Projekt bufora do zbiornika 100 l


boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy

Post autor: boxer1981228 »

wolan pisze:Prawdopodobnie zalewanie kolumny od dołu spowodowane jest zbyt słabym dogrzaniem bufora, w tym co masz dołóż dogrzewacze, będzie to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
Rozmawiałem z kolegą i jest to ten sam problem co był u mnie. Brak cyrkulacji w buforze. Nie pierwszy taki problem w sprzętach do Franza. Zamiast podgrzewaczy wystarczy zastosować wymuszoną cyrkulację tak jak to zrobiłem u siebie. (Patent Szlumfa). I problem znika całkowicie. Ciecz w buforze miesza się na bieżąco ( bufor wrze od samego początku) . Tym bardziej że bufor jest na podgrzewanym dnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 18 sty 2023, 23:08 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: zask »

Po pierwszym procesie po przerobieniu dam znać. Po wymianie doświadczeń z boxer wygląda na to że w teorii jest po problemie bo mamy tą samą konstrukcję bufora.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: wolan »

No wszystko spokoo tylko rurki zasysu od dna działają tyko wtedy kiedy działa, Ci przelew ( masz pełen bufor) podgrzewacze działają cały czas :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: zask »

Zgadza się. Rurki przelewowe wymuszą cyrkulację a bufor dogrzewany jest dnem. Wszystko jak opisał wyżej boxer.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: wolan »

No ok tylko spadnie poziom o 2cm i dalej masz problem :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Pako23 »

Pytanie tylko czy to ,że gdy spadnie poziom cieczy w buforze poniżej przelewu pod koniec procesu , będzie miało wpływ na działanie bufora bo on już będzie tak to nazwę dobrze wymieszany , gdyż najgorsze syfy łapie na samym początku .

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: boxer1981228 »

wolan pisze:No ok tylko spadnie poziom o 2cm i dalej masz problem :)

Nie nie ma, bo problemem w tym buforze nie było niedogrzanie a brak mieszania się cieczy w buforze. Po dospawaniu tych rurek bufor pracuje przez cały proces od samego początku do momentu aż się cały wygotuje. Bez tych wąsów efekt był taki że bufor nie dawał nawet jednego bąbelka aż w pewnym momencie (około 98 w zbiorniku) w ciągu normalnie sekundy większość ciecz z bufora odparowywała na kolumnę. I wszystko :dupa: efekt, u mnie przerażający jak trzepie całą kolumną.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Pako23 »

Z jednej strony tak sobie myślę, że Ty o te wystrzały to sam się prosiłeś odbierając taka duża prędkością jak na kolumnę fi 70. Sam widzę u siebie , że duża prędkość odbioru negatywnie działa na pracę bufora nawet jak mi się wydaje że temp w buforze idzie prawidłowo , a jednak niekiedy nie chce się opróżnić ;/ druga wątpliwa dla mnie sprawa jest taka , że piszesz , że bufor działa do samego końca aż się wygotuje .( pisząc to masz na myśli że jak Ci ubywa Cieczy w buforze to tymi wąsami idzie przelew na wypełnienie w buforze?) Jeśli tak to wydaje mi się , że chyba tak nie będzie , no chyba ,że miałeś jakiś podgląd na to co się tam dzieje .
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 sty 2023, 20:20 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: wolan »

Wszystko fajnie tylko cały czas efekt zalegania czegokolwiek na dnie wynika tylko i wyłącznie z niedogrzania zawartości :) nie ma co się oszukiwać. Więc jeżeli dobrze dogrzejemy bufor to nie ma co się odkładać czy to na początku czy środku czy na końcu :),
Wiec po co stosować półśrodki kiedy można załatwić to raz a porządnie.

https://youtube.com/shorts/fi0nVFi64LI?feature=share
Przy takim zawirowaniu w środku nic na dnie nie zalega.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Pako23 »

Wolan ten bufor się tak na początku czy na końcu procesu zachowuje ?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: wolan »

Na poczatku nie ma w nim takiego zamieszania :) jest zdecydowanie spokojniej, to jakiś stary filmik z kawałka procesu :) więc nie napisze Ci dokładnie z którego momentu. Ale było już sporo odebrane napewno, bo jak, widać na filmie przelew już nie pracował poprawnie. Chodzi bardziej o zasadę, gdy jest ruch w interesie to nie ma prawa, się nic wytrącić czy rozwarstwić.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: zask »

