Problem przy destylacji

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Cześć i czołem.
Jest to mój pierwszy post na tym forum także proszę o przymknięcie oka w razie jakichkolwiek błędów ;).
Sprzęt jaki posiadam to : https://www.aabratek.pl/produkty/782/el ... yczki.html z dwiema grzałkami 2kw oraz z dokupionym buforem wzmacniająco-stabilizującym od tego samego wykonawcy.
Sprzęt posiadam jakieś pół roku , a bufor dokupiłem oddzielnie jakieś 3 miesiące temu.
Opiszę mój cały proces destylacji i zatrzymam się w momencie w którym występuje problem.
Nastaw cukrówka, w pierwszym procesie odbieram surówkę na samej kolumnie bez bufora, pierwsze 300 ml odbieram z lm jako przedgon ( 3 krople/s) i po odebraniu przedgonów przechodzę do odbioru surówki z na maxa otwartym zaworem lm. Drugi proces prowadzę z buforem wypełnionym sprężynkami pryzmatycznymi miedzianymi od plipka, z cięciem frakcji tak jak należy (przedgon ,serce, pogon).
Na początku odpalam dwie grzałki 2kw, gdy temperatura na kegu wzrośnie do 70-80 stopni odkręcam wodę, po wzroście temperatury na głowicy czekam na zalanie kolumny, po pojedynczym zalaniu kolumny, odłączam dwie grzałki, czekam na powrót cieczy do kega i odpalam jedną grzałkę 2kw, stabilizuje 1 godzinę, po stabilizacji przechodzę do odbioru przedgonów z lm (3 krople/s 300ml), po odebraniu 300 ml odbieram dalej przedgon do końca procesu z lm z tym że skręcam na 1 kroplę/s.
Przechodzę do odbioru serca z olm, ustawiam reflux (25ml/min) , pierwsze 100 ml wylewam, od temperatury dnia potrafi podczas całego procesu pójść w górę temperatura na 10 półce o 0,2 -0,3 stopnia (PYTANIE: czy może tak być?, mój brat ma ten sam sprzęt i od początku do końca temperatura jest u niego stabilna).
I teraz przedstawię problem : mam wziernik w buforze, przy odbiorze 4-4,5l serca bufor zachowuje się dziwnie, gdyż ciecz w buforze ani nie bulgocze ani nie wrze, cisza spokój jednym słowem, a z tego co czytałem to już przy 92 stopniach powinno powoli zaczynać bulgotać wraz z ubywaniem alkoholu. Jak już mam odebrane jakieś 4,5l serca (na kegu jest wówczas jakieś 95 stopni)- PROBLEM: nagle w buforze ciecz zaczyna opadać, wrzeć i temperatura na 10 półce rośnie o jakieś 0,6-0,8 stopnia i po chwili temperatura wraca z powrotem do normy i w buforze wrze i bulgocze tak jak powinno i proces prowadzę do końca.
Dodam jeszcze że sprężynek nie ubijam tylko wsypuję luźno.
Próbowałem już wszystkiego :
- przesypywałem sprężynki z kolumny bo myślałem że się ubiły i gdzieś występuje zator, lecz to nie pomogło
- w buforze odsypałem również garść sprężynek , oraz przy każdym następnym procesie wysypuje i wsypuję je na nowo.
Nie wiem, może histeryzuje, może tak może być, nie wiem, dajcie znać co robię źle lub w czym może być problem lub go nie ma. Jeżeli macie więcej pytań to zadawajcie, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.
Pozdrawiam oraz liczę na waszą pomoc.
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
promocja

boxer1981228
1000
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 248 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: boxer1981228 »

Masz ten sam problem pewnie co ja, mianowicie bufor nie ma odpowiedniej cyrkulacji. Tu masz rozwiązanie:

post198218.html#p198218

post209192.html#p209192

Nie rób strippingu (tego pierwszego procesu bez bufora) gotuj nastaw od razu z buforem i rób normalna rektyfikację, szkoda czasu na ten pierwszy proces. Musisz sobie również ustalić moc roboczą kolumny znaczy sprawdzić przy jakiej mocy zalewa kolumnę i od tego odjąć z 200W i będziesz miał moc roboczą bo rozumiem masz sterownik w komplecie? Ale najpierw zapewne bufor do poprawy.

Box
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 paź 2019, 07:49 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

arkadiusz.szczygłowski pisze: Sprzęt jaki posiadam to...
Sprzęt jak najbardziej okey. Powinieneś otrzymać do niego dość szczegółową instrukcję. Jednak z Twojego opisu w jaki prowadzisz proces wnioskuję, ze albo takowej instrukcji nie otrzymałem, albo co jeszcze gorsze - otrzymałeś ale jej nie czytałeś.
w pierwszym procesie odbieram surówkę na samej kolumnie bez bufora, pierwsze 300 ml odbieram z lm jako przedgon ( 3 krople/s) i po odebraniu przedgonów przechodzę do odbioru surówki z na maxa otwartym zaworem lm.
Pytanie pierwsze - dlaczego nie używasz bufora do odpędu?
Pytanie drugie - dlaczego prowadzisz odpęd w ten sposób jak wyżej opisujesz? Jest to chyba jeden z gorszych sposóbów przy procesie w którym chcemy otrzymać spirytus.
Drugi proces prowadzę z buforem wypełnionym sprężynkami pryzmatycznymi miedzianymi od plipka
Dlaczego wypełniasz bufor przy gotowaniu doczyszczającym sprężynkami miedzianymi a nie stalowymi?
stabilizuje 1 godzinę, po stabilizacji przechodzę do odbioru przedgonów z lm
W tym punkcie możesz zaoszczędzić trochę czasu. Możesz stabilizować i jednocześnie odbierać przedgon bez pogorszenia efektów finalnych. Jeśli wykonasz wszystko prawidłowo to powinieneś zmieścić się w 60 minutach.
Przechodzę do odbioru serca z olm, ustawiam reflux (25ml/min) , pierwsze 100 ml wylewam,
Nie wylewaj - tylko gromadź do wykorzystania w późniejszym okresie.
od temperatury dnia potrafi podczas całego procesu pójść w górę temperatura na 10 półce o 0,2 -0,3 stopnia
Nie sprecyzowałeś czy ta zmiana temperatury to jest w czasie całego procesu, czy to jest jednorazowy skok. Bo przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.
mam wziernik w buforze, przy odbiorze 4-4,5l serca bufor zachowuje się dziwnie, gdyż ciecz w buforze ani nie bulgocze ani nie wrze,...Jak już mam odebrane jakieś 4,5l serca (na kegu jest wówczas jakieś 95 stopni)- PROBLEM: nagle w buforze ciecz zaczyna opadać, wrzeć i temperatura na 10 półce rośnie o jakieś 0,6-0,8 stopnia
Ten problem opisał Ci już kol. boxer.
Nie wiem, może histeryzuje,
Nie przejmuj sie - to jest stan typowy dla nowicjuszy...
Rada - oprócz instrukcji od aabratka poczytaj jeszcze ten temat:
post80861.html#p80861
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

