Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy

Post autor: johnex »

Kolega PierwszyWolnyLogin chce mieć kolumnę inną niż wszyscy. Zamiast jednej uniwersalnej głowicy będzie robił dwie: do rektyfikacji i pot stila. Zamiast chłodnicy z karbowanki planuje chłodnicę z dziwnie zwiniętymi zwojami, które podobno mają zapewnić stała temperaturę chłodziwa na całej długości (według mnie to wbrew fizyce). Z tego co wcześniej pisał chłodnica ma wyłapywać etanol a przepuszczać przedgony.
Swoją ciekawe jaka będzie wydajność takiego skraplacza.

Co do wlutowania drugiej blaszki to kolega odpowiedział już wcześniej.
PierwszyWolnyLogin pisze:Nie robię czegoś co nie ma sensu :) Druga blaszka nie wniesie tu NIC.

PWL
PS. Kolego PWL możesz zdradzić co to za rurka wewnątrz skraplacza.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 cze 2019, 10:47 przez johnex, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Szlumf pisze:Koledzy jak typujecie? Ja obstawiam, że przy takim wykonaniu 30% skroplin trafi poza półkę.
Pomijając, że niekoniecznie. To nawet jeśli - co z tego? I tak chyba nikt nie odbiera na 100%...

...
Feti pisze:PWL, tak właściwe dlaczego się tak upierasz, by nie zrobić górnej półki? To jest jakieś 10 - 15 minut pracy.
To nie jest 10-15min roboty jeśli nie chcesz ciąć rury i wsadzać blachy od zewnątrz.
A ja nie chcę ze względów estetycznych :) Kaprys taki.
A poza tym - nigdy nie robiłem czegoś tylko dlatego, że inni tak robią ;)
Jestem technikiem - domagam się dowodów, a te są tu cieniutkie jak Polsilver ;)

Oczywiście blaszkę można dać, nie zaszkodzi. Ale i nie pomoże ;)

...
johnex pisze:...Zamiast chłodnicy z karbowanki planuje chłodnicę z dziwnie zwiniętymi zwojami, które podobno mają zapewnić stała temperaturę chłodziwa na całej długości (według mnie to wbrew fizyce).
Wg. mnie też dlatego nic takiego nie napisałem :) Oczywiste, że linia zasilająca będzie chłodniejsza niż powrót.
Ale ponieważ, obie linie będą ułożone obok siebie to jako para będą miały w przybliżeniu jednakową temperaturę
na całej długości... Rozwiązanie dokładnie takie same jak w ogrzewaniu podłogowym.
johnex pisze: Z tego co wcześniej pisał chłodnica ma wyłapywać etanol a przepuszczać przedgony.
Jak każda inna :)
Jak chłodnicę masz gorącą to smrody ulatują w atmosferę, a jak zimna to kapią z powrotem.
johnex pisze: PS. Kolego PWL możesz zdradzić co to za rurka wewnątrz skraplacza.
No termometr, myślałem, że to oczywiste. Drugi krótszy będzie w szczycie mierzył temp nad chłodnicą.

PWL
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 cze 2019, 11:06 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 3 razy.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: aakk »

"Jak każda inna
Jak chłodnicę masz gorącą to smrody ulatują w atmosferę, a jak zimna to kapią z powrotem."

Jaka jest temperatura parowania smrodów? Jaką temperaturę wody utrzymać na wylocie aby rozdzielić smrody i odebrać to lepsze co się skropliło?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Parowania to dowolna :)

Wrzenia, czyli najbardziej intensywnego parowania:
aldehyd octowy - 20stC
akroleina - 53stC
aceton - 56stC,
aldehyd masłowy - 74.8stC
aldehyd propionowy - 48.8stC
itd itd. Pełna lista np. tu:
http://repozytorium.p.lodz.pl/bitstream ... sequence=1
a temp. wrzenia w wikipedii :)

Zasada jest prosta - jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taka czy wyższa temp. to odparowywuje,
trafia na chłodnice i tu jeśli chłodnica jest zimniejsza niż te 50stC to skrapla się i wraca na dół.
Jeśli chłodnica ma > 50stC to podgrzewa tylko składnik który ulatuje w postaci pary w siną dal...

