Prasa do owoców.

Wszystko czego potrzebujemy do wytworzenia domowego winka.

Neron
20
Posty: 26
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 13:12
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Neron »

AN-KA


Ten filmik który wkleiłem pokazuje zapaleńców którzy chyba są uzależnieni od Cydru, ten filmik jest z 2009 później co rok kręcili kolejne, aż do 2014 roku:) Z każdym rokiem udoskonalali prasę i sporo mówili i pisali o problemach jakie mieli i jak je rozwiązali. Na filmiku są kratownice zrobione z listewek dębowych o wymiarach 62cm/2cm/0,9cm i chcę zrobić praktycznie takie same.
Największym problemem jest rama, z tego co widziałem na filmikach to musi być niesamowicie mocna;p oni używają podnośnika 30t...

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

ksander pisze:....jabłka wyciskam korzystając z okrągłych przekładek (4szt).
Jestem w trakcie robienia prasy koszowej i zastanawiam się nad przekładkami. Czy rzeczywiście pomagają w wyciskaniu? Jeżeli tak to jaką mają postać - kratownice jak w prasie ramowej czy są w postaci litej? Jeżeli lite to jaka grubość i średnica?

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

AN-KA pisze:@ Szlumf, tak fajny materiał, ale chcę zrobić "coś" wyższego, ok 5cm. Tak po prostu asekuracyjnie :)
Myślałem o pojemnikach gastronomicznych np takich: http://allegro.pl/pojemnik-gastronomicz ... 98984.html. Oczywiście inne wymiary......
Są też tacki owalne ale również niskie. Myślę,że zrobienie tego typu przejściowego zbiornika na sok nie jest aż tak kosztowne ,aby nie kupić kawałek blachy KO i dać to pospawać w całość.
Samo sprowadzenie z All..lub poszukiwanie po hurtowniach też generuje koszty a blachy tego typu można nabyć w każdym niedużym mieście.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: grzewo1 »

Powoli dojrzewam do zrobienia hydroprasy:). Jak myślicie ,czy takie coś nada się do tego celu? http://www.savatrade.com.pl/index.php?Itemid=266 .Mnie by interesowal ten 200/400. Może ktoś miał do czynienia z takimi korkami i orientuje się jak jest z trwałością tego balona.

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Nie ma co zbytnio kombinować lepiej kupić oryginalną membranę do hydroprasy i można składać w całość z innymi elementami. Nie jest to aż tak skomplikowane jakby się mogło wydawać.
http://winnica.bazarek.pl/search/?fraza ... aj+%C2%BB+

premorepa
10
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 08:01
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: premorepa »

Witam

popełniłem w końcu swoją praske do owoców... Kosz 20 l.

od razu się przyznam bez bicia ze kosz i tłok kupiłem gotowy ( nie miałem czasu bawić się w stolarza)
a suma sumarum nie wyszło tak źle...kosz i tłok bukowy...

kupiłem tu :
http://www.art-win.pl

Materiał :
- Drewienka i tacka kupione (ok 300 zł.) ...
- Stal na ramę miałem więc bez kosztowo ( ok 70 zł.) profil 60x4x3 mm
- śruba 26x4 trapezowa l=plus stalowa nakrętka ( ok 100 zł.)
- zaślepki czarne :) (10 zł.)
- elektrody i tarczki do cięcia / szlifowania ( ok 10 zl. )
- farba (ok 20 zł.) - aczkolwiek też była z pozostałości po czymś

Całość - ok 500 zł. gdyby wszystko kupić...

Ramę wykonałem z możliwością zastosowania większego kosza, jest masywna i jak na moje zdolności domorosłego spawacza w miarę ok...
IMG_0291.JPG
Po pierwszym tłoczeniu jest w miarę zadowolony... na testy poszła kukurydza z przepisu na "Corn whiskey", wynik - śruta prawie sucha, dość mocno zbita... Jedyne co to muszę potestować różne worki, ten z Art-win.pl nie jest zły, ale mocno tryskało na boki...

