Proszę o ocenę destylatora

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
podlasiak
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 18 paź 2012, 12:29

Post autor: podlasiak »

Drodzy psociarze! Po paru latach domowych psot, licznych artykułach, zmontowałem aparaturę jak na foto. Otóż zaczynając od dołu: taboret gazowy, beczka, keg 30l. w ubranku tzn. owinąłem ją wełną mineralna niepalną i folią termoizolacyjną aby zmniejszyć straty ciepła. Dorobiłem kolumnę fi 70mm wypełnioną w 80% zmywakami + 20% wiórkami miedzianymi. Na górze kolumny termometr, wyjście na deflegmator, odstojnik i chłodnicę. Czy nie przesadziłem? Proszę o sugestie i opinie. Czekam aż przepis na calvadosa dojrzeje i biorę się za psocenie.

Mod: post był napisany bardzo niechlujnie. Następny tak napisany pójdzie do kosza. Używamy polskich znaków!
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 paź 2012, 17:51 przez Agneskate, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: brak polskich liter, doprowadzenie do porządku postu
koncentraty wina
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: pokrec »

A foto gdzie?
Swoją drogą, to odstojnik możesz sobie darować. On nic nie daje.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
podlasiak
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 18 paź 2012, 12:29
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: podlasiak »

Moderatora przepraszam za poprzedni post.
Po komentarzu mam rozumieć, że odstojnik usuwam, deflegmator zostawiam i będzie oki?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: pokrec »

No, teraz to widać z grubsza co i jak.
Konkretnie: odstojników w ogóle się nie używa, bo wieloletnie badania naukowe nie tylko na tym forum, ale i na świecie, wykazały, że w najlepszym razie odstojnik nic nie daje a ino komplikuje życie.
Jak już masz taką rurę wypełnioną zmywakami i miedzią, to i szklany deflegmator możesz spokojnie sprzedać na jakimś forum aukcyjnym. On nie pomoże już praktycznie w ogóle, to tak, jakbyś do doładowanego diesla dodał jeszcze silnik od kosiarki, żeby zwiększyć kopa. Termometr i chłodnica są OK. Opary ze szczytu kolumny metalowej skieruj wprost do chłodnicy. I możesz zainstalować drugi termometr na kotle (albo z sondą zaraz nad wlotem kolumny), on pozwoli Ci oszacować, ile masz jeszcze dobroci w kotle.
Sprzęt bardzo ładny i owocówki oraz zbożówki na nim wyjdą pierwsza klasa.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: Emiel Regis »

Usuń ocieplenie z deflegmatora, poprawisz efekty. To nie kolumna.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
podlasiak
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 18 paź 2012, 12:29
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: podlasiak »

W sprawie tego drugiego termometru przy kotle lub z sonda przy wlocie. Pytam bo nie wiem. W jaki sposób ten drugi termometr pokaże mi ile dobroci zostało??Powiedz "pokrec" jak wtedy ma wyglądać psocenie.Jakie temp powinny być na górze i na dole.
Dlaczego mam usunąć ocieplenie z tej mojej rury?? W jaki sposób to pomoże??
Z góry dzięki za odp.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: radius »

Powiedzmy to jaśniej i dobitniej. Usuń wszystko, łącznie z ociepleniem rury głównej, poza tą rurą, termometrem i chłodnicą. Nieocieplona rura to będzie twój najlepszy deflegmator, w którym nastąpi częściowe skroplenie i powrót flegmy do kotła. Koniec, kropka. Nic więcej ci nie trzeba. Co do termometru w kotle, to wydrukuj sobie ten wykres i z niego odczytasz ile masz jeszcze alkoholu w nastawie oraz jakiej mocy destylat odbierasz ( to z termometru na szczycie).
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: pokrec »

A temperatur z wykresu nie traktuj jak Ewangelii, tylko jako wartości orientacyjne. Azeotrop (spirytus 96,5%) wrze w temp. 78,3 stopnia tylko w warunkach laboratoryjnych, jako substancja czysta (tylko etanol i woda, bez pozostałości drożdżowo - fuzlowo - surowcowych) i pod ciśnieniem normalnym.
W naszym hobby odstępstwa mogą sięgać nawet kilku stopni. Ale ważne są trendy, jak zapiszesz temperaturę na starcie, to wiesz, że np. 8 stopni więcej na głowicy to już pogony. Tak naprawdę, to na sprzęcie bez refluksu pracuje się pod kontrola alkoholomierza i sporadycznie - własnego smaku (jak się uchlasz, to przyśniesz a w warunkach taboretu gazowego to może oznaczać pożar, byłem świadkiem, jak paliła się chałupa z takiego powodu). Można nie mieć w ogóle termometrów i tego nie zauważać. A jak miałbyś "papugę" (poszukaj, co to jest na forum), to na termometry nie spojrzysz.
Popracuj, pobaw się, zdobądź doświadczenie i będziesz szalał. A na koniec dorobisz do Twojego sprzęciku głowicę refluksową. Tak się to skończy, chyba, że rzucisz to hobby w pierniki.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
podlasiak
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 18 paź 2012, 12:29
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: podlasiak »

Z psoceniem już jestem związany parę ładnych lat, ale zawsze odbywało się to "po dziadkowemu". Stary wypróbowany sprzęt typu "parnik" itd. Mało kto chciał poprawiać jakość wyroby, bo po co....i tak robił to co miał robić tzn. kopał w głowę. Stary typ myślenia.
Ja zacząłem od zestawu szklanego kupionego w internecie, a teraz pojawiło się coś w rodzaju hazardu, żeby lepiej, żeby jakościowszy towar wypsocić itd.
Na początku zaznaczam, że wszystkie swoje gadżety robiłem sam. Kupić gotową kolumnę to nie sztuka. I potem się chwalić wyrobami.
Dziękuję wszystkim za uwagi dotyczące usunięcia ocieplenia z deflegmatora- choć nie bardzo rozumiem czemu. Sprawdzę, porównam i rezultaty opiszę.

Autor tematu
podlasiak
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 18 paź 2012, 12:29
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: podlasiak »

Posłuchałem waszych rad i usunąłem szklany deflegmator oraz odstojnik. Została tylko ta rura+chłodnica. Wytłumaczcie dlaczego usunięcie ocieplenia, tak jak radził kolega Emiel Regis z rury ma pomóc? W jaki sposób??
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: prosze o ocene destylatora

Post autor: Zygmunt »

Flegma będzie w większym stopniu skraplać się na ściankach i wprowadzi namiastkę refluxu. Chłodniejsze ścianki= więcej skroplonej flegmy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

zbynio007
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 23 sty 2013, 15:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Proszę o ocenę destylatora

Post autor: zbynio007 »

witam kolego podlasiak, jeśli możesz to napisz jak wysoka jest twoja kolumna od kega do szczytu głowicy.

Autor tematu
podlasiak
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 18 paź 2012, 12:29
Re: Proszę o ocenę destylatora

Post autor: podlasiak »

ja mam u siebie równo 100cm. Troszkę za krotka pewnie ktoś powie, ale kupiłem ją za grosze. Dlatego nie chciałem przepłacać. Dla znajomych robię od 120cm w górę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”