Czyli, dla uzyskania jak najczystszego urobku należałoby używać gorącej chłodnicy, niewiele zimniejszej
niż temp. wrzenia alkoholu etylowego po to, żeby on się skroplił i trafił do jeziorka, a reszta smrodów
niech leci w cholerę ;)

Byłoby fajnie gdyby ciecze parowały tylko w temp wrzenia, ale niestety parują i w niższych.
Stąd pewnie przy gorącej chłodnicy będą straty etanolu który zostanie "wydmuchany" przez chłodnicę...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

Szlumf pisze:Koledzy jak typujecie?
Ja obstawiam, tak ze 20% :ok:
PierwszyWolnyLogin pisze:To nawet jeśli - co z tego? I tak chyba nikt nie odbiera na 100%...
I tu się baaardzo mylisz :shock:
Powiedz mi w takim razie, jak wyliczysz wydajność kolumny a tym samym, jak ustawisz prawidłowy refluks, aby kolumna pracowała jak najefektywniej :o To po pierwsze, a po drugie, to przy takiej konstrukcji półki będziesz miał mocno zawężony przepływ par, a czym to może skutkować, to już musisz sam sobie doczytać :czytaj:
PierwszyWolnyLogin pisze:Jestem technikiem - domagam się dowodów,
Powyżej...
PierwszyWolnyLogin pisze:ponieważ, obie linie będą ułożone obok siebie to jako para będą miały w przybliżeniu jednakową temperaturę
na całej długości...
Nieprawda ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:Jak chłodnicę masz gorącą to smrody ulatują w atmosferę, a jak zimna to kapią z powrotem.
Jak wyżej...
PierwszyWolnyLogin pisze:Zasada jest prosta - jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taką czy wyższą temp. to odparowywuje,
Bzdura do kwadratu :o Kolego, podszkol się trochę, bo nie można nad takimi "rewelacjami" przejść do porządku dziennego. Co innego temperatura wrzenia pojedynczej substancji czy związku chemicznego a co innego temperatura wrzenia mieszanin różnych związków.
PierwszyWolnyLogin pisze:Jeśli chłodnica ma > 50stC to podgrzewa tylko składnik który ulatuje w postaci pary w siną dal...
Brrr... :evil:

P.S.
Szybkimi krokami zbliża się termin zbioru orzechów na Nocino. Tylko tak nieśmiało chciałem się przypomnieć ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

radius pisze:...
PierwszyWolnyLogin pisze:Zasada jest prosta - jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taką czy wyższą temp. to odparowywuje,
Bzdura do kwadratu :o Kolego, podszkol się trochę, bo nie można nad takimi "rewelacjami" przejść do porządku dziennego. Co innego temperatura wrzenia pojedynczej substancji czy związku chemicznego a co innego temperatura wrzenia mieszanin różnych związków.
W o l n i e j c z y t a j.
Potem ew. zabieraj głos. A jeśli nie rozumiesz to pytaj, a nie od razu pouczaj.

"jeśli ciecz wrze przy np. 50stC i w kotle masz taką czy wyższą temp. to odparowywuje"

Co jest BZDURĄ w tym zdaniu? Ciecz o temp wrzenia 50stC nie paruje przy temp. 50stC lub
wyższej (tak, tak, w MIESZANINIE, dlatego w wyższej)... ? Które słowo się tu nie zgadza?

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: johnex »

PWL tym tokiem myślenia po co w ogóle budujesz kolumnę rektyfikacyjną. Przecież wystarczyłby jedynie zbiornik, sterownik z funkcją PID i chłodnica. Na początek podgrzewasz nastaw do 75 stopni i bez dołączania chłodnicy odparowujesz przedgony do atmosfery. Później dokładasz chłodnicę, podgrzewasz nastaw do 78,37 stopnia i odbierasz neutralny spirytus.

No mnie się to nigdy nie udało bo mając szklanego pot stila przy 78 stopniach w zbiorniku na szkiełku nie widziałem nawet jednej kropelki.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

johnex pisze:...
No mnie się to nigdy nie udało bo mając szklanego pot stila przy 78 stopniach w zbiorniku na szkiełku nie widziałem nawet jednej kropelki.
Na szkiełku gdzie? Nad zbiornikiem, czy szkle chłodnicy? Jaką temperaturę miało to szkło?
A zapaszek jakiś był? Czy nic, zero, nothing, null?

