Produkcja zacieru w dużych ilościach

Naczynia do nastawiania zacieru.
Awatar użytkownika

Dines
50
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 19:28
Ulubiony Alkohol: wszystko co ma promile a sam zrobiłem
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Dines »

Czyli rozumiem że zawór 3/4' to w d... kę sobie mogę zainstalować przy 200l beczce?? No może nie przy cukrówkach bo zbożowe to pewnie też odpadają :(
A co do wysokości to myślałem o jakiejś podstawie, a dokładnie te cztery beczki idealnie stoją na palecie o wymiarach 100*120. 4 takie i jest elegancka podstawa. Inaczej mówiąc BĘDZIE PAN ZADOWOLONY :ok:
Ps. Ja za sztukę dałem 15zł (używane)
Czas to pieniądz, pieniądz to piwo.
Więc pijmy to piwo puki czas.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: Kucyk »

Do cukrówek to kranik będzie super. Ja nie robię cukrówek, dlatego nie założyłem spustu. Myślę nad jakąś pompą do przetłaczania gęstwy, ale jeszcze nic przydatnego nie znalazłem, no, może poza czerpakiem solidnym 3L
Obrazek

gucio
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:02
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: gucio »

Witajcie Panie i Panowie, drogie Bimbrownice i drodzy Bimbrownicy :-)

Jakiś czas temu byłem na wsi w gospodarstwie rolnym i ujrzałem tam 500l zbiornik na mleko z chłodnicą, mieszadłem i termostatem i sporą zlewką.
Zbiorniki raczej są drogie, ale jeżeli komuś zalega pare tyś. zł to można kupić z recyklingu, sprawny, działający i nieco zmodyfikować - uszczelnić.

Co do problemów z breją zacierową to myślałem nad zbudowaniem odsączarki do gęstych zacierów, ale to sie chyba mija z celem, będą spore straty.

Pozdrawiam Gucio
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: Maciej_K »

Kolega gucio zdaniem
Jakiś czas temu byłem na wsi w gospodarstwie rolnym i ujrzałem tam 500l zbiornik na mleko z chłodnicą, mieszadłem i termostatem i sporą zlewką.
odmłodził moje marzenia...
Dwie kwadratowe w zarysie chłodnie firmy Bochnia, na oko po 500l każda, stoją sobie w obórce u mojego dziadka w mojej rodzinnej wsi. Mają zepsute agregaty, ale zbiorniki szczelne i mieszadełka sprawne. Już dawno myślałem o tchnięciu w nie drugiego życia, ale jestem tam zbyt rzadko (studia...). Dziadzia z babunią mają wszystko, czego dusza bimbrownicza zapragnie. Parnik gospodarczy 200l, śrutownik, rozdrabniacz nożowy do okopowych, paręnaście ton ziemniaków i tyleż samo zboża rozmaitego i od niedawna kilkadziesiąt kubików świeżo urobionego drewna na opał...
Ech, porządziło by się, oj, porządziło! Ale cóż, teraz to nawet nie ma mi kto jęczmienia zesłodować, cobym pierwszą zbożówkę mógł popełnić. A pić wszyscy by chcieli.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: Winiarek5 »

Maciej_K pisze: Ale cóż, teraz to nawet nie ma mi kto jęczmienia zesłodować, cobym pierwszą zbożówkę mógł popełnić.
Według mnie, słód jęczmienny lepiej kupić gotowy (np. Browamator a przy większych ilościach można kupować bezpośrednio w słodowni).
Słód jęczmienny (zawiera enzymy rozkładające skrobię) najlepiej jest wykorzystać do zacierania zboża niesłodowanego - nie ma sensu fermentować samego słodu bo cukru jest tam dużo mniej; część została zużyta (zeżarta) przez rosnący kiełek.
Powyższe dotyczy ortodoksyjnego podejścia.
Mniej ortodoksyjne to użycie gotowych enzymów (w płynie) zamiast słodu.

Pozdrawiam

Winiarek

gucio
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:02
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: gucio »

Witam.

Moim zdaniem kupienie gotowego słodu będzie najlepszym rozwiązaniem, broń panie zacier przed koncentratami, enzymami itp. wytworami słodopodobnymi.
Też planuję zbożówkę, ale dopiero na przełomie maj/czerwiec, na chwile obecną kombinuję nad odsączarką do zacieru, mam już wstępne zarysy takiego urządzenia, zabawy z odsączaniem będzie sporo, a wszystko po to zeby nie robic zbyt dużo syfu w kanie i na grzałce.

Pozdrawiam Gucio
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: Winiarek5 »

gucio pisze:...broń panie zacier przed koncentratami, enzymami itp. wytworami słodopodobnymi...
Czyli tak jak pisałem: można ortodoksyjnie (broń panie przed...) i można mniej ortodoksyjnie czyli z użyciem gotowych enzymów.
Ortodoksyjnie aż do bólu, czyli z osobistym słodowaniem i zacieraniem tym słodem, jest masę roboty a efekt końcowy jest praktycznie identyczny jak przy mniej ortodoksyjnym podejściu.

