypływem skroplin. Ostatnio zresztą znów mi się zdarzyło kiedy spadło ciśnienie wody. Dodam że za każdym razem działo się to tylko podczas stabilizacji :)

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: przemu87 »

U mnie się to działo właśnie podczs stabilizacji i ustawianiu przepływu wody przez skraplacz, dodam tyle ze nie zalewałem wczesniej kolumny( za mało mocy).
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: aronia »

Lootzek i przemu87 - a teraz szybkie pytania: czy byliście w tym czasie przy kolumnie/zareagowaliście od razu jak się pojawiły kropelki? Jeżeli na oba pytania odpowiedzieliście twierdząco to tylko dobrze o was świadczy.
No to dlaczego u was były kropelki, a nie para - odpowiedź wydaje się dość prosta: cały skraplacz z głowicą mimo, że nie wyrabiał z chłodzeniem jeszcze nie nagrzał się wystarczająco i to co powinno się skroplić na skraplaczu skraplało się na "zimnej"/niedostatecznie ciepłej głowicy - gdybyście zamiast reagować poobserwowali trochę to kropelki by zniknęły, a byłoby np tak: http://alkohole-domowe.com/forum/przest ... ml#p123429 :D
Kwestia wyrzutu - wysyp wypełnienie(możesz spróbować odsiać opiłki) i zasyp bez ubijania. Przy następnym procesie grzejąc pełną mocą zalej kolumnę(powtórz to kilkukrotnie) - podczas tego sprężynki same ułożą się tak jak im najbardziej odpowiada.
Niektórzy mocniej grzeją kolumny o mniejszych średnicach, więc ewidentnie sam jesteś winien tej sytuacji.
P.S. Chyba, że jest coś o czym nas nie informujesz - jakieś zmniejszenie średnicy w kolumnie np. nieprawidłowo wykonany pierścień centrujący albo półka OLM zasłaniająca zbyt duży przekrój kolumny.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Szlumf »

@ Strażak.
Nie do końca zrozumiałem Twój opis. Czy stabilizujesz z 1500W 50-60 minut i po tej stabilizacji odbierasz przedgony a potem podnosisz moc do 2100W i ponownie stabilizujesz dla tej mocy? Jeżeli tak to jak długo?
Moim zdaniem zalewa Ci kolumnę a ognisko zalania masz na dole. Jak masz stetoskop to co jakiś czas osłuchaj kolumnę może wyłapiesz bulgot. Przyczyną może być złe ułożenie wypełnienia lub zbyt mały odbiór. Przy 2100W możesz teoretycznie około 22ml/m a odbierasz 18ml/m.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: przemu87 »

Kolego aronia: tak byłem przy kolumnie i reakcja była natychmiastowa i wiem czym mogło to grozić. Kolego Strażak: podczas pisania swoich postów twoich jeszcze nie było, moderator musiał później je zatwierdzić
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: lesgo58 »

