Pierwszy Alkohol

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Grzelo
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwie 2014, 14:51

Post autor: Grzelo »

Witam.

Jestem tutaj nowy, chciałbym się dowiedzieć najważniejszych podstawowych rzeczy na temat produkcji alkoholi , sprzętu jaki mi będzie potrzebny.

Tak więc jak już mówiłem, jestem nowy w tym więc mam zerowe doświadczenie. Zawsze jak byłem mały dziadek robił własne wina czy nalewki , zafascynowało mnie to od nie dawna jak się dowiedziałem że dziadek znów zaczął robić swoje nalewki i wina domowej roboty. Niestety dziadek nie jest w stanie mnie nauczyć z różnych przyczyn.

Dla tego chciałbym się dowiedzieć jak zacząć , co będzie potrzebne. Kolegi Ojciec polecił mi żeby zaczął od Cytrynówki poczytał na ten temat w internecie. Czytając w internecie przepisy mam wątpliwości dlatego znalazłem się na tym forum gdzie wiem że są doświadczeni i pomocni ludzie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Grzesiek.
promocja

marcin16
50
Posty: 90
Rejestracja: piątek, 18 paź 2013, 07:36
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: marcin16 »

Witam.
Musisz koniecznie zastanowić co chcesz robic- bimber, spirytus czy może smakówki?
Drugą sprawą ile chcesz przeznaczyć na to kasy.
A po trzecie musisz zacząć czytać a jak to zrobisz to wiele rzeczy sie wyjaśni.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: HomoChemicus »

Czy mam rację Grzelo, że do stworzenia cytrynówki chcesz użyć sklepowego alkoholu? Jak tak, to zerknij na dział z przepisami na nalewki, albo użyj opcji szukaj.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Pierwszy Alkohol

Post autor: forbik »

Dla tego chciałbym się dowiedzieć jak zacząć , co będzie potrzebne.
Zacznij od początku, czyli trochę teorii na temat sprzętu. Poczytaj jaki sprzęt do czego służy. Potem określ się co chcesz wytwarzać, a na początek, tak jak już kolega wcześniej wspomniał, zastanów się jakie jesteś w stanie ponieść koszty na sprzęt i wszelkiego rodzaju dodatki. A powiem ci w tajemnicy, że jakie by nie były , duże czy baaardzo duże, to i tak warto :ok:

A więc powodzenia, a w razie wątpliwości - pytaj. Bo są tu naprawdę doświadczeni i uczynni "pasjonaci dobrych trunków"... :pije:

Pozdrawiam.
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~
Awatar użytkownika

grzesieksz7
150
Posty: 194
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 18:09
Ulubiony Alkohol: śliwowica, piwo, nalewki
Lokalizacja: Łącko
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: grzesieksz7 »

Studiuj forum " a dojdziesz do celu jak doszło już wielu" :)
Daje krzepę, krasi lica
Nasza łącka Śliwowica!

Autor tematu
Grzelo
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwie 2014, 14:51
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: Grzelo »

Najchętniej zaczął bym wszystko na raz robić :D
Ale wszystkiego naraz się nie da mieć , więc jakiś podstaw trzeba się nauczyć. Pieniążki jakie bym mógł w tym momencie wyłożyć to jakieś 300 zł. Chciałbym może zacząć od nalewek wydają mi się prostsze na sam początek, no chyba że się mylę Drodzy koledzy ;)

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: W_TG »

Trudno dać ci jakąś złotą rade. Choć w zasadzie jest ona prosta. LEKTURA a potem doświadczenie.
Ja swego czasu tak w 94r. nabyłem taką książkę. A w niej jest całe mnóstwo przepisów na wódki gatunkowe.
Od Jarzębiaku, Żubrówki, Angielskiej Gorzkiej, Gold Waseru po Wiśniówki, wódki żołądkowe, malinówki po śliwówki itd. itd.
Kiedyś wielu ziół i dodatków nie było sposób dostać. Ale z modyfikacjami i tak robiłem smakowite naleweczki.
Może na początek zacznij na sklepowej wódce czy spirytusie. A jak już się wciągniesz to.... trzaśniesz sobie kolumienkę i sam natoczysz surowca
Przepraszam za słabe zdjecia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: aronia »

Tylko do nalewek potrzebujesz jak najlepszy półprodukt czyli spirytus, a tu się zaczynają schody. A zbiornik jakiś masz? Bo jeśli nie to połowę tej kwoty przeznaczyłbym na keg, a resztę na deflegmator, chłodnice i wypełnienie(na początek zmywaki) i na początek sprzęt do smakówek i bimberku masz.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwszy Alkohol

Post autor: Szlumf »

Jeżeli masz smykałkę do majsterkowania i podstawowe narzędzia to za te 300zł (no może ze 100zł więcej) możesz zrobić prosty ale w pełni funkcjonalny sprzęt z którego, po uzyskaniu wprawy otrzymasz spirytus >96%. Podstawa to kociołek. Szukaj na złomie kega, najlepiej od razu 50l jako docelowy na dłużej. Najlepiej zaprzyjaźnij się z najbliższym większym złomowiskiem. Ostatnio np. za 18zł kupiłem ok. 6m miedzianej rurki 6mm idealnej na skraplacze i chłodnice. I czytaj Forum to będziesz wiedział czego szukać. Gdybyś zdecydował się na szkło jako materiał na kolumnę to służę radą na PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”