Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
hakues
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 11:47

Post autor: hakues »

Czy do wypełnienia kolumny mogę użyć drutu spawalniczego ze stali nierdzewnej 1mm zwiniętego w sprężynki o średnicy 7mm i długości 5mm? a jako katalizator chciałem użyć nowego drutu miedzianego obranego z izolacji, drut doprowadziłem do takiego stanu,że przypomina zmywaki ze stali KO.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: Zygmunt »

Sprężynki żeby działały muszą być zwinięte tak, żeby flegma miała gdzie tworzyć "błonki". Zwiniecie sprężynek a'la sprężynki od długopisów to kiepski pomysł. Parametr P/V będzie bardzo kiepski, znacznie lepsze będą zmywaki.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: zor-ro1970 »

Witam. Wczoraj z racji niskiej temperatury w garażu przeniosłem sprzęt do kotłowni celem pędzenia szlachetnego trunku. Za racji tej, iż piwnica jest niska mogłem tylko zastosować w kolumnie katalizator o wysokości 20 cm wypełnionym miedzianymi sprężynkami kolegi plipek1 oraz rury wypełnionej sprężynkami KO tego samego kolegi o wysokości tylko 50 cm. Razem od kega do skraplacza tylko 70 cm. zamiast 125cm które zazwyczaj stosuję. Jaki efekt? Sam byłem zdziwiony pozytywnie - otóż wynik przy temperaturze 20 st C uzyskałem 95%. Gratuluje koledze pomysłu jak i dopracowania pod każdym kątem swojego wyrobu. Nadmieniam, że owe sprężynki zakupiłem ponad rok temu bezpośrednio u kolegi plipek1.

M@teusz607
30
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 12 gru 2010, 14:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: M@teusz607 »

wióry.jpg
A co powiecie na takie wypełnienie? Wióry z tokarki, jeśli to ma jakieś znaczenie to 1L objętości waży 1-1,1kg. Jak mają się w porównaniu do zmywaków?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: gr000by »

Dobrze ubite zmywaki są bezpieczniejszym wypełnieniem, bo masz pewność, że nic się nie przesypie i nie przytka dołu kolumny. Również pod względem jakości urobku zmywaki będą górą nad takimi wiórami. Plus zmywaki są tanie i łatwo ustalić ile ma ich się zmieścić do kolumny. Do sprężynek KO to już w ogóle nie ma co tego porównywać.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: lesgo58 »

Problemem może być ich mała przewiewność i brak pewności, że ułożą się na tyle równomiernie, że nie będą powodować lokalnych zalewań.
Zrób próby i opisz efekty.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

M@teusz607
30
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 12 gru 2010, 14:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: M@teusz607 »

A skąd będę wiedział, że jest źle? Jakość destylatu? Skoki temperatury?
Jakby było źle to mogę mieć i takie z kwasówki, ale to troche czasu by zeszło zanim by się wyprodukowało.
20150213_193334_resized.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: Lootzek »

Naprawdę nie ma tam gdzieś u Ciebie w okolicy Lidla że kombinujesz? ;) Paczka zmywaczków, 3 szt. kosztuje bodaj 2,69 zł, więc za dosłownie kilkadziesiąt zł masz sprawdzone wypełnienie, które dobrze przygotowane nie spowoduje problemów o których piszesz, a których dobrze się domyśliłeś.

M@teusz607
30
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 12 gru 2010, 14:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny(drut spawalniczy KO)

Post autor: M@teusz607 »

Dzisiaj przegotowałem (czyszczenie) destylatora. Tyle wody żeby w KEGu zakryło grzałki + jakieś 0,7 litra 40% nieudanego wynalazku.
Na początku temperatura skoczyła na 85^C, potem spadała do 78,5. To co leciało miało taki ostry, bardzo intensywny zapach. Po skończeniu przelałem przez kolumne troche gorącej wody i wypłukałem kilkukrotnie KEGa.

Czy taka temperatura wyjdzie też przy większej ilości zacieru?
Czy takie przegotowanie wystarczy do oczyszczenia całego zestawu? Wióry najpierw kilka razy płukałem płynem do naczyń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”