Jak nachylisz się nad wiadrem zimnego bimbru też nic nie czujesz? :)
Brak skroplin na szkle to niekoniecznie dowód... Mogą w postaci gazu zmykać...

Gdy ja niuchnę kieliszek wódki to czuje zapach (chyba, że akurat mam katar ;)) więc paruje...

Ps.
Po to kolumna rektyfikacyjna, żebym nie musiał powtarzać wielokrotnie destylacji
tylko za jednym zamachem miał wielokrotną... Oczywiście tylko do spirytusu...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

johnex pisze:PWL tym tokiem myślenia po co w ogóle budujesz kolumnę rektyfikacyjną. Przecież wystarczyłby jedynie zbiornik, sterownik z funkcją PID i chłodnica. Na początek podgrzewasz nastaw do 75 stopni i bez dołączania chłodnicy odparowujesz przedgony do atmosfery....
Jeszcze raz :)
Ps. Nie zrozumiałeś tego co pisałem. Etanol paruje nawet w temp. pokojowej.
Ba! Również zamrożony paruje tak jak lód - sublimacja się to nazywa...
Dlatego musisz zastosować chłodnicę chyba, że chcesz odparować wszystko
do pustego garnka :)

Nie o temp. grzania wsadu tu chodzi (upraszczając) lecz o temp. CHŁODNICY.

Cieplejsza chłodnica przepuści więcej lotnych składników niż chłodniejsza.
Nie wyłapiesz chłodnicą o temp. np. 60stC składnika który ma temp. wrzenia
np. 40stC bo po prostu się na niej nie skropli tylko poleci dalej.

W skrajnym wypadku gdybyś miał chłodnicę o temp 10stC to możesz gotowac do "usranej"
i nic nie wydestylujesz bo wszystko będzie Ci wracać do gara.... Tylko elektrownia się ucieszy :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: johnex »

W o l n i e j c z y t a j.
Szklany pot-still = szklana chłodnica + szklany deflegmator.
Deflegmator w temperaturze pokojowej (raczej garażowej), chłodnica od początku zalana wodą (w celu sprawdzenia połączeń).
Pierwsze skropliny pojawiały się w momencie kiedy nastaw w zbiorniku zaczynał się gotować czyli około 90 stopni.
W skrajnym wypadku gdybyś miał chłodnicę o temp 10stC to możesz gotowac do "usranej"
i nic nie wydestylujesz bo wszystko będzie Ci wracać do gara.... T
Chyba nie rozumiesz jak działa kolumna LM (którą poniekąd budujesz). Czy chłodnica ma 10 czy 65 stopni na wylocie schładza tyle samo skroplin. Przecież chłodnica nie produkuje etanolu tylko schładza pary idące z kotła. Przy 10 stopniach tracisz kilkanaście półek teoretycznych od góry na ogrzanie refluksu.

Za ilość odbioru i refluksu odpowiada zaworek który wlutowałeś na poziomie swojej dziwnej tamki.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 cze 2019, 15:25 przez johnex, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: lesgo58 »

Lubię takich zapaleńców (sam takim jestem) i ich "nowe teorie, które zawsze u mnie wzbudzają pewne zaciekawienie i niepokój. A nóż coś mnie ominęło. W końcu człowiek całe życie się uczy, a umiera i tak głupim.
Ale do rzeczy. Co robię źle, że bez względu na to czy moja chłodnica jest zimna (10*C) czy maksymalnie gorąca (72*C) to i tak udaje mi się oddestylować z kega cały alkohol. I to z dokładnym podziałem na frakcję.
Ostatnimi czasy stosuję tylko refluks gorący bo tak mi się bardziej opłaca. Ale nie ze względu na to, że mam problem z podziałem na frakcje.
PWL jesteś w stanie mi to wytłumaczyć.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 cze 2019, 15:39 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

johnex pisze:...
Chyba nie rozumiesz jak działa kolumna LM (którą poniekąd budujesz). Czy chłodnica ma 10 czy 65 stopni na wylocie schładza tyle samo skroplin....
Schładza tak (czy ja pisałem coś innego????), skrapla nie. Skrapla tylko te frakcje,
których temp. wrzenia jest wyższa niż temp. chłodnicy.