boxer1981228 pisze: Masz ten sam problem pewnie co ja, mianowicie bufor nie ma odpowiedniej cyrkulacji. Tu masz rozwiązanie:

post198218.html#p198218

post209192.html#p209192

Nie rób strippingu (tego pierwszego procesu bez bufora) gotuj nastaw od razu z buforem i rób normalna rektyfikację, szkoda czasu na ten pierwszy proces. Musisz sobie również ustalić moc roboczą kolumny znaczy sprawdzić przy jakiej mocy zalewa kolumnę i od tego odjąć z 200W i będziesz miał moc roboczą bo rozumiem masz sterownik w komplecie? Ale najpierw zapewne bufor do poprawy.

Box
Dzięki wielkie boxer za pomoc. Będę musiał zmodyfikować, tylko pytanie dlaczego się tak dzieje? Mój znajomy ma ten sam sprzęt i takiego problemu nie ma.
A odnośnie odpędu to dlatego, że surówki nie trzeba pilnować.
lesgo58 pisze: Sprzęt jak najbardziej okey. Powinieneś otrzymać do niego dość szczegółową instrukcję. Jednak z Twojego opisu w jaki prowadzisz proces wnioskuję, ze albo takowej instrukcji nie otrzymałem, albo co jeszcze gorsze - otrzymałeś ale jej nie czytałeś.
Instrukcje otrzymałem, zapoznałem się z nią i przez długi czas prowadziłem proces według zawartej instalacji lecz chciałem zaoszczędzić czasu, bo psoce w tygodniu wieczorami.
Pytanie pierwsze - dlaczego nie używasz bufora do odpędu?
Ponieważ bufor mam wypełniony sprężynkami miedzianymi a chcę zwiększyć żywotność sprężynek. A mogę robić stripping z użyciem bufora?
Pytanie drugie - dlaczego prowadzisz odpęd w ten sposób jak wyżej opisujesz? Jest to chyba jeden z gorszych sposóbów przy procesie w którym chcemy otrzymać spirytus.
Spirytus wychodzi według mnie dobry, znajomym również smakuje dlatego uważałem że jest to dobry sposób. Możesz mi poradzić lepszy sposób?
Dlaczego wypełniasz bufor przy gotowaniu doczyszczającym sprężynkami miedzianymi a nie stalowymi?
Ponieważ kolumnę mam wypełnioną sprężynkami stalowymi a mieszkam za granicą i nie mam dostępu zbyt do takich akcesoriów żeby wymienić. A dlaczego nie miedziane w buforze ?
W tym punkcie możesz zaoszczędzić trochę czasu. Możesz stabilizować i jednocześnie odbierać przedgon bez pogorszenia efektów finalnych. Jeśli wykonasz wszystko prawidłowo to powinieneś zmieścić się w 60 minutach.
O kurde a to nie wiedziałem, ale też odbierając 3 krople/s ? Dzięki za cenną poradę :)
Nie wylewaj - tylko gromadź do wykorzystania w późniejszym okresie.
W sumie racja.
Nie sprecyzowałeś czy ta zmiana temperatury to jest w czasie całego procesu, czy to jest jednorazowy skok. Bo przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.
Na początku jak zaczynam odbierać serce to temperatura podskoczy o 0,1 stopnia i gdzieś tak w połowie odbioru serca skoczy o kolejne 0,1 stopnia no i jeszcze gdzieś tam pod koniec skoczy o następne 0,1 stopnia, czyli łącznie jakieś 0,3.
Nie przejmuj sie - to jest stan typowy dla nowicjuszy...
Rada - oprócz instrukcji od aabratka poczytaj jeszcze ten temat:
post80861.html#p80861
Czytałem, ogólnie dużo czytam waszych postów.

Zdjęcie bufora jaki posiadam, jest on nie rozbieralny, jak mam go zmodyfikować?
adbb623dbe2b0bb8765decdb3c101458.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 paź 2019, 17:34 przez manowar, łącznie zmieniany 3 razy.
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

