Która lepsza głowica ?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
gangster510
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 paź 2013, 18:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: gangster510 »

Witam zastanawiam się nad dwoma głowicami i nie wiem która lepsza, czy nie ma różnicy pomiędzy nimi? Jako pierwsza to projekt Gobo'a bokakob LM a drugi to projekt Radiusa mini still LM. Jaka jest różnica? Oczywiście przypuszczam ze po jakimś czasie będę chciał rozbudować kolumnę o VM. Proszę o wasze cenne wskazówki i z góry Wam za nie dziękuję, ponieważ jestem początkującym psotnikiem.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: radius »

Obie głowice działają na tej samej zasadzie, różnica polega tylko i wyłącznie w rozwiązaniu konstrukcyjnym.
Co miałeś na myśli pisząc "lepsza" :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
gangster510
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 paź 2013, 18:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: gangster510 »

Przyznam, że chcę zbudować coś taniego, oczywiście nie będę wymagał od tego sprzętu cudów. Po prostu chcę spróbować ale nie mówię że kiedyś mnie to nie wciągnie na tyle że zbuduję konkretną aparaturę :)
Zdecydowałem że pierwszą kolumną będzie rura fi 28 (1m wypełnienia-deflegmator, około 30cm-głowica, refluks wewnętrzny).
Jako zbiornik kana po mleku 20l. Grzałka (chyba 2000W). Te dwie rzeczy mam darmowe.
Wyjdzie coś z tego?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: radius »

Uuuch, jak już chcesz budować kolumnę, to zapomnij o takich cienkich rurkach :( Wydajność będzie baaardzo mizerna. Pomyśl na rurą o średnicy minimum 40 mm :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
gangster510
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 paź 2013, 18:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: gangster510 »

Tak myślałem.. Choć nie wiem czy się nie pokusić o taką kolumnę nawet dla doświadczenia. A później będzie można przerobić na chłodnicę. Na tej kolumnie w planie mam zrobić sobie około 2-3 litry psotki (cukrówka). Do tego może jakieś smakowe trunki. Więcej nie potrzebuje :)
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: rozrywek »

Masz rację.
Jeśli masz materiały to zbuduj z tego co masz z RW. Oczywiście cię to wciągnie sam zobaczysz. Kiedyś i tak przesiądziesz sie na Keg i Kolumnę o większym FI. A stary sprzęt i tak nie raz wykorzystasz do smakówek, ewentualnie szlachetnie podarujesz przyjacielowi, którego niechybnie wciągniesz.
Jedyne co mnie martwi to te 30cm głowicy, przy tak małej średnicy, troszkę za dużo chyba.
Ale i tak wynik może cię przyjemnie zaskoczyć, alkoholomierz miej pod ręką (zobaczysz sam dlaczego).

Wklej jakiś rysunek to się ogarnie......

Pzdr
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 lis 2013, 11:00 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: mniej razy wal w ENTERa
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
gangster510
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 paź 2013, 18:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: gangster510 »

Narysowałem podglądowy schemat. Oczywiście pewnie jeszcze do zmian. A i jeszcze nie jestem pewny co do głowicy czy zrobić tą co narysowałem czy taka jak na projekcie Gobo'a albo podstawową z blaszek. Powiedźcie mi czy robić sam system LM czy dorobić też VM? Czy ma to sens. Co do chłodnicy też nie wiem czy zmieszczę tą spiralę z rurki fi 6 może inaczej rozwiązać ten reflux? Z góry dziękuje za Wasze wskazówki :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: Szlumf »

Rób jak najwięcej elementów z myślą o dalszym rozwoju. Na przykład skraplacz puszkowy z ok. 4m miedzianej rurki 6mm obsłuży Ci w przyszłości rurę 60mm a będzie Ci łatwiej go zrobić i przy doborze odpowiedniego materiału na obudowę (np. miseczka z nierdzewki) możesz zmniejszyć jego wysokość nawet do 7cm. Kana 20l na początek będzie dobra pod warunkiem, że jest z nierdzewki. Do grzałki 2000W przydałby się regulator bo pełna moc może zalewać rurę 28 i utrudni Ci kontrolę procesu. Zrozumiałem, że miedź będziesz kupował więc odwiedź parę skupów złomu może trafisz większą średnicę miedzi lub znajdziesz coś ciekawego z nierdzewki (może być nawet stara balustrada).
Miedź pewnie sam chciałeś lutować z nierdzewką też możesz spróbować przy wstępnym podgrzaniu gazową lutowniczką.

Autor tematu
gangster510
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 paź 2013, 18:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: gangster510 »

Dziękuje za informacje :) Regulator jest już w planie (znam się na elektronice i zrobię sobie sam).
Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym podgrzaniem..
Szlumf pisze:Miedź pewnie sam chciałeś lutować z nierdzewką też możesz spróbować przy wstępnym podgrzaniu gazową lutowniczką.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: Szlumf »

Ja lutuję nierdzewkę z miedzią najpierw lekko bieląc przy pomocy pasty do rur i lutowniczki gazowej. Potem nakładam lut do rur i wygładzam lutownicą elektryczną. W trakcie dosyć często podgrzewam blachę gazem bo mam słabą lutownice elektryczną. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie (pierwsze lutowania ze 4 miesiące temu przy tworzeniu mojej kolumny) a Ty jako elektronik może opracujesz lepszy sposób. Przykłady skraplaczy i głowic w moim wykonaniu masz tu http://alkohole-domowe.com/forum/szklo- ... t9874.html.

Autor tematu
gangster510
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 23 paź 2013, 18:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Która lepsza głowica ?

Post autor: gangster510 »

Witam Panów po przerwie. W tym czasie udało mi się pozbierać to co widać na zdjęciach oraz metr rurki(deflegmator). Teraz czekam na lutowanie. Ale chciałem jeszcze coś Was zapytać. W najbliższym czasie będę robił cyfrowy termometr (DS18B20), nie wiem ile ich potrzeba? Powiedzcie mi gdzie wlutować sondy termometrów. Jeden pewnie w głowicy, drugi w deflegmatorze tylko na jakiej wysokości? Myślałem aby też mierzyć temperaturę wody wychodzącej w skraplaczu i chłodnicy oraz destylatu-to będzie dodatkowym bajerem ale nie będzie mnie to dużo kosztowało, więc można zrobić. Dziękuję za Wasze wszystkie wskazówki :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”