Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki
Problem z temperaturą i zapachem destylatu.

Postautor: kamil.bachanek » poniedziałek, 20 lip 2020, 19:51

Witam. Mam problem ze sprzętem od gościa z OLX z mojej okolicy.

https://www.olx.pl/oferta/kolumna-aabratek-destylator-abratek-glowica-CID628-IDzJKjN.html?fbclid=IwAR20e6OCEKmtlJMF1pRzKEcmzNhB3vSaCM92V58PtKMwrdPnobX2-ZLdCZM

Gość zajmuje się spawaniem z kwasówki, tak wywnioskowałem z jego aukcji i po rozmowie więc myślałem ze wszystko będzie okej. Problem polega na tym, że nie mogę ustabilizować kolumny, temperatura jest taka jak na załączonych zdjęciach. Wiem jak przebiega proces na takiej kolumnie gdyż wcześniej miałem pożyczoną od kolegi i wychodziło mi na niej perfekcyjnie, na tej robię tak samo i za cholerę nie wychodzi.
Destylat leci bardzo ciepły i bardzo śmierdzący. Nie mogę ustawić odbioru destylatu tak żeby było perfekcyjnie. U kolegi był ciut inny zawór i nauczyłem się na nim robić 1,5 obrotu od pełnego zamknięcia i leciał miodzik od początku do końca do puki temperatura nie zaczęła rosnąć.
A na tym cholerstwie robię 3 obroty i nawet nie leci minimalnie. W późniejszym etapie jak już zaczyna lecieć zakres regulacji przepływu jest bardzo mały - za mało odkręcę leci bardzo bardzo powoli, jak już wezmę więcej, leci gorące i śmierdzące..
Starałem się wszystko opisać jak najlepiej mogłem, z góry przepraszam za niedogodności lub nie profesjonalny język - profesjonalistą nie jestem dlatego proszę o poradę. Dodam jeszcze że katalizator który dodałem do tej kolumny jest wypełniony sprężynkami miedzianymi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 lip 2020, 21:12 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

rozrywek
2000
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Problem z temperaturą i zapachem destylatu.

Postautor: rozrywek » poniedziałek, 20 lip 2020, 21:26

Jak jest ustawione grzanie i jak jest ustawiony reflux? Wynika że koncentrujesz się na odbiorze.
Ile tego kw tam jest?
Poza tym jeśli miałeś inne doświadczenia z sprzętem kolegi, czyli nie jesteś zielony to może coś ze sprzętem nie tak.
Nie powinno walić bimbrem z takiej maszyny.
Tu coś jest nie halo i trzeba to szybko rozwiązać i znaleść przyczynę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 lip 2020, 21:39 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

PETER29
850
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: PETER29 » wtorek, 21 lip 2020, 00:57

Odpowiedz na pytania @rozrywek a dodatkowo wywal z kolumny "spirale nierdzewne" a zastąp je sprężynkami pryzmatycznymi (Henitom lub plipek). Piszesz trochę nieskładnie. Najpierw że nie możesz ustabilizować kolumny za chwilę że leci śmierdzący destylat. Na początku zawsze leci śmierdzący. Napisz krok po kroku co robisz po załączeniu grzałek a problem sam się rozwiąże.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki

Postautor: kamil.bachanek » wtorek, 21 lip 2020, 06:39

Grzanie mam 2 grzałki. Podgrzewam do wysokiej temperatury, następnie wyłączam jedną, włączam chłodzenie i na zamkniętym zaworze stabilizuje ok 40min. Na jednej grzałce jest ok 1800W. Po 40min wylewam ok 300ml i resztę powinno lecieć ok.. Tak robiłem na kolumnie kolegi i wszystko było ok przerobiłem na niej z 500l zacieru...
Co do kolumny nie zaglądałam do środka, wiem że jest wypełniona zmywakami nierdzewnymi jak to sprzedający mi powiedział "jest zrobione tak jak powinno być".. dzisiaj wyjmę to wypełnienie i zobaczę ile tego tam jest.
Na nowej kolumnie był to drugi raz. Za pierwszym i za drugim było tak samo. Nie mogę wyregulować na tym zaworze iglicowym odbioru tak jak to robiłem w kolumnie kolegi (u niego 1.5 obrotu) Destylat również nie leci jednym strumieniem. Raz mocniej raz słabiej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 lip 2020, 07:55 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

defacto
800
Krótko o sobie: "Wszyscyśmy z płócien Rembrandta: To tylko kwestia światła"
Załączniki

