Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
teoretyk01
2
Załączniki
Proszę o ocenę projektu

Postautor: teoretyk01 » czwartek, 8 sie 2019, 07:31

Witam szanownych kolegów.
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Trochę się naczytałem na forum i innych stronach o domowym alkoholu i zamarzyła mi się domowa śliwowica lub nalewka z owoców z ogrodu na własnym spirytusie. Niestety wszystkie projekty jakie widziałem to keg 30 lub 50 litrów rury fi 60 lub więcej a więc spora produkcja a co gorsza koszty kolumn rzędu 2 tys zł. Nie jestem hurtownikiem a dla paru butelek to za duży koszt. Przeglądając różne strony wpadł mi projekt aparaturki z rurek miedzianych gdzie jak myślę wystarczy garnek 5 litrowy i jedna flaszka z jednego grzania. Wszystko z miedzi a więc materiał dostępny można łatwo łączyć i lutować. Projekt zamieszczony jest na stronach fachowców zza wschodniej granicy i jak myślę w tej dziedzinie są obeznani.
Projekt przedstawia rysunek o nazwie schemat budowy. Podłączenie wody i sposób chłodzenia rysunek schemat działania. Po licznych przeczytanych stronach i instrukcjach mam kilka nie rozwiązanych problemów.
1. Czy taka kolumna ustabilizuje się i będzie można otrzymać destylat gotując w 5 litrowym garnku, jak tak to ile można otrzymać destylatu z 5 litrów.
2. Czy wymiary podane przez projektanta są obowiązkowe myślę że można wydłużyć chłodnicę refluksu lub rurę 35mm a może to wpłynie źle na pracę kolumny. Chłodzenie refluksu reguluje się zaworkiem na wężyku dopływowym wody.
3 Czy w takiej kolumnie muszę zastosować jakieś wypełnienie jeżeli już to możliwe jest to tylko w rurze 35 mm.
Bardzo broszę o uwagi doświadczonych fachowców
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Rabat 3%
Drożdże Szlach.Turbo48-komplet 20 sztuk
Cena: 170.00 zł   Dostawa za 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

radius
5000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Proszę o ocenę projektu

Postautor: radius » czwartek, 8 sie 2019, 08:12

@teoretyk01, przejrzyj ten temat - miedziany-destylator-do-zbozowek-t7313.html, zwłaszcza pierwsze 3 strony :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
teoretyk01
2
Załączniki

Postautor: teoretyk01 » sobota, 10 sie 2019, 06:41

Dzięki za wskazówki ale po przeczytaniu nadal mam pytania. Czy rura 35 mm i jej długość będzie dobra czy da się otrzymać produkt dobrej jakości ? Drugie pytanie to czy naczynie do gotowania 5 l wystarczy aby nie było tak że po stabilizacji kolumny nie będzie co destylować albo otrzymam szklankę pogonu ?

chprzemo
400
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: chprzemo » sobota, 10 sie 2019, 09:15

Pomysł nad większym naczyniem żebyś za chwile nie żałował.
Do garnka 15 czy 20 litrów da się wlać 5 l. a odwrotnie nie ma takiej możliwości- pamiętaj o tym!
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Awatar użytkownika

zzibii
250
Załączniki

Postautor: zzibii » sobota, 10 sie 2019, 09:43

Ja zaczynałem od garnka 8 litrów i 100 cm rury miedzianej 28mm. Można było wyciągnąć do 1 litra spirytusu. Minusem była szybkość czas pracy do 8 godz. Potem był keg 30 i rura 40mm. Teraz mam kega 50 i rurę 60, OLM i buduje bufor. Doświadczenie zdobyte przy wcześniejszych sprzętach bezcenne.

Wróć do „Problemy i pytania”