Pot still , refluks zewnętrzny. Wersja 2.0 :)

Podstawowe, klasyczne destylatory.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: Saziru »

:witam:
Gdy większość przechodzi na większy sprzęt ja idę w drugą stronę. Jest to mój drugi destylator , jeszcze nie miał chrztu bojowego.
Jako garnek jest szybkowar turecki , pojemności 15 litrów tureckich . Zamontowany termometr w garnku
Kolumna ocieplana dzielona na dwie części, choć tego nie widać jest zrobiony port termometru na tzw 10 półce. Kolumna z rury fi 28.
Przystawka refluksowa zrobiona z rury fi35/28 , wloty na wodę zrobione z fi 10 . Zrobiony port termometru by widzieć temperaturę oparów na szczycie .
Chłodnica liebiga z rur fi 22/15 , długość chłodzenia jest na odcinku około 50 cm i tu też wloty na wodę z fi 10.
Może niektórzy kojarzą mój poprzedni sprzęt . Różnica głównie w wysokości bo ten ma około 150 cm z refluksem i tutaj zrezygnowałem z wziernik szklanego.
Całość będzie zasypana sprężynkami pryzmatycznymi :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
promocja
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pot still , refluks zewnętrzny. Wersja 2.0 :)

Post autor: Adam1070 »

Dlaczego w węższe średnice poszedłeś? I refluks chyba za duży. Bardzo trudno będzie nim sterować.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 lis 2022, 22:34 przez Adam1070, łącznie zmieniany 1 raz.
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Pot still , refluks zewnętrzny. Wersja 2.0 :)

Post autor: Saziru »

Bo bardzo rzadko coś ostatnio robie I małe ilości mi wystarcza a takie rurki miałem pod ręką. Refluksu nie sprawdzałem ale to będę operował przepływem wody najwyżej:)
Ostatnio zmieniony piątek, 18 lis 2022, 22:57 przez Saziru, łącznie zmieniany 1 raz.
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pot still , refluks zewnętrzny. Wersja 2.0 :)

Post autor: Adam1070 »

Z mojego doświadczenia i moim zdaniem za duży refluks. Nie dasz rady nim sterować. Potrzebowałbyś super precyzyjny zaworek. A do tego moim zdaniem przesadziłeś z wysokością całości. Zachwiane proporcje smukłość/średnica. Saziru wybacz za słowa krytyki, fanie mi się z Tobą gada, ale WEDŁUG MNIE powinieneś zrobić refluks nie większy niż 1/3 tego co masz obecnie, a najlepiej 1/4, deflegmator tylko ta górna część. Dobrze, że możesz je rozdzielić. Wybacz stary, ale takie jest moje zdanie. Sprzęt jest Twój i zrobisz z nim co chcesz i jak chcesz. Przetestuj, sprawdź i sam zdecydujesz.
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Pot still , refluks zewnętrzny. Wersja 2.0 :)

Post autor: Saziru »

Ale ja się nie gniewam zupełnie , jeśli sprzęt będzie za wysoki to jedną rurę skrócę i będzie dobrze , refluks w poprzednim sprzęcie miałem podobny i tym się sugerowałem. Muszę go odpalić i sprawdzić ale to gdzieś za dwa tygodnie :)
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Pot still , refluks zewnętrzny. Wersja 2.0 :)

Post autor: Saziru »

Pierwsze "odpalenie" juz się odbyło :)
Niestety za mocno dokręciłem i jedna uszczelka w pokrywie lekko się "wywinela" i była nieszczelnosc ale to "pierdola" tylko :)
Co do sprzętu to mogę powiedzieć że po pół godzinnej stabilizacji dlugo nie trzeba nic robić, nic korygować mocą grzania czy wodą .
Refluks robi swoją robotę bo zaworek jaki mam daje radę :)
Spirytus wyszedł w zapachu delikatniejszy niż z poprzedniego sprzętu pewnie dlatego ze obecny sprzęt ma więcej półek teoretycznych po zasypaniu.
Po rozrobieniu mogę stwierdzić że bardzo dużo aromatu ucina :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 gru 2022, 08:17 przez Saziru, łącznie zmieniany 2 razy.
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”