nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
Piotr-krak
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 7 lis 2013, 21:15
Podziękował: 12 razy

Post autor: Piotr-krak »

Witam!
Zrobiłem nalewkę farmaceutów wg ogólnego przepisu i... coś poszło nie tak, mianowicie mleko się nie ścięło na twaróg. Owszem, wytrąciła się przecudnej urody ciecz, ale po zlaniu wybełtało się wszystko. Płakać mi się chce, ale wierzę, że nie wszystko stracone. Mleko było 3,2 % z worka, nie UHT, spiryt 96%, cytryny śródziemnomorskie, a efekt... wiecie sami. Poradźcie, proszę, co mi czynić!!!
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Post autor: Wald »

Proponuję zaczekać aż sama ustoi się ponownie. Lepiej wężykiem ściągnąć to co czyste i dopiero odcedzić resztę. Generalnie czysta jest warstwa środkowa, u góry i na dole jest warstwa z twarogiem. Resztę wylewaj porcjami na filtr od kawy założony na słoik (litrowy lub mniejszy, ale z taką samą zakrętką) i delikatnie zamknij zakrętką. Tak może dłużej bezpiecznie stać, bo filtrowanie jednej porcji trwa 12 godzin. Przyśpieszyć można ustawiając wiele takich słoi jednocześnie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Piotr-krak
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 7 lis 2013, 21:15
Podziękował: 12 razy
Re: nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Post autor: Piotr-krak »

Dzięki! Trochę mnie poniosła panika. Przecedziłem najpierw przez gęste płótno, później przez filtry i jest cudownie klarowne. A jaki smak! Rzeczywiście, wiem teraz na czym polega jego aksamitność. Czegoś podobnego nigdy nie piłem. PYSZOTA!!!!!!!!!
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Post autor: franta »

Piotr-krak pisze:Zrobiłem nalewkę farmaceutów wg ogólnego przepisu i... coś poszło nie tak, mianowicie mleko się nie ścięło na twaróg.
Kolego postaraj się unikać takiego mleka o którym napisałeś, zapewniam Cię że takich dolegliwości już nigdy nie doznasz.
Świeże mleko można bez problemu dostać i wtedy opisz nam Szok jakiego to doznałeś.
Natomiast z tym gównem daj sobie spokój :smiech:

Pozdrawiam

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Post autor: artaks »

Ja filtrowałem dwustopniowo, najpierw przez plastikowe sito z ok 2 mm oczkami, większość 'serka' i miąższu cytryn tam została, potem jeszcze przez kawowe filtry, ale to już wtedy szybciej poszło. Tylko że u mnie mleko się ładnie ścięło.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw

Autor tematu
Piotr-krak
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 7 lis 2013, 21:15
Podziękował: 12 razy
Re: nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Post autor: Piotr-krak »

A jakie mleko masz na myśli? Takie z rynku od "baby"? Tzn od krowy, ale sprzedawane przez babę? Gdzieś wyczytałem, że jest ono zbyt tłuste. Jeżeli robiłeś na wiejskim mleku i wyszło ok. to i ja spróbuję, co mi tam, od przybytku głowa nie boli ( od tego naprawdę nie boli!)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: nalewka farmaceutów jak filtrować? POMOCY!!!!

Post autor: lesgo58 »

Mleko 3,5% ze sklepu - świeże. Może być od krowy ale odwirowane. Gdyż tłuszcz niestety daje o sobie znać w późniejszej już sklarowanej nalewce. Utrudnia tez w układaniu się smaków. Jeszcze po roku czuć tłustym mlekiem. Mimo iż kilkakrotnie ściągałem nalewkę w odstępach kilkumiesięcznych z pod warstwy tłuszczu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”