Kolego - ja się poddaję... :scratch:
Skoro Twoim targetem jest oszczędność czasu. I w dodatku stwierdzasz, że otrzymujesz dobry produkt, który wszyscy naokoło chwalą to moja rola jako doradcy w tym momencie się kończy. Gdyż ja wyznaję zasadę: albo się robi coś dobrze - albo szybko.
Z Twojego opisu wynika, że Ty robisz szybko i w dodatku dobrze. Mimo że się nie stosujesz do posiadanych instrukcji.
Dlatego jestem zdziwiony, że piszesz, iż masz jakiekolwiek problemy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Czas nie jest moim priorytetem - wiem że trzeba swoje odczekać i być cierpliwym :).
Chodzi po prostu o to że szukam optymalnego złotego środka :)
Wiem lesgo że jesteś bardzo doświadczonym psotnikiem i nie podważam twojej wiedzy.
Myślałem że stripping będzie okej przy pierwszym odpędzie, jest to po prostu odkręcenie zaworka lm na maxa í ściągnięcie wszystkiego bez oglądania się na frakcje a dopiero przy drugim razie odpowiednie prowadzenie procesu.
Jednak z tego co piszesz wnioskuję że robię lipę.
Mam tylko dwa pytania, jeżeli możecie mi odpowiedzieć będę bardzo wdzięczny :
1. Odbiór przedgonów - w instrukcji mam napisany sposób odbioru przedgonów po stabilizacji - ustawienie 3 krople/s i odbiór ilości według wzoru.
Czy jest to dobry sposób odbioru przedgonów czy macie lepsze sposoby ? Nie mam chyba jeziorka żeby zbierać i robić kilku razowe zrzuty.
2. No i ten pierwszy odpęd - skoro nie stripping to jaki sposób będzie lepszy ? Dwukrotna rektyfikacja tym samym sposobem ?
3. Problem który opisywałem na początku -
mam wziernik w buforze, przy odbiorze 4-4,5l serca bufor zachowuje się dziwnie, gdyż ciecz w buforze ani nie bulgocze ani nie wrze,...Jak już mam odebrane jakieś 4,5l serca (na kegu jest wówczas jakieś 95 stopni)- PROBLEM: nagle w buforze ciecz zaczyna opadać, wrzeć i temperatura na 10 półce rośnie o jakieś 0,6-0,8 stopnia
czym to by było spowodowane ? Coś nie tak skonstruowany bufor do kolumny czy jak ?
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."

użytkownik usunięty
Re: Problem przy destylacji

Post autor: użytkownik usunięty »

arkadiusz.szczygłowski pisze: Nie mam chyba jeziorka żeby zbierać i robić kilku razowe zrzuty.
Masz jeziorko.
Widać, że nawet nie czytałeś instrukcji swojej kolumny, albo czytałeś bez zrozumienia, a wystarczyłoby przejrzeć fotki z linku, który wrzuciłeś...
Nie wiadomo jak Ci tu pomóc, bo widać, że idziesz na łatwiznę, nie do końca rozumiesz proces, a do tego jesteś uparty w swoich założeniach.
Moim zdaniem cały proces jest do zmiany, a jak prawidłowo go przeprowadzić znajdziesz na forum, jest mnóstwo wątków mówiących o tym.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

arkadiusz.szczygłowski pisze:Czas nie jest moim priorytetem - wiem że trzeba swoje odczekać i być cierpliwym :).
Chodzi po prostu o to że szukam optymalnego złotego środka :) ...

...Spirytus wychodzi według mnie dobry, znajomym również smakuje dlatego uważałem że jest to dobry sposób....
Skompletuj kolumnę jak się należy. Masz dość wypasiona wersję od producenta godnego zaufania a kombinujesz jak koń pod górkę.
Czyli podłącz bufor ale wypełniony sprężynkami stalowymi.
Wlej nastaw.
Odpal maszynę.
Po zagotowaniu stabilizuj ok. 60 minut. W międzyczasie co 20 minut "zrzuć" na szybko po 120ml tzw. "przedgonu". Po czym Przejdź do odbioru gonu z OLM'a. Ustaw odbiór na 30ml.
Gdy na termometrze w dole kolumny zauważysz skok temp. o 0,3*C przykręć odbiór o połowę czyli do 15ml. Gdy nastąpi następny skok zamknij odbiór i stabilizuj przez 30 minut. Po czym odbierz (ale juz z głowicy) na szybko resztę "spirytusu pogonowego", który możesz wykorzystać dolewając do następnego nastawu. Odbieraj tak długo aż termometr w głowicy wskaże skok o jeden stopień. W ten sposób odzyskasz sporo spirytusu.
To co opisałem wyżej jest Twoim "złotym środkiem". Szybko i w miarę dobrze. Na pewno spirytus który uzyskasz prowadząc proces w/g mojego sposobu nie będzie gorszy od tego co go opisujesz że wszystkim smakuje. A jak czegoś nie spieprzysz to powinien być nawet lepszy. :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 paź 2019, 06:38 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

No dobra, już mi na wytykaliście jaki ja to jestem uparty i wg, nie twierdzę że mój alkohol jest wyśmienity, po prostu mi i znajomym smakuje ale czym więcej czytam na forum tym więcej mam pytań i wiem że nie robię tego w taki sposób jaki powinienem dlatego postanowiłem się tu odezwać, każdy popełnia błędy.
Mam instrukcje czytałem i jest opisany tylko jeden sposób odbioru przedgonów, dlatego pytam bo dużo ludzi pisze o zrzutach po "ileś" ml i zastanawiałem się czy ja też mogę w ten sposób robić, teraz już wiem , dzięki ;).
Lesgo, czyli miedzi nie używać wcale ? Ani przy pierwszym ani przy drugim procesie? Tylko stalowe ? Dlaczego ?
Dodam że nie mam regulacji mocy na grzałki, tylko 2x 2kw .

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: PETER29 »

Pierwszy raz rób z miedzia. Za drugim razem miedź wyjmij a bufor zasyp sprezynkami KO.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Problem przy destylacji

Post autor: aakk »

A po co miedź przy cukrówkach?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

A przy cukrówce nie ma jajecznego zapachu ?
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

arkadiusz.szczygłowski pisze: Lesgo, czyli miedzi nie używać wcale ? Ani przy pierwszym ani przy drugim procesie? Tylko stalowe ? Dlaczego ?
.
Dlaczego? Poczytaj ten wątek: post134775.html#p134775
Jeśli nastaw jest świerży i zrobiony zgodnie ze sztuką to spokojnie możesz pędzić bez miedzi. No chyba, że go przetrzymujesz albo fermentował w ekstremalnych warunkach (gorąco, nastaw o dużym początkowym blg) to niestety ale bez miedzi się nie obędzie.
W każdym bądź razie na początek zrób proces tak jak Ci wcześniej opisałem. Z mała poprawką. Początkowa prędkość to 25ml/min. Wina braku regulatora napięcia. Bez niego zapomnij o przyśpieszeniu procesu.
Na koniec posmakuj co Ci wyszło i napisz czy Ci odpowiada. Wtedy podejmie się decyzje czy przepędzić surówkę jeszcze raz. Ale uwierz mi, ze jak się przyłożysz to powinno być dobre nawet po razie. I nie żartuję ani nie lecę sobie z Ciebie. Tak jak wspomniałem - masz sprzęt wypasiony i to powinno pomóc w uzyskaniu - już po pierwszym pędzeniu - zadowalających efektów.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 paź 2019, 12:50 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Nastaw robię na turbo drożdżach 24h, robię go zgodnie z przepisem także myślę że jest oki. W każdym bądź razie zastosuję się do waszych zaleceń i dam znać co wyszło :)
Pytanie jeszcze odnośnie tego bufora, dlaczego on tak wariuje ? Dodam tylko że nie występują te wybuchy co chwilę, tylko raz , po czym wraca wszystko do normy.
Niżej załączam również instrukcję którą otrzymałem wraz ze sprzętem. Czy uważacie że jest z nią wszystko jak najbardziej w porządku i również mogę śmiało prowadzić odbiór z tą instrukcją ?
IMG_20191015_222448_Easy-Resize.com (1).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 16 paź 2019, 01:24 przez arkadiusz.szczygłowski, łącznie zmieniany 2 razy.