PWL
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 cze 2019, 17:01 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

lesgo58 pisze:...Co robię źle, że bez względu na to czy moja chłodnica jest zimna (10*C) czy maksymalnie gorąca (72*C) to i tak udaje mi się oddestylować z kega cały alkohol....
Odrobinę dobre woli, proszę... Napisałem nieprecyzyjnie, to już musisz się czepić?

Przecież doskonale wiesz o co mi chodzi - że chłodnica 10stC skrapla wszystko co paruje
z gara. Jeśli NIE otworzysz odbioru będziesz mógł gotować jak długo chcesz - przez
odpowietrzenie nic nie ucieknie. A jeśli otworzysz to oczywiście odbierzesz destylat...

Pewnie zaraz wyskoczy ktoś z frakcją która wrze przy 8stC :):):)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

PierwszyWolnyLogin pisze:Nie wyłapiesz chłodnicą o temp. np. 60stC składnika który ma temp. wrzenia
np. 40stC bo po prostu się na niej nie skropli tylko poleci dalej.
No, to wytłumacz nam wszystkim, w jaki sposób obieram przedgony - aldehyd octowy (temperatura wrzenia 20,8°C), mrówczan etylu (temperatura wrzenia 54,1°C), octan etylu (temperatura wrzenia 77,0°C), skoro moja chłodnica ma temperaturę 65°C. No jak :o
PierwszyWolnyLogin pisze:W skrajnym wypadku gdybyś miał chłodnicę o temp 10stC to możesz gotowac do "usranej" i nic nie wydestylujesz bo wszystko będzie Ci wracać do gara....
Ręce, nogi, tudzież inne części ciała opadają czytając takie "rewelacje" :(
Jak nic... koalak bis :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

radius pisze:...
No, to wytłumacz nam wszystkim, w jaki sposób obieram przedgony - aldehyd octowy (temperatura wrzenia 20,8°C), mrówczan etylu (temperatura wrzenia 54,1°C), octan etylu...
Jaki procent tych przedgonów odbierasz a jaki odlatuje przez odpowietrznik?
Potrafisz to stwierdzić? I dlaczego musisz cedzić po kropelce, żeby je oddzielić?

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: lesgo58 »

PierwszyWolnyLogin pisze:
Pewnie zaraz wyskoczy ktoś z frakcją która wrze przy 8stC :):):)

PWL
Nikt nie będzie wyskakiwał z takimi rewelacjami, bo nie ma takiej potrzeby.
Napiszę więcej - wbrew pozorom nie wiem o co Ci chodzi. Raczej się domyślam (co autor ma na myśli). I widzę, że masz braki w zrozumieniu co to jest rektyfikacja i jak się odbywa. To nic wstydliwego.
Ty tkwisz jeszcze w procesach na sprzęcie CM. Stąd Twoje niezbyt logiczne posty nie na temat. A my tu wszyscy (widząc, że konstruujesz sprzęt LM) próbujemy dyskutować właśnie o procesach zachodzących w tym systemie. Różnice między tymi procesami są dosyć oczywiste.

Proponuję cofnąć się trochę i uzupełnić wiedzę na temat... Ewentualnie się zatrzymać i poczytać co piszą koledzy.
Ja na początek proponuję ten temat:
post80861.html#p80861
I inne tematy w tym dziale:
toplist?mode=topic
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

PierwszyWolnyLogin pisze:Jaki procent tych przedgonów odbierasz a jaki odlatuje przez odpowietrznik?
Odbieram praktycznie 100%. No, może w początkowej fazie 99% ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:I dlaczego musisz cedzić po kropelce, żeby je oddzielić?
Ano po to, żeby je jak najbardziej zagęścić i odebrać np. 200 ml a nie 500 czy 600, w których będzie więcej etanolu niż przedgonów 8-)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: RE: Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: bociann2 »

Ręce, nogi, tudzież inne części ciała opadają czytając takie "rewelacje" :(
Jak nic... koalak bis :scratch:[/quote]

Na białym forum jest taki jeden Mistrzu, Maria-n, który z PWL-em w duecie mógłby stworzyć wiekopomny rozdział w historii idei konstrukcji wizjonerskiego sprzętu Obrazek

Wysłane.... I dobrze, że doszlo.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: czytam »

Przypomniałem sobie, że podobny tok rozumowania już widziałem. Co prawda na konkurencyjnym forum ale można znaleźć temat - gorące palce omir1

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: bociann2 »

100 moje! Setny post, znaczy, w tym temacie...

