Pot still z mozliwością rozbudowy do AAbratka

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: Woodworm »

Witam

Planuje zakup zbiornika 30l z poszerzonym wlewem z destylandi.
Do tego kolumna 120cm fi 60,3 dzielona na pół, całość na TC.
Póki co z braku funduszy zamiast głowicy będzie zaślepka TC.
Odbiór destylatu planuje z chłodnicy Liebiga podłączonej na górze kolumny.

Czy to będzie hulać, na jakiej wysokości poprosić o wspawania przyłącza do chłodnicy?
Czy chłodnica 60cm 1/2 albo 3/4 będzie ok

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pot still z mozliwością rozbudowy do AAbratka

Post autor: PETER29 »

Destylandię bym odradzał. Któryś z kolegów wstawił kiedyś zdjęcie kolumny a właściwie spawy w kolumnie. Pozostawiały wiele do życzenia. Napisz do któregoś z naszych forumowych kolegów a pospawają ci sprzęt jak należy że nie będziesz musiał się wstydzić przed znajomymi.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Pot still z mozliwością rozbudowy do AAbratka

Post autor: johnex »

Jak byś widział swój aparat po rozbudowie? Z chłodnicy Liebiga można zrobić w przyszłości OVM (od razu poproś o wspawanie zaślepionego obejścia OVM 20 cm poniżej głowicy - poźniej dokręcisz tylko chłodnicę z zaworem). Chyba że będziesz chciał OLM to sobie po prosu dokręcisz gotowy moduł między kolumną a głowicą. Co do samej długości kolumny to jeżeli na 120 cm planujesz katalizator miedziany i obniżony odbiór to jest to za mało. Zalecane jest 120 cm sprężynek nierdzewnych poniżej obniżonego odbioru i 20 cm bufora powyżej.
Przyłącze do chłodnicy w trybie pot-still powinno być na szczycie kolumny w zaślepce TC. Tutaj masz jak to powinno wyglądać: http://stalowkasklep.pl/potstill-ps60g1-p-783.html
Podział kolumny w połowie to też dodatkowy wydatek (wg mnie zbędny) - można przecież w razie potrzeby pracować tylko na części wypełnienia.
Co do wymiarów chłodnicy to ja jako OVM mam: długość całkowita chłodnicy to około 70cm, skraplacz 12mm w płaszczu wodnym 25mm. Do tego zawór 1/2, który przy odbiorze rzędu 25 ml/min jest otwarty tylko do połowy.Wydaje mi się, że taka chłodnica bez problemu będzie działać jako skraplacz do pot-stilla.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pot still z mozliwością rozbudowy do AAbratka

Post autor: Woodworm »

johnex pisze:Jak byś widział swój aparat po rozbudowie?
Do rozbudowy katalizator, głowica, aabratka. Jest koszt minimum 700zł plus sprężynki.
Dlatego na początak chciałbym tego uniknąć.

Patrzyłem na tą ofertę stalówki ale 470zł wg mnie nie jest to warte, zwłaszcza na kołnierzach skręcanych.
AAbratek miał znacznie tańsze ale wycofał z oferty.

Reasumując ta chłodnica Liebiga zamontowana 20cm od góry zaślepionej rury nie będzie pracować jak potstill?

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Pot still z mozliwością rozbudowy do AAbratka

Post autor: johnex »

Zadzwoń jeszcze tutaj: http://psocimy.pl/index.php?id_cms=4&controller=cms i zapytaj o koszt takiego zestawu.
Ceny mają konkurencyjne a co do wykonania aparatury nie mam zastrzeżeń.
Dlaczego zdecydowałeś się na zbiornik z destylandii a nie zwykły keg? Ograniczają cię warunki lokalowe?
Reasumując ta chłodnica Liebiga zamontowana 20cm od góry zaślepionej rury nie będzie pracować jak potstill?
Pewnie będzie. Osobiście pokusiłbym się o założenie niewielkim kosztem dodatkowego skraplacza w tych 20 cm kolumny powyżej chłodnicy. Zapewni ona w pewnym stopniu refluks wzmacniając moc destylatu. Wyjdzie coś na kształt takiej kolumny tyle że z odbiorem par.
Nie montuj tylko zaworka na chłodnicy Liebiga bo jak go zakręcisz to zrobi się obieg zamknięty i nieszczęście gotowe.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pot still z mozliwością rozbudowy do AAbratka

Post autor: Woodworm »

Zbiornik z destylandi dlatego, że ma płaskie dno i mógłbym go postawić na przenośnej płycie elektrycznej jaką już posiadam.
W celu przepuszczenia na pierwszy raz np. nie do końca sklarowanego nastawu śliwkowego.

Pomysł z chłodniczką dobry, można łatwo zrobić z zaślepki clamp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”