Następne tłoczenie z pieluchą tetrową :)

W zaawansowaniu również projekt rozdrabniarki do owoców ( jabłka, gruszki), większość elementów już skompletowana, czekam na drewniany wałek od stolarza i może w weekend zacznę coś skręcać...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: AN-KA »

Witam .... :)
Prace na prasą "idą" w dobrym kierunku :)
Wspomniany we wcześniejszych postach kosz powiercony, otwory 4 mm. Konstrukcja (stalowa) gotowa, piaskowana i lakierowana proszkowo .......
Blat prasy ........, z kawałka parapetu :)
Filary lub jak kto uważa słupy prasy, też gotowe. Leżą w aucie. Fotki wrzucę jutro ......
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: grzewo1 »

Gdzie kupujecie i z jakiego materiału są najlepsze worki do prasy? Mam w tym roku sporo śliwek do wyciśnięcia i jak sobie pomyślę o tym wyciskaniu to mnie chęć na śliwowicę przechodzi :(. Znalazlem coś takiego http://olx.pl/oferta/worki-filtracyjne- ... 23fb1541b9 może ktos tam kupowal i może coś powiedzieć o tych woreczkach.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: aronia »

Rozumiem, że zamierzasz grzać w zbiorniku z grzałkami: worek według mnie wygląda na za gęsty, jeżeli chodzi o śliwki - jest to jeden z trudniejszych według mnie surowców do wyciskania. Ten jak coś mógłby się nadawać do filtracji już wstępnie przefiltrowanego. Odnośnie worków do śliwek to przeczytaj to: http://alkohole-domowe.com/forum/sliwow ... ml#p107517
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: lesgo58 »

Link jak najbardziej OK. Dobrze, że go podałeś bo akurat szukałem bezpośredniego producenta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: grzewo1 »

Bedę gotował na gazie w zbiorniku bez płaszcza, więc raczej się przypali gęste.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: gr000by »

Całość pulpy tak. Jak odciśniesz do tego stopnia, że nie będziesz miał dużych kawałków owoców, a sam mus owocowy w nastawie, to nic się nie stanie - ja pracuję tak z wszystkimi owocami i nie przypaliłem musu w nastawie, gdy destylowałem na gazie.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: grzewo1 »

gr000by możesz polecić jakiś konkretny worek do śliwek? Mam na myśli producenta, rodzaj tkaniny i ewentualnie gramaturę.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: gr000by »

Do prasy używałem taki na początku https://alkohole-domowe.pl/product-pl-8 ... itrow.html, a drugi, który użyłem pod koniec, był wykonany z muśliny, podobny do http://browamator.pl/szczegoly.php?grup ... dm=1333854. Do ręcznego wyciskania używałem worka do zacierów zbożowych http://bimberhobby.pl/product.php?id_product=57. Więcej danych nie posiadam, rodzaje tkaniny masz podane w opisach.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Pretender »

Od dłuższego czasu brak worków w sklepie, niestety.
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: AN-KA »

Witam..... :)
Przepraszam za moja opieszałość, obiecałem dalsze fotki na drugi dzień ..... :oops:
Tak więc, dzisiaj złożona prasa wygląda tak. W prawdzie brakuje jeszcze tłoka i "spustu" w kuwecie, .... będzie w przyszłości :), mam nadzieję, że niedalekiej :)
Jako "kuwetę" wykorzystałem "naczynie gastronomiczne" GN 2/3/40. Liczba 40 oznacza wysokość naczynia (mm), koszt w Selgrosie 31 pln.
Pozdrawiam
AN-KA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

AN-KA zrób od razu tyle "stolików" pod podnośnik by tłoczysko dochodziło prawie do dna. Ja przy prasie 33l, 49cm wysokości i podnośniku z max wysięgiem 23cm mam 2 stoliki 27cm i 22cm + klocuszek 2,2cm. Klocuszek doszedł bo prasa drewniana i sprężynuje po zwolnieniu podnośnika co utrudniało postawienie drugiego stolika. Jabłka też sprężynują - zwalnianie podnośnika powoduje lekkie podniesienie kosza. Kosz zrobiłem jednak drewniany. Nie jak planowałem z bębna pralki bo za duża średnica.
Ponadto moim zdaniem warto zrobić kratownicę na tacę i dopiero na niej stawić kosz - zwiększa to ilość szpar dla soku.