Wysłane.... I dobrze, że doszlo.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: pepe59 »

@PWL
Już Ci kiedyś pisałem, nie przejmuj się i rób swoje. Czytaj fora, bo w beczce dziegciu znajdziesz odrobinę miodu, która będzie przydatna w Twoim hobby. Czasami jednak warto wkładać kij w mrowisko. :ok:

Wszyscy, bez wyjątku, muszą sobie uzmysłowić, że wbrew prawom fizyki nic nie działa a jeśli coś działa, to musi mieć uzasadnienie w tychże prawach fizyki, więc warto się pochylić nad wyjaśnieniem zjawiska.

Ludziom się nudzi, więc piszą (odpowiadają) dla zabicia czasu, nie wnosząc w przekazywanej treści żadnych wartości.
Z postów wynika, że większość, na tym forum, tak większość, nie zna podstawowych zasad destylacji a chlubi się nadzwyczajnymi wynikami w destylacji i rektyfikacji, bo kupiła sobie odpowiednie (wypasione) maszynki nauczyła się je obsługiwać i uważa się za skarbnicę wiedzy i nie zdaje sobie sprawy, że ich wiedza jest ograniczona jedynie do perfekcyjnej obsługi posiadanego sprzętu. Dla niektórych, do dziś, Ziemia jest płaska, i taka pozostanie. Atak jest najlepszą obroną. Być może jest on spowodowany obawą, że ktoś osiągnie lepsze rezultaty na podobnych, innych, czy trochę zmienionych konstrukcjach i podniesie poprzeczkę.
Istnieje jednak znacząca mniejszość, do której trudno trafić, która posiada dużą wiedzę, ale która zna swoją wartość i nie jest wyrywna do dzielenia się nią. Właśnie z takimi osobami brakuje mi kontaktu.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: lesgo58 »

Z całym szacunkiem - kol. pepe59. Ale co Ty wniosłeś tym postem do tematu.
Poza tym że się nudząc i dla zabicia czasu poczułeś potrzebę napisania czegoś.
I to nie byłoby najgorsze. Tylko, że w swojej fałszywej trosce o innych wpuszczasz kolegę PWL na minę. Teraz pewnie jesteś zdziwiony - o czym ten pożal się boże lesgo58 pisze?
Ano o tym, że kol. PWL zaczynał wątek z myślą, że zrobi typowy sprzęt w systemie CM. Po kilku postach sprawa ewoluowała i zaczął przemyśliwać zrobienie sprzętu z systemem LM. Jednak mentalnie pozostał przy systemie CM. Stąd te wszystkie kwasy i niesnaski. Koledzy próbują go naprowadzić na właściwe tory. A on nic - tkwi przy swoim i w dodatku jest święcie przekonany (włącznie z Tobą) że ma racje. Tak więc dopóki się nie określi i nie zdecyduje co tak naprawdę chce to ten temat będzie wrzał tak jak dotychczas.

P.S. Tak między nami - to wiem co kolega PWL chce osiągnąć. Wręcz co ma na myśli. Zresztą zasygnalizował to już kolega szlumf na 2 stronie tematu. Tylko, że w pierwszych postach PWL określił się, że chce tanio a dobrze - więc go nie naprowadzam na ten system z którego pewnie byłby zadowolony.
Załączam rysunki do obejrzenia i przemyślenia:
Rysunek ideowy kolumny krisbaka.JPG
A tak to wyglada w rzeczywistości.
Kolumna wg Krisbaka.jpg
Kolumna wg krisbaka 2.jpg
Reszta do zgłębienia na Białym forum.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 cze 2019, 10:10 przez lesgo58, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

lesgo58 pisze:...
Rysunek ideowy kolumny krisbaka.JPG
A tak to wyglada w rzeczywistości....
W rzeczywistości to ja tą kolumnę widziałem, nie ty. "Krisbak" to mój kumpel...
Ale nie, raczej nie będę szedł w tą stronę z kilku powodów, w tym najważniejszy że
bardziej kręcą mnie berbeluchy, a nie czysty spirol, który nawet szkolona małpa
zrobić potrafi...

