Problem z mocą destylatu.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy

Post autor: aronia »

VSOP wyrobiło sobie "markę" już dawno temu - w czasie gdy królowały CM co widać przy ich aparacie. Teraz na "topie" są aparaty LM/VM/OLM/OVM, które są łatwiejsze w obsłudze dla początkującego. Od tamtego czasu "technologia" poszła też na tyle do przodu, że otrzymanie jakości opisywanej w normach nie wymaga stosowania węgla, a wystarczy zgodnie ze "sztuką" przepuścić 2-krotnie na poprawnie zbudowanym sprzęcie bez względu na jego typ - czy to CM, LM czy VM. Badania masz tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/sprawd ... t2712.html , http://alkohole-domowe.com/forum/sens-k ... ml#p101156 i tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html

Autor tematu
ivanhoe
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 12:14
Podziękował: 4 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: ivanhoe »

Co sądzicie Panowie o bezpieczeństwie urządzenia które nabyłem. Co w przypadku awarii termostatu i gdy temperatura wzrośnie w kegu powyżej 100 stopni i wiecej ???
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: Wald »

Po pierwsze, żeby temperatura osiągnęła 100oC nie może być już nic alkoholu w kotle, więc grzanie dalej, jest bez sensu. 100oC przekroczy, jak braknie całkowicie płynu. To możliwe przy całkowitym braku nadzoru nad pracującym aparatem i to na długo. Jeśli dopuszczasz taką sytuację, nie zaczynaj w ogóle :!: Poczytaj dział o bezpieczeństwie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: aronia »

Bardziej obawiałbym się zatkania sitka na dole kolumny i zwiększenia przez to ciśnienia w kotle. Są gorsze przypadki kolumn - które można zamknąć na szczelnie co jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Odnośnie temperatury to możesz się poparzyć albo opary mogą się zapalić jeżeli natrafią na jakiś zapłon - temperatura zapłonu etanolu 15 stopni.

Autor tematu
ivanhoe
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 12:14
Podziękował: 4 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: ivanhoe »

Zadam pytanie inaczej. Oczywiście to tylko teoretycznie. Nastawiam urządzenie i zapominam włożyć czujki termostatu w oba porty. Grzałka 2000W grzeje nastaw 40% (powtórna destylacja) bez żadnej kontroli.
[MOD - Chyba wsad...]

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: aronia »

Jeszcze dopisz, że bez podłączonego chłodzenia, bez podstawionego pojemnika na produkt i obok wylotu z chłodnicy jakieś źródło zapłonu - wtedy od razy się zgłoś na policje, bo nie dość, że wypadek gotowy to i dochodzenie co się stało czyli policja się dowie, że "Kowalski spod 5" pędził. Bezpieczeństwo to podstawa, a jak tego nie rozumiesz to odpuść.
Jeżeli chodzi o samo grzanie bez termostatu, ale z chłodzeniem i zbieraniem urobku to tu nie ma żadnego niebezpieczeństwa - chyba że ktoś jakieś widzi. Termostat jest niepotrzebny, a nawet przeszkadza.

Autor tematu
ivanhoe
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 12:14
Podziękował: 4 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: ivanhoe »

Kolego Aronia. Napisałem teoretycznie. Cały czas mnie interesował przypadek kiedy nawali ten termostat. Nadmieniam, że jestem świadomy zagrożeń i można już trochę mniej protekcjonalnie mnie traktować. Dziś odesłałem urządzenie. Producent stwierdził że uzyska 95% z tej maszynerii jak myślicie uzyska? W aukcji było wyraźnie napisane 93-95 % na zasypie z rurek szklanych, który był w komplecie. Jak stwierdzą, że uzyskali i odeślą z powrotem to powtórzę identyczny proces. Prosiłem też o próbkę i porównam z uzyskaną po powtórce. Mam znajomych laborantów zatem nic mnie to nie kosztuje a wykluczy to kwestię czy nie podłożyli mi innej próbki. Przyznam, że trochę się zniesmaczyłem i zaparłem na temat. Za dużo mnie to pracy i nerwów kosztowało. Tak czy siak postanowiłem że jak uzyskają wynik, powtórzę i próbki będą zgodne, przyjmę urządzenie z powrotem i sprzedam na rynku wtórnym - niestety ze stratą jako używane. Jak dla mnie destylat na wyjściu z chłodnicy śmierdzi. W tym wypadku sprzedawcy odpuszczę bo towar jest zgodny z ofertą. Jak wykryję ściemę to im zapiorę konto na Allegro konkretnymi negatywami, Odkąd Allegro nie banuje multikont mam 4 konta na allegro kompletnie zbędne, z których nie sprzedaję (nawet swoim psom założyłem konta :-) ) Zatem jak im zafunduję ze 30 negatywów to spokojnie obroty im polecą o połowę. Klienci na Allegro są wyczuleni zwłaszcza przy droższych zakupach tego typu sprzętu, zatem będę miał satysfakcję, że trochę mniej bubli trafi do klientów.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: wawaldek11 »