Po pierwszych 4 tłoczeniach jabłek i jednym tłoczeniu mirabelek uważam, że napełnianie prasy do pełna nie ma sensu bo aby osiągnąć pełną wydajność musiałem wyjmować z prasy wytłoki i ponownie cisnąć. Uzysk o raptem 2% mniejszy osiągałem napełniając prasę gdzieś na 70-80% i tłocząc tylko raz. Z jabłek - kosztela i antonówka - uzyskuję średnio 64% klarownego soku bez piany i musu jaki otrzymywałem z sokowirówki. A na dodatek moje sokowirówki (spaliłem 3 na jabłkach) dawały ze 40% soku.
Jabłka tłoczę bez worka. Do przefermentowanych mirabelek wymościłem prasę podwójną siatką przeciw owadom (z Lidla bo jest gęściejsza niż z marketów). Tłoczyło się bardzo dobrze. Moszcz co prawda nie był klarowny ale na kuchennym, gęstym sitku nie dawał osadu więc myślę, że na grzałkach się nie przypali szczególnie, że planuję go zmieszać ze ściągniętym klarownym moszczem.
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: AN-KA »

@ Szlumf ...
Wymiary mojego podnośnika: min-195 mm, max-380mm. Tak, muszę "dopasować" jeszcze klocki pod podnośnik. Zastanawiam się nad rozmiarami podstawy klocków. Mianowicie, rozmiar tylko taki by stabilnie stał podnośnik, czy raczej większy, bardziej dopasowany do średnicy tłoka.
Co do kosza, otwory powiercone mam do wysokości 30 cm. Reszta, t.j. 10 cm zostaje "pełna" (bez otworów), tak sobie wymyśliłem :)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

AN-KA pisze:@ Szlumf ...
Zastanawiam się nad rozmiarami podstawy klocków. Mianowicie, rozmiar tylko taki by stabilnie stał podnośnik, ..............................
Co do kosza, otwory powiercone mam do wysokości 30 cm. Reszta, t.j. 10 cm zostaje "pełna" (bez otworów), tak sobie wymyśliłem :)
Ja zrobiłem "stołeczki" jak Angole w tym linku http://www.van-vliet.org/dempseywoodwor ... ress.shtml tylko z narożnikami dochodzącymi do krawędzi tłoczyska. Narożniki ładnie korygują ruch tłoka. Dolną kratkę pod kosz też od nich ściągnąłem.
Możesz też pokombinować z twardymi klockami dokładanymi do góry podnośnika tak by cały czas stał na tłoczysku (tylko tłoczysko musi być grube i dopasowane do kosza). Ja się bałem tego rozwiązania ale widzę, że podnośnik nie ma tendencji do przechylania się więc chyba można tak zrobić.

Po swoich "prasowaniach" sądzę, że będziesz musiał wykorzystać te 10cm bez dziurek i to będzie dół Twojego kosza. Ja co prawda mam słabe listewki kosza (1,5cm grube, jesion) i słabe obejmy (z bębna pralki) i dół kosza pod koniec tłoczenia wyraźnie się rozszerza. Siły są tam bardzo duże i chyba mogą uszkodzić nawiercony dół Twojej rury. Mój podnośni jest 10t więc może przy Twoim to nie wystąpi.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

