Prośba o porade dot kotła 250 l

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

Moim zdaniem błąd.
Ile zapłacisz za przeróbki zbiornika? Dodatkowo zepsujesz taki fajny zbiornik. Wystaw zbiornik na giełdę na forum, albo na OLX i za tę kwotę spokojnie kupisz KEGa 100l przygotowanego pod kolumnę.
Za 350zł masz gołego KEGa
za 600 masz KEGa z grzałkami 2+2,5kW: https://www.olx.pl/oferta/pojemnik-becz ... vXCpz.html
Więc jeśli doliczysz koszt przeróbek, to okaże się że bez przeróbek wyjdziesz na czysto :)

Co do grzałki: 2,5kW - trochę mało na rozgrzewanie przy tej pojemności. Są na rynku grzałki 2+2,5kW, albo jeszcze lepiej 1,5+2+2,5kW - wtedy wsad 100l podgrzewasz około 1,5h na mocy 6kW - a na 2,5kW to będzie bliżej 4h - nie szkoda czasu?
Ponadto przy rurce 70mm i zasypie sprężynkami od plipka - masz maksymalną obciążalność cieplną ~3,9kW, więc teoretycznie możesz grzać 3,5kW i odbierać z prędkością 35-40ml/min
A przy 2,5kW to będzie tylo 25-30ml/min. Przy zbiorniku 100l i standardowym wsadzie 14% to masz odpowiednio czas odbioru 6,5h i 9,5h
Czyli na 3,5kW będziesz miał łącznie 9-10h a na 2,5kW - 14-15h - dla mnie to duża różnica - jeśli się decydujesz na tak duży sprzęt, to nie wskazane jest iść na kompromisy.

Oczywiście moje obliczenia są dla cukrówki na spirytus - Ty chcesz robić owocówki, ale sam napisałeś że będziesz stawiał kolumnę i wypełnienie - to trochę się nie zgadza z owocówkami. Do owocówek to raczej pusta rura i chłodnica, albo kolumna półkowa.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 maja 2020, 07:34 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
koncentraty wina
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: dziad borowy »

Z moich doświadczeń do rozgrzania 20l nastawu (Temp. początkowa ok 12stopni) w godzinę potrzebna grzałka 2KW potem do pracy idealnie 500-700W. Jeżeli wlejesz do kotła obojętnie czy 120 litrowego czy 300 litrowego, 100 litrów nastawu to do samej pracy 2,5 KW powinno być ok ale na rozgrzanie trzeba będzie poczekać 3-3,5 godziny. Więc zużycie energii jest podobne, różnica tylko w czasie (+2h na rozgrzanie)
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie

Autor tematu
bpfrance
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 21:18
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: bpfrance »

Dobra, to sprzedaje to i kupuje coś mniejszego... mam do tego zbiornika jeszcze mieszalnik dwukierunkowy z regulatorem temperatury... jakby kogoś interesowało mam również sterowniki oraz deflegmator oraz chłodnice. Jest ktoś chętny?

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: arTii »

dziad borowy pisze:potem do pracy idealnie 500-700W
Dla rury 70mm????
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: dziad borowy »

arTii pisze:
dziad borowy pisze:potem do pracy idealnie 500-700W
Dla rury 70mm????
doprecyzuję:
Zwykły pottstil, gar aluminiowy 20l, chłodnica to 220cm rurki miedzianej fi12mm ułożonej poziomo (z lekkim spadkiem) z radiatorem aluminiowym. Rozgrzewam 2000W przez godzinę i następnie przy mocy 680w odbieram 1litr/h czyli cały proces trwa 4h.
Uzysk: 3 litry Klarownego bezzapachowego towaru o mocy uśrednionej 50 procent, przy jednokrotnej destylacji.
oczywiście klasyczna cukrówka wolno fermentowana na babuni(12 stopni przez 3 miesiące)
Wyrób oceniany przez zewnętrznych degustatorów bardzo pozytywnie.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: spawaczTIG »

