Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Bubi
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 27 sie 2019, 21:05
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Bubi »

Czy ten regulator opisywany tutaj przez Drupiego i na zdjęciu przez Japitole rzeczywiście zda egzamin przed spadkiem ciśnienia?
U mnie ciśnienie w sieci wodociągowej jest w zasadzie stałe, ale okresowo, gdy inni domownicy odkręcają wodę, obserwuję „zadyszkę” wylatującej wody z chłodnicy i wtedy temperatura w ciągu kilku minut szybko na niej rośnie, osiągając wartość ponad 65 stopni, co powoduje wyłączenie grzałki przez sterownik. Bardzo jest to wkurzające, bo wymaga mojej reakcji zaworkiem kulowym i samym sterownikiem. Dlatego chciałbym ustabilizować przepływ wody w chłodnicy, bez zakazywania domownikom używania wody w tym czasie celem stabilizacji ciśnienia. Mam nadzieję, że opisywany tutaj reduktor sprawi, że odpowiednie ciśnienie będzie utrzymane zarówno w wyniku oddziaływania zbyt silnego strumienia wody, jak i w moim przypadku tj . przy spadku ciśnienia poniżej ustawionego poziomu, co powinno skutkować tym, że sprężyna i uszczelnienie w reduktorze opadają, umożliwiając większy przepływ wody, tym samym stabilizując jej przepływ.

użytkownik usunięty
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Taką samą sytuacje mam u siebie i od czasu zamontowania regulatora mam spokój. Tak że działa i spełnia swoją rolę.
Zrób tak jak ja zrobiłem, czyli najpierw przetestowałem go przed gonieniem. Ustawiłem przepływ wody na głowicy i ją puściłem.
W między czasie odkręciłem na full inny kran i tak przez ponad 10 minut sprawdzałem co jakiś czas przepływ wody na głowicy, który się nie zmieniała.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Regulator ciśnienia, jak go nazywasz, jest de facto ogranicznikiem ciśnienia (prawidłowo jest nazywany reduktorem ciśnienia) więc nie zdoła podnieść ciśnienia i przepływu wody, gdy w domu będzie duży odbiór. Wobec powyższego najlepiej, gdyby był podłączony do instalacji tam, gdzie jest dostateczna podaż wody i nie następują jakieś nadzwyczajne spadki ciśnienia z powodu dużego odbioru, np. w pobliżu głównego rozdziału na dom, bo wtedy pracuje najstabilniej. Jeśli tak się nie da, to podłączasz go tam, gdzie możesz, ale musi być wyregulowany tak, żeby przy największym odbiorze wody w domu (spadek ciśnienia w instalacji) zdołał dostarczyć jej tyle do kolumny, aby ta miała prawidłowe chłodzenie. Gdy następnie ciśnienie w instalacji wzrośnie (wejście reduktora), reduktor będzie starał się utrzymać na swoim wyjściu zadaną wartość ciśnienia, dzięki czemu przepływ będzie stabilny. Oczywiście pomiędzy reduktorem a wejściem deflegmatora wskazane jest wstawienie zaworka regulacyjnego (najlepiej precyzyjny) aby odpowiednio wyregulować przepływ wody przez chłodnicę.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: aakk »

Jak stabilne ciśnienie można uzyskać dzięki takim zabiegom? U mnie również pływa, w skrajnych wartościach różnica dochodzi nawet do 10°C. Głównie to skacze ~6°C. A może to normalne że tak równomiernie rysuje się na wykresie..?
Wycinek wykresu przedstawia około 2 godziny stabilnego procesu. Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: robert4you »