Ja już w zasadzie jestem po pierwszym sezonie tłoczenia prasą. Pozwolę sobie przedstawić kilka spostrzeżeń. Może komuś się coś przyda.
1. Warto zrobić "ruszt" na którym stoi kosz. Ja miałem najpierw z drewnianych klocków ale pęczniały i były kłopotliwe w myciu. Zastąpiłem je perforowaną blachą nierdzewną wypatrzoną na złomie.
2. Warto stosować worki filtracyjne nawet jeżeli dany owoc da się bez nich tłoczyć. Jabłka tłoczyłem początkowo bez worka. Później zastosowałem worek i to był "strzał w 10". Większy o ok. 20% uzysk moszczu i dużo prostsze mycie po tłoczeniu i cała obsługa.
3. Uzysk soku z jabłek znacząco spadał. We wrześniu osiągałem 64% (bez worka), pod koniec października tylko nieco ponad 50% (też bez worka). Jabłka cały czas z tych samych jabłoni (kosztela i niewiele antonówki). Być może przyczyną był brak opadów.
4. Polecam przed sezonem zakup siatek przeciw owadom w Lidlu. Uszyłem z nich worki filtracyjne i dobrze się sprawdzają (jabłka, śliwki). Siatki te są na tyle duże, że można też nie szyć worków tylko wymościć nimi kosz.
5. Resztki po nalewkach tłoczę w worku uszytym z woreczków do prania z Biedronki. Też się dobrze sprawdza.
6. Chyba znalazłem dobry sposób na śliwki. Wkładam jeden w drugi worki z siatki z Lidla, wkładam do kosza, wlewam pulpę śliwkową i podwieszam do ramy prasy. Zostawiam na noc do obcieknięcia. Następnego dnia powoli tłoczę to co zostało w workach. Stosując ten sposób z 50kg śliwek pozostało 8,2kg zbitych odpadów (z pestkami) więc chyba nieźle. Wytłoczony moszcz z mułem nie przypala się na grzałkach. Nie daje nawet zapachu powideł. Fakt, że po raz pierwszy grzałem dwoma grzałkami podpiętymi równolegle pod regulator na 55% mocy.

Koledzy opiszcie wasze doświadczenia z prasami i wsadami do nich.

Może warto wydzielić osobny temat o obsłudze pras?

misiek1987
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 14:41
Re: Prasa do owoców.

Post autor: misiek1987 »

Witam!
Ja worki szyję ze starych koszulek bawełnianych. Do jabłek i winogron nadają się wyśmienicie, gorzej jest ze śliwkami, ale też bez wielkich tragedii.
Pozdrawiam

sir0cky
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 20 paź 2014, 00:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: sir0cky »

Witajcie
Nie chcąc zakładać nowego tematu mam pytanie na temat pras do owoców. W jakim przedziale powinien się mieścić nacisk jednostkowy takiej prasy(kg/cm2).
Dotychczas męczyłem się z prasą o pojemności 6L, ale to mordęga. Dlatego postanowiłem zrobić własną prasę i właśnie zbieram materiały na nią. Kupiłem już kawałek rury PCV fi30cm, ale jak już dojechałem do domu to okazało się, że w magazynie zapakowali mi na samochód rurkę fi40cm. No i wychodzi mi, że przy podnośniku 5T max nacisk jednostkowy wyniesie 4,4kg/cm2. Czy to wystarczy? Czy kupić mocniejszy podnośnik? Czy wymienić tą rurkę na fi30cm? Ze stelażem tak czy siak sobie poradzę. Byłem na pobliskim złomowcu i jest w czym wybierać.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: panta_rei »

Myślę, że te 5T w zupełności wystarczy
Pozdrawiam, Sławomir

misiek1987
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 14:41
Re: Prasa do owoców.

Post autor: misiek1987 »

Witam.
Moim skromnym zdaniem wymienił bym tę rurę,dużo lżej i szybciej będzie szło z tej węższej.
Zaoszczędzisz tez na tłoku bo takiego szerokiego musiałbyś czymś wzmacniać.
Budując ramę wzmocnij górną cześć,u mnie przy lewarku 2t wygięła się w delikatny łuk.I przy wyciskaniu nie mogę cisnąć na max bo się poddaje.
Pozdrawiam

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Witam.
Chciałem zbudować własną prasę do owoców z nierdzewki coś w tym stylu https://www.youtube.com/watch?v=cir3EKx ... e=youtu.be tylko ciężko mi znaleźć materiał. Nie wiem gdzie szukać takiej podziurkowanej rury? Ewentualnie myślę nad wykonaniem takiej prasy o kształcie kosza prostokątnym i nawierceniu dziur wiertarką. Jaką grubość ścianek kosza byście proponowali przy otworach 4mm co 12mm? Blacha 2mm by wystarczyła? Myślę o prasie o zsypie 8 -10l.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Szlumf »

Poszukaj na złomie kosza od małej pralki automatycznej. W ostateczności od dużej i przetniesz ją by zmniejszyć średnicę.

