Projekt kolumny do oceny

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy

Post autor: Pretender »

Dzięki Radius, dzięki Zygmunt, za prowadzenie dalej ;)

@Radius
ząbkowana dolna krawędź podstawy grzybka - żeby lepiej spływały skropliny? Tylko jak to wykonać ?
Co do VM to odejście jest 1/2", co w przeliczeniu na mm daje ok 12. Więc może później już nie redukować? Nie więcej niż 15 mm /tak radzisz/, więc mogło by być.
Chłodnica oczywiście z wlotem i wylotem, schemat mocna okrojony się okazuje ;)
Jeszcze jedno pytanie, czy do VM wystarczy zawór kulowy?

@Zygmunt
Czy wysokość jeziorka obniżę, czy zmniejszę średnicę okaże się dopiero przy spawaniu, zobaczymy jakie materiały będą dostępne - będę liczył na bierząco. 16 za dużo, celować w hmmm 10, poniżej 10? odbiór zastosować 6-8 więc zakładając, że zostanie on wspawany dolnej krawędzi /i to dosłownie/ powinien być chyba całkowicie przykryty przez skropliny czyli wysokość powinna wynosić nieco powyżej 6 lub 8. Czyli objętość zbliży się do 10.
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Zygmunt »

Co do jeziorka- moje ma prawie 2ml i mogłoby być mniejsze.

Jak zmniejszysz średnicę podstawy, to jeszcze go zwiększysz. Musisz ta podstawę zrobić rzędu.. powiedzmy 45mm zamiast 30, wtedy zostanie po 2,5mm od ścianki z każdej strony i 12mm wysokości- co da bardziej akceptowalne jeziorko o pojemności ok. 4,5ml. Jakby zamiast 12mm wysokości zrobić połowę tego (czyli 6mm) to było by 2,6ml-to byłoby super.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

marcin0616@
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 00:08
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: gostynin
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: marcin0616@ »

Witam, mam pytanie jaką wysokość kolumny mogę zrobić? 2,5 metra, czy to nie za dużo ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: radius »

Zrobić możesz jaką chcesz, pytanie tylko po co :?:
Na 1,5 metrowej kolumnie z dobrym wypełnieniem uzyskasz takie same rezultaty, jak na tej swojej 2,5 metrowej.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Pretender »

Zygmunt pisze:Co do jeziorka- moje ma prawie 2ml i mogłoby być mniejsze.

Jak zmniejszysz średnicę podstawy, to jeszcze go zwiększysz. Musisz ta podstawę zrobić rzędu.. powiedzmy 45mm zamiast 30, wtedy zostanie po 2,5mm od ścianki z każdej strony i 12mm wysokości- co da bardziej akceptowalne jeziorko o pojemności ok. 4,5ml. Jakby zamiast 12mm wysokości zrobić połowę tego (czyli 6mm) to było by 2,6ml-to byłoby super.

Oki, taki rząd wielkości. Obniżę troszkę wysokość, szerszą podstawę, zobaczymy jakie będą dostępne materiały.

Oglądałem sprzęciora Raptora, zapierdziste wykonanie. Tylko zastanawia mnie, po co wzdłuż chłodnicy na odejściu VM jest wężyk, oraz przed zaworkiem na VM również, jaki jest tego cel? No i czemu w chłodnicy wlot i wylot są tak blisko siebie?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Zygmunt »

Zaznacz na fotce o co Ci chodzi bo nie bardzo rozumiem.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Pretender »

Miało być "przed zaworkiem na LM" a nie "VM"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Zygmunt »

Tak sobie widocznie zrobił- destylat z LM nie wymaga chłodzenia wcale, chyba, że chcemy od razy robić pomiar. W tym projekcie (jeżeli rzeczywiście woda leci VM-skraplacz-LM) jest chłodzony jako ostatni, więc praktycznie to jest omywany wodą o temp. skroplin:P W tej kolumnie jest kilka rzeczy które mi sie nie podobają- długa rurka LM zwiększająca jeziorko; woda podłączana do chłodnic VM i LM nie od dołu, tylko przy szczycie itp.
No ale inaczej oceniać aparaturę forumowego Kolegi, a inaczej sprzedawcy- każdy chce na chleb zarobić, więc nie będziemy dalej drążyć.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Pretender »

Odgrzeję starego kotleta. W chwili obecnej już cały, no prawie cały materiał, na aparaturę, jest. Zmianie uległa głowica, będzie to bokakob lub aabratek. Do końca jeszcze nie jestem przekonany. Za aabratkiem jest oszczędność ok 20 cm na wysokości. Do tego będą pierścienie centrujące 50-50-35 (Cu). Dalej wziernik z trójnika, chociaż zastanawiam się nad nim. A może wystarczy u rurka? Przeważa aabratek, z nyplami do systemu inżyniera, VM. Nie wiem czy będę z tego korzystał od razu, jednak koszt jest niewielki, więc nie zaszkodzi.