Widzę że BLYNK w akcji !!
U mnie temperatura wody zmienia się o ok 2°C. Mam stałe ciśnienia wody.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Szlumf pisze:Regulator mam tylko na nitce zasilającej skraplacz. Przepływ falował pomimo skręcenia na minimum. Prawdopodobnie z powodu zbyt niskich ciśnień za hydroforem. Nie ustawię go w górnym zakresie bo by prawie cały czas pompa chodziła. Powodowało to za duże - jak na moje wymagania - zmiany temperatury wody na wylocie ze skraplacza. Zmiany były rzędu +-5C i uniemożliwiały mi stabilną pracę z wysoką temperaturą refluksu. Sprawdzałem wtedy odbiór przedgonów z odpowietrzenia głowicy i musiałem mieć stabilne chłodzenie by to miało sens. Prezentowany układ z zaworem od spłuczki klozetowej sprawdził się doskonale. Korzystam z niego cały czas choć już nie odbieram przedgonów z odpowietrzenia głowicy.
Odgrzeję nieco temat.
Możesz powiedzieć jakie miałeś ciśnienie za hydroforem?
U mnie mam baniak pojemności 200l ciśnienie poniżej którego załączana jest pompa to 0,88 bara a gdy jest wyłączone to około 1,27 (przeliczałem wszystko z kG/cm2 taki mam manometr na baniaku).
No i się teraz zastanawiam, czy metoda z reduktorem u mnie zadziała, czy nie będę miał zbyt niskiego ciśnienia jak u kolegi Szlumf.
Chyba, że jest opcja kupić jakiś reduktor do niskich ciśnień który by dawał stabilniejsze ciśnienie na wyjściu?

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

O ile pamiętam 2,5 bara.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

To niedobra wiadomość dla mnie, gdyż u mnie ciśnienie jest o wiele niższe.
Czyli opcja z reduktorem odpada, czy szukać jakiegoś bardziej dokładnego, do niższych ciśnień? Ustawiłbym wtedy ciśnienie poniżej którego załącza się pompa w układzie i chyba powinno działać?
Tutaj widzę nawet reduktor z odpowiednim zakresem:
https://nts.tanake.com.pl/sklep/redukto ... -8-2-5-bar

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: arTii »

@Maciuś- żeby ciśnienie było stabilne zastosuj otwarty zbiornik powyżej skraplacza z którego woda swobodnie będzie się pod własnym ciśnieniem przemieszczała do skraplacza. A żeby zbiornik się napełniał zastosuj zawór od spłuczki do WC
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Z tym rozwiązaniem mam taki problem, że zbiornika z wodą nie dam rady dać powyżej - skraplacz jest pod samym sufitem, wyżej już się nie da. Dlatego tak kombinuje z tymi reduktorami...

użytkownik usunięty
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Szlumf pisze:O ile pamiętam 2,5 bara.
Mój ma minimalne ciśnienie wylotowe 1,5 bara, więc pewnie są i o innym ciśnieniu.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

W pierwszym poscie tamatu napisałem:
....." Wcześniej miałem zbiornik na poziomie gruntu i jakąś chińską mini pompkę bo ta obiegowa nie podnosiła wystarczająco. Pracowało też dobrze ale chińszczyzna po 30h pracy padła i zmuszony byłem umieścić zbiornik wyżej.".....
Zbiornik może być nisko tylko pompka konieczna.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Nadal używasz tej chinskiej pompki, po podniesieniu zbiornika?

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

Chińczyk padł tak jak napisałem. Dlatego podniosłem zbiornik i wykorzystałem jakąś poniewierającą się po garażu pompkę obiegową CO. Ta pompka od CO podnosiła wodę o góra 0,5m. Sama grawitacja przy podniesionym zbiorniku wystarczy mi do schłodzenia około 3000W. Przy wyższych mocach grzania wspomagam się pompką.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Ok, wszystko dla mnie już jasne.
Mysle że taka pompka:
https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegow ... 8337199657
powinna się nadac. Dziękuję za porady

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Carl »

Szlumf pisze:Sama grawitacja przy podniesionym zbiorniku wystarczy mi do schłodzenia około 3000W.
Przy jakiej różnicy wysokość lustro zbiornika - skraplacz?



Wystukane z Tapatalka

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

1,4m ale przed skraplaczem mam ze 2m wężyka 6mm średnicy wewnętrznej, który dławi przepływ.

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Carl »

Wysokość spora, ale wężyk faktycznie trochę mały.

