Problem z baaardzo wolna destylacja wina.


Autor tematu
PanR
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 20 maja 2020, 09:04

Post autor: PanR »

Witam, mam dosyć młode winko z jabłek. Wrzuciłem do gara pierwszą transze ok. 7 litrów ( gar ma 9 l pojemności) winka z jabłek, ok. 14-15%. Psocę metodą Pot Still z jednym odstojnikiem, staram się trzymać temperaturę między 78-83 stopnie. Gar jest na kuchence gazowej, na bardzo małym ogniu, i teraz mój problem... bardzo wolno mi kapie :( po 4 godzinach zebrałem ok. 400 ml i to jeszcze tylko 75% :( a gdzie tu myśleć o drugiej destylacji ? Gdzie może być problem, że tak wolno leci ?
Z góry dzięki za pomoc :)
koncentraty wina

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Problem z baaardzo wolna destylacja wina.

Post autor: PETER29 »

To nie kolumna abyś trzymał temperaturę. Podkręć grzanie i leć do końca, wyssaj po prostu cały alk. Następnie rozciencz z wodą i druga destylacja.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

użytkownik usunięty
Re: Problem z baaardzo wolna destylacja wina.

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Mały ogień = mały odbiór. Co chłodnica ma skroplić, jak grzejesz słabo. Zwiększ moc, poleci szybciej.
PanR pisze: i to jeszcze tylko 75%
Mało :?:
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Problem z baaardzo wolna destylacja wina.

Post autor: rozrywek »

Podkręcaj grzanie tylko nie walnij na full od razu.
Mały odbiór ma wiele powodów.
U ciebie to jest mały zbiornik, mały wsad. Wszystko małe. Nie oczekuj że z 7L wsadu uzyskasz nie wiadomo jaki odbiór.
Jest plus który mnie zaciekawia. Jakość urobku z tak wolnego odbioru. 1,7 ml na ,minutę to nie 17.
Minus - procent który powinien być sporo wyższy. To też zależy czy podałeś najwyższy z możliwych, czy średni. jak średni to bardzo wysoki, nie zdziwiłbym się takim uzyskiem przy odbiorze setki na godzinę.
Sporo to też kwestia umowna. 1% więcej to też sporo.

inna kwestia to taka że więcej tego gazu i roboty i nerwów niż to warte, czeka cię zmiana zbiornika na większy.
W takiej konfiguracji sprzętu pokusiłbym się jedynie o stripping, trochę wolniejszy, ale jednak puścić jak leci.
Skumulować surówkę i wtedy większy wsad.

Ps: Wcale nie powiedziane że wsad ma ok 14%. Może mieć sporo mniej, tego nie wiesz. To też następstwo wolnego odbioru. Mniej alko w zbiorniku, mniejszy odbiór. Zresztą.....tak przecież działa właśnie ps.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja wina i piwa”