użytkownik usunięty
Re: Problem przy destylacji

Post autor: użytkownik usunięty »

Można, aczkolwiek liczyłbym na więcej, na bardziej rozwiniętą instrukcję, tym bardziej po człowieku, którego wkład w rozwój naszego hobby jest bardzo duży.
Dla kogoś kto zaczyna zabawę w tym hobby instrukcja powinna być bardziej łopatologiczna w wypunktowanych krokach, bo to nie pierwszy raz jak ktoś kupuje od jednego, czy drugiego producenta kolumnę i nie jest w stanie zrozumieć jak ma z nią postępować.
Dla osób, które to już robiły nie ma problemu z jej zrozumieniem, ale nie dla nowicjuszy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

arkadiusz.szczygłowski pisze:...Czy uważacie że jest z nią wszystko jak najbardziej w porządku i również mogę śmiało prowadzić odbiór z tą instrukcją ?
IMG_20191015_222448_Easy-Resize.com (1).jpg
Na ten moment nic nie kombinuj - zwłaszcza, że nie za bardzo kumasz o co w tym wszystkim chodzi. To naprawdę nie jest trudne i wręcz robi się samo - tylko musisz się trochę uzbroić w cierpliwość i się zdecydować co chcesz robić.
Na ten moment zostaw tę instrukcję w spokoju. Jak już trochę pograsz na sprzęcie to ją bardziej zrozumiesz.
Na początek aby "zobaczyć" o co kaman zrób rektyfikację w/g tego co pisałem wcześniej. Podpowiedziałem ten sposób aby pogodzić jakość z szybkością. Jeśli mimo wszystko nie będziesz zadowolony czy to z jakości czy szybkości pomyślimy co zrobić.
post212585.html#p212585
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

lesgo58 pisze:Gdy na termometrze w dole kolumny zauważysz skok temp. o 0,3*C przykręć odbiór o połowę czyli do 15ml.
Chodzi o jednorazowy skok o 0,3*C czy o 0,1*C aż do zwiększenia stopniowo o 0,3*C ? Sorka za takie głupie pytania ale chcę zrobić to dobrze :roll:

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Problem przy destylacji

Post autor: aakk »

Temperatura idzie poooowoooli do góry, nie wyskoczy Ci od razu o 0.3*C. Jak już będzie wyższa o to 0.3*C niż temperatura dnia, zmniejszasz odbiór.

Dla mnie temperatura dnia to temperatura którą mam po zakończeniu stabilizacji i odkreceniu odbioru. Po otwarciu zaworu jeszcze delikatnie może temperatura podskoczyć ale później się ustabilizuje i trzyma się dłużej.
Ostatnio zmieniony środa, 16 paź 2019, 20:58 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Arkadiusz.szczygłowski pisze:Pytanie jeszcze odnośnie tego bufora, dlaczego on tak wariuje ? Dodam tylko że nie występują te wybuchy co chwilę, tylko raz , po czym wraca wszystko do normy.
A odnośnie tego problemu z buforem ? Nie chciałbym zbytnio nic przy nim modyfikować, tylko jeżeli jest to konieczne. Pozdrawiam oraz dzięki za wszystkie cenne porady.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

Co do Twojego bufora. Problemem jest prawdopodobnie brak odpowiedniego dogrzania. Do tego prowadziłeś proces dość gwałtownie...
Jednak na tę chwilę daj mu spokój. Najpierw zrób rektyfikacje w sposób jaki opisałem. Na spokojnie.
Co do wzrostu temperatury - to nie chodziło mi o jednorazowy skok o 0,3*C, tylko o jednostajny wzrost. Odbywa się on w dość długim czasie zależnym od prędkości odbioru. jak prowadzisz proces dość szybko to wzrost będzie też szybki. A tak miedzy nami - podałem Ci wzrost tak "duży" (mimo iż zazwyczaj zalecam nie przekraczać 0,2*C) z tego powodu, ze Ty szukasz maksymalnych oszczędności w czasie.
Nic nie kombinuj - tylko obserwuj. No i opisz dośc szczegółowo przebieg całego procesu. Będzie to pomocne do wprowadzenia ewentualnych poprawek.
Taka mała rada - początkowy gon z OLM'a odbierz w małych buteleczkach po 200ml. Tak z 3-4 buteleczki. a to celem zweryfikowania czy stabilizacje i odbiór przedgonów zrobiłeś prawidłowo.
Jeśli podejdziesz do tego na spokojnie i bez pośpiechu to powinieneś dostać produkt dobrej jakości w stosunkowo krótkim czasie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 paź 2019, 07:01 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: Szlumf »

arkadiusz.szczygłowski pisze: A odnośnie tego problemu z buforem ? Nie chciałbym zbytnio nic przy nim modyfikować, tylko jeżeli jest to konieczne. ......
Nie masz cyrkulacji cieczy w buforze. To powoduje tworzenie się w nim warstw o różnej temperaturze i różnym %. Gdy zawartość nagrzeje się od rury wewnętrznej do poziomu wrzenia takiej warstwy następuje burzliwe jej odparowanie co powoduje wymieszanie zawartości i dalej bufor pracuje już normalnie. Jeżeli nie chcesz ingerować w budowę bufora wymuszając cyrkulacje to możesz spróbować zmienić sposób jego napełniania. Nie napełniaj go podczas zalewania kolumny. Niech spust do kotła będzie otwarty gdzieś do 10-15 minuty stabilizacji. Przez resztę stabilizacji na pewno Ci się napełni. Może to pomoże bo ciecz w nim będzie bardziej jednorodna.
Robisz jeszcze błąd całkowicie wyłączając grzanie przy zalewaniu. Spływają Ci wtedy wszystkie syfy z zimnej kolumny do bufora lub kotła. Dlatego nie napełniaj bufora zalewaniem. Nie masz regulatora mocy więc przy spuszczaniu zalania zostaw jedną grzałkę. Będziesz trochę dłużej czekał na spływ zalania.