Wystukane z Tapatalka

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Pozwolę sobie na drobną sugestię
Śledząc temat zauważyłem skupianie na regulacji ciśnienia za pomocą sprężynowych redaktorów ciśnienia... do uzyskania określonego przepływu?!
Założenie słuszne tylko przy stabilnym ciśnieniu na wejściu, teoretycznie możemy uzyskać stabilny przepływ ale będzie to raczej przypadek niż uzyskanie konkretnego celu w przy określonym działaniu. Reduktor ciśnienia będzie tylko obniżał ciśnienie poniżej zadanego, przy zmianie na wejściu redukcja ciśnienia będzie proporcjonalna. Więc jeżeli ciśnienie będzie się wachać na wejściu to przy tej budowie zaworu będzie się również wachać na wyjściu co skutkowało będzie wachaniem przepływu w układzie, które przełoży się na wachanie temperatury... tyle o reduktorach ciśnienia.
W tym układzie należy się skupić na precyzyjnej i w pełni kontrolowanej regulacji PRZEPŁYWU a nie ciśnienia.
Postaram się dobrać kilka typów zaworów które umożliwiają tego typu regulację... ale to w weekend...
Zakładam że wymagany przepływ będzie poniżej 12 l/min - myślę że najbardziej odpowiednie będą zawory równoważąco-pomiarowe z grupy rotametrów - koszt jakieś 100-200 zł
Po zamontowaniu zaworu w układzie w sposób eksperymentalny będzie można określić najbardziej korzystny przepływ dla uzyskania określonej temperatury i wtedy podczas następnych procesów trzeba będzie w prosty sposób dokonać nastawy do wartości wcześniej ustalonej eksperymentalnie. Reasumując tylko raz trzeba będzie podkręcić zaworem "na oko" a potem każdy w swoim układzie będzie wiedział jaką nastawę na zaworze należy ustawiać.
Więcej postaram się napisać w weekend.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Lord Pagon »

Czekam na jakiś stabilny pomysł gdyż u mnie wąchania dochodzą do 10 stopni oczywiście reduktor ciśnienia i zaworek precyzyjny nie pomaga muszę trzymać temperaturę w granicach 45-50 stopni wody na wyjściu. Wiele już razy skn mi wyłączył aparat jak sobie ustawiałem wyżej i godzina w plecy na stabilizację . Puki co dobrym rozwiązaniem może być zbiornik z zaworem od spłuczki i pompka gdyż nie dam rady zbiornika nad skraplaczem umieścić .

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Najprostsze i najtańsze będą zawory równoważąco-pomiarowe - rotametry, stosowane najczęściej w instalacjach solarnych oraz instalacjach dolnego źródła pomp ciepła. W obydwu przypadkach kluczowa jest precyzyjna regulacja przepływu, która jest wymagana do optymalnego odbioru ciepła w danym układzie. W naszym przypadku też przepływ nie może być ani za duży ani za mały - optymalny odbierze maksymalna ilość ciepła z chłodnicy.
W tego typu zaworze na bieżąco możesz śledzić wielkość przepływu w oknie wizjera, pływak wskazuje przepływ na skali a Ty możesz natychmiast reagować.
Później napiszę jeszcze co jest powodem wahania przepływu i ciśnienia w waszych instalacjach oraz zaproponuję inne rodzaje zaworów oraz dodatkowe działania, które pomogą rozwiązać tego typu problemy.
Poniżej kilka przykladowych linków na Allegro, zachęcam jednak do zakupu w lokalnych hurtowniach i sklepach hydraulicznych gdzie jakość będzie na normalnym poziomie.

https://allegro.pl/oferta/rotametr-regu ... e=facebook

https://allegro.pl/oferta/rotametr-sola ... e=facebook

https://allegro.pl/oferta/przeplywomier ... e=facebook

https://allegro.pl/oferta/rotametr-ake- ... e50dc0.jpg[/img]ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

pietr
20
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 20 cze 2020, 21:46
Podziękował: 5 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pietr »

Właśnie myślę o tym z pierwszego linku
https://allegro.pl/oferta/rotametr-regu ... e=facebook
mam wodę z hydroforu i są duże skoki ciśnienia-ma już ktoś z kolegów taki zawór ?
ja ustawiłem ciśnienie od 1.9 zał. do 3.0 wył.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: bociann2 »

@KRWI, huts off za wpis. To jest to, co trzeba chwalić:
Dzielenie się wiedzą.