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Blachę perforowaną można nabyć w sklepach prowadzących sprzedaż materiałów z KO.
W ofertach są już nawet gotowe rury,tylko dobrać średnicę rury i układ otworów i mamy gotowy kosz.
http://www.sigamet.pl/Oferta/Rury_perforowane/

@Krzywin54 robi prasy z KO i również może zrobić oddzielnie sam kosz z kwasówki.
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=26182
Jednak jak ktoś chce sam coś nieco pokombinować aby obniżyć koszty to warto pochodzić po złomach.
Sam przerobiłem bęben z pralki na mniejszy kosz do wyciskania zawartości z owoców po nalewkach.
Sprawdza się,ale warto dodać,że materiał na bębnach pralek to jest stal nierdzewna.

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Dzwoniłem do Sigametu, sprzedadzą ale arkusz 2x1m. Tak więc odpada. Może ktoś w okolicach Rzeszowa robił z podobnej blachy perforowanej i mu zostało troszkę materiału to ja bym chętnie odkupił :). Zastanawiałem się czy taką prasę do owoców nie można by wykorzystać do odciskania młóta przy produkcji piwa, ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia?

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

W sklepach które sprzedają tego typu materiały przytną na określony wymiar bez problemu.
Jeżeli nie mają na stanie danego typu blachy (grubość,średnica otworów,rozmieszczenie otworów)to sprowadzą w kilka dni.
Sebastian120 pisze: Zastanawiałem się czy taką prasę do owoców nie można by wykorzystać do odciskania młóta przy produkcji piwa, ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia?
Nacisk w takiej prasie jest tak duży,że również młóto ulegnie .
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: HomoChemicus »

Przy piwie niby można, jednak spowoduje to duże straty na wydajności, a i o jakiejkolwiek klarowności mowy być nie może. Przy standardowym wysładzaniu wypłuczesz bardzo dużo pozostałego w młócie cukru, brzeczka będzie klarowna.
Po co wyważać otwarte drzwi?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Zdecydowałem na kosz z tej rury http://destylandia.istore.pl/pl/rura-in ... -20cm.html, wysokość myślę że 30cm (około 100zł) wystarczy daje to 14,7l. Docisk będzie ze stali nierdzewnej ciętej laserowo koszt ok. 50zł. Rama pospawana z kształtowników ze zwykłej stali (zawsze w domu coś się znajdzie) grubej i solidnej. Miska pod kosz ze stali nierdzewnej 1mm (trzeba wygiąć i dospawać do kosza) http://destylandia.istore.pl/pl/blacha- ... x20cm.html. Podnośnik 5T http://allegro.pl/proline-podnosnik-slu ... 49740.html 83zł. Spawania nierdzewki będzie bardzo mało. Reszta we własnym zakresie. Łączny koszt ok 300zł :D .

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Nie wiem czy rozsądnie wybrałeś taką rurę na kosz. Będziesz miał bardzo trudno nawiercić tyle otworów a jest to praca bardzo mozolna i potrzeba odpowiednich narzędzi.Nie lepiej kupić kawałek blachy już nawierconej i pospawać. http://allegro.pl/blacha-perforowana-1- ... 05358.html
Zrobisz kosz o pojemności która ci najlepiej pasuje.
Dlaczego piszesz o dospawaniu miski do kosza? :?
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: AN-KA »

Witam ...
@Sebastian120
Zamiast spawać tackę pod kosz, zakupiłem NACZYNIE GASTRONOMICZNE GN 2/3x40mm (35ZŁ).
Dospawałem WYLEW, wykonany z profilu 20x30.
W tacę idealnie pasuje kosz o śr. 250 mm, no chyba że masz zamiar zrobić szerszy.
Zresztą, zobacz na fotkach
Pozdrawiam
AN-KA

P.S. Tak na marginesie, z powodów czysto ekonomicznych, będę sprzedawał praskę. Niedokończona w 100%. Brak tłoka i elementów pomiędzy tłokiem, a siłownikiem....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Sebastian120
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 17:50
Krótko o sobie: Lubie dobre piwo, wino i nie tylko:)
Lokalizacja: Rzeszów
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Sebastian120 »

