Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik89
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 29 sie 2018, 22:17
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: Psotnik89 »

Witajcie,

wiem, że na takie pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Ale natłok informacji i ich sprzeczność z różncyh źródeł zamiast pomóc tylko pogorszyło sprawę. Proszę Was więc o pomoc, mam w planach kupić pierwszy destylator. Chciałbym zacząć bawić się z wyrobem domowych alkoholi - bimbru, nalewek, spitytusu (do wyrobu nalewek) a docelowo - do wyrobu whisky. Mieszkam obecnie w Szkocji, kolekcjonuje szkockie whisky z różnych destylarni, i fajnie by bybło gdyby na barku obok stanęły także moje własne wyroby. Mam tu dostęp do dębowych beczek, słodu jęczmiennego i wszystkich potrzebnych rzeczy - tylko destylatora brak :cry2:

Czytałem o głowicach aabartka ale nie wiem, którą wybrać (a wybór jest przeogromny jak dla laika :odlot: )
Skracając, szukam czegoś do 2000zł, elektrycznego, nie zimne palce, co da radę ogarnąć początkujący, a co będzie służyło przez dłuższy czas.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi :poklon; :poklon;

Pozdrawiam Sedrecznie !

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: PETER29 »

Super że najpierw czytasz, następnie pytasz a na końcu kupujesz - bedą z Ciebie ludzie. Aabratek jest sprzętem uniwersalnym czyli zrobisz od smierdzącego bimbru przez smakówki po spiryt klasy LUX. Osobiście polecam ci franzmastera ( aabratek.pl). Dodatkowo na forum są Kula, Akas, Ks2507, Herbata666. Wszyscy mają fach w ręku a wybór pozostawiam Tobie.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: wladka »

Witaj ,mieszkasz w Szkocji celuj więc w półkową kolumnę miedzianą lub nierdzewną ,pozwoli Ci ona na większy zakres prób i błędów od każdego innego sprzętu a jakość po jakimś czasie będzie szkocka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tylko to niestety nie jest sprawa 2000 zł.
jak by co to jestem na PW.
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Drupi »

Ja nie robię owocówek bo nie mam kega z płaszczem, ale może ktoś z was powiedzieć jaka jest różnica w smaku produktu, między kolumną półkową na zdjęciu, a zrobieniem na samym katalizatorze miedzianym, gdzie z wysokości sprężynek można sobie zrobić tyle półek ile się chce ?? Lub na czym polega ta różnica.
I like noble drinks.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: johnex »

Przyłączam się do pytania kolegi @Drupi co jest fenomenem kolumn półkowych. Może ktoś mądry nam to wytłumaczy.
Z tego co czytałem to są one używane jako kolumny przemysłowe w dużej skali np. przy destylacji ropy naftowej. Przy ropie naftowej ma to sens bo z różnych części kolumn odbierane są różne pochodne: olej opałowy, napędowy, nafta, benzyna.
Mam nieodparte wrażenie że kolumny półkowe w przypadku alkoholu to trochę "przerost formy nad treścią". Jeżeli się mylę to proszę wyprowadzić mnie z błędu.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: czytam »

Kolumny zasypowe do zastosowań domowych projektuje się z dużym zapasem półek teoretycznych. W trakcie procesu okresowego zmienia se zawartość alkoholu w zbiorniku i warunki pracy kolumny. Maleje ilość półek. Jest ich jednak nadal wystarczająca ilość do otrzymania czystego spirytusu.
Dla alkoholi smakowych (czy to zbożówek czy owocówek) ważna jest natomiast stabilność procesu, a tą zapewnia stała ilość półek rzeczywistych. Trudniej zrobić błędy i wydobyć to, co się chce oraz nie stracić tego, co w produkcie końcowym być powinno. Oczywiście można zrobić też dobrą smakówkę na kolumnie zasypowej ale jest to trudniejsze.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: lesgo58 »

johnex pisze: Mam nieodparte wrażenie że kolumny półkowe w przypadku alkoholu to trochę "przerost formy nad treścią". Jeżeli się mylę to proszę wyprowadzić mnie z błędu.
Mógłbyś podać źródło o które opierasz swoje nieodparte wrażenie?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: johnex »

