Nastawy wieloowocowe.

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Rozio45
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 14 wrz 2009, 21:22

Post autor: Rozio45 »

Posiadam 300 kg słodkich gruszek i 20 kg śliwek węgierek. Czy można to połączyć i w jaki sposób by wyszło coś dobrego :?:
alembiki
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Jak zrobić dobrą owocówkę

Post autor: Calyx »

Postudiuj posty Kucyka o nastawach owocowych.
Kombinacja śliwkowo gruszkowa powinna być zacna :)
Co prawda opisane były jabłka i śliwki ale przecież każdy psotnik
charakteryzuje się ogromna dozą kombinacji :D

Działaj :) Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Wiedźmin
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 04:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: Wiedźmin »

Witam. Posiadam owoce po nalewce, śliwki, pigwa, troszkę truskawek oraz to co zostało po winie z ciemnych winogron (gęsta ciecz z pestkami itp). Wszystkiego będzie z 12k-15kg. Procentów w tych owocach dość sporo, ale nie wiem jak je "wydobyć". Macie jakiś pomysł na wykorzystanie owych owoców? Czy to wszystko zmieszać czy oddzielnie, dodawać cukru i drożdże i klarować czy temat nie warty zachodu. Nie robiłem wcześniej nastawów, a mojego aabratka niedługo będę miał ukończonego więc pomyślałem, że mógłbym coś z tym zrobić. Mam dwa słoje co wino w nich stało, więc miałbym gdzie to nastawić. Proszę o pomysły i uwagi doświadczonych kolegów.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: gr000by »

1. Na początku przez sprzęt przepuść cukrówkę na drożdżach Turbo, żeby przeczyścić sprzęt (wyjdzie ci alkohol techniczny).
2. Podziel te cuda na połowę. Do każdej części dodaj 1,5kg cukru rozpuszczone w 12l wody. Dodaj przygotowane owoce z wina i owoce ponalewkowe. Drożdże możesz dodać Bayanus G995 lub jakiekolwiek inne aktywne winiarskie (np. Fermvin, Enovini, Fermicru). Warto dodać też pektoenzymu. Niech stoi dopóki drożdże nie przerobią cukru. Owoce będą wypływać, musisz je zatapiać 1-2 razy dziennie na początku. Po fermentacji filtrujesz i czekasz aż się sklaruje. W miarę klarowne lejesz do destylacji i odbierasz urobek przy w pełni otwartym zaworku odbioru.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Wiedźmin
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 04:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: Wiedźmin »

Dzięki grOOOby za info skorzystam bo szkoda mi tego wyrzucić..

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: PETER29 »

To i ja podepnę się pod te owocówki. Otóż dostałem w spadku z 300 słoików różnego rodzaju kompotów. Jest wszystko wiśnie, porzeczki, truskawki i śliwki, nawet jagody. Słoiki ze śliwkami prawie wszystkie to galareta. Ma ktoś jakiś pomysł? Fermentować sam sok czy razem z owocami? Grzanie posiadam elektryczne tak ze pulpa odpada.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: gr000by »

Możesz zrobić każdy owoc osobno, a możesz wymieszać - wieloowocowe destylaty są naprawdę ciekawe. Rozbełtaj przetwory 2:1 z wodą, te zżelowane i zgalaretowane potraktuj wrzątkiem. Do wszystkiego dodaj pekto i 1-2kg cukru na 10l przetworów. Drożdże winiarskie lub, jak będzie to jeden wielki (powiększony) nastaw, dedykowane Turbo do owoców. Postępuj jak z nastawem owocowym i zatapiaj pulpę. Na koniec filtracja i klarowanie, a później destylacja.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: panta_rei »

@gr000by po co tam dodawać cukier... jest go wystarczająco dużo ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

sokal6
50
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek, 23 wrz 2013, 12:45
Krótko o sobie: Okazyjny smakosz trunków...
Ulubiony Alkohol: burbon
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: sokal6 »

Ja ostatnio robiłem nastaw wieloowocowy z kompotów starych. Na początku myślałem, że też nie będę musiał cukru dodawać, ale po wlaniu wszystkiego do fermentatora okazało się, że blg wynosi tylko 14. Jednak do 25l nastawu wsypałem 1 kg cukru.
Jeśli chodzi o sam smak i zapach po destylacji to całkiem przyjemny, jak kisiel porzeczkowy. Aktualnie leży ze kawałkami dębu średnio i mocno palnego. Kilka kawałków już leżących w burbonie wcześniej.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Owocówki wieloowocowe.

Post autor: Pretender »

PETER29 pisze:To i ja podepnę się pod te owocówki. Otóż dostałem w spadku z 300 słoików różnego rodzaju kompotów. Jest wszystko wiśnie, porzeczki, truskawki i śliwki, nawet jagody. Słoiki ze śliwkami prawie wszystkie to galareta. Ma ktoś jakiś pomysł? Fermentować sam sok czy razem z owocami? Grzanie posiadam elektryczne tak ze pulpa odpada.
To już zależy od ciebie. Policz jaką uzyskasz objętość poszczególnych owoców, bo może się okazać, że nie będzie tego na jeden wsad do kotła. Jeśli będzie wszystko razem fermentował to do beki, mieszadło i pektopol. Blg oczywiście pod kontrolą, korygować wodą i cukrem, tak żeby drożdże miały "dobrze" ;D
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odp: Nastawy wieloowocowe.

Post autor: klodek4 »

Wiedźmin pisze:Witam. Posiadam owoce po nalewce, śliwki, pigwa, troszkę truskawek oraz to co zostało po winie z ciemnych winogron (gęsta ciecz z pestkami itp). Wszystkiego będzie z 12k-15kg. Procentów w tych owocach dość sporo, ale nie wiem jak je "wydobyć". Macie jakiś pomysł na wykorzystanie owych owoców? Czy to wszystko zmieszać czy oddzielnie, dodawać cukru i drożdże i klarować czy temat nie warty zachodu. Nie robiłem wcześniej nastawów, a mojego aabratka niedługo będę miał ukończonego więc pomyślałem, że mógłbym coś z tym zrobić. Mam dwa słoje co wino w nich stało, więc miałbym gdzie to nastawić. Proszę o pomysły i uwagi doświadczonych kolegów.
Ja bym miał inny pomysł dla Ciebie, na te owoce po nalewkach, redestylacje, wpisz w wyszukiwarkę "redestylacja owoców po nalewkach", zawsze tak robię jak uzbiera mi się tego trochę, możesz łączyć owoce w jakieś kompozycje smakowe, czasami wychodzą ciekawe trunki, poczytaj:grin:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”