@strażak
Za diabła nie mogę zrozumieć Twojego procesu.
Serce:
Grzanie jw.
Temp. zbiornik 90 - 92 C ( zależy od dnia - pogody i nie wiem czego jeszcze )
Temp. kolumny 77 - 78 C
Temp. głowicy 77 - 78 C ( różnica pomiędzy kolumną a głowicą waha się 0,00 a 0,05 C )
Co to oznacza? Podajesz wartości temperaturowe przyblizone. I to do 1ºC. W nawiasie z kolei do setnej części.
Powiem Ci tak. Przy Twojej kolumnie jesli ustawisz grzanie na 2100W (swoją drogą radziłbym Ci zmienić grzałki na stałą 2000W i podpiętą do regulatora o mocy 1500W) to przy konfiguracji jaką posiadasz nie powinno się nic anomalnego dziać. Jeśli mimo to się dzieje to tak jak napisałem albo problemy z siecią bo jakimś trafem grzejesz zaraz pod progiem i każdy skok napięcia w górę powoduje zalanie i efekt plucia płynem, albo coś nie tak z samą konstrukcją kolumny bądź wypełnieniem. Nie wykluczałbym też brak zdolności skraplacza do pełnego schładzania.
U mnie przy grzaniu 4kw i pełnym przepływie wody mimo iż już kolumna jest zalana i mam płyn w skraplaczu nie obserwuję przelewania się płynu. Przelewanie się płynu obserwuję w dwóch przypadkach. Gdy za słabo mam puszczoną wodę (bo zapomniałem np odkręcić większy przepływ) bądź grzałbym pełną mocą za długo. U mnie nawet po kilku minutach przy pełnym zalaniu nie obserwuję wypływu niczego. Ty masz maksymalną moc tylko 3500W.
Następna sprawa. Piszesz, że te anomalie występowały dopiero przy ostatnich pędzeniach. No więc tym bardziej przyglądnij się wypełnieniu.
Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:
1. Przesypał bym wypełnienie. Nie ubijał go w żaden sposób - tylko równomiernie i powoli wsypał. Od bardziej przewiewnego do mniej. Czyli miedź z dołu sprężynki KO z góry. Żadnych przerw między wypełnieniami.
2. Zmierzył napięcie w sieci. Jednocześnie sprawdziłbym parametry grzałek. Sprawdziłbym regulator napięcia i porównał moce grzałki w i odpowiadające im procenty na wyświetlaczu. Ułatwi Ci to w przyszłości operowanie tym regulatorem. Nie zawsze 30% na regulatorze odpowiada 1/3 mocy grzałki. Różnice potrafią być znaczące.
3. Wyrzuciłbym wszelkiego rodzaju przewężenia ( typu pierścienie centrujące itp). Ogólnie obejrzałbym kolumnę. Nie powinno być żadnych przewężeń od dołu do głowicy. Jedyne dopuszczalne przewężenie to to pod kolumną (fitting?). Tylko ważne żeby było puste.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

Lootzek pisze: u mnie przy pierwszym odpaleniu kolumny było dokładnie to co opisali koledzy - zbyt mały przepływ wody przez skraplacz skutkuje wypływem skroplin.
przemu87 pisze:U mnie się to działo właśnie podczas stabilizacji i ustawianiu przepływu wody przez skraplacz,
No, właśnie. Takie zjawisko może wystąpić, gdy przepływ jest za mały i pary alkoholu docierają do samej góry skraplacza i ich część skropli się już praktycznie poza samą rurą, ale na zimnych końcówkach i nie ma to nic wspólnego ze zjawiskiem wypływu destylatu opisanym przez strażaka. Jemu zalewa kolumnę i regulacja przepływem wody nic tu nie da :!:
lesgo58 pisze: Przelewanie się płynu obserwuję w dwóch przypadkach. Gdy za słabo mam puszczoną wodę (bo zapomniałem np odkręcić większy przepływ)...
Jak to możliwe przy niezalanej kolumnie :?: :o A przy zalanej, to chyba przepływ wody nie ma tu znaczenia tak, jak napisałem powyżej ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

@lesgo58
odnośnie procesu którego ty nie rozumiesz, przepraszam może za mało ściśle napisałem
odbiór serducha:
temperatura zbiornika - 89,36 do 92,03 to są najniższa i najwyższa temperatura odnotowana w momencie rozpoczęcia odbioru serca podczas 100 gotowań
temperatura kolumny - 77,80 do 78,30 ( jw 100 gotowań )
temperatura głowicy - 77,79 do 78,24 ( jw 100 gotowań )
Dla tego napisałem przybliżone czyli zawarte w przedziale jak pisałem poprzednio.

Odnośnie - coś nie tak z kolumną ? chyba nie ponieważ 100 razy wyszło :odlot: i wszyscy chwalili, sprawdzone w laboratorium na ewentualność metanolu i nie stwierdzono takiego.

Przewężeń nie mam wszystko gładkie od dołu do góry:
- zbiornik 30 l ( nie keg )
- krótka rura z miedzią ( sprężynki )
- długa rura z KO ( sprężynki )
- głowica
wszystko na łączach SMS, żadnych pierścieni centrujących

@radius
dokładnie mi zalewa kolumnę i głowicę aż po czubek :cry2:
Już pisałem cały proces powtarzalny od 2 lat 100 gotowań, odbiory przedgonów, serca i pogonów były w normie, niewielkie wahnięcia w temperaturach ale nic się nie działo do nie dawna. Po odebraniu 2 - 2,5 l serducha następuje wyrzut - wyciek górą przez chłodnicę.

