projekt bimbrofora typu pot-still z deflegmatorem KO

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy

Post autor: major »

Witajcie,

jestem na etapie kompletowania mojego pierwszego bimbrofora. Chciałbym mieć kolumnę VM/LM z wypełnieniem na 60 półek, grzaniem i chłodzeniem elektrycznym w rozmiarze pozwalającym na postawienie jej na stole przy pojemności 30 l i wydajności 3l/h...

Mam nadzieję, że nikogo nie sprowokuję tymi "życzeniami do piaskowego dziadka". Zdecydowałem się na małe i proste urządzenie, jeśli mi się spodoba (i wygram na loterii, w które nie wierzę) to pomyślę o rakiecie z pracowni Cezarego. Na razie zamierzam zamówić u kogoś (pewnie popytam sprzedawców z allegro) urządzenie wg projektu, który zaraz opiszę.
Bimbrofor PS2/nazwa robocza/ Bimbrofor ma składać się z dwóch niezależnych części - kociołka o pojemności do 10 l i jednostki destylacyjnej. Chodzi o małą, mobilną zabawkę do użytku w mieszkaniu.
Jednostka destylacyjna
Jednostka destylacyjna (rys. w załączniku) składa się z deflegmatora i chłodnicy połączonych "rusztowaniem". Konstrukcja zawiera dodatkowo centralnie umieszczoną rurkę. Ta rurka służy wyłącznie do montażu (jednostki destylacyjnej na pręcie podwieszonym lub utwierdzonym w podłożu).

Chłodnica nie wymaga żadnej filozofii (no chyba, że będzie za mała). Wstępnie zaplanowałem dość dużą, widziałem takie u sprzedawców (fi 60, 500 mm, w środku 3 m fi 8).

Jako deflegmator chciałbym wykorzystać zwykłą rurę KO fi 40 zamkniętą rurkę fi 8 - 10 do zwrotu flegmy do kociołka. Od góry konstrukcja ma być otwarta, do zamknięcia korkiem. Połączenie korka i chłodnicy zrealizuję wężykiem silikonowym (ew. z trójnikiem na termometr).

Takie rozwiązanie pozwala mi na swobodny dostęp do deflegmatora i możliwość np. wrzucenia do niego miedzi lub poeksperymentowania z innym miniwypełnieniem. Dodatkowo będę mógł próbować zastosować jakąś inną radosną twórczość.
Kociołek Planuję wykorzystać gotową kankę (nie sprawdziłem u sprzedawcy interesujących mnie szczegółów), np:
http://www.allegromat.pl/aukcja99342

Jeśli jednak nie będzie mi odpowiadać, to poszukam szybkowaru o podobnej pojemności (~10 l).

Grzanie będzie realizowane przez jedną z opcji:
- kuchenka gazowa;
- wolę kupić jednopalnikową kuchenkę elektryczną 1,5-2kW plus pomyśleć o regulatorze mocy/napięcia.


Napiszcie proszę, czy macie jakieś wskazówki, podpowiedzi lub uwagi. Będę musiał zrobić poprawniejszą dokumentację i zorientować się w cenach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”