Znaleziono 31 wyników

autor: pp28856
sobota, 13 lis 2021, 18:39
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3887

Re: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka

Podsumowując temat: zakupy robiłem od 21.09 do 23.10 z różną częstotliwością. Wszystkie to były typowe węgierki bez mieszańcow. Wydajnościowo to im poźniejsze zakupy tym większy brix i większa wydajność mierzona w surówce (ciągnięte zawsze do tego samego momentu). Totalnie najlepiej wyszły śliwki mo...
autor: pp28856
niedziela, 10 paź 2021, 21:32
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Dobra kolumna półkowa - gdzie kupić
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 7635

Re: Dobra kolumna półkowa - gdzie kupić

Dzięki za odpowiedzi, właśnie też z innego źródła doszły mnie głosy o mosiężnych sitach w DM :( sprawdzę to. Muszę też poczytać o sitach i capsach. pozdr
autor: pp28856
niedziela, 26 wrz 2021, 00:03
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Dobra kolumna półkowa - gdzie kupić
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 7635

Dobra kolumna półkowa - gdzie kupić

Cześć. Poszukuję producenta kolumny półkowej 4/5 półek plus zbiornik 50-100 litrów z płaszczem, zbiornik na kółkach (by tego nie dźwigać), min. 4 KW grzania itp. Celem jest gotowanie śliwki :) Pośpiechu nie mam, w tym roku jeszcze śliweczka na pot-stillu i alembiku idzie. Czy znacie dobrych producen...
autor: pp28856
czwartek, 26 sie 2021, 18:20
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3887

Re: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka

Dzięki za odpowiedzi. Więc czekam na późną odmianę. Z tymi fungicydami to rzeczywiście może być problem, czyli trzeba mocno umyć te śliwki od wielkoobszarowego i karencji trochę zrobić. Oj to późno ten napój będzie w tym roku :)
autor: pp28856
środa, 25 sie 2021, 21:46
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3887

Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka

Koleżanki i Koledzy. Dziś pod Warszawą na tzw. Broniszach już są dostępne śliwki węgierki tzw. wczesna odmiana. ok 3,5 - 4 zł/kg (za tydzień będzie 2,5 - 3 zł/kg) Czy Waszym zdaniem tak wczesna odmiana nadaje się do śliwowicy? W smaku jest normalna, ale nie ma jak porównać z ubiegłoroczną późną węgi...
autor: pp28856
piątek, 13 lis 2020, 16:43
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 723358

Re: Śliwowica 2009 - 2020

Dzięki za podpowiedzi, więc po prostu poczekam. Na przyszłość jeszcze zmniejszę grzanie, bo pierwszy odpęd zawsze robiłem na dużej mocy grzania, dopiero przy drugim się cackałem. Uzbroję się w cierpliwość :)
autor: pp28856
środa, 11 lis 2020, 22:03
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 723358

Re: Śliwowica 2009 - 2020

Koledzy, prośba o poradę. Przerobiłem ok. 400 kg śliwki węgierki w tym sezonie, na różnych drożdżach, głównie na alembiku, trochę na zwykłym pot-stillu z 40 cm sprężynek. W różnych konfiguracjach drożdży (bayanussy, feriole, turbo itp.). Część z odrobina cukru (1 kg na 25kg śliwki), część z odrobiną...
autor: pp28856
czwartek, 1 paź 2020, 17:38
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Zakup bufora
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 4422

Re: Zakup bufora

Cześć, ogólnie rzecz biorąc bufor na mojej kolumnie (inna niż Twoja) pozwolił mi odbierać szybciej i stabilniej. Po kilkudziesięciu procesach z buforem i bez niego, widzę, że proces z buforem jest prawie automatyczny, a nie mam żadnych sterowników. Odbieram przedgon, ustawiam odbiór i tyle, co godzi...
autor: pp28856
poniedziałek, 17 sie 2020, 23:44
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 723358

Re: Śliwowica 2009 - 2020

Przed chwilą zmierzyłem blg refraktometrem i jest około 5 stopni w każdym wiadrze. Bez względu czy to wiadro bulgotalo czy nie i bez względu na rodzaj drożdży. Wniosek taki, że te popularne wiadra 33 litry z podziałką, kranikiem i rurką czasem są szczelne a czasami nie są. Zwłaszcza po kilkunastu uż...
autor: pp28856
poniedziałek, 17 sie 2020, 14:21
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 723358