Według mnie, w warunkach domowych, własnoręczne słodowanie jęczmienia aby go użyć do zacierania np. żyta ma sens jedynie poznawczy: aby zobaczyć i przekonać się na własnej skórze jak to dawniej robiono :ok:

Pozdrawiam

Winiarek

_Romek_
20
Posty: 26
Rejestracja: środa, 22 sie 2018, 17:25
Krótko o sobie: Wierzę w moc i tradycję bruderszaftu, więc dużo tu nie powiem.
Ulubiony Alkohol: destylaty z charakterem, wino, piwo, ech... wszystko co niebanalne
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: gdzieś w centrum
Podziękował: 3 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: _Romek_ »

Drodzy,

ja nieco z innej beczki i właśnie o beczkę chodzi. Czy ktoś walczył może z problemem szczelności "klasycznej", niebieskiej, z zakręcanym deklem beczki 120l?
Wiem, że w początkowym etapie nie potrzebuję dekla wcale, ale nie o tym mowa. Pod koniec fermentacji i podczas dosładzania wolę widzieć jak woda pracuje w rurce, bo daje to pogląd na temat szybkości i przebiegu fermentacji. Teraz jest tak, że w rurce mam poziom zero a po gwincie ucieka sobie CO2 i aromaty...
Podpowie ktoś jak uszczelnić taki dekiel lub/i gwint? Jedna opcja to taśma teflonowa, ale przy tak głębokim gwincie to się raczej nie ułoży, a nawet jeśli, to pewnie będzie problem po kilku otwarciach. Druga opcja to jakiś gumowy wężyk/uszczelka o średnicy równej szerokości rowka w deklu. Tylko nigdzie nie trafiłem takiej uszczelki.

Inne pomysły/uwagi?

Jedyny wpis jaki trafiłem na ten temat, był właśnie tutaj:
Kucyk pisze: modyfikacja dotyczyła jedynie usunięcia wewnętrznych rantów dekla pokrywy co ułatwiło zamykanie szczelne bek, oraz zastosowania dławików do wyprowadzenia gazów fermentacyjnych.
Tyle tylko że ja żadnych rantów do usunięcia nie widzę...
pozdrawiam
Romek
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: orzeszek87 »

No spoko temat odkopany, ale w jakim celu to robić o czym mówisz? Wrzucasz cukromierz i widzisz co się z nastawem dzieje, jakoś nie czuje tego co piszesz. Nie potrzeba przecież widzieć jak to większość mówi "bulka" w rurce. Mierzysz i widzisz o co kaman. Pozdrawiam
https://www.alkoholeforum.pl

_Romek_
20
Posty: 26
Rejestracja: środa, 22 sie 2018, 17:25
Krótko o sobie: Wierzę w moc i tradycję bruderszaftu, więc dużo tu nie powiem.
Ulubiony Alkohol: destylaty z charakterem, wino, piwo, ech... wszystko co niebanalne
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: gdzieś w centrum
Podziękował: 3 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: _Romek_ »

orzeszek87 pisze:No spoko temat odkopany, ale w jakim celu to robić o czym mówisz? Wrzucasz cukromierz i widzisz co się z nastawem dzieje, jakoś nie czuje tego co piszesz. Nie potrzeba przecież widzieć jak to większość mówi "bulka" w rurce. Mierzysz i widzisz o co kaman. Pozdrawiam
Ja nie chcę dyskutować o tym "po co" tylko "jak". Ot - tylko tyle. A w jakim celu? Napisałem prosto - lubię widzieć jak szybko proces przebiega (taka fanaberia - można?), a w gęstej pulpie pomiar nie jest zbyt prosty i wolę go wykonać tylko wtedy kiedy tempo fermentacji na to wskazuje.
Swoją drogą wykonałem już pierwszą próbę i sprawdza się prawie idealnie. Mianowicie uszczelka do okien typu D, wklejona w rowek w deklu. Mały mankament polega na tym, że dostępne nitki gwintu nie są w stanie docisnąć idealnie uszczelki. Natomiast dodając metalową klamrę (tę z wyposażania beczki) trzyma już wystarczająco.
pozdrawiam
Romek
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: orzeszek87 »

Romek piszesz o gęstych nastawach. Kurka żeby Ci pulpa nie zakleiła tej rurki i żeby beczki nie wyebało w kosmos bo będzie bida. Nakrywasz szmatką i nie ma tego problemu. Ja osobiście bym nie ryzykował i na szczelno nie zamykał beczki a i tak wiem co się dzieje w środku.
https://www.alkoholeforum.pl

akczak
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 15 gru 2017, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: akczak »

Wydaje mi się że fabrycznie w deklach powinny być osadzone uszczelki takie koloru kremowego przeważnie. Zmierz średnice dekla i popatrz na alledrogo.
Pozdrawiam

_Romek_
20
Posty: 26
Rejestracja: środa, 22 sie 2018, 17:25
Krótko o sobie: Wierzę w moc i tradycję bruderszaftu, więc dużo tu nie powiem.
Ulubiony Alkohol: destylaty z charakterem, wino, piwo, ech... wszystko co niebanalne
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: gdzieś w centrum
Podziękował: 3 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: _Romek_ »

akczak pisze:Wydaje mi się że fabrycznie w deklach powinny być osadzone uszczelki takie koloru kremowego przeważnie. Zmierz średnice dekla i popatrz na alledrogo.
Pozdrawiam
Temat rozwiązał się pozytywnie. Uszczelka okienna typu D ułożyła się po jakimś czasie i jest już ok.
A fabrycznie niestety nie było, mimo iż beczka nowa...
pozdrawiam
Romek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Produkcja zacieru w dużych ilościach

Post autor: Doody »

Mam taką beczkę (120l) i fermentuję w niej zaciery oraz nastawy owocowe i cukrowe. Nie zakręcam szczelnie, tylko tak aby gaz mógł się wydobywać, a owocówki nie wchodziły do beczki. Nigdy mi się podczas fermentacji nic nie zepsuło. Wypełniający wolną przestrzeń w beczce dwutlenek węgla skutecznie zabezpiecza nastaw/zacier przed infekcją podczas fermentacji. Gdy fermentacja się zakończy, lepiej nie czekać tylko wysłać zawartość na rurki.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”