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

pietr pisze:Właśnie myślę o tym z pierwszego linku
https://allegro.pl/oferta/rotametr-regu ... e=facebook
mam wodę z hydroforu i są duże skoki ciśnienia-ma już ktoś z kolegów taki zawór ?
ja ustawiłem ciśnienie od 1.9 zał. do 3.0 wył.
Co do ciśnienia w hydroforze sugerowałbym zmianę w nastawy na łączniku ciśnieniowym na zakres 3,0-4,0 bar lub wyższy - cisnienie w prawidłowo działającej instalacji nie powinno spadać poniżej 2,5 bar przy otwartym punkcie poboru na jej końcu.
Weź pod uwagę że w sieci wodociągowej ciśnienie dyspozycyjne przeważnie utrzymuje się w przedziale 4,0-5,0 bar a zdarza się i powyżej 6,0 bar ... wtedy właśnie są konieczne reduktory ciśnienia.
W przypadku zbiornika hydroforowego jest też ważna jego pojemność oraz pojemność poduszki powietrznej która tak naprawdę określa wielkość "bufora" pomiędzy cyklami pracy pompy. Pamiętaj że woda praktycznie nie daje się "ścisnąc" to powietrze w zbiorniku hydroforowym zmienia objętość więc jeżeli wielkość poduszki powietrznej jest mała to przekłada się to na wydajność zbiornika.
Bardzo ważne są też średnice przewodów, jeżeli twoja aparatura jest gdzieś na końcu instalacji i dodatkowo prowadzą do niej przewody o niewielkiej średnicy (15mm, 1/2" lub mniejsze) to opory liniowe będą na tyle duże że przepływ na końcu tej cienkiej rury będzie słaby. Moim zdaniem aby wyeliminować ewentualne problemy z oporem liniowym warto by było, tam gdzie jest to możliwe, stosować przewody o średnicy minimum 25mm lub większe a dopiero ostatni odcinek przyłącza (1m) dać cieńszy.
Pytania:
1. jakiej pojemności masz zbiornik hydroforowy
2. jaki typ zbiornika posiadasz - z membraną gumową czy z tradycyjną poduszką powietrzną
3. jaka jest faktyczna pojemność poduszki powietrznej w zbiorniku hydroforowym? - sprawdź ile litrów wody uda się spuścić z instalacji pomiędzy cyklani pracy hydrofora ustawionego w zakresie 3,0-4,0 bar

p.s.
rotamert z ostatniego linku też jest OK

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

@KRWI
Z moich wyliczeń i doświadczenia wynika, że dla odbioru 40 ml/min i stosunku refluksu do odbioru 5:1 oraz różnicy temperatur pomiędzy wodą wychodząca a wchodzącą deflegmatora delta T = 60C potrzebny jest przepływ ok 600 ml wody na minutę. W większości przypadków, wskazane przez Ciebie rotametry mają zakres regulacji od 1l/min - 8l/min oraz większy, a więc są o rząd wielkości za duże. Trudno będzie za ich pomocą osiągnąć dobrą regulację w zakresie poniżej 1l/min. Czy można znaleźć coś w okolicach zakresu 0,1- 1,0 l/min

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Obawiam sie że przepływy poniżej 1l/min będą raczej nieosiągalne w tego typu rotametrach...
Swoją drogą przepływ na poziomie 0,6l/min jest naprawdę symboliczny i ciężko mi tak z marszu przyjąć tą wartość... - oczywiście nie mam Twojego doświadczenia w destylacji więc muszę to przyjąć jako pewnik...
Postaram się zaproponować coś na tak mały przepływ, uważam że powinna to być armatura równoważąco-pomiarowa, ktora pozwoli na bieżące kontrolę przepływu.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lip 2020, 19:53 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

KRWI pisze:............................ 0,6l/min jest naprawdę symboliczny i ciężko mi tak z marszu przyjąć tą wartość... - oczywiście nie mam Twojego doświadczenia w destylacji więc muszę to przyjąć jako pewnik....................
Jest to pewnik u utrzymujących wysoka temperaturę refluksu. Przy grzaniu około 4700W i temperaturze na wylocie z chłodnicy 74-74*C zużywam latem 0,8l wody na minutę.

