Problem z kolumną

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
HungryMisio
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 4 paź 2009, 09:40
Podziękował: 3 razy

Post autor: HungryMisio »

Dzień dobry.
Kupiłem taki sprzęt i po dwóch razach stwierdzam, że albo coś źle robię albo potrzebna jest modyfikacja. Kolumna z refluksem wewnętrznym za pomocą spirali wewnątrz rury wysokość 110 cm. Chłodzenie zasilane z dołu chłodnicy przez wąż 1/2 cala. Termometr elektryczny o skoku 0,1 na górze kolumny. Keg 30 l. Grzanie taboret gazowy. Wypełnienie sprężynki miedziane około 20 cm, zmywak nierdzewny, sprężynki stalowe do końca i oczywiście na szczycie zmywak. Chodzi mi o chłodzenie kolumny jest tylko przez chłodnicę a reszta idzie na spiralę do refluxu. Czy takie rozwiązanie wystarczy? Może jakaś podpowiedź doświadczonych psotników jak prawidłowo zagrać na tym sprzęcie. Nie mam za dużo środków finansowych na rozbudowę i zmianę.
Bardzo proszę o pomoc. Za dwa tygodnie 18 syna a ja trochę w lesie :D :D :D
Pozdrawiam HungryMisio
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: Szlumf »

Możesz dać większe i czytelniejsze zdjęcia?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: zzibii »

Jaki masz problem z kolumną? Za wolno idzie czy urobek nie pijalny? Czy ten wężyk do odbioru destylatu to z silikonu czy zwykły? Jak prowadzisz proces? Za mało danych by coś doradzić. Jak napisał @Szlumf fotki mało czytelne i trzeba zgadywać co to za konstrukcja. Podaj linka do aukcji z takim samym sprzętem (jest ich pełno na olx i allegro).

Autor tematu
HungryMisio
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 4 paź 2009, 09:40
Podziękował: 3 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: HungryMisio »

Produkt jest raczej nie pijany. Odbiór wężykiem silikonowym więc ok. Wypełnienie przed włożeniem do kolumny wypłukane w sodzie. Podobny widziałem w tym sklepie https://www.destylacja.com/mobile/pl/p/DESTYLATOR-MIDI-30-PLUS/8
Proces następująco. Grzanie jak temperatura rośnie puszczam wodę, po napełnieniu chłodnicy zamykam wodę, jak na górze dojdzie do 78-80 stopni puszczam wodę i skręcam grzanie. Przepływ wody bardzo minimalny i tak cała chłodnica jest zimna. Temperatura stabilizuje się na 76.4 na termometrze i ciężko jest mi uzyskać więcej. Uznałem że tak musi być. Pierwsze 250 ml wysłałem jako przedgon i alkohol metylowy. Potem całość do jednego słoja. Wychodzi ok 93 procent.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: zzibii »

Kolego napisałeś, że po odbiorze przedgonu całość do jednego słoja. Ja na początku przygody odbierałem urobek do numerowanych małpek 100ml. Nic nie napisałeś o końcu procesu? Czy pogony idą do tego samego słoja? Jak szybko odbierasz urobek? Czy przeprowadzasz stabilizację kolumny i jak długo? Czy mierzysz i kontrolujesz % jaki wykapuje?

Autor tematu
HungryMisio
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 4 paź 2009, 09:40
Podziękował: 3 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: HungryMisio »

Tak jak napisałem pierwsze 250 ml wylałem potem wszystko poszło do samego końca do jednego słoja. Nie wiem czy to jest poprawna stabilizacja ale co robię to już napisałem. Rozumiem że dzielić odebraną psote na kilka butelek. Pomiar odbioru wykonuje co chwilę alkoholomierzem utrzymuje się pow 92 procent. Na końcu było ok 88

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: johnex »

Wypełnienie nawet wypłukane w sodzie przez pierwsze 1-2 procesy będzie dawało metaliczny posmak. Później powinno się poprawić. Samo prowadzenie procesu masz opisane w tym wątku.
Ja osobiście gdybym miał taką kolumnę to rozdzieliłbym obiegi wody chłodzącej - oddzielnie sterowanie przepływem w skraplaczu w kolumnie, oddzielne w chłodnicy.
PS. W twojej kolumnie brakuje najważniejszego: termometru na 10-półce. To według niego powinno się prowadzić proces. Skok temperatury na szczycie to już kompletnie zdestabilizowana kolumna.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
HungryMisio
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 4 paź 2009, 09:40
Podziękował: 3 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: HungryMisio »

A termometr na wysokości ok 30/40 cm jest niezbędny czy można poprawnie przeprowadzić proces tylko na tym jednym u góry?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: johnex »

Ten na górze przydaje się przy odbiorze przedgonów i przy "smakówkach". Proces bez termometru na 10 półce jest bardzo utrudniony. Sam tak wcześniej produkowałem. Tyle że u mnie była to głowica aabratek z zaworkiem precyzyjnym do odbioru i grzanie grzałkami elektrycznymi z regulatorem (wiedziałem w miarę dokładnie z jaką mocą grzeję). Przy ustalaniu odbioru posiłkowałem się tabelą Akasa z postu: post130792.html#p130792 Teraz przy termometrze na 10 półce prowadzenie procesu to bajka. Dosłownie dwie korekty odbioru pod koniec.
Ale ty grzejesz gazem a reflux regulujesz za pomocą przepływu wody przez spiralę w kolumnie. Odbiór można w miarę uregulować ale raczej nie określisz z jaką mocą grzejesz.

Napisz też od jakiego producenta posiadasz sprężynki.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
HungryMisio
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 4 paź 2009, 09:40
Podziękował: 3 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: HungryMisio »

Sprężynki posiadam takie: https://www.destylacja.com/mobile/sprezynki_pryzmatyczne_nierdzewne.html.
Poproszę o podpowiedź jak przy tym co mam w miarę sprawnie przeprowadzić destylację. Już wiem że potrzebuję przebudowy sprzętu ale nie zdążę a potrzebuje zrobić trochę trunku na nadchodzącą imprezę

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: johnex »

Zrobienie termometru na 10 półce to powinien być u Ciebie priorytet. Możesz to zrobić "na szybko". Kupujesz termometr tablicowy taki jak masz na szczycie kolumny (najlepiej z funkcją alarmu) - średnica sondy chyba w ich przypadku 5 mm. Dodatkowo potrzebujesz kawałek wężyka silikonowego 4/6 mm (wewnętrzna/zewnętrzna). Wiercisz otwór fi 5,5 mm, jeśli będzie za mały zwiększasz średnicę do 6 mm. Wciskasz kawałek wężyka silikonowego, a następnie w wężyk sondę. Wszystko powinno się uszczelnić i prawidłowo działać. Tylko pojawia się problem wysokości półki teoretycznej dla twoich sprężynek a przez to wysokości na której trzeba wywiercić otwór. Może ktoś z forum miał z nimi styczność i podzieli się swoimi spostrzeżeniami.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
HungryMisio
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 4 paź 2009, 09:40
Podziękował: 3 razy
Re: Problem z kolumną

Post autor: HungryMisio »

Dziękuję za podpowiedź. Tak problem mam z wyznaczeniem 10 półki. Jak pisałem na dole mam druciak tak ok 5 cm, potem miedziane sprężynki ok 20 cm potem znowu zmywak ok 4-5 cm i te sprężynki stalowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”