Może dzisiaj odpalę po południu maszynerię, spróbuję zmniejszyć grzanie i ewentualnie zwiększyć odbiór.
Do tej pory robiłem na mniejszym odbiorze i jednokrotnym gotowaniu i wychodziło praktycznie Delux.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: lesgo58 »

@radius
I oto mamy do czynienia z typową grą słów. Powtarzając słowo wypływ nie miałem na myśli typowego wypływu płynu ze skraplacza.
Raczej zjawisko, które opisałeś. Czyli spod przykrywki wydobywały się krople destylatu, którego opary nie miały gdzie się skroplić, i wydostały się na zewnątrz. Część się skraplała na zimnych ściankach. Reszta i tak w postaci pary szła w powietrze. Odkręcenie wody powoduje zniknięcie tego zjawiska.
I właśnie to zjawisko opisywałem w poprzednim poście. Zaznaczając, że występuje tylko w dwóch opisanych przypadkach.
No i chyba o tym zjawisku tu dyskutujemy?
P.S. Jednak u kol. @strażak wypływa destylat. Dziwne. Myślałem, że to jest niemożliwe.
Zwłaszcza, że grzeje tylko mocą 2kW!!!
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Szlumf »

Ale dzieje się to po 2,5godz. odbioru. Czyli nadwyżka refluksu nad możliwościami spływu w kolumnie jest minimalna. Moim zdaniem zwężenie powodujące zalanie jest nad dolnym termometrem bo jedynie tam jest jakieś zmniejszenie przekroju kolumny. Przesypanie wypełnienia powinno pomóc na dłużej. A na szybko to zwiększenie odbioru ale niestety kosztem jakości.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

lesgo58 pisze:No i chyba o tym zjawisku tu dyskutujemy?
Tak, jest :ok:
lesgo58 pisze:Jednak u kol. @strażak wypływa destylat.
Oczywiście, bo ma zalaną kolumnę, a dlaczego, to właśnie próbujemy wyjaśnić, bo rzeczywiście jrśli przy takiej średnicy kolumny i grzaniu 2 kW, pod koniec procesu następuje zalewanie kolumny, to musi być gdzieś błąd konstrukcyjny. Albo przewężenie, albo ubicie sprężynek. I tak, jak napisał szlumf, musi pracować na granicy refluksu 4:1, jeśli nawet nie 3:1.
@Strażak, jeszcze ja napiszę; przesyp wypełnienie, ale bez ubijania i sprawdź połączenia, bo być może tam jest problem?
Przyszło mi jeszcze jedno do głowy. Jak wysoką masz tamkę w głowicy? Może jest za wysoka i mocno dławi przepływ par?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Dzięki za rady, kilka sprostowań:
W kolumnie nie ma żadnych przewężeń od zbiornika po głowicę już to pisałem.
Kolumna wykonana przez kolegę @Kula więc raczej dobrze wykonana, do tej pory sprawowała się bez zarzutu. Sprężynki ? były do tej pory cały czas w tej samej ilości ? więc jak lekko nie postukam to nie zmieszczą się wszystkie ? spuchły ?
Podsumowując moje spostrzeżenie jak do tej pory samochód działał wyśmienicie a teraz prycha to chyba nie wina producenta i złego wykonania tylko gdzie ińdziej trzeba szukać. Bez URAZY.

A teraz za radą poleciałem do Castoramy i kupiłem watomierz i tu moje zdziwienie :shock: grzałka która powinna grzać mocą 1500 W pobiera prąd 1384 - 1410 W a grzałka 2000 W pobiera 1863 - 1892 W
Czyżby grzałki się wypaliły ( zużyły ) to w takim wypadku jadę na niższym grzaniu niż w założeniu jakim miałem grzać, czy może to ma wpływ na mój problem ? ( nie wiem jak grzałki brały prąd jak były nowe bo nie mierzyłem watomierzem poboru )

Uruchomiłem sprzęt więc dzisiaj będę coś więcej wiedział - sprężynek nie przesypywałem ale obie grzałki lecą przez watomierze w tym jedna przez regulator, tak więc będę się starał ustawić regulator nie według % a według wskazań na watomierzach.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Szlumf »

Strażak pisze:Dzięki za rady, kilka sprostowań:
W kolumnie nie ma żadnych przewężeń od zbiornika po głowicę już to pisałem.
A to ciekawe. Masz termometr "opaskowy" czy "laserowy" na tych 45cm od kotła? O ile wiem to Kula takich nie stosuje ale może 2 lata temu takie instalował.
A jeżeli samochód po dwóch latach zaczął prychać to gaźnik mu się zapchał paprochami :D .
W Twoim przypadku te "paprochy" to na 90% ścinki ze sprężynek. Kolega od którego zapożyczyłem pomysł ze stetoskopem miał bardzo podobną sytuację i po porządnym przepłukaniu sprężynek uzyskał parę łyżek ścinków.