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Szlumf pisze: Robisz jeszcze błąd całkowicie wyłączając grzanie przy zalewaniu. Spływają Ci wtedy wszystkie syfy z zimnej kolumny do bufora lub kotła...
Czyli po zalaniu kolumny nie odłączać dwóch grzałek tylko od razu odłączyć tylko jedną i grzać na jednej tak ?
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

Fajnie, że szlumf zwrócił na ten ważny szczegół uwagę. :ok:
Ode mnie jeszcze dodam, że na razie - to etap zalewania możesz sobie odpuścić. Najpierw przeprowadź rektyfikację w najprostszy możliwy sposób. Gdy opiszesz wrażenia i wyniki - spróbujemy w razie potrzeby wspólnie przeprowadzić analizę.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Dzięki za wskazówki :) .
Jutro działam a po jutrze napiszę jak przebiegał proces i odczucia :)
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Opisuję mój przebieg procesu z zaleceniami lesgo58 oraz innych kolegów z forum :)
Sorki że tak dużo tego ale chciałem opisać to szczegółowo :)
W końcu mam wrażenie że sprzęt zaczął grać tak jak powinien ale zostawiam to jeszcze do waszej oceny, na Islandii godzina 2 w nocy :), dopiero skończyłem grać, także jeszcze dziś wieczorem napiszę o odczuciach smakowych jak i zapachowych z urobku :)
Dzięki panowie za pomoc i zapraszam do lektury.
Nastaw z cukru na turbo drożdżach 24h, blg -4, sklarowane , jakieś 13-14% + pogon z wcześniejszej destylacji (sorry, zapomniałem sprawdzić przed zlaniem ile ma %) , 48l zlane do kega łącznie z pogonem z poprzedniej destylacji (jakiś 1l).
No i w konfiguracji ze sprężynkami miedzianymi w buforze (dopiero na święta wymienię na stal nierdzewną, gdyż nie mam dojścia skąd kupić bo mieszkam za granicą), a w kolumnie sprężynki pryzmatyczne stalowe od Plipka.
Proces:
1.Odpalam maszynę, napełniam chłodnice wodą i zakręcam zawór wody
2.Temperatura na kegu wzrasta do 80*C - odkręcam zawór wody.
3.Po wzroście temperatury na głowicy stabilizuje chłodzenie do uzyskania temperatury wody około 30-40*C.
4. Czekam na zalanie kolumny
5. Kolumna się zalewa - odłączam jedną grzałkę 2kw i grzeję na jednej grzałce 2kw.
6. Stabilizuje kolumnę (międzyczasie odbieram przedgon zrzucając co 20 min , 3 razy jeziorko po 120 ml z LM)
Wskazania termometrów podczas odbioru przedgonu :
-Pierwszy zrzut po 20 minutach stabilizacji :
W trakcie zrzutu wzrost temperatury na kolumnie z 78,7*C na 78,9 *C
Na głowicy temperatura 78,1*C, po zrzucie rośnie do 78,2*C
-Drugi zrzut po następnych 20 minutach stabilizacji (przed zarzutem temp. na kolumnie 78,5*C)
Na kolumnie w trakcie zrzutu temperatura rośnie z 78,5*C na 78,7*C,
Na głowicy po drugim zrzucie temperatura rośnie z 78,2*C na 78,3*C
- Trzeci zrzut po kolejnych 20 minuatach stabilizacji (przed zrzutem temperatura na kolumnie ma 78,5*C)
Na kolumnie w trakcie zrzutu temperatura rośnie z 78,5*C na 78,6*C
Na głowicy temperatura po trzecim zrzucie dalej ma 78,3*C
7. Po odebraniu łącznie 360 ml przedgonu, skręcam odbiór zaworem LM na 1krople/3s, dalej odbierając przedgon.
8. W tym samym czasie zaczynam odbierać serce z OLM, ustawiając odbiór na 25 ml/min
Temperatura na kolumnie wskazuje 78,6*C, na głowicy 78,3*C
9. Pierwsze 600 ml odbieram w 3 oddzielnie buteleczki, w każdej po 200 ml
Wskazania termometrów podczas odbioru serca :
- Przy drugiej buteleczce 200 ml nastąpił wzrost temperatury na kolumnie z 78,6*C na 78,7*C
- Przy trzeciej buteleczce zaczynają się wahania temperatury na kolumnie z 78,6*C na 78,7*C
- Przy końcówce odbióru trzecie buteleczki temperatura na kolumnie stabilizuje się na 78,6*C
Odczucia smakowe
- próbka nr. 1 - wyczuwam przedgon
- próbka nr. 2 - jeszcze delikatnie wyczuwam przedgon, ponieważ w pierwszej próbce było jakieś 150ml zamiast 200 ml
- próbka nr. 3 - wydaje się być ok
- zrobiłem jeszcze czwartą próbkę jakieś 40 ml. - jest ok
Próbkę nr. 3,4 wlewam do gonu głównego , resztę do następnego przedgonu dodam
10. Około 3,4 litra serca:
Temperatura na kolumnie rośnie z 78,6*C na 78,7*C
Na głowicy cały czas 78,3*C
11. Buforek przez cały proces zachowuje się elegancko :)
12. Około 4,8 l serca :
Temperatura rośnie na kolumnie z 78,7*C na 78,8*C
13. Po wzroście temperatury na kolumnie z 78,7*C na 78,8*C zamykam odbiór OLM I stabilizuje pół godziny, po jakimś czasie zakręcam zaworek LM nie odbierając już przedgonów.
Wskazania termometrów:
W kegu temperatura 99*C , sonda nie jest zanurzona w cieczy.
Na głowicy dalej 78,3*C
14. Po pół godzinnej stabilizacji przechodzę do odbioru pogonu (który wykorzystam do następnego razu) z zaworka LM z prędkością "ciurku", do czasu uzyskania na głowicy wzrostu o 1*C, czyli do 79,3*C.