bpfrance pisze:Dobra, to sprzedaje to i kupuje coś mniejszego... mam do tego zbiornika jeszcze mieszalnik dwukierunkowy z regulatorem temperatury... jakby kogoś interesowało mam również sterowniki oraz deflegmator oraz chłodnice. Jest ktoś chętny?
Ja bym się wstrzymał. Zrobił z tego pos stil z tym że do włazu zamontował bym z 3 -4 półki oraz dołożył grzałki aby proces rozgrzewania skrócić . Bo ilość energii zużytej w procesie zależy tylko od ilości wsadu. Aparatura ma potencjał! Lecz wymaga kilku zamian. W zbiorniku praktycznie nic nie ruszasz. Bo zmienisz grzałke. I przerobić właz-zamknięcie. 3 -4 półki wtedy wyjdą do dachu max A pary schłodzisz tym co masz
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 maja 2020, 09:31 przez spawaczTIG, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
bpfrance
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 21:18
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: bpfrance »

Dlatego oddam to wszystko za dwójkę z małym hakiem i kupię sobie mniejszy sprzęt :) jakby ktoś chciał to wrzuciłem do kategorii "targowisko". Myślę, że ktoś kto ma większe pojęcie niż ja, zrobi z tego pożytek... ja nie mam do tego cierpliwości i czasu, a przede wszystkim nie mam takiej potrzeby, więc zostanę przy opcji sprzedaży.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: arTii »

dziad borowy pisze:
arTii pisze:
dziad borowy pisze:potem do pracy idealnie 500-700W
Dla rury 70mm????
doprecyzuję:
Zwykły pottstil, gar aluminiowy 20l, chłodnica to 220cm rurki miedzianej fi12mm ułożonej poziomo (z lekkim spadkiem) z radiatorem aluminiowym. Rozgrzewam 2000W przez godzinę i następnie przy mocy 680w odbieram 1litr/h czyli cały proces trwa 4h.
Czyli porównujesz:
- potstilla z kolumną rektyfikacyjna
- szybkowar 20l ze zbiornikiem 300l
- średnicę "rurki" nie wiem jaką z 70mm
Dobre :D
dziad borowy pisze: Uzysk: 3 litry Klarownego bezzapachowego towaru o mocy uśrednionej 50 procent, przy jednokrotnej destylacji.
oczywiście klasyczna cukrówka wolno fermentowana na babuni(12 stopni przez 3 miesiące)
Wyrób oceniany przez zewnętrznych degustatorów bardzo pozytywnie.
Po pierwsze - źle widziane jest na tym forum fermentowanie cukrówki (czy czegokolwiek) na drożdżach babuni - one przeznaczone są do wypieków
Po drugie - znam takich "degustatorów" którym jest wszystko jedno co piją byle dobrze kopało
Po trzecie - nie wmówisz mi że po jednokrotnej destylacji na potstillu bimber nie śmierdzi
A po czwarte - widocznie Ci twoi degustatorzy nigdy nie pili czegoś dobrego.
Jestem skłonny się założyć, że jeśli w dwóch kieliszkach postawisz mi swój bimber i dobry destylat z kolumny rektyfikacyjnej, to nawet bez próbowania - na sam zapach - od razu Ci powiem który to Twój bimber. Oczywiście jeśli nie zamaskujesz jego "aromatu" czymś co go przykryje.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
bpfrance
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 21:18
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: bpfrance »

Wystawiłem na OLX, zobaczymy co dalej... jak sprzedam to kupuje jakiś mniejszy sprzęt i oczywiście będę się dalej radził kolegów po fachu!

Autor tematu
bpfrance
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 21:18
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: bpfrance »

Panowie, sprzedałem sprzęt i chce kupić coś mniejszego, do owocowej zabawy. Co radzicie? Chciałbym robić zacier ok 70 l, takie mam beczki. Jakieś sugestie?

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: aakk »

Podaj jeszcze budżet, będzie łatwiej coś doradzić
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
bpfrance
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2020, 21:18
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o porade dot kotła 250 l

Post autor: bpfrance »

Ostatnio zmieniony wtorek, 19 maja 2020, 07:30 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”