Wolan i tutaj pytanie jeszcze jak masz zrobiony bufor. Z podgrzewaczami?
W skrócie aby bufor dobrze pracował musi być dobrze prowadzony proces, dogrzany, wypełniony odpowiednio wzmocnionym %% i tym samym z ciągłą cyrkulacją. W moim przypadku co z tego że teoretycznie od dna jest dogrzany jak wszystko co z pływa z góry od razu się przelewa. Stąd brak cyrkulacji.
Co do samych buforów z podgrzewaczami czyli nic innego jak wspawane pionowe rurki z zasklepioną górą, to działają na zasadzie dużej powierzchni wymiany ciepła bo pary przez nie i tak nie mają jak przejść, więc ogrzewane są od dołu. Dzięki dużej powierzchni ciecz która się na niej ogrzewa od razu wymusza cyrkulację.
Według mnie oba czy z podgrzewaczami czy wąsami do momentu ubytku płynu w nich spełniają swoją funkcję. Pod koniec kiedy płynu ubywa myślę że podgrzewacze wygrają bo na wąsach nie ma przelewu, ale czy negatywnie wpłynie to na proces kiedy końcówka jest dobrze wymieszana w buforze z wąsami że już nie muszą być aktywne to się okaże jak przerobie bufor. Jak nie spełni swojej roli to nowy bufor.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Pako23 »

Zask zaraz nowy bufor już Ci tylko wspawanie podgrzewaczy zostanie :D
Wolan chyba ,że tak bo myślałem że dałeś filmik z początku procesu ,bo wtedy by było coś nie halo z nim ;)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: wolan »

@zask bufory robię z podgrzewczami, robiłem i z wąsami. Zrobisz wąsy będzie ok, ale z doświadczenia wiem, że lepiej sprawdzaja, się dogrzewcze ;)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: zask »

@wolan Ty jako konstruktor miałeś możliwość przetestować obie opcje więc nie ma sensu wątpić w to co mówisz. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie robisz hybrydy - wąsy i podgrzewacze? Jakie fi rurki stosujesz jako podgrzewacz i do jakiej wysokości?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: wolan »

Nie robię tego z prostej przeczyny, po co dokładać sobie dodatkową robotę :) skoro na, samych dogrzewaczach działa wszystko jak należy.
Pozatym stosuje jeszcze jeden zabieg czyli każdemu zalecam aby przy stabilizacji kolumny zostawiał, sobie przez pierwsze 10-15 minut przelew z bufora do kega otwarty.
Podgrzewacze sięgają wysokością do rurki przelewu natomiast ich średnica i ilość jest różna w zależności czy to jest bufor do zbiornika 50 czy 100l.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 sty 2023, 22:47 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Szlumf »

Mam podwójny bufor w kotle. Około 90% powierzchni dolnego jest zanurzona w nastawie. Myślę, że jest dobrze wygrzany. Pomimo to mam w obu wymuszoną cyrkulację. Robię tak bo chcę mieć pewność, że flegma spływająca do bufora nie wyląduje przelewem częściowo od razu niżej tylko przejdzie przez całą pojemność bufora oczyszczając się, tym samym wspomagając we frakcjonowaniu główną kolumnę.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: boxer1981228 »

Pako23 pisze:Z jednej strony tak sobie myślę, że Ty o te wystrzały to sam się prosiłeś odbierając taka duża prędkością jak na kolumnę fi 70.


Jaka jest dla Ciebie prawidłowa prędkość odbioru dla kolumny fi 70mm skoro twierdzisz że 50ml/min to dużo?

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Pako23 »

Ciężko będzie mi to powiedzieć gdyż ja pracuję na 76 ale 50 ( mimo że na początku tyle odbieram) to dużo tym bardziej . Ty jeszcze grzejesz dużą mocą , w moim wypełnieniu polecana moc przez producenta jest to około 3600 w ( tak wychodzi z wyliczeń), ale kolumne zalewa coś około 4200. Ty na 70 mocniej grzejesz. W takich warunkach łatwo właśnie o takie przygody jak Ty masz czyli wystrzały bufora , mikro zalania w kolumnie itp. Skoro mówisz , że sam miałeś takie przygody podejrzewam , że mogło mieć to jakiś wpływ. Sam ostatnio męczę się z buforem to wiem , że to nie taki prosty gadżet w obsłudze:)

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: boxer1981228 »