Zapachowo wydaje mi się być o wiele lepsze niż po moich dwukrotnych destylacjach, jeszcze dziś dam znać jak smakowo
Proszę o analizę oraz porady czy coś do poprawy, ewentualnie czy wszystko ok.
W razie błędów przepraszam ;)
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony sobota, 19 paź 2019, 14:43 przez arkadiusz.szczygłowski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

Wydaje się prawie wszystko ok. Jeśli czasowo się poprawiłeś o możesz być zadowolony.
Ażeby nie było za różowo to jest jedno ale:
Punkt 13. Zamiast zamykania odbioru i ponownej stabilizacji trzeba było zmniejszyć odbiór o połowę i jeszcze trochę gonu odebrać. A tak to zostawiłeś w baniaku buforze i kolumnie więcej niż litr spirytu. Bo też nie podałeś ile pogonu odebrałeś i jakiej mocy. Ile dokładnie to można wyliczyć z ilości cukru który użyłeś do robienia nastawu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

lesgo58 pisze:Bo też nie podałeś ile pogonu odebrałeś i jakiej mocy. Ile dokładnie to można wyliczyć z ilości cukru który użyłeś do robienia nastawu.
Odebrałem jakieś 2 litry pogonu 96%.

Jeszcze pytania:
1. odnośnie spuszczaniu z jeziorka przedgonów - jak sprawdzić ile ml ma jeziorko ?
2. Odbierając pierwsze ml serca było czuć jeszcze przedgon w 1 oraz 2 próbce. Czyli jak musiałbym odbierać przedgony żeby serce od początku nie było zanieczyszczone ? Spuszczać częściej po więcej z jeziorka czy jak ?
3. Jak chcę ten urobek przepuścić jeszcze raz to rozcieńczyć całość do 20 % ?
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: .Gacek »

Ja pojemność jeziorka u siebie sprawdziłem przez zupełny przypadek. Podczas pierwszej próby odpalenia sprzętu i kumulowania przedgonu energetyka zabrała mi prąd. Oczywiście przez pół godziny wszystko z powrotem wleciało do kotła ale zawartość jeziorka spuściłem do szklanki :D
Jeżeli chodzi o odbieranie przedgonów to są chyba dwie najbardziej popularne metody. Pierwsza przy dużej pojemności jeziorka - zrzutami a druga przy małym jeziorku - kropelkowo przez cały etap stabilizacji kolumny. Przy drugiej destylacji rozcieńczam destylat w widełkach 20-30% w zależności od tego ile mam wolnego miejsca w kegu.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Rozumiem ale jak można sprawdzić jakiej pojemności ma się jeziorko ? Można sprawdzić zakręcając odbiór LM , wlać do głowicy wody , i spuścić ? W ten sposób sprawdzę ? Czy źle myślę ?
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Problem przy destylacji

Post autor: aakk »

Dokładnie tak można sprawdzić. Ustawiasz poprawnie kolumnę, zalewasz głowicę wodą aż się przeleje przez tamke, czekasz chwilę. To co zostało spuszczasz przez zaworek LM, serio trzeba pytać o takie rzeczy?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Pytam bo z jeziorka zlatuje mi tylko 15 ml, a @lesgo58 zasugerował mi żebym spuszczał 3 razy po 120 ml przedgonów z jeziorka, dlatego pytam.
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