Jeszcze jedno. kilka dni temu pierwszy raz psociłem na maszynie z płaszczem wodnym, beż kolumny (maszynę taką oferuje firma, która produkuje i sprzedaje drożdże oraz inne art winiarskie). Śliwka i jabłko. No i stało się. Produkt wyszedł o mocy 55%, o pięknym zapachu. I teraz zastanawiam się, czy by nie zrobić prostego zwykłego pot stilla, go pędzenia owocówek, zbożówek. Przeglądałem forum, i może by takie Kucykowe pędzidło z pierwszego postu http://alkohole-domowe.com/forum/galeri ... -t147.html? Z tym, że kolba wymieniona na garnek z kwasówki. już mi się to spodobało, moje "wypociny" muszę szybciutko zbunkrować, bo już zaczyna ubywać. Wymyśliłem sobie, by spirytus raz na jakiś czas popędzić, natomiast inne nastawy na pot stillu mógłbym pędzić częściej, ale w mniejszej ilość. Warunki blokowe, więc wiadomo, ciasno.


PS
na sam koniec, wlałem do kotła i śliwkę i jabłko (końcówki). Wykapało mi jeszcze 2l ..... hmmmm śliwodosu, Poleżymy zobaczymy, ale już mi się podoba, znaczy smakuje :)

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Witam:)
Proszę Państwa o pomoc w budowie aparatury, co mam poprawić?

A więc chce wy spawać kolumnę dzieloną z refluxem wewnętrznym (150 cm x 51 mm rozm.wew rury) na KEG -u 30l.
Poszczególne elementy:

KEG 30l
złącze SMS
30 cm wypełnione sprężynkami CU
złącze SMS
50 cm wypełnione sprężynkami KO
złącze SMS
50 cm wypełnione sprężynkami KO
złącze SMS
20 cm -owa część z chłodnicą (13 cm)
termometr oraz zawór zabezpieczający

Chłodnica końcowa (30 cm)
czy za chłodnicą zastosować filtr węglowy?

Czy odległość pomiędzy drugim wypełnieniem KO a refluxem (7 cm) jest odpowiednia?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Pretender »

A więc tak, od poczatku. Czemu TAKI sprzęt? A nie np aabratek? Wiem, wiem, na CM też można uzyskać spirytus klasy lux. Po drugie fi, celuj w większe 60. SP super, keg jeśli jeszcze nie masz kupuj 50l. Termometr w kegu ma mierzyć temperaturę cieczy! Pamietaj o tym! To tyle na początek. Napisz czym kierowałeś się projektując taki sprzęt?

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Dziękuje za zainteresowanie :)
Kierowałem się tym sprzętem http://www.vsop.com.pl/02_oferta_destylacyjne_em2.html. Pracowałem na nim tylko troszeczkę się różni, ponieważ zamiast Zimnych palców miał reflux w postaci wewnętrznej spirali. Dodatkowo posiadał filtr katalityczny z miedzi od dołu, chłodnica końcowa była z nierdzewki nie szklana i sprzęt posiadał filtr węglowy przy wyjściu. Mój kolega taki kupił gotowy, lecz wyprowadził się do innego województwa.