PWL
Ostatnio zmieniony piątek, 14 cze 2019, 11:41 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

użytkownik usunięty
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: użytkownik usunięty »

Mam pytanie odnośnie kolumny Krisbaka, czy ideą tego rozwiązania jest wyeliminowanie lżejszych frakcji z flegmy, która wraca na wypełnienie poprzez półkę odbiorczą i ich ponowne "wpuszczenie" do układu poniżej tej półki? :scratch:

PWL, w takim wypadku daleko mi do szkolnej małpy ;) Do dziś nie potrafię uzyskać spirytusu z glukozy, który po rozrobieniu do 40% i odstaniu przynajmniej dwóch tygodni nie dawał lekkiego, słodkiego posmaku (bez filtracji węglem) :cry2: ale o gustach się nie dyskutuje ;)
Ostatnio zmieniony piątek, 14 cze 2019, 11:48 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Tak to rozumiem. Dlatego pierwsza chłodnica jest ciepła ze stabilizowaną temperaturą,
żeby lotniejsze frakcje przelatywały, druga zimna żeby skraplała już wszystko.

Szczerze mówiąc sens tego rozwiązania widzę tylko gdy chce się wyciągnąć maksimum
urobku - zawsze jakaś część etanolu przeleci przez pierwszą chłodnicę i odleci w siną dal,
a tak ma drugą szansę się skroplić ;)

Jak dla mnie to czy uzyskam cały alkohol z nastawu czy np. 90% nie ma znaczenia.
Tak, że nie będę chyba szedł w tą stronę, chyba że będzie mi się nudzić.
Po pierwszej, możliwie prostej kolumnie zabiorę się za puzon :)

Kilka litrów produktu od Krisa wypiłem i był doskonały. Nie wiem, może z innych kolumn
też taki kapie - nie robiłem naukowych badań...

PWL
Ostatnio zmieniony piątek, 14 cze 2019, 11:47 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Feti pisze:...
PWL, w takim wypadku daleko mi do szkolnej małpy ;) Do dziś nie potrafię uzyskać spirytusu z glukozy, który po rozrobieniu do 40% i odstaniu przynajmniej dwóch tygodni nie dawał lekkiego, słodkiego posmaku (bez filtracji węglem) :cry2: ale o gustach się nie dyskutuje ;)
Taka chyba jest specyfika spirytusu z glukozy, że ma delikatny słodki posmak?
Dlatego część ludzi woli destylować z cukru, część z glukozy....

Liczyłeś na 100% alkohol? :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

użytkownik usunięty
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: użytkownik usunięty »

PierwszyWolnyLogin pisze:
Taka chyba jest specyfika spirytusu z glukozy, że ma delikatny słodki posmak?
Dlatego część ludzi woli destylować z cukru, część z glukozy....

Liczyłeś na 100% alkohol? :)

PWL
Nie, liczę, że uda mi się wreszcie zrobić wódkę, która będzie mi smakować, będzie miało to "coś"... serce? duszę? Jak zwał tak zwał, dlatego czekam aż przestaną pracować zaciery ze skrobi ziemniaczanej i żyta i wtedy na rurki ;)

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Feti pisze: Nie, liczę, że uda mi się wreszcie zrobić wódkę, która będzie mi smakować, będzie miało to "coś"... serce? duszę? Jak zwał tak zwał, dlatego czekam aż przestaną pracować zaciery ze skrobi ziemniaczanej i żyta i wtedy na rurki ;)
Też tego będę szukał. Spirol mimo, że "czysty" potrafi dać różne wódki. Nawet pisałem o tym -
niedawno kupiłem polska ziemniaczaną i porównałem z Finalandią. Polska była znacznie
smaczniejsza - miała łagodniejszy finisz. Finlandia była ostrzejsza.

PWL
Ostatnio zmieniony piątek, 14 cze 2019, 14:46 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: pepe59 »

@lesgo
Daleki jestem od podważania jakichkolwiek autorytetów, ale trudno przejść do porządku dziennego, jeśli oczywiste prawdy (może nie dla wszystkich) są komentowane w następujący sposób Cyt: "Nieprawda, Bzdura, Jak wyżej, Brr.. i jeszcze wiele innych w tym wątku". Być może autor odpowiedzi nie starał się zrozumieć treści na którą odpowiadał (pisał z nudów) a być może, także sam piszący zbyt lakonicznie pisał, uznając pewne zjawiska za oczywiste i zrozumiałe dla wszystkich i sam nie został zrozumiany.
W sprawach technicznych, tu poruszanych nie będę się wypowiadał, bo zbyt mało wiem, ale powszechnie opisane przez naukowców zjawiska fizyczne nie mogą być odwracane :dupa: do przodu.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Czas montować bazookę ;)

