Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09

Post autor: jendra512@o2.pl »

Mam problem z kolumną wew. fi70, wys. zasypu ok 130cm sprężynki pryzmatyczne firmy dep*ana+ bufor 5,5l z wypełnieniem miedzianym. Kolumna w konfiguracji OLM, zbiornik 100l, moc robocza ok. 3700W.
Na początku procesu gdy w kotle jest sporo ‰ na termometrze ok 90 st. C to mogę odbierać z prędkością ok. 42ml/min, a po ok. 30min temp. na 10.p rośnie i rośnie i muszę korygować do tempa odbioru 36-30ml/min i wtedy temp. jest w miarę stabilna, schody się zaczynają jak w kotle jest mało ‰ temp na kotle ok. 97stC wtedy muszę uważać i przykręcać odbiór bo się podnosi temp. na 10p. Odbiór przy mojej kolumnie powinien wynosić 12ml/kw czyli ok. 45ml/min a u mnie jest dużo mniej. Czytałem prowadzenie procesu u innych ludzi z kolumną fi 70 i wystarczy że raz ustawią odbiór na 12ml/kw i tak praktycznie do końca ciągną, co może być przyczyną takiego zachowania?
promocja
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: Pablito »

Masz w biforze masz termometr, wizjer i dogrzewacze?
Opisz zachowanie cieczy w buforze.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: jendra512@o2.pl »

Tak w buforze mam czujnik temperatury w rurce osłaniającej sięgającej 1cm nad dnem, mam wizjer oraz 6 dogrzewaczy fi40x2mm. Temp. przez większą część procesu rośnie w buforze (nabiera ‰) do ok. 79-80st C i zaczyna wrzeć konkretnie i się wygotowywać jak w kegu jest ok. 98-99st C. A do momentu wygotowywania ciecz w buforze bulgocze tak jakby się lekko gotowała.
Dodam jeszcze, że bufor ma tzw. fałszywe dno (podwójne dno) i jest skręcone na złącze sms do kotła, wolna przestrzeń między dnem a dnem ze wspawany złączem SMS wynosi 5cm.
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 gru 2020, 00:24 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 789
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: wolan »

Tak jak opisałeś pracuję większość buforów, przy 97 w kegu rzeba zrobić redukcję o 30-40% w stosunku do odbioru początkowego a po przekroczeniu w 80-81w buforze ustawić odbiór zapewne w okolice 10-12ml :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 gru 2020, 06:39 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: jendra512@o2.pl »

Jeśli twierdzisz, że bufor pracuje ładnie to dobrze, sam go rzeźbiłem :lol: ale podczas projektowania całej kolumny miałem na uwadze aby proces był w miarę możliwości szybki, a tu się okazuje że nie mogę wykorzystać potencjału większej średnicy rur bo już po ok pierwszej godzinie muszę skręcać odbiór do 30ml/min a temp. na zbiorniku w tym czasie wynosi 94,5-95stC.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Po pierwsze, sprężynki firmy Deptana nie są najlepszej jakości - do plipka im daleko. Oczywiście, to nadal są sprężynki, ale jednak różnica jest spora.
Po drugie, masz miedź w buforze. Zainwestuj w dobrej jakości sprężynki, a miedź daj u góry. Fakt, moc przyłożenia może Ci nieco spaść z uwagi na zalewanie bufora ( nie napisałeś, czy jest na tej samej średnicy, czy szerszy niż reszta kolumny ), ale za to napełni się mocniejszym alkoholem i dłużej będzie pracować optymalnie.

ps - już po godzinie pracy kolumny zasypowej masz 95st C na kegu? Albo robisz bardzo rozwodnione cukrówki, albo rzeczywiście odbiór masz zbyt szybki. Spróbuj raz zrobić odbiór 2/3 z tego co podajesz. Coś mi się wydaje, że problem zniknie.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: jendra512@o2.pl »

Po 1,2 godziny stabilizacji i potrójnym odebraniu przedgonów w zbiorniku wskazuję mi 91,75stC. Po 2,1 godziny odbioru gonu z prędkością 42ml/min czyli ok 2,5l/godz temp. na kotle wynosi 95,18stC (to są wskazania z ostatniej gonitwy) tylko że przegapiłem moment i na 10p temp. skoczyła mi o 1,1stC)
W buforze mam tą samą średnicę co kolumna i dlatego wsadziłem tam sprężynki miedziane.
Wymienić sprezynki czy jest inny problem?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 789
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: wolan »

No i pozostaje kwestia czy te 3700W to rzeczywiście 3700 ;)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: jendra512@o2.pl »

Mierzyłem miernikiem natężenie prądu
1 grzałka robocza 8,28A-1909W
2 grzałka regulowana ustawiona na 80% 7,26A-1748W
Wychodzi dokładnie ok. 3657W
Zastanawiam się nad buforem, ale do mojego nie wsadzę raczej nierdzewnych sprężynek bo będzie zalewać (ta sama średnica rury wew. co kolumny)
Co myślicie?
Zostaje mi wymiana sprężynek w kolumnie żeby sprawdzić czy proces będzie szybszy i stabilniejszy, czy ktoś ma jakieś sprężynki do polecenia nie za miliony które są dobre? Czy nie ma takich? :)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 789
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: wolan »

Spreżynki kupuje się raz ;) nie ma co oszczędzać kup Plipka i będziesz zadowolony :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

moszeusz
200
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: moszeusz »

Z ciekawości - dlaczego przy tej samej średnicy rury wewnętrznej co kolumny miałoby zalewać? Zrozumiałbym, jakby rura wewnętrzna miała mniejszą średnicę, ale taką samą?

Autor tematu
jendra512@o2.pl
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 19 wrz 2018, 18:09
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: jendra512@o2.pl »

Nie robiłem testów odnośnie zalewania bufora, posiłkuję się opiniami kolegów w tej sprawie. Może ktoś to wyjaśnić czemu miałoby dochodzić do zalewania bufora przy tej samej średnicy rury wewnętrznej co kolumny?

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: scalak »

Dlatego że, w rurze bufora jest większa ilość oparów niż w rurze kolumny, (część przed dojściem do kolumny skrapla się na ścianach bufora) ponad to, do rury bufora przelewa się dodatkowo płyn z bufora.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: rastro »

A skąd tam się bierze więcej oparów? Raczej dzieje się tak dlatego że zawartość bufora w trakcie wrzenia odbiera sporą porcję energii a więc spora część pary skrapla się w buforze... i jest tam więcej cieczy niż pozostałej części kolumny.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4867
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Powolny odbiór i niestabilna temp. 10p

Post autor: rozrywek »

Zaraz zaraz.
Chcesz utrzymać 42ml odbioru przez cały proces? Bez korekt grzania i skraplania? Ubytek alko w kotle musi się przekładać na odbìór. Chcesz zjeść ciastko i mieć ciastko? Nie da się tak.

Nawet bufor. Ma zadanie stabilizować proces. Ale to nie może trwać wiecznie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”