Na początek małę oświadczenia. Nie ma idealnego sposobu na odseparowanie i odbiór przedgonów. Jest to niestety w dalszym ciągu pięta achillesowa naszych procesów. Chociaż muszę przyznać ostatnimi czasy zrobiliśmy olbrzymi skok. Przede wszystkim poprawiła się wiedza ogółu uczestników. A to dużo.
Teraz wrócę do wątku: dlaczego poradziłem Ci odbiór przedgonów w ten a nie inny sposób? Po prostu wyszedłem z tą propozycją czytając Twoje problemy z czasem i miejscem pędzenia. Zaproponowałem zmianę sposobu odbioru z kropelkowania na zrzuty, bo uważam, że w Twoim przypadku będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że masz obniżony odbiór. I tak będziesz mógł stabilizację z odbiorem przedgonów zamknąć w maks. godzinę.
Dlaczego zrzuty o tak dużej pojemności przy tak małym jeziorku? Ano z prostego powodu. W czasie dwudziestominutowej stabilizacji w górze kolumny trwa zagęszczenie lekkich frakcji. Tak więc - przedgony nie tylko znajdują się w jeziorku ale też w kilkudziesięciu centymetrach wypełnienia bezpośrednio pod głowicą. Zrzucając ok 120ml pozbywamy się tak z głowicy jak i częściowo z kolumny tych frakcji jednym zrzutem. Nie jest to idealny sposób. Z różnych powodów, ale jest sposobem efektywnym. Zwłaszcza dla kogoś kto chce uzyskać dobrą relację między ilością a jakością. Tak jak Ty chcesz uzyskać w miarę dobre wyniki już po pierwszym gotowaniu.
Gdybyś zdecydował się na dwukrotne gotowanie to zalecałbym Ci przy gotowaniu nastawu kropelkowanie. Po np. pierwszych 15 minutach stabilizacji ustawiłbym zaworek na prędkość odbioru ok. 3-4 kropel i odbierał przedgon przez najbliższe 30 minut. Później resztę gonu odzyskałbym w/g sztuki rektyfikarskiej. Przy drugim gotowaniu wystarczyłoby tylko doczyścić surówkę odbierając w czasie stabilizacji zrzutami albo kropelkowaniem taką ilość przedgonów żeby po pierwszych kroplach gonu z obniżonego odbioru nie było już czuć niczego. Kwestia wyczucia sprzętu i kilku doświadczalnych prób. I nie mówię tu o jakiś dużych ilościach przedgonu. Z mojego doświadczenia wynika, że sumując dwa gotowania można zamknąć się w 400-500ml tzw. przedgonu aby już z OLM leciało czyste. Z tych 500ml tylko pierwsze 100-150ml (z pierwszego gotowania) wylewam a resztę zbieram i utylizuję do powtórnego osobnego gotowania odzyskując bezzapachowy bardzo dobrej jakości spirytus. Którego używam do dezynfekcji, mycia i tym podobnych zastosowań.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Czołem :)
Mam kilka pytań odnośnie odbioru przedgonów przy odpędzie i i drugi pędzeniu. Będę wdzięczny za cenne rady :)
Konfiguracja sprzętu :
Kolumna średnicy 63,3mm, długość 120 cm zasypana sprężynkami stalowymi + bufor 2,5l zasypany póki co sprężynkami miedzianymi (niedługo kupuję sprężynki stalowe), keg 50l, grzałki 2x2kw do zalania i po zalaniu 1x2kw (bez regulatora mocy) .
Taką konfiguracje stosuję przy odpędzie jak i 2 rektyfikacji.
Nastaw cukrówka 48l sklarowany, blg -4.
No więc przy odpędzie przedgony odebrałem w następujący sposób:
1. Po jednorazowym zalaniu kolumny wyłączam całkowicie grzanie, czekam 2 min aż flegma spłynie do bufora, jednocześnie na otwartym buforze odbieram to co spłynęło do bufora i wylewam ( nie zbieram gdyż nie mam miejsca w domku :), i odpalam 1 grzałkę 2kw (jak wyżej, nie mam regulatora mocy).
2. Przechodzę do stabilizacji.
W trakcie stabilizacji po 15 min zaczynam odbierać przedgony, na początku wykonuję jednorazowy zrzut z LM, około 80 ml na szybko, po czym skręcam do 3k/sek i tak odbieram jednocześnie stabilizując przez około 40min.
3. Po tym czasie przechodzę do odbioru gonu właściwego z OLM, jednocześnie skręcając odbiór LM 3-4 krople na sekundę.
Ustawiam odbiór na OLM 25 ml/min , w trakcie odbioru serca gdy widzę że temperatura na głowicy poszła w dół o 0,1*C zrzucam na szybko z głowicy 50 ml przedgonów które nagromadziły na górze (robię tak z dwa rady w ciągu odbioru serca).
Urobek to jakieś 4l serca i 2l serca pogonowego.

Drugą rektyfikację prowadzę w następujący sposób:
1. Rozcieńczam całość 6l (serce + pogon)do około 18-20% , łącznie jakieś 27l
2. Zalewanie i stabilizację prowadzę w ten sam sposób co przy odpędzie, czyli zalewam kolumnę, wyłączam grzanie na 2 minuty - pozwalam na powrót flegmy do bufora, po czym zrzucam z bufora całość (jakieś 800ml) i wylewam - TU nie jestem pewny czy dobrze zrobiłem że opróżniłem bufor ?
Po czym odpalam jedną grzałkę 2kw.
W trakcie stabilizacji po 20 min robię zrzut jeziorka około 100 ml.
Po następnych 15 min przechodzę do kropelkowego odbioru przedgonów - 3k/1sek, i tak odbieram do końca stabilizacji ( łącznie stabilizacja trwa 40 min )
Po czym skręcam odbiór LM na 1k/4-5sek
3. Przechodzę do odbioru serca - ustawiam odbiór z OLM na 25ml/min. Pierwsze 200 ml odbieram w 3 buteleczki w celu weryfikacji czy dobrze odebrałem przedgon - każda próbka rozcieńczona do około 20% ,1 próbka nie do końca mi podchodzi, 2 wydaje mi się że jest w porządku, a w 3 znowu wyczuwam przedgony - DLACZEGO TAK ? :(
Resztę zbieram już w jedno naczynie, piszę "resztę", ponieważ wydaje mi się coś mało serca.
Serce odbieram do skoku temperatury o 0,2*C , po czym zmniejszam odbiór do 15ml/min.
I odbieram tak do następnego skoku o 0,1*C po czym zmniejszam odbiór do 7ml/min i odbieram znowu do skoku temperatury o 0,1*C, po czym wyłączam maszynę (nie odbieram już pogonów) - i TU również nie wiem czy nie lepiej byłoby odebrać pogon.
Co myślicie o przeprowadzonym procesie? Ponieważ wydaje mi się że coś jest nie tak, za mało odebrałem serca, tylko 4,25l
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 lis 2019, 10:33 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

arkadiusz.szczygłowski pisze:Czołem :)
Mam kilka pytań odnośnie odbioru przedgonów przy odpędzie i i drugi pędzeniu. Będę wdzięczny za cenne rady :)
Konfiguracja sprzętu :
Ile cm ma bufor nad OLM'em?
Jaką masz temperaturę wody na odpływie.
1. Po jednorazowym zalaniu kolumny wyłączam całkowicie grzanie, czekam 2 min aż flegma spłynie do bufora, jednocześnie na otwartym buforze odbieram to co spłynęło do bufora i wylewam
Dlaczego!!!?

