Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
maud0
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 12:14
Podziękował: 1 raz

Post autor: maud0 »

Buduję 2gi sprzęt do psocenia, tym razem aabratek.
Zamierzam użyć rury karbowanej ze stali nierdzewnej do wygięcia w spiralę DN8 lub DN12.
Jaka powinna być minimalna długość rury aby wystarczyła do schładania i która bedzie lepsza DN8 czy DN12?
Kolumna bedzie miała wymair 1300mm i fi 60mm a chłodnica zrobiona z profilu SS 40/80mm.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: pokrec »

Nie rozumiem, dlaczego chcesz robić chłodnicę z profilu prostokątnego zamiast z okrągłego, ale to niczemu i tak nie przeszkadza. Skraplająca część Aabratka powinna mieć min. 30 cm długości przy średnicy 60 mm i w nią włożona spirala, najlepiej podwójna. Im więcej rury upchniesz, tym lepiej.
Myślę, że już 4 metry zwiniętej w spirale rury "8-ki" załatwią sprawę na pewno. Wiem, że nawet pojedyncza spirala z "12-tki" o długości rury rzędu 4 metry skrapla wszystko bez trudu.
Ja zaszalałem i w swojego Aabratka włożyłem 10 metrów miedzianej rury fi 8 zwiniętej w podwójną spiralę. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu ze skropleniem czegokolwiek. Wszystko skrapla się na pierwszych 15 cm spirali.

Kiedyś miałem w kolumnie CM o średnicy 42 mm spiralę zwinięta z miedzianej rury o długości rury 2 metry. Musiałem BARDZO się nabiedzić, żeby nie skraplała wszystkiego i cokolwiek puściła przez siebie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: szeyker89 »

DN 12 - 250 cm rury karbowanej
DN 8 - 300 cm rury karbowanej

Takie minimum moim zdaniem... Ja w swoim budujący się Aabratku będę miał 250 cm... Zobaczymy jak się będzie sprawowała...
Pozdrawiam szeyker89

Autor tematu
maud0
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 12:14
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: maud0 »

pokrec pisze:Nie rozumiem, dlaczego chcesz robić chłodnicę z profilu prostokątnego zamiast z okrągłego, ale to niczemu i tak nie przeszkadza.
Buduję ze "spadów", jak najtańszym kosztem :), raczej dla samego faktu budowania. W stylu MacGyver, keczup + sznurek = helikopter.
Na kolumnę mam do wyboru rurę fi 60mm z 130cm lub profil 80/80mm 160cm. Co sądzicie o kolumnie również z profilu?
Rurkę mam karbowaną, ale niecałe 2m wiec bedzie za mało.
A miedzianej ile trzeba by było zwinąć?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: pokrec »

Wiesz, myślałem kiedyś nad problemem kolumny z profilu kwadratowego. Nie, żeby się nie dało, pewne aspekty budowy będą prostsze przy użyciu profilu, trzeba tylko rozwiązać problem przejściówki do kega z kwadratowej rury na okrągły gwint, czy kołnierz, można w kegu wyciąć dziurę kwadratową, wspawać tam kawałek (5 cm) kwadratowej rury i dać kwadratowy kołnierz śrubowy.
A dalej wszystko jest sporo łatwiejsze w pracy. Tylko trzeba by zrobić skraplacz z podobnego profilu i wyginać spirale chłodzącą "po kwadracie", żeby wypełnić przekrój skraplacza.
W taka kolumnę będziesz potrzebował spoooro wypełnienia i solidny skraplacz, bo przepustowość rury kwadratowej o boku 80 mm jest większa od rury okrągłej fi 80. Spodziewam się, że przy mocy grzania w okolicach 6 kW dostaniesz ok. 4 l/h. Oczywiście, skraplacz musi przyjąć taką moc, więc będziesz potrzebował raczej solidnej puszki na górze, niż profilu 40x80.
Skraplacz - rura miedziana, czy z karbowanki - nie ma to znaczenia, przy danej średnicy - równe długości. ja bym dał najdłuższą rurę, jaka się zmieści. Minimum to ok. metr rury na kilowat mocy grzania.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: KS2507 »

Właśnie testuję swojego Aabartka, wysokość wypełnienia 130cm fi 60.3, głowica 40cm fi 60.3 wężownica z rurki karbowanej DIN 16 x 2,5 mb, odbierany destylat ma 22*C więc 2,5 mb rury karbowanej powinna wystarczyć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
maud0
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 12:14
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: maud0 »

Nie mogę zdecydować się którą średnicę wybrać, profilu mam tylko 36cm.
DN12 (trudniej będzie wygiąć żeby dobrze wypełnić) wejdzie mi jakieś 2-2,2m a DN8 spokojnie 3 - 3,5m. DN16 odpada za mało miejsca w środku.
Grzanie mam z taboretu gazowego 7kw.
Wydaje się ze DN8 będzie bardziej przyszłościowe, więcej się go upcha. Co radzicie?

