Problem z nastawem z winogron

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
Markos
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2017, 17:25

Post autor: Markos »

Witam. Jestem tutaj nowy i zielony w te sprawy wiec proszę o poradę a mianowicie 2 dni temu zrobiłem nastaw z winogron było ich ok 45 kg razem z sokiem wrzuciłem to do 120 L beczki dodałem 60 L wody z 5 kg cukru i 2,5 paczki drozdzy babuni. Winogrona były bardzo słodkie dlatego uznałem ze dużą ilość cukru jest nie potrzebna. Następnego dnia z rana nastaw pięknie pracował aż wyleciał góra wiec odlalem go do innego pojemnika poczym jak zamknąłem go to pracował super ale nadal rósł wiec odkryciem dekiel na 1H. Po tej operacji nastaw przestał pracować ; ( otworzyłem wiec beczkę znowu i zamieszalem w nim pojawiły się burzyny ale nadal nic się nie dzieje. Beczka stoi w kotłowni gdzie jest codziwnie wieczorem palone wiec temp jest odpowiednia. Nie mam cukrometru i nie mogę sprawdzić jaki jest stężenie. Proszę o pomoc
koncentraty wina

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Szlumf »

Moim zdaniem drożdże zrobiły swoje i zjadły cały cukier. Na około 100l nastaw było go mało. Około 9kg z winogron i dodane 5kg. Sprawdź na smak i jeżeli nie jest słodkie to destyluj nie czekając na sklarowanie bo może Ci szybko złapać infekcję. Cudów się po takim zestawie nie spodziewaj.

Autor tematu
Markos
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2017, 17:25
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Markos »

Byłem spróbować i jest ono jakby lekko kwaśne i nie wiem czy to od skórek winogrona czy nastaw ma taki smak... A jak bym dodał jeszcze do beczki 10 kg cukru rozpuszczonego w ciepłej wodzie to uratował bym nastaw czy nic już nie da się z tym zrobić?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Kamal »

A chcesz mieć destylat owocowy, a nie bimber z posmakiem owoców to na rury. A jak to drugie to syp cukier.
K.
Obrazek

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Szlumf »

Kamal.
Z tego nastawu i tak wyjdzie bimber, może z posmakiem owocowym. Nie wiadomo też na jakim sprzęcie będzie destylowane.
Markos.
Odlej z 10l do wiadra z pokrywą i dodaj 1kg cukru bez wody. Rozpuść cukier mieszając łychą. Nie stosuj mieszadła mechanicznego bo możesz ubić drożdże. Jak to ruszy to możesz spokojnie dowalić do całości te 10kg.

Autor tematu
Markos
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2017, 17:25
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Markos »

Dorzuciłem 10 kg cukru do beczki wczoraj wieczorem dzisiaj powoli powoli zaczyna pracować tzn delikatnie bulgotanie w rurce tak co 1H
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Kamal »

Szlumf masz rację. :-P Wyjdzie ale z sporą nutą owoców, co może jeszcze by się ułożyło.
A po 10 kg cukru + , to raczej tylko bimber.

Bulgotanie nie jest miernikiem fermentacji :-P, tylko cukromierz.
K.
Obrazek

Autor tematu
Markos
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2017, 17:25
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Markos »

Pisałem wcześniej ze cukromierza nie posiadam ;) kolego co masz na mysli pisząc ułożyło by się jeszcze przed dodaniem 10 kg cukru ?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Kamal »

Im mniej cukru tym mniej nut bimbrowych, oraz podczas leżakowania alkohol się układa i czuć z jakiego owocu mógł powstać.
K.
Obrazek

Autor tematu
Markos
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2017, 17:25
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Markos »

Tak zgodzę się z Tobą ale im mniej cukru w takim nastawie tym mniejsza ilość otrzymanego alkoholu po wygotowaniu także nawet szkoda by było brudzić sprzętu na takie gotowanie bo i tak za wiele by nie naleciało a tak to zawsze troche coś więcej mam nadzieje... a jeszcze jedno pytanie mam czy po otwarciu beczki zebrać te resztki owoców z winogrona które wrzuciłem razem do nastawu i czy można coś z nimi jeszcze zrobić czy do wyrzucenia się nadają?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: aronia »

W pierwszym poście:
Markos pisze:nastaw z winogron było ich ok 45 kg razem z sokiem wrzuciłem to do 120 L beczki dodałem 60 L wody z 5 kg cukru i 2,5 paczki drozdzy babuni. Winogrona były bardzo słodkie dlatego uznałem ze dużą ilość cukru jest nie potrzebna.
a teraz piszesz:
Markos pisze:Tak zgodzę się z Tobą ale im mniej cukru w takim nastawie tym mniejsza ilość otrzymanego alkoholu po wygotowaniu także nawet szkoda by było brudzić sprzętu na takie gotowanie bo i tak za wiele by nie naleciało a tak to zawsze troche coś więcej mam nadzieje...
To możesz nam wytłumaczyć po co dodawałeś tą wodę? Żeby obniżyć moc tego nastawu i rozcieńczyć aromat owocowy?
Następnym razem spróbuj zrobić nastaw bez tej zbędnej wody, bo teraz zamiast mieć jeden wsad do zbiornika będziesz miał 2, a surowca miałeś na 1... I jeszcze przemyśl sobie czy warto poświęcić 2 razy więcej czasu na rozcieńczony trunek smakowy, zamiast spokojnie przerabiać 1 zwykły nastaw cukrowy i mieć zarówno trunek smakowy jak i czysty.

Autor tematu
Markos
5
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2017, 17:25
Re: Problem z nastawem z winogron

Post autor: Markos »

Jak to po co? Dla większej ilości destylatu, tylko, że nie wziąłem pod uwagę dużej ilość cukru, ale tak jak pisałem jestem kompletnym amatorem i dopiero się uczę, że tak powiem "fachu" ;).
Ostatnio zmieniony środa, 4 paź 2017, 20:48 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Koniecznie poprawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”