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Przy tak niskich przepływach będą to już niestety rotametry techniczne, o wiele droższe niż powszechnie stosowane w instalacjach grzewczych... koszt powyżej 500,- zł za sztukę więc skórka za wyprawkę
Przy takich kosztach wolałabym już zainwestować w cieczową chłodnicę spawalniczą np SHERMAN WRC300B ale to inna bajka.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: rastro »

KRWI pisze:Najprostsze i najtańsze będą zawory równoważąco-pomiarowe - rotametry, stosowane najczęściej w instalacjach solarnych oraz instalacjach dolnego źródła pomp ciepła. W obydwu przypadkach kluczowa jest precyzyjna regulacja przepływu, która jest wymagana do optymalnego odbioru ciepła w danym układzie.
Ponieważ koledzy postanowili poklepywać po pleckach, to ja przekornie trochę pod prąd...
Ale Ty proponujesz urządzenia do pomiaru i regulacji przepływu w układach zamkniętych, gdzie samo ciśnienie jako takie nie ma wpływu na prędkość przepływu - bo tą zapewnia pompa obiegowa... (to oczywiście są pewne uproszczenia, powinno się mówić nie o samym ciśnieniu a o różnicy ciśnienia, oporach przepływu itp.) na moje oko to się świetnie sprawdzi jak ktoś ma zamknięty obieg chłodzący a nie hydrofor na wejściu, bo wraz ze zmianami ciśnienia przepływ się będzie ciągle zmieniał, tak na moje oko to lepsze będą już te reduktory sprężynowe, które tak wesoło kolega postanowił zdyskredytować. Bo w tym rozwiązaniu to nie dość że trzeba się wgapiać w termometr (to akurat nie do końca prawda, jak ktoś ma ogarnięte procedury dla swojego sprzętu) to jeszcze na pływak w rotametrze żeby kontrolować przepływ chłodziwa. Ot taka dodatkowa przyjemność za bagatela 100-260 złociszy.

Obrazek - ta zabawka szczególnie ciekawa ;) regulacja od 4l/min (240l/h) i do tego tylko kluczem imbusowym. Niewiele więcej wody niektórzy na cały kilkugodzinny proces zużywają ;)

Swoją drogą do małych przepływów można spróbować z ogranicznikiem do RO - czysto teoretycznie są one tak zbudowane żeby przepływ wody na stałym poziomie. Są też trochę droższe wersje z regulacją, niestety zwykle jest ona skokowa w zakresach dopasowanych do przepływów wymaganych przez membrany.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 lip 2020, 22:57 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Spoko - masz rację Obrazek
Tak jak później pisałem przepływy poniżej 1l/min będą nieosiągalne w tego typu rotametrach... tu potrzebne by były rotametry techniczne, o wiele droższe niż powszechnie stosowane w instalacjach grzewczych... koszt powyżej 500,- zł za sztukę... szkoda kasy
Pisałem też o instalacji z hydroforem... myślę że kolega @pietr może spokojnie wyeliminować sporo czynników które utrudniają mu pracę. Jeżeli tylko @pietr odpowie mi na pytania, które mu zadalem będę mógł podpowiedzieć kiła prostych rozwiązań.
Co do redaktorów ciśnienia to jedna podtrzymuję swoje zdanie, tego typu zawór będzie zawsze proporcjonalnie redukował ciśnienie i wraz z jego spadkiem na wejściu ciśnienie na wyjściu będzie spadać proporcjonalnie.
Co do zabawek to nawet 260 zł będzie jednak za mało... tu trzeba by z 500,- wydać na rotametr odpowiedniej klasy (zdjęcie poniżej)
Temat komplikuje się wraz ze wzrostem ilości zmiennych... żeby uzyskać efekty bez ciągłego "wgapiania się" w przepływomierz należało by zastosować dynamiczną regulację przepływu w oparciu o membranowe regulatory różnicy ciśnień ale to też zabawka za 1000zł (zdjęcie poniżej)ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

pietr
20
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 20 cze 2020, 21:46
Podziękował: 5 razy
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pietr »

KRWI pisze:Co do ciśnienia w hydroforze sugerowałbym zmianę w nastawy na łączniku ciśnieniowym na zakres 3,0-4,0 bar lub wyższy - ciśnienie w prawidłowo działającej instalacji nie powinno spadać poniżej 2,5 bar przy otwartym punkcie poboru na jej końcu.
Trochę się obawiam przecieków jak podniosę ciśnienie,ale trochę spróbuję.
KRWI pisze:Pytania:
1. jakiej pojemności masz zbiornik hydroforowy
2. jaki typ zbiornika posiadasz - z membraną gumową czy z tradycyjną poduszką powietrzną
3. jaka jest faktyczna pojemność poduszki powietrznej w zbiorniku hydroforowym? - sprawdź ile litrów wody uda się spuścić z instalacji pomiędzy cyklani pracy hydrofora ustawionego w zakresie 3,0-4,0 bar
Ad1 50l Omnigena
Ad2 membrana gumowa
Ad3 nie mierzyłem ale ok 25 litrów przy ciśnieniu jakie posiadam-jak destyluję to się włącza ok 4-5 razy na godzinę.
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 lip 2020, 18:52 przez pietr, łącznie zmieniany 2 razy.

