nastaw z jagód

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
baba_jaga
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 22:25

Post autor: baba_jaga »

Witam,
mam problem jak najlepiej wykorzystać jagody w słoikach. Od koleżanki, która wie iż bawię się w "przetwórstwo owoców " dostałam stare, kilkuletnie słoiki ze śliwkami i jagodami . Słoiki trzymają, owoce nie zmieniły koloru, nie ma żadnych śladów pleśni, zawartość jest jedynie bardzo gęsta.
Ze śliwek zrobiłam nastaw (śliwki, cukier, woda, plus kilka litrów czystego wina z winogron - jeszcze lekko pracującego) - ruszyło już i pracuje jak ta lala.
Nie mam pomysłu na te jagody. Jak sądzicie - zrobić z tego nastaw, czy może zalać je spirytusem (na nalewkę, ale czy to wyjdzie nalewka ?) czy postawić na wino ... Nie mam pomysłu i pojęcia jak najlepiej te jagody wykorzystać. Proszę o pomoc. Jagód jest około 7 litrów .
promocja

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: aronia »

Jeżeli zawartość gęsta to z może być problem z filtrowaniem ewentualnej nalewki. Możesz spróbować zrobić % galaretkę jagodową: http://alkohole-domowe.com/forum/post84 ... tka#p84211 - tu galaretka porzeczkowa. Możesz też spróbować zrobić z tego wino. Jeżeli nie będzie smakowało to przedestyluj i daj czas na ułożenie. Jeżeli nadal nie będzie Ci odpowiadało to do ponownej destylacji na spirytus owocowy. Możliwości jest wiele - wybór należy do Ciebie. Ilość niestety nie pozwala na wypróbowanie wszystkich możliwości.
P.S. Nie zapomnij podzielić się później wynikami na forum.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: rozrywek »

Parę kilo mąki i zrobisz pyszne jagodzianki, to żart, a tak naprawdę to jeśli przetworzone już były to nalewkę bym odradzał, wyjdzie ciapa, poszedłbym w wino, i ewentualnie jeśli nie byłabyś zadowolona to na rurki.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: andrea »

Jagód na fermentację to chyba szkoda. Ja zrobiłbym nalewkę. Zresztą co roku robię. Najbardziej lubię taką półsłodką. Spróbuj zalać w stosunku np. 1:1, jak za mocna to dodaj więcej jagód.

arturo278
50
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 20 lis 2009, 19:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota browar i naleweczka dobra :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Re: nastaw z jagód

Post autor: arturo278 »

Proponuje zalać destylatem lekko doslodzic i wyjdzie ekstra wodeczka jagodowa :) .
Kto nie dąży do rzeczy nie możliwych nigdy nich nie osiągnie

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: janik »

rozrywek pisze: tak naprawdę to jeśli przetworzone już były to nalewkę bym odradzał, wyjdzie ciapa, poszedłbym w wino, i ewentualnie jeśli nie byłabyś zadowolona to na rurki.
Mam podobny pogląd na sposób przetworzenia owoców z kilkuletnich przetworów.
Wprawdzie @ baba_jaga nie pisze czy to są konfitury czy kompoty,ale jeżeli owoce są całe to pewnie były to kompoty. Najlepsze nalewki wychodzą z owoców świeżych lub ewentualnie suszonych poddanych dłuższej maceracji w alkoholu. Owoce ze słoika oddały do kompotu sok i aromat a z pewnością były poddane pasteryzacji więc są miękkie.

Pewno będzie lepiej wrzucić te owoce do wcześniejszego na stawu a uzyskane wino ewentualnie przeznaczyć na destylat,który będzie bazą do zrobienia aromatycznej nalewki ze świeżych owoców.

Autor tematu
baba_jaga
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 22:25
Re: nastaw z jagód

Post autor: baba_jaga »

W zasadzie ani kompot ani konfitura. Jest to coś co moje dzieci określają obrazowym mianem "jagody ze słoika" :) , czyli owoce zasypane cukrem i pasteryzowane.
Podoba mi się pomysł @janik , żeby zrobić z tego wino, przeznaczone na destylat, a potem destylatem zalać świeże jagody.
W tym roku uczyniłam tak z winogronami i efekt był rewelacyjny. Jedynym jego felerem była prędkość z jakim zniknął ;)
A może zrobić tak. Odcedzić z tego sok, sok zalać destylatem ( teraz mam wieloowocowy) , a gęste wrzucić do nastawu, przepędzić i to co wyjdzie niech czeka na świeże jagody...
Wybaczcie że tak dyskutuję ale szkoda by mi było tych jagód zmarnować.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: Kamal »

Możesz tak zrobić. Wyjdzie Ci całkiem dobry, nie wiem jak to określić? Winiak? Chodzi mi o zalanie soku destylatem. A co do gęstego, to wrzuć do nastawu, destyluj i czekaj na świeże owoce. ;-)
Obrazek

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: janik »

Nie wiem jaką ilość soku możesz pozyskać,ale jeżeli jest tego więcej to lepiej najpierw zrób próbę na zaprawieniu sokiem jednej butelki destylatu. Jeżeli po degustacji stwierdzisz że ci smakuje to możesz zrobić tego typu trunku więcej.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: nastaw z jagód

Post autor: radius »

baba_jaga pisze:A może zrobić tak. Odcedzić z tego sok, sok zalać destylatem ( teraz mam wieloowocowy)
Nie warto :( Przerabiałem już podobny temat u siebie. Smak niespecjalny, a kolor... nie bez powodu denaturat ma ksywkę "jagodzianka na kościach" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
baba_jaga
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 5 lut 2014, 22:25
Re: nastaw z jagód

Post autor: baba_jaga »

Wyszło nic specjalnego, poszło na rurki. Destylat był lekko owocowy w posmaku, więc całe lato traktowałam nim owoce sezonowe. Poszedł do truskawek, porzeczki i malin. Najlepsza wyszła porzeczka - sama nie wiem co, bo raczej nie nalewka. Raczej wódeczka porzeczkowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”