Posty scalone.

Naskrobałem projekcik. Wykorzystuję elementy jakie mam wiec raczej średnic, długości nie będę mógł. Co mogę zrobić to zmienić miejsce spawań/ łączeń.

1. Co sądzicie o połączeniu skręcanym chłodnicy do głowicy (możliwość rozebrania na części)?
2. Przyszłościowo wspawam nypel 3/4 do podłączenia kranu bądź zaworu kulowego (LM\VM). Czy warto? Na jakiej wysokości powinien być wspawany?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: radius »

Zobacz post wyżej jak ma wyglądać prawidłowo zbudowana głowica Aabratka i tego się trzymaj. Zamiast połączenia kołnierzowego możesz zastosować złącze SMS. Do rury fi 50, rurka karbowana fi 8 będzie w sam raz, ok. 3 m w zupełności wystarczy.
Nypel na wyjście VM - wystarczy 1/2".
SPIRITUS FLAT UBI VULT

bimbelek
100
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 14 lis 2008, 12:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica własnej roboty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: pow.Gorlice
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: bimbelek »

Mam krótkie pytanie. Posiadam głowicę Aabartka z chłodnicą z podwójnie zwiniętej rurki ko fi8 6m. Którędy puścić zasilanie wody? Mniejszymi zwojami(wewnątrz) czy większymi(zewnątrz)

Autor tematu
maud0
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 12:14
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: maud0 »

Jak dobrze zrozumiałem jeden zwój jst schodzący a drugi wchodzący tak? Według mnie puscił bym zasilanie wewnętrznymi, wtedy zimna woda szybciej dotrze do początku chłodnicy i zacznie skraplać zajzajer (mniejsze zwoje mniej drogi do pokonania). Ale oczywiscie mogę się mylić...
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: Wald »

maud0 pisze:zimna woda szybciej dotrze do początku chłodnicy i zacznie skraplać
Destabilizując kolumnę. :evil: Super podpowiedź.
Zbyt zimne skropliny na wypełnieniu to gwarantowane kłopoty. Koniec (przy wypełnieniu) skraplacza powinien być możliwie najcieplejszy, a początek (przy podłączeniu wody) zimny. Przy takim ustawieniu nie wychładzasz mocno wypełnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wejście na obie spirale i jeden (w środku) wspólny przewód powrotu. Jeśli masz spirale "w te i nazad" to przy Aabartku (głowica pochylona) faktyczne podłącz do zwojów wewnętrznych. Przy głowicy pionowej lepszym będzie zasilanie większej spirali.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

bimbelek
100
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 14 lis 2008, 12:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica własnej roboty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: pow.Gorlice
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: bimbelek »

Witam. Głowica Aabratka (pochylona) To nie są dwie spirale. To jest jedna zawinięta podwójnie. Długość spirali 33cm natomiast długość głowicy 45cm
Dzięki za sugestie. Od dawna posiadam kolumnę z zimnymi palcami z której jestem bardzo zadowolony. Jednak Aabratek wydaje mi się mniej skomplikowany(się okaże) Dlatego to tej kolumny dorobiłem sobie głowicę. Pozdrawiam

Wiedźmin
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 04:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: Wiedźmin »

Witam. Podłączam się pod temat. Mam chłodnicę do budowanego aabratka wygiętą z rurki fi 8mm o długości ok 45cm. Prawdopodobnie z rurki długości 6m. Rurka nierdzewna. Chłodnica wchodzi do głowicy z rury fi 76,1. Jest to pojedynczy zwój. W środku w związku z tym dość dużo wolnego miejsca. Mam obawę czy nie za dużo. Widziałem chłodnice z grubszą rurką w środku. Zastanawiam się czy próbować destylacji po ukończeniu budowy sprzętu. A może na etapie budowy wspawać do środka chłodnicy grubszą rurę żeby nie było tam za dużo miejsca? Proszę o podpowiedzi doświadczonych kolegów.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: Szlumf »

Wiedźmin pisze: W środku w związku z tym dość dużo wolnego miejsca. Mam obawę czy nie za dużo.
Tam gdzie masz luzy wepchnij zmywak. Na nim też się skropli.

