Prasa do owoców (i nie tylko) z siłownikiem.

Wszystko czego potrzebujemy do wytworzenia domowego winka.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: irek89 »

Ostatnio zrobiłem prasę z myślą o owocach ale jej ogólna konstrukcja umożliwia używanie jej (po drobnej adaptacji) jako prasy warsztatowej.
Wrzucę zdjęcia, może kogoś zainspiruje, może ktoś skorzysta z moich rozwiązań albo ulepszy.
Może ja ją przerobie po ewentualnych sugestiach zwłaszcza, że tak naprawdę jeszcze jej nie użyłem.
Cała konstrukcja jest zrobiona ze złomu. Z profili, które zostały mi z jakiś wcześniejszych robót.
Boczne elementy pionowe mam zrobione z profilu 60x40x3 a poziome z 80x40x3
Pionowe ramiona są nawiercone, żeby ustawić sobie wysokość belek w najwygodniejszej pozycji.
Do górnej belki przyspawałem kawałek rury, żeby siłownik się nie wyślizgnął.
Na dolną belkę zakładam coś jakby stół wyspawany z profili 80x20x1,5.
Do mniejszej pojemności użyłem rury perforowanej, która została mi z osłony termicznej tłumika do ciągnika. Ma duże otwory bo 10 mm ale po prostu szkoda mi jej było wyrzucić na złom. Najwyżej ją sprzedam z tłokiem w dziale targowisko jeśli mi nie będzie potrzebna.
Ta większa pojemność zrobiona jest z blachy o otworach 4 mm ciętych laserowo. Pospawałem to w całość z 4 blach.
Do tacek wspawałem rurę 14 mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 paź 2018, 20:16 przez irek89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Prasa do owoców (i nie tylko) z siłownikiem.

Post autor: masterpaw2 »

Bardzo fajna robota :ok:, ale......
Obawiam się o wytrzymałość na odkształcenia większego (kwadratowego) tłoka. Dałbym wzmocnienia biegnące od narożników do środka, ewentualnie dość gruby drewniany klocek pod spód.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Prasa do owoców (i nie tylko) z siłownikiem.

Post autor: irek89 »

Tam dałem Kątownik 40x40x4 walcowany ale fakt do krawędzi jest około 5 cm bez podparcia. Blacha ma 2 mm grubości. Patrzyłem na to i do pierwszego użycia nie będę tego poprawiał. Zobaczę jak zachowuje się podczas pracy. Najwyżej na szybko poprawię wtedy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Winiarski”