zimne palce czy nie za dużo

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
waldtom1
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:56

Post autor: waldtom1 »

Buduję kolumnę 157cm fi 50mm stal kwasowa dzielona na wysokości 130cm łączona flanszą na 8 śrób M6 wypełnienia będzie na wysokości 130cm chcę zastosować refluks wewnetrzny 6 zimnych palców lekko przegiętych tak żeby krople spadały na środek wypełnienia czy to nie będzie za dużo (najwyżej wszystkich nie będę używał )chłodnicę mam z rury kwasowej fi 100 mm dł.30cm w niej 4m.rurki kwasowej fi 8mm keg 30l
Czekam na opinię

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: zimne palce czy nie za dużo

Post autor: bogdan »

Sześć ZP to akurat, mam taką kolumnę palce są fi 12. Masz rację, nigdy nie jest za dużo, a może być za mało.
Po zastanowieniu dałbym nawet 8 ZP , zaoszczędzisz na zużyciu wody. Ja na poczętku swojej przygody miałem osobne zasilania na ZP i chłodnicę. Teraz puszczam na ZP a z nich na chłodnicę i jest OK. Psota może być ciepła, to w niczym nie przeszkadza oprócz tego, że pomiar mocy jest zafałszowany.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: zimne palce czy nie za dużo

Post autor: jajek12 »

Witam.
Ile aparatur tyle rad. Ja mam kolumnę 100 cm(wypełnienie :siatka miedziana i zmywaki), 4 zimne palce(fi 10 mm). Zimne palce i chłodnica mają osobne zasilanie. Poprzednio woda płynęła przez zp na chłodnicę, ale przerobiłem i każde jest zasilane osobno. Dodałem też 1 zp(wcześniej miałem 3 zp). Polecam, z doświadczenia, podłączyć osobno wodę na zp i chłodnicę. O wiele łatwiej jest regulować refluksem. Przy 3 zp otrzymywałem 92-93%, przy 4 otrzymuję ...to samo, ale..... No właśnie. Jakościowo jest lepsze. Myślę, że 6 zp absolutnie wystarczy.
Pozdro.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”