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Suma summarum jak się temat podrąży to ciekawe rozwiązania można trafić...
Zamówiłem na Ali rotametr z zaworem regulacyjnym za 53,- zł i temat jest do ogarnięcia
https://a.aliexpress.com/_B08kvZ
Przy wahaniach ciśnienia można od razu wychwycić skok pływaka i zareagować zanim temperatura na chłodnicy skoczy, używałem przy kilku procesach i takie rozwiązanie w połączeniu z termometrami za 12,- zł na wejściu i wyjściu z chłodnicy sprawdza się koncertowo.

P.S.
Co do hydroforu Omnigena ze zbiornikiem 50L to mam kilka propozycji
1. podnieść ciśnienie maksymalne i zmniejszyć różnicę ciśnień max do 1 bar
2. dopompować powietrza do membrany zbiornika (na górze jest wentyl) częste włączenia hydroforu mogą sugerować uszkodzenie membrany zbiornika lub wentyla, za mało powietrza w poduszce powietrznej prowadzi do częstego załączenia pompy
3. można dołożyć kolejny zbiornik membranowy 50 L w dowolnym miejscu na instalacji, może być nawet gdzieś w "laboratorium", zwiększy się wtedy bufor wody pomiędzy włączeniami pompy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 19 wrz 2020, 21:17 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Merkor »

Konieczne są dwa rotametry by to funkcjonowało? Bo widzę, że tutaj zaczyna się robić laboratorium bimbrownicze :D

Btw. Jak się konkretnie nazywają te niebieskie rurki?

Chciałbym to zobaczyć z bliska u kogoś ale wszędzie daleko z tej lubelskiej nory ;/
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 wrz 2020, 09:03 przez Merkor, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: aakk »

Szukaj pod nazwą wąż sprężonego powietrza / wąż poliuretanowy.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Dwa rotametr bo dwie chłodnice mam - szczytowa i prosta

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Cała idea chłodzenia, na obecnym poziomie zaawansowania sztuki destylacyjnej, polega w przeważających przypadkach na tym, aby nie komplikować nadmiernie samego systemu, a otrzymać stabilny w czasie przepływ przez deflegmator, przy stabilnej temperaturze wody wejściowej. Co do pozostałej chłodnicy, to nie jest ona tak wymagająca, ważne aby za jej pomocą odpowiednio schłodziła produkt.
Dlaczego chłodzenie deflegmatora jest tak ważne, ponieważ element ten odpowiada za wytworzenie skroplin skierowanych ponownie na wypełnienie kolumny.
Skropliny te są podstawowym inicjatorem refluksu (pominę wpływ pozostałych czynników na tworzenie refluksu, takie jak straty cieplne kolumny)
Aby uzyskać konkretną ilość refluksu (odpowiednią dla naszej kolumny i naszych założeń) musimy skroplić, lub skroplić a następnie schłodzić pary, które dotarły do deflegmatora, ale odebrana ilość energii musi być w obydwu przypadkach identyczna. Najlepiej, aby była ona kontrolowana i stabilna w czasie.
W pierwszym przypadku skropliny mają temperaturę bardzo bliską temperaturze skraplania/parowania i trafiając na wypełnienie nie wytwarzają tam szoku termicznego, gdyż pary unoszące się w górę mają znikomo wyższą od tych skroplin temperaturę. W drugim przypadku skropliny mogą być całkowicie zimne (jest ich oczywiście ilościowo odpowiednio mniej) O takich obniżonych parametrach temperaturowych trafiają na wypełnienie, dopiero tam się ogrzewają, odbierając ciepło od wypełnienia i par wędrujących do góry, jednocześnie inicjując refluks. Ten przypadek, fizycznie skutkuje odebraniem kolumnie, kilku półek teoretycznych. Zdania są oczywiście podzielone, czy końcowy efekt, w postaci produktu, jest lepszy w pierwszym, czy drugim przypadku, choć logika wskazuje na ten pierwszy. Są nawet zdania, że ten drugi przypadek ma swoje zależności, od tego, czy na wypełnienie trafiają schłodzone, czy też zdecydowanie zimne skropliny.
Tak czy siak, ciepłe czy też zimne skropliny, trafiające na wypełnienie, muszą odebrać dokładnie tę samą ilość ciepła, aby wywołać pożądany refluks. Aby mieć pewność, że skropliny trafiające na wypełnienie, są maksymalnie ciepłe, temperatura wody, powracającej z deflegmatora, powinna być jak najwyższa, ale istnieje w tej metodzie niebezpieczeństwo nadmiernego ograniczenia refluksu.
Niestabilny przepływ wody przez deflegmator, lub niestabilna temperatura wody tam trafiającej, mają kolosalny wpływ na stabilność wytwarzanego refluksu. Dokładając do tego niestabilne źródło ciepła, produkujące niestabilną (ciągle zmieniającą się w czasie) ilość par, świadomie, czy też nie, uzyskujemy produkt o znacznie zmieniających się parametrach.
Wydaje mi się, że warto zadbać zarówno o jedno jak i o drugie, technika nie jest istotna, istotne są efekty.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 wrz 2020, 10:32 przez pepe59, łącznie zmieniany 2 razy.

