Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
moe.shiner
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 paź 2018, 19:41

Post autor: moe.shiner »

Czołem,
powoli przymierzam się do zmontowania, po części zlecenia zmontowania kilku elementów, aparatury według zmodyfikowanego schematu z AD Obrazek.

Czemu reflux zew? Temu, gdyż azaliż interesuje mnie przygotowywanie destylatów smakowych oraz rektyfikacja frakcji, które będę chciał oczyścić, w jednym urządzeniu. Wybrałem miedź z dwóch powodów. Zaoszczędzę trochę wysokości na katalizatorze smrodu, poza przygotowaniem kega będę mógł sam wszystko polutować.
Od dołu:
- DIN-keg 30L, w płaszczu olejowym (15mm od boku, 50mm od dna, na dole 2 grzałki 2kW, do jednej podpięty regulator w celu kontroli temperatury oleju po rozbujaniu), od góry wejście na termometr z długą sondą (żeby końcówka była zanurzona we wsadzie/zacierze, oraz szerszy zwór do wlewania/wylewania resztek.
- łączenie kega z kolumną na SMS (zlecę wspawanie śrubunku SMS, mniejszego elementu).
taki
- Kolumna, rura miedziana fi 54mm, dł. 1300mm. Mam nadzieję że po rozgrzaniu będę mógł wbić i zalutować śrubunek. Wypełnienie do 1200mm zmywakami.
- głowica, wariacja na temat Nixon-Stone. Kolumnę zakończę kolankiem 90* (od góry miejsce na termometr precyzyjny), do którego przyłączę trójnik. Jego górne ramię przedłużę mufą i rurą 54, tak żeby zmieścił się skraplacz z rurki karbowanej, o długości 300-400mm. Skraplacz będzie przytwierdzony do zaślepki miedzianej, którą będę nakładał podczas pracy (nie chcę tego lutować, zdejmowana zaślepka pomoże w czyszczeniu). Dolne ramię zamknę zaślepką, taką samą jak górne.
Tutaj pomyślałem, żeby zastosować dwa zaworki precyzyjne. Jeden odbioru, umieszczony na dnie, w taki sposób żeby odbierać możliwie najwięcej pierwszych 50-150ml syfu. Drugi przy rurce refluxiu umieszczony z boku, na takiej wysokości żeby stworzyło się jeziorko około 100ml. Sama rurka, 8mm, na końcu myślałem żeby przylutować mały miedziany talerzyk żeby to co zawraca równomiernie rozlewało się po wypełnieniu.
Dzięki dwu zaworkowemu rozwiązaniu będę mógł zamknąć zawór refluxu przy destylacji, oraz precyzyjniej kontrolować odbiór/zwrot w przypadku rektyfikacji.

Co o tym myślicie?
Pozdrawiam,
Moe
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: radius »

Co o tym myślimy?
Hmmm... Niepotrzebnie komplikujesz sobie życie z tym refluksem zewnętrznym :scratch: Na kolumnie z głowicą Bokakoba zrobisz wszystko, od spirytusu po destylaty smakowe czy łychę. Poczytaj ten temat - sposob-uzycia-kolumny-do-destylacji-pro ... t9301.html
Po drugie, to o wiele taniej i łatwiej zrobić kolumnę z refluksem wewnętrznym i wszystko regulować jednym zaworkiem.
Kolejna sprawa to połączenie rury z SMS-em. Trochę trudno będzie ci "wbić"go w rurę bez jej roztłoczenia ;) Pomyśl nad jakimś innym sposobem. Może dotoczyć pierścień redukcyjny?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
moe.shiner
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 paź 2018, 19:41
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: moe.shiner »

Zapomniałem dodać, jeszcze jednej kwestii, dlaczego skłaniam się w stronę zew. refluxu.
Zależy mi na jednym obiegu wody.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: radius »

Przecież w każdej kolumnie jest tylko jeden obieg :shock: Chyba, że ktoś ma podwójny system LM/VM lub OVM ?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
moe.shiner
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 paź 2018, 19:41
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: moe.shiner »

Skrót myślowy... :) patrząc na schematy innych rozwiązań refluxowych mamy jeden obieg na skraplacz drugi na chłodnicę. Oczywiście można to dzielić, ale to dodawanie elementów, które mogą generować problemy.
Odkąd trzymamy się reguły im mniej zaworów, przyłączy tym lepiej, awarie hydrauliczne w browarze zostały wyeliminowane :)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: Doody »

Termometr powinien pokazywać w kotle temperaturę cieczy a nie par. Weź to pod uwagę.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
moe.shiner
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 paź 2018, 19:41
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: moe.shiner »

Dlatego właśnie wspomniałem o długiej sondzie sięgającej do wsadu/zacieru.
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: JISKRA59 »

Zamiast SMS daj na połączenie kega z kolumną triclampa fi 51. Jeden kołnierz daj do przyspawania do fittingu kega, a drugi bez problemu wchodzi w rurę fi 54 to sobie polutujesz jedno z drugim i będzie bez kombinowania. Też pracuję na rudej fi 54 i cały sprzęt za wyjątkiem kołnierza w fittingu lutowałem sam. Możesz sprawdzić w moich postach, tam są zdjęcia. :)
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję

Autor tematu
moe.shiner
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 paź 2018, 19:41
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: moe.shiner »

Niestety jestem zmuszony troszeczkę zmniejszyć rozmach projektu :)
Zamiast kega 30L w płaszczu zastosuję szybkowar 20L i płytę grzewczą albo palnik, zamiast rur 54, użyję rury 43.
Poza tym bez zmian.

Autor tematu
moe.shiner
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 paź 2018, 19:41
Re: Projekt - Keg 30L + miedź OLM

Post autor: moe.shiner »

Ostatnie pytanie.
Żeby uniknąć wlotu pary do rurki powrotu, proponowane jest zastosowanie syfonu.
Zamiast tego pomyślałem, że zawór na wężyku powrotu zamontuje w jego połowie, tak żeby górna część mogła napełnić się płynem.
Zadziała?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”