Czy nie przymocowanie kosza do tacy nie będzie powodować jego podnoszenia przy dużym nacisku i wyciskania się worka pomiędzy koszem a podstawą ( w takim wypadku pchamy tłok który zapiera się o podstawę, a kosz jest tak jakby sam sobie). Rozwiejcie moje wątpliwości. Z wierceniem myślę że nie będzie problemu gdzieś wyżej była prasa z małą ilością otworów i jakoś chyba funkcjonowała ( ja wywiercę na pewno więcej otworów około 8mm (będzie worek wiec chyba nie za duże). Co do tacy to jak mówisz że pasuje do http://destylandia.istore.pl/pl/rura-in ... -20cm.html to się muszę dobrze zastanowić. Co do tej blachy podanej w linku to gadałem z gościem który robił z perforowanej blachy 1,5 i się odkształcała ( problematyczne będzie wyginanie i spawanie, wole pomęczyć się z wiertarką).

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: janik »

Spod kosza podczas wyciskania soku worek z miazgą może się przeciskać na styku kosz-tacka jedynie w przypadku kiedy tacka jest wypaczona lub kosz jest nierówny od krawędzi.
Jeżeli powierzchnie styku idealnie przylegają do siebie nie powinno nic takiego się dziać. :idea:

Wiercenie mniejszej ilości otworów ,ale o większej średnicy nie będzie równoznaczne z odwrotnym
stosunkiem. Otwory fi 8 moim zdaniem będą za duże.Mam kilka koszy a między innymi jednym z pierwszych koszy z nierdzewki był kosz z przeróbki bębna od pralki.
W tym przypadku otwory są 4.5 mm,ale kiedy powstanie duże ciśnienie wewnątrz kosza to potrafiło wciskać worek do otworków a sok często pryskał poza tackę. :?

Co do grubości i wytrzymałości blachy na kosz to 1.5 mm bez problemu wytrzyma ciśnienie odśrodkowe
które rozkłada się równo na ścianki kosza a jedynie słabszym punktem jest spaw, kiedy jest żle wykonany.
Blacha z bębna pralki jak ma gr. 0.6 mm. to góra,ale jedynym wzmocnieniem na koszu miałem dospawane na krawędziach po obwodzie dwa pręty fi 5 mm. które wzmacniały kosz wykańczając ostrą krawędż.

Ps.Wiele lat ten kosz mi służył,jedynie wkurzał mnie pryskający na boki sok.... :evil:

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Imbir »

Siema, odświeżając temacik doradźcie jakiej grubości dać płaskowniki na opaski kosza, 3mm wystarczy, dam radę wygiąć okręgi ?
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

3mm będą w sam raz. Nie musi być to też płaskownik, ja mam 4mm półwałek

Spark90
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 21 lut 2012, 21:34
Podziękował: 3 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Spark90 »

Witam
Zaczynam prace nad prasą i w związku z tym mam parę pytań. Jaki jest najlepszy materiał na obręcze do koszą ?? Zastanawiam się nad kajnerem lub aluminium ?? Jakiej grubości kupić płaskownik ?? Myślałem nad 25x3 ?? W jakiej kolejności zaczynacie prace ?? Na początku wywiercenie otworów i przykręcenie klepek a później próba wygięcia tego razem czy pierw wygięcie płaskownika na walcach ??
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Dave »

Moim zdaniem aluminium odpada z powodu swoich właściwości, taki kosz mógłby ulegać odkształcaniu w zależności od siły jaka na niego by działała, wybrałbym stal nierdzewną bo jest mocniejsza i łatwiej zespawać płaskownik w obręcz, ja mam zwykły stalowy półwałek w prasie, która jest jeszcze z przez 1 wojny a metal jest w stanie idealnym, malowałem ją proszkowo w zeszłym roku. Co do otworów to myślę, że łatwiej rozmierzyć i nawiercić przed spawaniem i formowaniem w pierścień.

Spark90
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 21 lut 2012, 21:34
Podziękował: 3 razy
Re: Prasa do owoców.

Post autor: Spark90 »

Zdecydowałem się jednak na płaskownik kajnerowy 3x30 myślę że wytrzyma. Prasa niestety jeszcze nie skończona z braku czasu, ale mam nadzieje że niedługo uda się skończyć. :lol: Na razie wygląda tak
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Winiarski”