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Zgadzam się
"Wydaje mi się, że warto zadbać zarówno o jedno jak i o drugie, technika nie jest istotna, istotne są efekty"
Założenie było takie aby efekt uzyskać w prosty i niedrogi sposób. W sumie mogłem ograniczyć układ chłodzenia i dać tylko jednego rotametr oraz dwa dodatkowe termometry na wyjściu wody chłodzącej, to wystarczyło by do pełnej kontroli - koszt poniżej 100,- PLN. Ciągle się uczę ale zauważyłem że odkąd doposażyłem układ chłodzenia w kilka prostych gadżetów jest mi o wiele łatwiej zrozumieć i kontrolować cały proces. Mam kolumnę na półkach sitowych i nie miałem bladego pojęcia czemu na półkach raz jest więcej a raz mniej, zanim zareagowałem mijały kolejne sekundy bezwładności i ciężko było ustabilizować kolumnę... Teraz na bieżąco widzę że muszę skorygować przepływ na chłodnicy i jestem to wstanie zrobić zanim zmieni się temperatura na wyjściu wody chłodzącej czy par na szczycie kolumny. Obrazek

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: robert4you »

A nie prościej postawić beczkę 60l z zaworem dpustowym od spłuczki i do niej pompkę zanurzeniową z regulacją wydajności?
Myślę że przepływ będzie bardzo stabilny, regulacją prosta, a układ w miarę niezawodny i tani.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

można i tak, oczywiście... tylko o zamkniętych układach chłodzenia są tematy... a ten w sumie jest o remedium na niestabilne ciśnienie w układach otwartych
Ale oczywiście zamknięty układ chłodzenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Przećwiczyłem dwa rozwiązania, dające zadowalające efekty w stabilności chłodzenia. Mam własne ujęcie wody - hydrofor, a więc ciśnienie wody w instalacji ulega dosyć dużym zmianom, na dodatek pracuję na kolumnie typu CM, gdzie stabilność chłodzenia jest bardzo istotna.
Pierwsze z rozwiązań, to reduktor ciśnienia i równoległe rozprowadzenie wody na deflegmator i chłodnicę Liebiga, a w każdej nitce w miarę precyzyjny zaworek regulacyjny do ustawienia prędkości przepływu.
Drugie rozwiązanie, bardziej stacjonarne ale bardziej stabilne w swpim działaniu, to niewielki zbiorniczek (zamiast regulatora ciśnienia) z zaworem dopustowym od spłuczki, umieszczony 4m powyżej kolumny (przy jednocentymetrowej zmianie poziomu wody w zbiorniczku, otrzymuję 0,25%-ową zmianę ciśnienia, a więc i przepływu wody) dalej jak opisane w pierwszym rozwiązaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”