Wiedźmin
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 04:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: Wiedźmin »

Dzięki Szlumf za podpowiedź. Przyznam Ci się, że nie wpadł bym sam na pomysł ze zmywakami w chłodnicy.

piotrekrob
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 10 lip 2011, 10:16
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zabrze
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: piotrekrob »

Witam wszystkich
Mam do was pytanie odnośnie skraplacza. U siebie w aparaturze mam Zwinięte 250 cm karbowanej KO w rurze fi 60.2 mm (zewnętrzna średnica) o długości ok. 40 cm cały skraplacz pospawany w całość i niestety nie daje rady chłodzić, psota leci gorąca,a w kegu jest nawet małe ciśnienie.
Chłodnica do połowy jest ciepła,a do połowy zimna i mimo to urobek prawie wrze.O co chodzi z tą chłodnicą może pary do skropliny wpuścić do środka rurki karbowanej,a wodę do grubej fi 60,2 mm.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: Wald »

Nie kombinuj, tak ma być. To co wraca na wypełnienie nie może być zimne, a przecież odbierasz z tego samego jeziorka. Możesz jedynie zamontować dodatkową chłodnicę, najlepiej Liebiga. Są opisy na forum, bo koledzy już to zrobili.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: michal278 »

A zimną wodę podłącza się przeciwbierznie zawsze!!!!!
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: radius »

@michal278, a co twoja odpowiedź ma wspólnego z pytaniem kol. piotrekrob :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

piotrekrob
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 10 lip 2011, 10:16
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zabrze
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: piotrekrob »

Witam ponownie
Wiem że destylat leci gorący i że to jest ok. tylko nie podoba mi się to że dość spore ciśnienie panuje w całej kolumnie bo jak kiedyś za słabo skręciłem głowicę to wyciskało z dużą siłą przez uszczelkę. Jak dokręciłem to nawet moja fuszerka wyszła bo na spawie wybiło małą dziurkę i za groma nie dało się zatamować wycieku, nawet mocne owinięcie taśmą nie pomogło bo wybiło, a widziałem tu na forum konstrukcje z lekko wsadzaną spiralą chłodzącą. U mnie to zaraz by denko wysadziło wiem że coś jest nie tak, może ta karbowana w skraplaczu nie daje rady mimo że połowa chłodniczki jest zimna. Może problemem jest pusta przestrzeń w tej wężownicy z karbowanej, chociaż w sumie biegnie w niej pojedynczy powrót karbowanej. Może zmienić konstrukcję w której zastosuję w środku dodatkowy rdzeń z rurki KO na którym będzie nawinięta ta karbowana a całość dopiero w rurze fi 60.2 wtedy myślę że całe pary muszą wymienić ciepło z wężownicy. Co wy na to?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: radius »

piotrekrob pisze:...cały skraplacz pospawany w całość
piotrekrob pisze:...dość spore ciśnienie panuje w całej kolumnie
A masz ty w ogóle odpowietrzenie zrobione w głowicy (skraplaczu). Z opisu wynika, że wszystko jest szczelne, a to niedopuszczalny błąd konstrukcyjny :!:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

piotrekrob
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 10 lip 2011, 10:16
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zabrze
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: piotrekrob »

A no nie mam odpowietrzenia, tylko jak je zrobię to czuję że będę mógł nim pobierać pary i ewentualnie skierować je do dodatkowej chłodnicy do skroplenia. A w którym ewentualnie miejscu zrobić te odpowietrzenie w najwyższym punkcie skraplacza przy wejściu i wyjściu wody.
Awatar użytkownika

SZPEC
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) JAK ŚPIĘ
Ulubiony Alkohol: CZYSTA najlepsza a z pigwą jeszcze lepsza
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: SZPEC »

A no nie mam odpowietrzenia
Masz BOMBE :bardzo_zly: całe twoje szczęście, ze siebie jeszcze nie wysadziłeś! Pewnie przez tą nieszczelność która uratowała ci życie. Możesz zrobić jakieś fotki Twojej konstrukcji.
Im większy przypał, tym bardziej zajebiste wspomnienia!
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: KS2507 »

Tak jak napisał kolega wyżej masz bombę,wywierć otwór odpowietrzający jeśli chłodnica jest poprawnie wykonana to opary nie mają praw się wydostawać ,no chyba że będzie za mały obieg wody.
Chłodnica z rurki karbowanej DN-12 x 2.5mb zużywa ok 0.5l/min przy grzaniu 2kw.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: radius »

piotrekrob pisze:A no nie mam odpowietrzenia
Tego, który spawał tę kolumnę to się powinno za jajca powiesić :!: SZPEC ma całkowitą rację. Masz w domu małą bombę :o
piotrekrob pisze:tylko jak je zrobię to czuję że będę mógł nim pobierać pary i ewentualnie skierować je do dodatkowej chłodnicy do skroplenia.
A na jakiej podstawie tak sądzisz :?:
piotrekrob pisze: A w którym ewentualnie miejscu zrobić te odpowietrzenie, w najwyższym punkcie skraplacza przy wejściu i wyjściu wody?
Tak. Wywierć otworek fi 5 i to w zupełności wystarczy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: pokrec »