Re: Śliwowica 2009 - 2020

Koledzy - pomocy ze śliwkami. Pomysłu już nie mam, więc tu piszę. Zakupiłem w ubiegłym tygodniu 100 kg śliwki węgierki odmiany wczesnej. Podobno to był ostatni zbiór wczesnej odmiany (2,25 zł/kg) więc cena akceptowalna. Mieszadło na wiertarkę i zgniotłem to razem z pestkami bez drylowania. Dosypałem...
autor: pp28856
niedziela, 12 lip 2020, 10:45
Forum: Alembiki
Temat: Alembik 30l z płaszczem + zacier z mąki jęczmiennej
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 5500

Re: Alembik 30l z płaszczem + zacier z mąki jęczmiennej

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli w sumie to moje pytanie sprowadziło się do tego czy drugi raz z wypełnieniem robić czy bez. A jeśli bez wypełnienia, to alembik na drugi raz. Co prawda elektryczny pot-still mniej problematyczny niż gazowy alembik. Dziękuję Pytanie dodatkowe: ile czasu z reguły taki nap...
autor: pp28856
sobota, 11 lip 2020, 17:17
Forum: Alembiki
Temat: Alembik 30l z płaszczem + zacier z mąki jęczmiennej
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 5500

Alembik 30l z płaszczem + zacier z mąki jęczmiennej

Cześć, Prośba o poradę. Zatarłem mąkę jęczmienną, wyszło mi 25 litrów zacieru. Całość wlałem do alembika jak na zdjęciu bez filtrowania by zrobić szybki odpęd bez podziału na frakcje. Mam alembik z płaszczem z olejem, więc liczę że się nie przypali (proces jeszcze trwa). Prócz alembika mam prosty po...
autor: pp28856
niedziela, 3 maja 2020, 22:11
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Wydajność z soku jabłkowego z worków
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3796

Re: Wydajność z soku jabłkowego z worków

Dzięki koledzy za uwagi. Wygląda na to że trochę cukru dosypię następnym razem i zobaczymy co wyjdzie. Powalczę też z przedgonami, może rzeczywiście za dużo ich odrzuciłem.
autor: pp28856
czwartek, 30 kwie 2020, 22:13
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Wydajność z soku jabłkowego z worków
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3796

Wydajność z soku jabłkowego z worków

Cześć, popełniłem kilka procesów nastawów z soku jabłkowego na alembiku z płaszczem i mam wątpliwości co do wydajności całego przedsięwzięcia. Poniżej opiszę jak to zrobiłem, prośba by rzucić na to okiem i ocenić czy tak ma być czy coś ja zawiniłem. Wdzięczny będę za wszelkiego typu uwagi. 1. sok ja...
autor: pp28856
czwartek, 30 kwie 2020, 21:57
Forum: Alembiki
Temat: Alembik z płaszczem - prośba o porady
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 4496

Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Podsumowując po 2 procesach z olejem w płaszczu alembika: moim zdaniem olej w płaszczu alembika tego typu to bardzo dobry pomysł, rozwiązał wszelkie problemy które dotyczyły wody w płaszczu. Proces odbywał się zdecydowanie płynniej, bez perturbacji. Natomiast na co trzeba uważać: olej jest palny, ro...
autor: pp28856
wtorek, 21 kwie 2020, 14:35
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Destylator alembik DES
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4597

Re: Destylator alembik DES

Kupiłem go tutaj: https://alkohole-domowe.pl/Alembiki-Mie ... Portugalii
Akurat teraz nie widzę w ofertach 30 litrowego Bain Marie, zapłaciłem 2749 zł z przesyłką. Sporo, ale sprzęt piękny, aż szkoda brudzić :)
autor: pp28856
wtorek, 21 kwie 2020, 14:32
Forum: Alembiki
Temat: Alembik z płaszczem - prośba o porady
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 4496

