Alternatywa dla płaszcza wodnego?

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Many
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 6 gru 2009, 20:08
Ulubiony Alkohol: Whiskey, Brandy
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: ZDolny Śląsk
Podziękował: 5 razy

Post autor: Many »

Witam.
Zastanawiałem się jak w prosty sposób zapobiec przypalaniu, gdy gotujemy gęsty nastaw.
Płaszcz wodny czy olejowy odpadają, bo nie jest to prosty sposób. Jest jeszcze kąpiel wodna, ale wyparowuje, trzeba solić i we wszystkich metodach są straty energii ze względu na grzanie czegoś, czego ostatecznie nie destylujemy.
Tak więc wpadłem na pomysł (wiem, że koła na nowo nie odkryłem), żeby do kotła o odpowiednio dużym otworze wstawić pojemnik z cienkiego KO lub miedzi do którego wlewamy to co gęste a sam kocioł stał by w odcedzonym, rzadszym nastawie.
Nie mam pojęcia jakie mogłyby być efekty, bo jeszcze tego nie próbowałem.
Załączam dwa rysunki. Który z nich ewentualnie miałby racje bytu i co o tym sądzicie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
PĘDŹ się dowiedzieć
alembiki

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Alternatywa dla płaszcza wodnego?

Post autor: wawaldek11 »

W podobny sposób destyluję owoce ponalewkowe. Stosuję do tego celu NRD-owski 7 litrowy szybkowar z perforowanym wkładem.
Pozdrawiam,
Waldek

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Alternatywa dla płaszcza wodnego?

Post autor: mirek109 »

Many pisze: Nie mam pojęcia jakie mogłyby być efekty, bo jeszcze tego nie próbowałem.
Załączam dwa rysunki. Który z nich ewentualnie miałby racje bytu i co o tym sądzicie?
:)
Ja już próbowałem - mam to za sobą. Efekt bardzo pozytywny.
Ja mam pierwszą wersję. Wlewam do kotła 20l rzadkiego a do wkładu ładuję wszystko co grube 5l
Zrobiłem próbę - odsączyłem z nastawu owoce i wyłożyłem je w pokoju (budowa) na kartonie.
Zapach owoców bardzo intensywny. Po pierwszych próbach grube wyłożyłem w tym samym pokoju (poprzednie owoce wyrzucone) i kiedy się do niego wchodziło nie było czuć nic. Wszystkie aromaty i oczywiście % weszły do destylatu :)
Ja w swoim wkładzie wstawiłem płótno miedziane.
Na dole podcięcie na grzałkę ;)

Zawsze przed muszę dokładnie wymyć, wymoczyć w kwasku i wodzie utlenionej bo używa się rzadko i śniedzieje :(

Wkład zrób tak wysoki jak kociołek (kana). Niech wkład ma 2cm mniejszą średnicę od gardzieli kany.
Wkład możesz załadować po samą górę, nie musi być w całości oblany rzadkim.

Powodzenia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Many
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 6 gru 2009, 20:08
Ulubiony Alkohol: Whiskey, Brandy
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: ZDolny Śląsk
Podziękował: 5 razy
Re: Alternatywa dla płaszcza wodnego?

Post autor: Many »

Ciesze się że to jednak może działać :)
Zastanawiam się tylko, czy te siatki są konieczne, dużo łatwiej byłoby wykonać coś takiego bez siatki i czy jest jakieś konkretne zastosowanie tych dziurek jakieś 15cm od góry, czy pojemnik mógłby się kończyć w tym miejscu.

Może ktoś zna inne sposoby na gęste nastawy oprócz tego, płaszcza wodnego i mieszadła (ewentualnie czy dało by rade takie mieszadło wykonać w warunkach domowych)?

Pozdrawiam
PĘDŹ się dowiedzieć

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Alternatywa dla płaszcza wodnego?

Post autor: mirek109 »

]

To prototyp. Pomysł się narodził i szybkie wykonanie. Uważam że płótno jest konieczne by aromaty i % miały miejsce odejść. Otwory na górze nie są potrzebne, teraz już wiem. Następny będzie miał płótno jak w prototypie ale otworów nie będzie bo ta wysokość (ponad górnym płótnem a krawędzią wkładu) wystarczy by aromaty i % odparowały.
Moim zdaniem pełna rura fi 14cm (następna będzie miała większą średnicę) i wysokości 50cm to za dużo by z dna uwolniły się aromaty i %.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”