Muszę kupić sprężynki :) Pytanko jeśli można - zasypywać ile się da czyli jakieś 145cm
rury 42mm? Czy też nie ma się co napinać i obciąć rurę do np. 110cm i zasypać 1mb?
Do tego głowica z chłodnicą wyżej... Wyłącznie do spirolu oczywiście :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Absolutnie nie obcinak rury. Im wyższa kolumna tym lepsza, destylat będzie bardziej oczyszczony przy wyższym zasypie. Nie zapomnij o dobrym zaizolowaniu rury.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Wypełniać sprężynkami pod korek? 1.5l to na oko jakieś 120cm, styknie? :)

Kwestia rozłożenia termometrów - gdzie jest ta 10 półka bo nikt nie pisze konkretnie :scratch:

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Konkretnie to 10-ta półka jest zależna od wypełnienia. Jeżeli nie masz bufora i zasypiesz sprężynami od Lipskiego albo od Henitom to celuj ok 25 cm nad kegiem odliczając złącze czyli podpórkę lub zmywak. Musisz zajżeć w specyfikację sprężynki tj HEPT
Pozdrawiam Gacek.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: johnex »

Jeżeli zamierzasz kupić sprężynki plipka to rozważyłbym ofertę aabratek.pl Wprawdzie są droższe do 5 PLN ale za to są trawione. Z drugiej strony kupując od producenta z doświadczenia wiem, że wysyłają więcej sprężynek. W kolumnę na podstawie obliczeń miało mi wejść 3,6l, zamówiłem 3,5 i po zasypaniu jeszcze zostało. No i mimo gotowania w wodzie z tabletkami do zmywarki i roztworze sody kaustycznej destylat podczas pierwszego gotowania miał "metaliczny" posmak.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

A co myślicie o sprężynka innych producentów, które są o połowę tańsze?
Kurde, to drut i to drut... Rozumiem, że sposób zwinięcia może mieć jakiś wpływ na efekt
ale cena różni się bardzo...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: aakk »

Również sugerowałen się ceną przy pierwszym zakupie ale jak doczytałem że te nieco tańsze mają około 3x mniejszą gęstość nasypową to szybko je odesłałem i dopłaciłem do tych lepszych. Pewnie te i te działają ale lepsze sprężynki to więcej półek w kolumnie jeśli dobrze rozumiem.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: herbata666 »

Średnica, długość, grubość drutu. Najprościej wszystko co będzie ważyć poniżej 600g/1000ml to śmieć (lepsze będą zmywaki). Szukaj albo 3,8-3,9mm drut 0,24-0,25 lub 4,1-4,3mm drut 0,3mm, w obu przypadkach ciężar 1000ml to będzie około 1000g, gdzie jakieś dziadostwo z allegro potrafi ważyć 500g/1000ml i tu jest właśnie ta cena 2 x niższa. Badaliśmy sprężyny właśnie o wadze 450g/1000ml to ich półka teoretyczna wynosiła ponad 60mm, czyli najprościej 90cm zasypu odpowiadało 30cm zasypu sprężynek wiodących producentów.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 cze 2019, 10:49 przez herbata666, łącznie zmieniany 2 razy.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Nie wpadłem na to, że mogą się aż tak różnić gęstością nasypową czyli ilością drutu na 1l.
No jeśli produkują wersje o różnej gęstości czyli powierzchni drutu to jasne, że muszą inaczej pracować...

Zerknąłem naallegro:
- szymonli - 880g
- deptana - 900g
- padew - 250g yyyy????? a to spec od zwijania powietrza :)
- starowar - brak danych
- inni - brak danych

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: herbata666 »

Ja bym celował albo w Henitoma :
http://sprezynkipryzmatyczne.pl/sprezyn ... katne.html (możesz pytać o te z drutu 0,3mm powinien mieć, ja ich używam :D)
lub Plipek :
https://destylatory.sklep.pl/15-wypelni ... yzmatyczne

To są sklepy cenionych producentów.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

@PWL wrzucisz zdjęcia swojego skraplacza?
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”