Re: Alembik z płaszczem - prośba o porady

Dziękuję za wskazówki, zastosuję się. Zamówiłem ostatecznie Shell Heat Transfer Oil S2 - naleję do płaszcza i dam znać jak to zadziałało. Podobno to właśnie jest dobry olej do płaszczy, grzejników itp.
autor: pp28856
niedziela, 19 kwie 2020, 14:47
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Destylator alembik DES
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4597

Re: Destylator alembik DES

Dziękuję za pomoc. Ogarnąłem alembik 30 litrów z płaszczem i walczę :)
autor: pp28856
niedziela, 19 kwie 2020, 14:45
Forum: Alembiki
Temat: Alembik z płaszczem - prośba o porady
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 4496

Alembik z płaszczem - prośba o porady

Cześć. Posiadam od niedawna Alembik Bain Marie 30 litrów z płaszczem. Właśnie idą pierwsze krople z nsstawu z soku jabłkowego :) Szukałem na forum i nie znajduję konkretnego info więc poniżej moje pytania: 1. Czy do plaszcza mogę wlać jakiś olej przeznaczony do celów grzejnych? Irytuje mnie ubywając...
autor: pp28856
poniedziałek, 16 mar 2020, 23:22
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Destylator alembik DES
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4597

Destylator alembik DES

Cześć, noszę się z zamiarem zakupu takiego urządzenia z firmy DES z Rumunii: https://www.despotstills.eu/brandy-pot-stills/tilted/model-tilted-60l-without-mixer/ Moim celem jest po prostu śliwowica, może zbożówka, ale czuję że śliwowica wystarczy :) Czasem ktoś coś od nich sprzedaje na olx. Interesu...
autor: pp28856
poniedziałek, 9 gru 2019, 15:19
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Koniec fermentacji i duże blg
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4077

Re: Koniec fermentacji i duże blg

Przegotowana woda to w większości woda pozbawiona tlenu. Powinno się napowietrzyć nastaw przed drożdżami. Używam wody z kranu z napowietrzającym perlatorem który normalnie ma za zadanie oszczędzać wodę a przy okazji ją mocno napowietrza. Dobrze zamieszać i drożdże specjalne do restartu zapodaj i coś...
autor: pp28856
niedziela, 8 gru 2019, 11:53
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Drożdże Johny Cotton 48h vs Cobra 8
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2710

Re: Drożdże Johny Cotton 48h vs Cobra 8

Cześć. To prawda że blg to nie wszystko, ale po moich doświadczeniach z tego roku z cukrówkami wynika że aby wyszedł dobry urobek to wszystkie etapy procesu muszą być wykonane prawidłowo. Zaczynając oczywiście od nastawu, w szczególności ilości cukru, wody i jakości drożdży. Stąd moje pytania i spos...
autor: pp28856
czwartek, 5 gru 2019, 23:21
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Drożdże Johny Cotton 48h vs Cobra 8
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2710

Drożdże Johny Cotton 48h vs Cobra 8

Cześć wszystkim. Postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami w sprawie działania drożdży z tematu. Ciekaw jestem czy potwierdzicie moje spostrzeżenie czy nie, gdyż nie mogę znaleźć wiarygodnego info o tym w necie. 1. nastaw cukrowy (dobry czysty cukier dla pszczelarzy) 2 fermentatory po 25 litr...
autor: pp28856
poniedziałek, 25 lis 2019, 22:34
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Podwójna chłodnica za potstillem
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3693

Re: Podwójna chłodnica za potstillem

Dziękuję za odpowiedź. Coś tak czułem, że taka odpowiedź padnie. Na kolumnie jeszcze nie próbowałem robić szybkiego odpędu, spróbuję. Chodziło o to że, na pot stillu robię odpęd, jednocześnie rektyfikując poprzednio uzyskaną surówkę na kolumnie 3 metry obok. Z braku czasu takie pomysły :) Jak siedzi...
autor: pp28856
niedziela, 17 lis 2019, 14:25
Forum: Destylatory pot-still
Temat: Podwójna chłodnica za potstillem
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3693