Źródła nie podam no bo to moje osobiste przemyślenia. Chodziło to aby ktoś w prostych słowach wytłumaczył mi (a może i innym) po co kupować kolumnę półkową za 2-3 tysiące, jak można dobrą smakówkę zrobić na zmodyfikowanym aabratku.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: szatajoh »

Żeby nie powtarzać tego samego cytuje post kwik44

Re: Kolumna półkowa według lesgo58



Postautor: kwik44 » środa, 9 mar 2016, 15:46
Lesgo - powiedziałbym dla porządku, że na krótkiej kolumnie z wypełnieniem też jesteś w stanie uzyskać dobry smakowy trunek.
Niemniej jednak trzeba podkreślić, że kolumna półkowa dzięki swoim cechom pozwala na otrzymanie tegoż smakowego trunku "dużo" łatwiej.

Półki z jednej strony pozwalają nam na zagęszczenie przedgonów (jeśli tak chcemy odbierać), z drugiej buforują świetnie pogony. To powoduje, że destylat świetnie zachowuje charakter surowca, łatwiej odebrać przedgon, ilość otrzymanego w jednym przebiegu serca jest dużo większa (na wypełnieniu zwykle kończyłem przy 96 stopni w kotle teraz mogę odbierać do właściwie 99). Co też ważne - wszystko dostajemy właściwie w jednym przebiegu. Same zalety ;) Mam nadzieję, że zachęcimy smakoszy owocówek i zbożówek do zabawy w budowę półkowej. Sam się teraz zastanawiam po ostatnim sezonie po co robiłem szerszą rurę do spirytusu... Z nalewkami też będę przechodził na destylat ze zboża.

kwik44

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: yacequ »

A chłopina nadal wie, że nie wie. Bo PT Panowie zajechali temat na aseptycznych polemikach. Szkoda, że @magas nie zabrał głosu, jest celny w ocenach.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik89
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 29 sie 2018, 22:17
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Psotnik89 »

Bardzo dziękuję Panowie. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji, za i przeciw, zdecydowałem się na miedzianą kolumnę półkową ze zbiornikiem z płaszczem olejowym i dwoma grzałkami po 2 kW oraz regulatorem mocy. Jak szaleć to szaleć - kupię raz a porządnie. Tylko... czy myślicie, że będąc zielonym, całkowicie początkującym będę w stanie w ogóle na tym, pracować i się połapać?
Pozdrawiam

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Drupi »

Połapiesz się z pewnością . Tylko zanim zamówisz powinieneś spróbować trunku z półkowej. Mnie nie smakują produkty mniej doczyszczone, a na takiej zasadzie działa półkowa . Ma to taki jakiś lekko bimbrowy smak i odorek, ale to musi być żeby pozostał smak.
I like noble drinks.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Szlumf »

@ Drupi.
To czy produkt z poprawnie wykonanej kolumny półkowej jest mniej doczyszczony i bimbrowaty nie zależy od kolumny tylko od operatora. Jego wiedzy, umiejętności i oczekiwań. Na półkowej możesz zrobić dobry trunek pijalny praktycznie natychmiast lub niepijalną bazę do uszlachetniania w beczce przez parę lat.
@ Psotnik 89.
Polecam lektury i modyfikację kolumny zgodnie z wnioskami jakie z nich wyciągniesz. Szczególnie chodzi mi o miedź w części zstępującej kolumny.
topic13526.html.
nie-uzywam-miedzi-sposoby-gr000by-ego-t11772.html.

jacekgarb
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 27 paź 2018, 19:49
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: jacekgarb »

Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu. Mianowicie zamierzam zrobić pierwszy destylator z kega. Keg 30 litrów, złącze sms, rura 50mm stal nierdzewna. I mam kilka pytań. Jaka wysokość kolumny najlepsza? Planuje zrobić wizjer - latarkę w kolumnie i na jakiej wysokości ją umieścić? Jeśli chodzi o montaż termometrów to okrągłe tarczowe w kegu. Czytałem, że najlepiej zaspawać rurkę 10mm i wspawać od góry w keg i po prostu włożyć, a jak zamontować ten precyzyjny na górze? Czytałem o wężu silikonowym i zaciśnięciu tego w wywierconym otworze? Dwa odstojniki wielkości po 300ml ze spustem. Chłodnica z rurki 10mm ok. 3mb skręcone, plus zimne palce i pytanie ile najlepiej 6-8 po 10mm? Podgrzanie z butli gazowej. Spawane będzie w osłonie argonu, kolega to zrobi profesjonalnie bo to jego zawód. Proszę o sugestie i podpowiedzi przesyłam podgląd w załączniku.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 paź 2018, 20:33 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa ortografii