Błąd - na początku nie wylewasz nic poza pierwsza pięćdziesiątka. Nawet późniejsze przedgony - po odbiorze - nie wylewasz tylko gromadzisz do osobnego przerobu.proponuję w początkowym okresie nauki nie zajmować się zalewaniem. Ale jesli już chcesz zalewać to po zalaniu kolumny spokojnie mozesz tylko zredukować moc grzania do mocy roboczej, a zalanie zniknie samoistnie.
2. Zalewanie i stabilizację prowadzę w ten sam sposób co przy odpędzie,
Jeśli chodzi o stabilizację i odbiór przedgonów to musisz jeszcze nad tym popracować. A dlaczego? Bo w kilku miejscach sygnalizowałeś brak zadowolenia z efektów. Jak to zrobić to napiszę Ci jak odpowiesz mi na temat bufora nad OLM i temperaturze wody chłodzącej.
I odbieram tak do następnego skoku o 0,1*C po czym zmniejszam odbiór
Skok o 0,1*C odpuściłbym jako mało wiarygodny i poczekałbym do wzrostu temperatury o następne 0,1*C. czyli razem o 0,2*c
odbieram znowu do skoku temperatury o 0,1*C, po czym wyłączam maszynę (nie odbieram już pogonów)
Następny błąd. Pogony tez są towarem wartościowym i mogą zawierać dużo dobrego spirytusu który mozna odzyskać przy odpowiednim gotowaniu.
Mam dodatkowe pytanie - masz termometr w baniaku/ Jesli masz to umiesz z niego korzystać. mam na myśli - czy wiesz co powinien pokazywać gdy w baniaku nie ma już alkoholu.?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

lesgo58 pisze: Ile cm ma bufor nad OLM'em?
Jaką masz temperaturę wody na odpływie.
Bufor nad OLM to jakieś 18 cm a temperatura wody na wyjściu jakieś 40-50*C, muszę kupić regulator ciśnienia bo ciśnienie czasami potrafi się wahać.
Skok o 0,1*C odpuściłbym jako mało wiarygodny i poczekałbym do wzrostu temperatury o następne 0,1*C. czyli razem o 0,2*c
Wcześniej pisałeś żeby po skoku o 0,1*C zmniejszyć odbiór, tak też robiłem :)
Następny błąd. Pogony tez są towarem wartościowym i mogą zawierać dużo dobrego spirytusu który mozna odzyskać przy odpowiednim gotowaniu.
Mam dodatkowe pytanie - masz termometr w baniaku/ Jesli masz to umiesz z niego korzystać. mam na myśli - czy wiesz co powinien pokazywać gdy w baniaku nie ma już alkoholu.?
Mam termometr w kegu z tym że sonda nie jest zanurzona w cieczy, jak temperatura na kegu rośnie to oznacza że alkoholu ubywa, wiem. Na kegu pod koniec było 100*C , w wzierniku na buforze nie było już cieczy, po czym wzrósł poziom cieczy i temperatura poszła o 0,1*C w górę. Myślałem że to już woda poszła na bufor - dlatego nie odbierałem już ani serca ani pogonów.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: lesgo58 »

arkadiusz.szczygłowski pisze:...
Wcześniej pisałeś żeby po skoku o 0,1*C zmniejszyć odbiór, tak też robiłem :)
Przepraszam, ale gdzie Ci tak doradzałem? Tu masz post jak Ci doradzałem:
post212585.html#p212585
Bufor nad OLM to jakieś 18 cm a temperatura wody na wyjściu jakieś 40-50*C, muszę kupić regulator ciśnienia bo ciśnienie czasami potrafi się wahać.
I tu m.in. jest pies pogrzebany dlaczego czujesz ten przedgon nawet w 3 butelce.
Wspomniałem Ci też w jednym z postów, ze musisz wziąć na warsztat dokładniejszy i bardziej uważny odbiór przedgonów:
post212943.html#p212943
A jako weryfikację tego co zrobiłeś to powinny być te pierwsze buteleczki gonu.
Piszesz, że coś jednak jest nie halo. No więc tutaj powinna zacząć się Twoja rola jako świadomego operatora.
Po pierwsze - temperatura refluksu. Przy tak krótkim buforze powinieneś ustalić taki przepływ wody żeby leciała maksymalnie gorąca. Na granicy 3-4 stopni od uchodzenia na zewnątrz par z głowicy. Im gorętsza woda tym lepiej. W ten sposób refluks nie "schodzi" za nisko co nie jest bez znaczenia przy tak krótkim buforze.
Po drugie - musisz wyregulować i wyrównać ciśnienie wody. Właśnie te skoki ciśnienia powodują, że momentami refluks "schodzi" tak nisko że możesz odczuwać przedgony.
Żeby się bardziej zabezpieczyć powinieneś być może stabilizować z 20 minut dłużej i odebrać jeden zrzut przedgonów więcej.
Musisz sam spróbować i samemu poćwiczyć. Po to są te próbki początkowego gonu w postaci pierwszych buteleczek.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 lis 2019, 19:44 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

Dzięki wielkie. Masz rację, nigdzie nie napisałeś o skoku temperatury o 0,1*C, wybacz , coś źle wyczytałem. W takim razie jutro psoce a w niedzielę 2 rektyfikacja. Dam znać co mi wyszło. Pozdrawiam
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: radius »

arkadiusz.szczygłowski pisze:W takim razie jutro psoce...
Proszę, tylko nie psoć, bo g..no z tego wyjdzie :scratch: Rektyfikuj :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
arkadiusz.szczygłowski
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2019, 22:33
Krótko o sobie: Amator domowych trunków.
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 7 razy
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arkadiusz.szczygłowski »

radius pisze: Proszę, tylko nie psoć, bo g..no z tego wyjdzie :scratch: Rektyfikuj :ok:
Racja :D
A tak po za tym to zastosowałem się do waszych instrukcji i zastosowałem gorący reflux z tym, że regulator ciśnienia kupię dopiero jak będę w Polsce i tu pytanie, jaki regulator polecacie ? Chcę także wymienić zawór na głowicy z kulowego na precyzyjny, ponieważ ciężko utrzymać jak i ustawić stałą temperaturę wody na odejściu. Bardzo się waha temperatura wody, między 60-75 *C , jak już dochodzi do 75*C to zaczyna kąpać z głowicy :/. Jaki polecacie?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 lis 2019, 06:40 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wódka rozwiązuje języki nawet tym, którzy nabrali wody w usta."

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Problem przy destylacji

Post autor: arTii »

Zależy jak masz rozwiązane wejście/wyjście do skraplacza.
Ja mam coś takiego na wyjściu:
https://allegro.pl/oferta/zawor-dlawiac ... 7814880679
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”