Podwójna chłodnica za potstillem

Dzień dobry wszystkim. Jestem początkującym użytkownikiem destylatora prostego z destylatorymiedziane. Mój zamiar co do niego to czasem coś owocowego, ale głównie ma mi służyć jako maszyna do szybkiego odpędu cukrówki aby wytworzyć surówkę, którą będę rektyfikował na kolumnie. Proszę bardziej doświa...
autor: pp28856
niedziela, 17 lis 2019, 14:01
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Nastaw ze śliwek węgierek się zatrzymał
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3245

Re: Nastaw ze śliwek węgierek się zatrzymał

Dziękuję za podpowiedzi. Poczekałem jeszcze kilka dni od Waszych podpowiedzi, blg już niżej nie schodziło. Różnymi cukromierzami sprawdzałem. Puściłem to 2 razy na destylator prosty. Coś z tego wyszło :) Musi teraz postać, ale porównując do śliwowic w sklepach gdzieś w górach dostępnych (kupiłem ost...
autor: pp28856
wtorek, 22 paź 2019, 22:50
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Nastaw ze śliwek węgierek się zatrzymał
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3245

Nastaw ze śliwek węgierek się zatrzymał

Cześć, Zrobiłem tak: 09.10 - zmieliłem mikserem ręcznym wydrylowane śliwki węgierki praktycznie na gładko, dodałem pektoenzym w płynie (ilość wg instrukcji producenta) dodałem drożdże Bayanus + pożywka Activit. Po 10 gram na 25kg owoców. Drożdże najpierw uwodniłem w letniej wodzie. Nie dodawałem ani...
autor: pp28856
niedziela, 6 paź 2019, 22:16
Forum: Problemy i pytania
Temat: Wysokość umiejscowienia dolnego termometru - proszę o pomoc/opinię
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7223

Re: Wysokość umiejscowienia dolnego termometru - proszę o pomoc/opinię

Podsumowując: wlutowałem w kolumnę dodatkowy port termometru ok. 20 cm od dołu. Na koniec procesu termometr zasygnalizował koniec serca, początek pogonów. Minęło ok. 10 minut zanim pierwotny (wysoko umieszczony) termometr zasygnalizował to samo. Niby niewielkie opóźnienie, ale w poprzednich procesac...
autor: pp28856
poniedziałek, 30 wrz 2019, 22:38
Forum: Problemy i pytania
Temat: Wysokość umiejscowienia dolnego termometru - proszę o pomoc/opinię
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7223

Re: Wysokość umiejscowienia dolnego termometru - proszę o pomoc/opinię

Dzięki za podpowiedzi, tak czułem że muszę go obniżyć, ale potrzebowałem potwierdzenia od Was. Miałem też wątpliwości co do przeciągnięcia destylatu z użyciem tego sprzętu :( co z tego co rozumiem jest skutkiem zbyt wysokiego położenia termometru prowadzącego i w związku z tym zbyt późnego przejścia...
autor: pp28856
poniedziałek, 30 wrz 2019, 14:19
Forum: Problemy i pytania
Temat: Wysokość umiejscowienia dolnego termometru - proszę o pomoc/opinię
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7223

Wysokość umiejscowienia dolnego termometru - proszę o pomoc/opinię

Dzień dobry wszystkim. Proszę bardziej doświadczonych Kolegów o pomoc/opinię w sprawie poniższego problemu. Sam zbyt doświadczony jeszcze nie jestem, więc o wyrozumiałość proszę. Zakupiłem kolumnę miedzianą Elite LV/VM/OVM wypełnioną sprężynkami. Taka jak na zdjęciu w załączeniu. Popełniłem na niej ...
autor: pp28856
poniedziałek, 5 sie 2019, 22:29
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Drożdze Johnnie Cotton niebieskie 0blg dalej musuje
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6835

Re: Drożdze Johnnie Cotton niebieskie 0blg dalej musuje

Dokładnie na tych drożdżach 9 kg cukru, całość 25 litrów, temperatura nastawu 17 stopni przez praktycznie cały proces, przestały buzować dopiero po 10 dniach. BLg -5, klar i wydoiłem na kolumnie miedzianej Elite za pomocą OVM dokładne 4 litry 95-96%. Moim zdaniem grubo wyszło i to zaleta tych drożdż...

Wyszukiwanie zaawansowane