Keg wstępnie zamówiony, ale jeśli ma być 50l to, zmienię zamówienie i już. Na tej kolumnie kolegi przy pomocy taboretu grzewczego uzyskałem 91%, lecz to był mój pierwszy raz:) Za drugim razem poczytałem trochę i dowiedziałem się, jakie ma znaczenie dokładność zaworu zimnej wody. Zmajstrowałem zawór iglicowy no i szło temperatura się ustabilizowała po zalaniu kolumny w kegu wzrastała stopniowo pomału u góry trzymała swoja wartość a efekt jak dla mnie amatora poezja :) I tak teraz chciałbym zbudować swoje cacko :)
Z tą rurą się pośpieszyłem, bo już kupiłem 51 mm mogłem się kurcze zapytać .
A czy chłodnice na reflux oraz końcowa mogą być wykonane z rurki CU 8mm ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Pretender »

Owszem, mogą, muszą tylko spełniać swoje zadanie. Poszukaj na forum projektów aabratka, NS, puszkowych głowic. Z rurą faktycznie sie pospieszyłeś, super wydajności mieć nie będziesz.
Aha, przy prawidłowo prowadzonym procesie na filtr węglowy będzie zbędny.

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Czy wylot par powinien wychodzić z dekla nad refluxem do chłodnicy końcowej, czy lepiej umieścić wyjście pod deklem?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 12 mar 2016, 00:23 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Wald »

Żadna to różnica, o ile nie wstawisz tak długiej końcówki pod deklem.
Nie kumam do czego ona miałaby służyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Jest to ujście pary.

Czytając ten post http://alkohole-domowe.com/forum/projek ... 04-50.html użytkownik Kula napisał, że w kolumnie ujście pary zrobi nie przez głowicę pionowo w górę tylko na samej górze kolumny pod kołnierzem.

Więc dlatego się zapytałem jak to zrobić, ponieważ nagromadziłem wszystko i chce zacząć spawać wszystko.

Mam jeszcze czy jak z kega wyrwałem fitting to teraz muszę wytoczyć oryginalny kołnierz z kega i wspawać złącze SMS 51 mm, czy po prostu złącze przyspawać do kołnierza oryginalnego?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Wald »

pawelksiadz pisze: Kula zrobi na samej górze kolumny pod kołnierzem.
Bo w ten sposób kolanko robi się zbędne. Prostsze, ładniejsze i pary mają łatwiej.
pawelksiadz pisze: z kega wyrwałem fitting
Skoda kega. Po co go przypalać? IMHO najłatwiej użyć wyjętego gwintu.
33.jpg
Obetnij w zaznaczonych miejscach i odwróć. Dopasuj średnicę śrubunku do średnicy fittingu przyspawaj, przylutuj dolną część śrubunku. Mnie wyszło to tak:
333.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Bardzo fajny pomysł z tym fittingiem :)Wyduszę ze środka ten zaworek na tokarkę i ciachnę, tak jak mi zasugerowałeś, dziękuje:)


Rurka na ujście par, jakie powinna mieć najlepiej fi ? Sondę od termometru umieścić w niej czy w innym miejscu, jeśli tak to którym?

Przepraszam za tak duża ilość pytań, ale naprawdę, jak już robię swoją kolumnę to chce zrobić to dobrze.

Tak wygląda reflux, który zrobiłem z rurki fi 8 , ma 15 cm długości i 46 mm szerokości, wlutuje to na srebro do denka, które wytoczyłem.

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Zdjęcia refluxu, których nie dodałem :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: Wald »

pawelksiadz pisze:Rurka na ujście par, jakie powinna mieć najlepiej fi ? Sondę od termometru umieścić w niej czy w innym miejscu, jeśli tak to którym?
Zobacz tutaj http://alkohole-domowe.com/forum/post68965.html#p68965 , u mnie działa.
Trójnik redukcyjny 15/15/10 i kolanko 45o 12 mm, oczywiście trójnik zaciśnięty do tych 12 mm. Dziesiątka poradzi sobie bez problemu, w chłodnicy szklanej wężownica ma 5 mm. Termometr "wchodzi" dość głęboko, uszczelniony silikonem.
Ze skraplaczem chyba przesadziłeś, będziesz ustawiał bardzo mały przepływ. Minimalna zmiana przepływu da sporą zmianę refluksu. Mnie wystarczyło 6 zwojów z rurki 6 mm: http://alkohole-domowe.com/forum/post24072.html#p24072
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Dziękuje Wald :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pawelksiadz
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 4 mar 2016, 14:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Projekt kolumny do oceny

Post autor: pawelksiadz »

Witam,
posiadam kolumnę z refluksem wewnętrznym o sterowaniu chłodzeniem (CM) ze spiralą deflegmacyjną i w tym miejscu moje pytanie; czy głowica aabratek byłaby lepszym rozwiązaniem?

Dziękuje :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”