Nie działaj impulsywnie i pochopnie ;)
Myślę, że producentowi też zależy na dobrej opinii i nie będzie ryzykował konfliktu. A jak jeszcze zaproponujesz rekompensatę za zamieszanie, to raczej zostawi sprzęt i (niestety) sprzeda komuś innemu ;)
Pozdrawiam,
Waldek

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: aronia »

Z tego sprzętu da się uzyskać takie % jak deklaruje producent(nie są one jakimś super osiągnięciem) - nie wiem czy całkowicie bez przeróbek i na wypełnieniu od producenta, ale się da. Na pewno w takiej konfiguracji jaką sprzedaje producent za tą cenę z kosmosu nie otrzymasz jakości którą mogą się pochwalić posiadacze poprawnie zbudowanych kolumn. Jak to określiłeś destylat śmierdzi i bez przeróbek śmierdział będzie. Przeglądnij dokładnie ten temat i linki w nim zawarte, a dowiesz się jak trzeba zmodyfikować ten sprzęt, żeby jak coś wytłumaczyć potencjalnemu kupującemu co trzeba zrobić, bo później on będzie pomstował na Ciebie, że wcisnąłeś mu taki bubel.
P.S. Jeżeli już chcesz porównywać proces prowadzony przez nich i przez ciebie to zapytaj o takie dane odnośnie destylacji jak: przepływ wody przez ZP, rodzaj zastosowanego przez nich wypełnienia, ustawienie termostatu, proporcje wsadu i ciśnienie w dniu destylacji - są to chyba wszystkie najistotniejsze parametry.

Autor tematu
ivanhoe
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 12:14
Podziękował: 4 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: ivanhoe »

Producent stwierdził że uzyskał 93 % niemniej zadeklarował zwrot pieniędzy na konto zatem problem mam z głowy. Zachowali się w porządku. Na złość im nie będę robił bo w sumie 5000 sprzedanych przedmiotów i same pozytywy świadczą moim zdaniem iż większość klientów zadowalają ich produkty a nie każdy musi być profesorem i uzyskiwać super produkt. Temat jest wyczerpany. Teraz prośba o doradzenie sprzętu ( nie chciałbym wydać więcej niż 7000 zł ) i prośba o wytłumaczenie co ma do rzeczy ciśnienie atmosferyczne przy procesie ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: radius »

ivanhoe pisze:...prośba o wytłumaczenie co ma do rzeczy ciśnienie atmosferyczne przy procesie ?
Wraz ze zmianami ciśnienia, zmieniają się wskazania termometrów, zwłaszcza o rozdzielczości 0,01oC i ...tyle :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: aronia »

700 czy 7000? Bo to całkiem inny pułap cenowy :D. Obejrzyj ten projekt: http://alkohole-domowe.com/forum/post92095.html#p92095 i jak znajdziesz podobny to w pierwszym przypadku musisz przyciąć trochę koszty, a przy drugim możesz zrobić zapas cukru.
Inne ciśnienie to inna temperatura stabilizacji, ale przy niskiej rozdzielczości termometru może pozostać niezauważona.

Autor tematu
ivanhoe
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 12:14
Podziękował: 4 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: ivanhoe »

Poczytam chętnie. Powiedzmy że nie liczę się z kasą. Jakiego domowego gotowca mam kupić żeby zrobił za mnie robotę? Zalewam, stabilizuję, odbieram przedgon, ustalam odbiór i idę spać. Wracam za 4 godziny :-)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: aronia »

Jak nie liczysz się z kasą to szukaj takiego zestawu: elektryka z E-Arc na jakimś dobrym regulatorze, żeby miał od razu kilka sond pomiaru temperatury, OVM/OLM, bufor, zbiornik z płaszczem. Głowica to według uznania: Aabratek, Puszkowa, Młot-Thora.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: MikeB »

E-ARCi masz u Kuli i u Zygmunta w sklepie, płaszcze i bufory też. Kwestia, czy chcesz z miedzi, czy ze stali. Z miedzi oszczędzasz miejsce na katalizator, a jak masz duzo miejsca pod sufitem to kwestia preferencji. Ja mam miedziany sprzęt i nie narzekam. Uważaj na kontrolery E-ARCu od Pamela, na forum sa fotki środka, nie wygląda to profesjonalnie.

Autor tematu
ivanhoe
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 12:14
Podziękował: 4 razy
Re: Problem z mocą destylatu.

Post autor: ivanhoe »

Pomieszczenie mam 230 cm . Keg euro 30 l 36,5 cm wysokości zatem mam do wykorzystania 190 cm . Zatem jaką głowice sugerujecie. Zbiornika z płaszczem nie potrzebuje. Mogę wydać do 4000 . Mam propozycję miedzianego na pełnej elektronice z głowica typu Młot Thora. Jakie jeszcze gotowe rozwiązania możecie mi zasugerować ? Jeśli można to na priv
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”