Kur... Coś takiego, jak praca na aparaturze bez odpowietrzenia powinno być karane wysadzeniem chałupy w powietrze...
Ja nie używam nawet alembika. Bo ma za małą średnicę wylotu. Łatwo zapchać jakimś fusem. Aabratek bez dekla z tyłu skraplacza. To jedyne, na czym można pracować w miarę bezpiecznie (eksploatacja bezpieczeństwem porównywalna z czajnikiem elektrycznym). I nie gotuję nic z fusami. Trudno. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Zresztą przeżyłem już eksplozję przy otwieraniu zapchanej i przegrzanej aparatury. Coś takiego odbiera człowiekowi całkowicie chęć na jakiekolwiek ryzyko i świrowanie. Cud boski, że wrzątek nie uszkodził mi oczu. Bo twarz (i trochę innych części ciała) była na drugim stopniu poparzenia.
Do dziś mnie trzęsie na samo wspomnienie. I tak poszło bardzo ulgowo, bo okoliczności mogły być wyjątkowo niemiłe. Jak coś się stanie osobom trzecim, albo nastąpi katastrofa budowlana to pojawią się pytania (u lekarza, czy strażaków) i albo trzeba będzie gładko łgać, albo spowiadać się przed prokuratorem...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

piotrekrob
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 10 lip 2011, 10:16
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zabrze
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: piotrekrob »

No to jak chcesz wieszać to mnie od razu zaciągaj za jajca i do góry bo to ja sam robiłem.Z tą bombą to akurat się nie zgodzę bo:
po pierwsze to ujście ewentualnego ciśnienia jest poprzez zawór odbioru,
po drugie skoro chłodnica chłodzi to nie dopuści do wzrostu ciśnienia,
po trzecie to ciśnienie destrukcyjne (rozrywające) kega będzie na poziomie 50 lub więcej bar.

Wiem, wiem zabezpieczenie musi być i ja akurat bym się skłaniał aby zastosować jakiś zawór, który po przekroczeniu np: 0.2 bara upuści parę w dodatkową chłodniczkę i zawór bym dał ale w kegu, bo co mi np: z otworka w chłodniczce skoro zostanie zablokowana np: kolumna na dole przy wejściu par w rurę.

Pozdrowionka dla wszystkich i dzięki serdeczne za wszelką pomoc
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: radius »

Kolego, ty chyba nie rozumiesz jak pracuje kolumna :(
piotrekrob pisze:po pierwsze to ujście ewentualnego ciśnienia jest poprzez zawór odbioru,
A co w czasie stabilizacji gdy zawór jest zamknięty :?:
piotrekrob pisze:po drugie skoro chłodnica chłodzi to nie dopuści do wzrostu ciśnienia,
Więc skąd się ono u ciebie wzięło, skoro nie mogłeś uszczelnić wycieku :?:
piotrekrob pisze:po trzecie to ciśnienie destrukcyjne (rozrywające) kega będzie na poziomie 50 lub więcej bar
A inne elementy to pies :?: W dodatku medium, które destylujemy jest tak łatwopalne, że w razie wycieku i zapłonu... tragedia :o
piotrekrob pisze:ja akurat bym się skłaniał aby zastosować jakiś zawór, który po przekroczeniu np: 0.2 bara upuści parę w dodatkową chłodniczkę
...która nie zdąży schłodzić tak szybko wypływających oparów i...patrz wyżej :x
oraz zdestabilizuje kolumnę, co chociaż nie jest niebezpieczne, to jednak kłopotliwe ;)

Nie kombinuj i pracuj bezpiecznie, zrób to odpowietrzenie jak ci wszyscy radzą :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: Zygmunt »

po trzecie to ciśnienie destrukcyjne (rozrywające) kega będzie na poziomie 50 lub więcej bar.
Tak? To następnym razem przy myciu kega popatrz dokładnie na jego spód. Widzisz taki wybity pierścionek? No właśnie, to jest "bezpiecznik" i puszcza tak z 10 x wcześniej, niż Twój wymyślony limit. A wiesz, co się dzieje, jak puści?
Wiem, wiem zabezpieczenie musi być i ja akurat bym się skłaniał aby zastosować jakiś zawór, który po przekroczeniu np: 0.2 bara upuści parę w dodatkową chłodniczkę i zawór bym dał ale w kegu, bo co mi np: z otworka w chłodniczce skoro zostanie zablokowana np: kolumna na dole przy wejściu par w rurę.
Zawór bezpieczeństwa w kegu to bzdurny pomysł- jeżeli coś ma się zapchać, to gwarantuje, że zawór, którego wlot ma fi kilku milimetrów będzie w kolejce pierwszy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: lesgo58 »

