problem z destylatem z jabłek i gruszek

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
lolokadius
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 16 paź 2012, 17:44

Post autor: lolokadius »

Mam problem. Robiłem z zacier z gruszek i jabłek na drożdżach piekarskich, na 4L wody dałem 1kg cukru. Stało jakieś 2 miesiące. Metoda otwartej bańki z gazą na wierzchu. Przy destylacji od początku dawało 50% i pomału spadało(średnia wyszła 40%). Wynik końcowy mnie zasmucił, bo z 18L nastawu wyszedł 1.2L produktu, który pachnie pieczonymi jabłkami i delikatnie acetonem, ma kwaśny smak i jest mętne. Zapach acetonu i jabłek mogę jeszcze zrozumieć. Mętność także. Ale co do smaku i mocy, to nie mogę sobie tego wyjaśnić logicznie. Co mogłem źle zrobić? Nadmienię, że parę dni temu przepuściłem 6 litrów zacieru z śliwek z tego samego okresu i wyszło wszystko w porządku (kolor i smak ok. średnia 65%).
Ostatnio zmieniony środa, 17 paź 2012, 12:56 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: problem z destylatem z jabłek i gruszek

Post autor: Emiel Regis »

lolokadius pisze:Metoda otwartej bańki z gazą na wierzchu.
Nie przez dwa miesiące :o , co najwyżej podczas fermentacji burzliwej.
Przypuszczam że zrobił się ocet.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
lolokadius
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 16 paź 2012, 17:44
Re: problem z destylatem z jabłek i gruszek

Post autor: lolokadius »

Tez tak przypuszczałem. Tak że cały urobek ''diabli wzieli''. :cry: A jaki sposób robienia zacieru jest najlepszy?
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: problem z destylatem z jabłek i gruszek

Post autor: Emiel Regis »

lolokadius pisze:A jaki sposób robienia zacieru jest najlepszy?
Zacieranie ziaren enzymami lub słodem, wszystko, czego nie zacierasz nazywa się NASTAW.
Na Twoje pytanie odpowiedź już jest i to w kilkudziesięciu o ile nie kilkuset postach.
Odrobina lenistwa każdemu się zdarza ale w Ty przesadziłeś. Miłego czytania.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

moryske
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 16 lis 2017, 20:59
klarowanie gotowego nastawu z gruszek i jabłek

Post autor: moryske »

Mam już prawie gotowy nastaw z gruszek i jabłek, fermentacja na ukończeniu. Ale zaczynam się martwić jak go sklarować tak aby był czysty i gotowy do gotowania.
W sumie ok. 55 litrów z rozdrobnionymi gruszkami i nieco jabłek które nadal pływają tworząc mniejszą już czapę z gruszkami a raczej z ich musem. Może ktoś mi podpowie jak najlepiej przygotować do przepędzenia. Filtr węglowy w tym przypadku nie wchodzi w grę, prasa również myślę niezbyt rzadkim worku czy coś w tym rodzaju. A może jest inny sposób po przez dodanie środka do sklarowania?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: problem z destylatem z jabłek i gruszek

Post autor: Doody »

Odciśnij czapę z resztek soku, daj temu spokojnie dofermentować, a potem zlej znad osadu na dnie. Płyn do gotowania nie musi być klarowny.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”