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Dzięki @Sztumf po dzisiejszym gotowaniu i tak miedź miała iść do czyszczenia więc przepłuczę dokładnie sprężynki KO
Fakt jak uznać termometr bagnetowy jako przewężenie to jest przewężenie :D port termometru jest przyspawany na równo do rury więc tylko bagnet powoduje przewężenie, ale do tej pory nie sprawiał problemu.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Drupi »

Mogło kiedyś nawet być za dużo płynu w kotle i przy zalewaniu poszła piana np. z jakiejś owocówki, lub ze źle sklarowanego nastawu cukrowego, i zafajdała katalizator dawno nie trawiony, i przez to zalewa kolumne bo nie ma powrotu skroplin a para się przeciśnie.
I like noble drinks.

rudam1
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 21 sty 2013, 13:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Górny Śląsk
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: rudam1 »

Witam
Kolego Strażak,po przeczytaniu całego tematu, jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że po tych 100 gotowaniach może osadził ci się kamień wewnątrz chłodnicy i straciła ona swoją moc chłodzącą.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

Kurde, miałem tego posta wypierdzielić, ale ostatecznie zaakceptowałem. Niech i innym poprawi się humor :hahaha:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Więc tak, dla ścisłości:
W kotle 30 l płynu zawsze jest w okolicach 27 l
Owocówek nie robię jeszcze choć nie mówię że nie będę robił.
Nastawy cukrowe są wyklarowane do czystego przejrzystego płynu mam czas i nic mnie nie goni :D
Odnośnie kamienia wewnątrz chłodnicy cóż nie wiem czy na KO osadza się kamień ? a w szczególności w trakcie ciągłego przepływu.

Na tą chwilę wygląda to że:
1 - grzałki straciły swoją pierwotną moc
2 - sfiksował regulator mocy bo przy podłączonej grzałce 2000 W i ustawieniu 30% watomierz pokazał że grzałka pobiera 1200 W
więc sumując nie grzałem mocą łączną 2100 W tylko około 2600 - 2700 W i tu może być pies pogrzebany.
Jak za kończę gotowanie będę wiedział czy dalej anomalia wyrzutu występuje.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: HomoChemicus »

rudam1 pisze:po przeczytaniu całego tematu
Ta... Lepiej przeczytaj temat jeszcze raz.


A co do tematu, to przesyp wypełnienie i zobaczymy co z tego wyniknie.
A z grzałkami to normalne, że mają mniejszą moc.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Pretender »

radius pisze:Kurde, miałem tego posta wypierdzielić, ale ostatecznie zaakceptowałem. Niech i innym poprawi się humor :hahaha:
Ehhhhh... Radius, będziesz miał mnie na sumieniu..... 8-)

Autor tematu
Strażak
20
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 14:29
Krótko o sobie: Strażak, Wędkarz, Motocyklista, a teraz również alkoholo-amator :D
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Strażak »

Skończyłem gotować, więc problem był w sfiksowanym regulatorze mocy :(
Po ustawieniach według watomierzy wszystko wróciło do normy - maszyneria pracuje idealnie.

Dzięki za podpowiedzi i nakierowanie mnie gdzie szukać problemu.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

No i gitara :ok:
A co do regulatora; chińszczyzna to toto lotek. W młodości (mojej) mówiło się, że chińskie to są dobre tylko ping-pongi i trampki :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: Drupi »

Widzisz @radius jest gitara . A jak na pierwszej stronie o tym pisałem , ty nazwałeś to bzdurą. A dopiero od roku jestem na tym forum.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przelewa mi kolumnę - wyrzut przez chłodnicę

Post autor: radius »

No i dalej twierdzę, że napisałeś bzdurę. Jeszcze raz zacytuję do czego odnosi się moje twierdzenie;
Jeśli przelewa przez chłodnice , to[...]zbyt małe puszczanie wody przez chłodnice,
I tylko do tego, a nie do zbyt dużej mocy grzania ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”