Postautor: defacto » wtorek, 21 lip 2020, 06:56

To, że z LM destylat leci bardzo ciepły to normalne. Niemniej chciałbym zapytać, który to proces na nowej maszynie i w którym etapie odbioru wyczuwasz śmierdzący destylat? Może nie przygotowałeś kolumny a zamiast silikonu masz igielit lub innego mieszańca na odbiorze a uszczelki- byle badziew. Sprawdź sobie to.
Ps Czemu kolumna nie ocieplona?
Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą :czytaj:

aakk
650
Załączniki

Postautor: aakk » wtorek, 21 lip 2020, 08:41

Nie ustawiaj odbioru na obroty, dokładną prędkość odbioru sprawdzisz najlepiej nalewając do menzurki z miarką. Jeśli okaże się faktycznie że zaworek jest zwalony pisz do gościa. Oby to nie był wykonawca typu zrobić i dziękuję, jak pojawią się problemy radź sobie sam. Zapytaj też jakie grzałki zostały zastosowane, chyba będzie wiedział kupował. Druga sprawa wydaje mi się czy grzałka nie ma obudowy? W takim stanie otrzymałeś sprzęt? Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki

Postautor: kamil.bachanek » wtorek, 21 lip 2020, 09:10

Kega miałem już wcześniej z grzałkami. Ja kupiłem.od niego tylko kolumnę.

Awatar użytkownika

defacto
800
Krótko o sobie: "Wszyscyśmy z płócien Rembrandta: To tylko kwestia światła"
Załączniki

Postautor: defacto » wtorek, 21 lip 2020, 09:52

https://i.imged.pl/wypelnienie-kolumny-nierdzewne-spirale-destylator-bimber-wysylka-wypelnienie-kolumny-nierdzewne-spirale-destylator-bimber-wysylka-3-3.jpg
Czy o takie spirale nierdzewne chodzi? :scratch:

Masz grzać pełną mocą aż kolumna się zaleje. Początkową fazę zalania poznasz po zdecydowanym skoku temperatury na termometrze - 10półka. Wtedy puszczasz wodę. Utrzymujesz taki stan aż woda wypływająca ze skraplacza, będzie gorąca. Doskonale to widać w kolumnie wyposażonej we wziernik. Wyłączasz jedną z grzałek i stabilizujesz. Co do przedgonu, nie wylewasz go od razu 300ml, tylko odbierasz go kropelkowo przez następną godzinkę z prędkością 3kropel /s. Destylat ma kapać, nie lecieć strumieniem. Odpęd szybki robisz, czy rektyfikujesz?
Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą :czytaj:

Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki

Postautor: kamil.bachanek » wtorek, 21 lip 2020, 10:17

Rozumiem. Ale mam już swój sposób puszczania który opisywałem wcześniej i jest on dla mnie dobry :) I chciałbym to samo uzyskać na swojej kolumnie. Dlatego szukam pomocy co może być nie tak.

Awatar użytkownika

MalyJack
150
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: MalyJack » wtorek, 21 lip 2020, 11:41

Może to jakiś paproch w zaworku, oring felerny. Wykręć pokrętło do końca i zobacz czy wszystko wizualnie gra z iglicą. Jeśli tak, to wykręć cały zawór, i popatrz czy przelotu nic nie blokuje. Może część poteflonu :lol: ?
Oczywiście jak masz pod ręką taśmę na nowy nawój.
Bo ewidentnie jest problem z regulacją RR.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki

Postautor: kamil.bachanek » wtorek, 21 lip 2020, 12:05

Wykręcałem i pokrętło i zawór. Wszystko było okej..

Awatar użytkownika

radius
6000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » wtorek, 21 lip 2020, 13:49

Pokaż no zdjęcia rozkręconego zaworu ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki

Postautor: kamil.bachanek » wtorek, 21 lip 2020, 21:02

Rozebrałem kolumnę, wg mnie za mało zbite i za mało zmywaków w środku.. były po prostu luzem, 19szt. Zakupiłem i upchałem coś ponad 30 :) Jutro kolejna próba, mam nadzieję że to było przyczyną...
Dodaję również zdjęcia rozebranego zaworu. Tam jednak wydaje mi się że wszystko ok..