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: prolog1975 »

Co mamy Ci napisać każdy kto jest na forum i czyta taki post widzi człowieka, który nie zadał sobie trudu skorzystania z szukajki, idzie na lenia.
Zacznij czytać od podstaw
kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... t9284.html
Na początek starczy zastanów się i zadaj pytania, na które uzyskasz odpowiedź.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Szlumf »

Masz kupla spawacza i chcesz robić zimne palce z odstojnikami. Można lecz są łatwiejsze systemy. Rzeczywiście chyba nic nie poczytałeś. Z tego samego materiału zrobisz super kolumnę rektyfikacyjną do spirytusu. Nada się też do smakówek z jabłek czy zboża. Twoja chłodnica końcowa może łatwo zamienić się w MŁOT THORA itd... Odpowiedz na pytanie - co, ile, z czego, jakie warunki lokalowe? No i jednak bez gazu tylko na prund. Jak słabo z kasą to śmiało pytaj na PW to podpowiem.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: zzibii »

Do kolegi @jacekgarb.
Masz kolegę który jest profesjonalnym spawaczem i "ładujesz" się w zimne palce i odstojniki. Za tą samą kasę i z tego samego materiału kolega pospawa Ci super kolumnę. Będziesz miał "mercedesa" z którego zrobisz spirytus z cukrówki jak i przedestylujesz zborze czy owoce na smakówkę. Złącza sms pozwolą na dowolną konfigurację sprzętu. Poczytaj o aabratku, OLM, buforze, katalizatorze.. Nasz guru kolega @lesgo58 (na jego wiedzy i doświadczeniu każdy się tu uczył i uczy) posiada gotowe rysunki techniczne większości kolumn i w/w dodatków, wiem, że wysyła zaineresowanym na PW. Wystarczy tylko poprosić, skopiować i pospawać. Po co na nowo odkrywać koło...
Co do grzania, to od razu pomyśl o prądzie. Grzanie gazem to proszenie się o kłopoty. Sam grzałem na taborecie, ale zrezygnowałem dla własnego bezpieczeństwa i wygody.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik89
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 29 sie 2018, 22:17
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Psotnik89 »

Witajcie :)
nawał pracy ostatnio i nie ma nawet czasu coś napisać. W końcu przyszło moje cudeńko, choć kurierzy chyba nie byli delikatni bo paczki wyglądały tragicznie przy odbiorze, a przejechały prawie 2,5 tysiąca kilometrów...
Jeszcze nie złożona do końca (czeka na wolny dzień) ale już stoi po sam sufit :)

Kukurydza jest już zakwaszana i jeszcze tylko jeden mały drobiazg - polecicie jakiś olej do kega z płaszczem olejowym? Producent mówi o shell'u, ale tutaj jest na prawdę drogi. Znacie jakieś godne zastępstwo?

Zamieszczam jeszcze zdjęcie :)
44977554_250566375583562_3956593997006241792_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 paź 2018, 22:37 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

akczak
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 15 gru 2017, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: akczak »

Witam. Nie wiem gdzie jest "tutaj", ale wpisz w szukaj na eBayu nr aukcji 272096001283
To będzie ok.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 06:05 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa ortografii
Awatar użytkownika

Autor tematu
Psotnik89
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 29 sie 2018, 22:17
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Psotnik89 »

Dziękuję znalazłem :) Przepraszam za " tutaj ", chodziło mi o Szkocję :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 08:43 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Domin(alkoholik)
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 1 lis 2018, 11:50
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Proszę o podpowiedź - pierwszy destylator

Post autor: Domin(alkoholik) »

Witam,
Ładny sprzęcik:) Kiedy będzie pierwszy wyrób? Podjadę na poczęstunek:)
Pozdrowienia z Anglii
Dominik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”