Nie wiem Pako skąd takie informacje, co masz za wypełnienie. Zapewniam Cię że 50ml dla kolumny fi 70 to nie jest za szybko bywało że i 65ml odbierałem ze stałą temperatura na 10 półce oczywiście na początku procesu. Ja swój sprzęt poznawałem od podstaw. Czyli, ustalenie mocy roboczej, potem sprawdzenie wydajności kolumny, ustalenie RR. Zapewniam Cię że bujałem się z ta usterką w różnych kierunkach i nic nie przynosiło efektu. Bufor dostał "wąsy i problem zniknął" Zresztą nie tylko u mnie bo kilka osób się do mnie zwracało że mają ten sam problem z buforami od Franza i za każdym razem to pomagało. Dziwi mnie troszkę że tak wolno pracujesz na 76,1mm. Wszyscy pisali że między 70mm a 76,1 jest przepaść. Zwłaszcza Koalak zachwalał że on tam na szatanie to i 5l/h ciągnie :)

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Pako23 »

Powiem Ci że jeśli chodzi o surówkę to jadę około 80 ml (oczywiście zwalniam w trakcie procesu ) ale wiąże się to z szybkim opróżnianiem bufora i że slimaczeniem procesu pod koniec bo trzeba robić stabilizację żeby go do końca opróżnić . Ja ogólnie grzeje mocą około 4kw i odbieram około 60 ale to na początku i z tego względu że leje 40% wsad , oczywiście robię później korekty i przy 90 w zbiorniku jadę już 50 ml a kończę 40ml . Ja nie twierdzę ,że twoje problemy nie wynikają z bufora od Franza sam miałem od niego bufor i sam miałem z nim problem ;)
Twierdzę jedynie to ,że mając bufor z dogrzewaczami jadąc duża prędkością nawet 60ml gdy przegapie moment korekty zaczyna się problem z buforem .
Ps z tego co ja wiem to jestem jednym z szybszych na kolumnie 76 bo z tymi co gadam to się dziwią że tak szybko odbieram
Ostatnio zmieniony piątek, 20 sty 2023, 07:59 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: zask »

Panowie jestem po przerobieniu bufora. Pracuje idealnie. Przez wymuszenie cyrkulacji wyeliminowałem wystrzały spowodowane błędami konstrukcyjnymi ale nie pozbyłem się zalewania kolumny i falowania 10p.

Powodem było samo wypełnienie! Trafiłem na post @drgranatt

https://alkohole-domowe.com/forum/bardz ... ml#p239763

Problemy z kolumną miał identycznie jak moje a zaczęło się w obu przypadkach po rektyfikacji wina owocowego. Wizualnie sprężynki wyglądały jak nowe (dlatego nie brałem ich pod uwagę) ale jak się okazało znacznie straciły na właściwościach. Po wyczyszczeniu w sodzie kaustycznej wszystko działa jak należy!

piotreknn
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 22 mar 2023, 08:29
Podziękował: 2 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: piotreknn »

Pytanko czy taki bufor ma sens keg 25l ?

https://files.fm/f/36nsjhf6f
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: zask »

Nie i tak...
Sam bufor - tak.
Osobiście dla tej konfiguracji bym się w bufor nie bawił.
Dla tak małego bufora wg mnie lepiej w "wąsy" przelewowe zainwestować niż dogrzewacze. Lepiej bufor na szerokiej kryzie zrobić niż to co narysowałeś.
Zrezygnuj z tego pomysłu bo nie zaoszczędzisz za wiele na czasie trwania procesu w stosunku do kosztów przeróbki. Wiem że to hobby i nie o to w tym chodzi ale lepiej wydasz te pieniądze.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: boxer1981228 »

Do tego rura wewnętrzna bufora zdaje się powinna być szersza niż kolumna żeby uniknąć zalewania...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 maja 2023, 19:24 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Seniorpawliq
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2019, 21:56
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

Post autor: Seniorpawliq »

Ja również planuję budowę bufora, kociołek 200l ilość cieczy w buforze 15l (do momentu przelewu), bufor będzie na szerokiej kryzie (grubość dna bufora 1mm) i planuje wewnątrz rurę 185mm (grubość 0.8mm) pytanie do znawców tematu:
1. Czy w tej sytuacji robić wąsy dogrzewające?
2. Czy w tej sytuacji robić zasysacze (wymuszona cyrkulacja)
3. Jak zasypać sprężynki miedziane do takiej średnicy (185)- czy można tam wspawać jakieś sitko i nato zmywak?
4. Czy macie jakieś inne uwagi do projektu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”