Awatar użytkownika

Dwaid
50
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Załączniki

Postautor: Dwaid » wtorek, 21 lip 2020, 22:22

Ja zacząłbym od ocieplenia kolumny (w pierwszym lepszym sklepie budowlanym kupisz otulinę do rur), jeśli nie chcesz dokładać do sprężynek, to zmywaki wyjmij, potnij i ubij porządnie (pewnie Ci braknie, więc dokup od razu kilka nowych), doczytaj też jak ocenić zalanie kolumny bez wziernika. Odbiór oceń na czas, weź menzurkę i ustaw odbiór 20ml/1min, potem sprawdź na 4 minutach czy poleci 80 ml. Jeśli nie, a wahania będą duże, to musisz wymienić ten zaworek. Czy między dopływem, a odpływem wody z chłodnicy jest wywiercona dziurka do wyrównywania ciśnienia?

PETER29
850
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: PETER29 » środa, 22 lip 2020, 02:57

To znów przygotuj się na 2 procesy z których spiryt będzie nadawał się na cele techniczne.

Awatar użytkownika

radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » środa, 22 lip 2020, 06:41

Dwaid pisze:Ja zacząłbym od ocieplenia kolumny

Nie to jest przyczyną problemów kolegi a także nie jest koniecznością.
Dwaid pisze:zmywaki wyjmij, potnij i ubij porządnie

Bardzo zła rada. Żadnego wypełnienia się nie ubija, w dodatku "porządnie" :x Sprężynki pryzmatyczne wystarczy wsypać a zmywaki tylko lekko dociskać jeden do drugiego. Gęstość wypełnienia zmywakowego powinna wynosić ok. 280 gramów na litr pojemności kolumny. Zmywak z Lidla waży ok. 22 gramy, inne sprzedawane przez wytwórców kolumn, mają podaną wagę więc kolega kaml.bachanek wyliczy sobie potrzebną ilość.
Dwaid pisze: musisz wymienić ten zaworek.

I to jest dobra rada. Toż to parodia zaworka iglicowego. Że też ktoś montuje taki badziew, wykonany w garażu z kawałka śruby :o
@kaml.bachanek, odżałuj parę dyszek i kup porządny zaworek iglicowy, bo z tym nigdy nie dojdziesz do ładu ;)
Ostatnio zmieniony środa, 22 lip 2020, 06:45 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » środa, 22 lip 2020, 07:04

radius pisze:................. odżałuj parę dyszek i kup porządny zaworek iglicowy, bo z tym nigdy nie dojdziesz do ładu ;)

Albo zrób sobie zaworek z igły od strzykawki topic16976.html. Za niewielką kasę będziesz miał zawore4k precyzyjny i rotametr w jednym.

Awatar użytkownika

radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » środa, 22 lip 2020, 10:10

@Szlumf, z całym szacunkiem - nie wracajmy do radła, skoro wynaleziono pług... i to wieloskibowy :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil.bachanek
10
Załączniki

Postautor: kamil.bachanek » środa, 22 lip 2020, 11:42

Jestem w trakcie destylacji. Destylat który leci jest naprawdę dobry. Taki jak miałem na poprzedniej kolumnie (97%) i zero jakiegokolwiek złego zpachu, sam miód :) Zrobiłem pełne wypełnienie kolumny z zmywaków nierdzewnych, miałem 19 teraz jest ok 30. Zamontowałem otulinę. Prawie wszystko wydaje się być okej... poza... bulgotaniem w kolumnie (o co chodzi??) I temperaturze. W dolnej części kolumny wynosi ona taką jak powinna być na górze czyli 77.6. A na górze.. nie ma 70 nawet nie raz.. Mimo wszystko destylat leci taki jak powinien być. Dlaczego więc jest bulgotanie w kolumnie i tak niska temperatura ? Czyżby termometry były tak zakłamane ?

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Załączniki

Postautor: lesgo58 » środa, 22 lip 2020, 12:24

Masz zalaną kolumnę. Musisz zmniejszyć moc grzania. Albo przełożyć wypełnienie.

Wróć do „Problemy i pytania”