@piotrekrob
Posłuchaj rad bardziej doświadczonych kolegów. Fizyki i chemii nie zmienisz. A kolumna aby pracowała bezpiecznie i prawidłowo to musi być odpowiednio skonfigurowana. I nie są do tego potrzebne specjalne zabezpieczenia - tylko zdrowy rozsądek.
Bez obrazy ale masz "..więcej szczęścia, jak rozumu.." że nie leżysz w szpitalu. A dom nie dogaszają strażacy.
I to tylko przez brak jednego otworku.
Tym otworkiem przy dobrze pracującej chłodnicy nic się nie będzie wydobywać.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: pokrec »

OK, kolego piotrekrob, jak koniecznie chcesz ryzykować - to i tak nikt Cie od tego nie odciągnie. Próbowaliśmy, wieszać ani wiązać Cię nie będziemy. Jeśli uważasz, że wiesz lepiej, to i tak zrobisz jak zechcesz. Ja swoje przeżyłem i to na aparaturze, o której wydawało mi się, że wiem wszystko...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

marcek10
100
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 10 sie 2014, 10:53
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: marcek10 »

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu więc odgrzeję kotleta ;) Robię kolumnę z rury fi 60.3 ścianka 2 mm i głowice również długość głowicy 40cm. Wszędzie podawane jest , że rurka karbowana na skraplacz DN 16 250cm. Taką też kupiłem nawinąłem ale za chorobę nie che mi wejść w głowicę :(Jak skręcę maksymalnie to ma 60mm. Nie wiem czy jest za duża rurka czy może źle ją skręciłem?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: aronia »

Rurka karbowana ma być DN 12 - ma ona średnice zewnętrzną 16mm. Rurka DN 16 ma średnicę zewnętrzną 20mm i przy skraplaczach z powrotem środkiem nie ma takiej fizycznej możliwości aby się zmieściła do rury 60,3(wew 56,3), a tu masz samej rurki w przekroju 3x20mm=60mm, dodając do tego "sprężynowanie" takiej rurki mogę powiedzieć, że również do 70-tki dość ciężko byłoby ją wsadzić(mnie się nie udało, a pytani przeze mnie konstruktorzy tylko potwierdzili, że DN16 to musi być co najmniej skraplacz z 76-tki).

marcek10
100
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 10 sie 2014, 10:53
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: marcek10 »

Tak też pomyślałem ale kilka razy sprawdzałem i tak jak na pierwszej stronie podane DN 16 tym się zasugerowałem :(
Trudno będę musiał kupić jeszcze jedną rurkę tym razem mniejszą.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: gr000by »

Ostatnio wcisnąłem 4 metry zwiniętej rurki karbowanej DN12 do głowicy Aabratka, fi60,3mm, o nieznanej mi długości (będę musiał sprawdzić). Zwinięcie zajęło mi 3 minuty, kolejne 5 minut zajęło mi dorobienie połączenia na szybkozłączki ogrodowe ;). Skraplacz wyszedł trochę przewymiarowany, bez problemu skrapla i schładza wszystko przy nawet niewielkich przepływach wody.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: herbata666 »

marcek10 pisze:Tak też pomyślałem ale kilka razy sprawdzałem i tak jak na pierwszej stronie podane DN 16 tym się zasugerowałem :(
Trudno będę musiał kupić jeszcze jedną rurkę tym razem mniejszą.
Pamiętaj żeby kupić Karbowaną w gatunku stali AISI 304 (nie 316), nie sprężynuje taki kształt jaki jej nadasz taki zostanie.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

kulbiks
20
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 12 cze 2011, 20:17
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka długość spirali w chłodnicy do kolumny aabratka?

Post autor: kulbiks »

Do kolumny miedzianej fi zewnętrzne 64mm (wewnątrz 60mm) ile najlepiej byłoby zwinąć rurki karbowanej? Myślałem nad dn 8 i podwójnym zwoju, macie jakiś pomysł na długość? ;) Keg 50l grzałka podwójna 1500+2000. Długość samych zwojów około 35-38cm. Jak to obliczyć może ktoś podpowie??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”