Garnek elektryczny

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
liliputek900
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 3 kwie 2010, 15:35

Post autor: liliputek900 »

http://allegro.pl/item1004362270_garnek ... ml#gallery
1004362270.jpeg
Nada się to do destylacji?
Skrócony opis: 1800w, 22l pojemności, koszt 110 zł w kup teraz.
Zalety (jak dla mnie): duża mobilność (nie muszę gotować w kuchni, mogę w innym pokoju), dość fajna cena, dość znaczna pojemność jak dla mnie.
Wady: właśnie nie wiem, dlatego pytam was. Pozdrawiam.
PS Garnek byłby przeznaczony na potstila.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Zygmunt »

Zastanów się nad kupieniem wszystkiego osobno:
Garnek z SS: 10zł (szukać garnków na wagę w hipermarketach)
Grzałka 1500W: 30zł (sklepy z AGD, na Allegro taniej)
Regulator: 15zł (albo Allegro, albo sklepy elektroniczne- jeszcze taniej wyjdzie kupić elementy i polutować samemu)

W sumie wychodzi 55zł, czyli połowę taniej. No i masz stal nierdzewną, a nie emalię.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: sverige2 »

Zygmunt ma racje że wychodzi taniej ,tylko że będzie to to taka sklejanka samoróbka,a ten garnek jest bardzo wygodna sprawą z tymi zaletami o których przecież sam piszesz. Nasi sąsiedzi z Europy zachodniej wykorzystują takie garnki z doskonałymi rezultatami. Jeżeli oszczędność kwoty wartości 10 hamburgerów ,przy naszym hobby kosztem jakości i bezpieczeństwa jest sprawą znaczącą lub naprawdę liczącą się wartością, zważywszy że inwestujesz na kilka najbliższych lat ,to decyduj.

Autor tematu
liliputek900
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 3 kwie 2010, 15:35
Re: Garnek elektryczny

Post autor: liliputek900 »

No właśnie to dla mnie duża zaleta, że wszystko już jest poskładane. Bo nie mam w sumie możliwości lutowania, (nie mówiąc już o tym, że nigdy tego nie robiłem, więc podejrzewam, że nie umiem) ani wiertarki. Nie wiem jeszcze jak zrobię dziurę w pokrywce i zamontuje jakąś rurkę, żeby podłączyć silikonowy wężyk i chłodnice. Czyli postanowione, kupuję! :D
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Kucyk »

Tylko dokup ten regulator grzania, bo jest on niezbędny!

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: sverige2 »

Oto link do regulatora : http://www.allegro.pl/item993162199_reg ... _230v.html
993162199.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Zygmunt »

Panowie, ten garnek MA już regulator (patrzcie na pokrętełko na dole). Jedyna obiekcja odnośnie tego garnka, poza aspektem ekonomicznym- to pokrywka. Czy aby nie plastik?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: sverige2 »

To jest pokrywka metalowa emaliowan,tak jak zreszta caly garnek.Garnki te sa bardzo powszechnie sprzedawawane we wszystkich supermarketach na "zgnilym zachodzie" i uzywane do pasteryzacji przetworow,przez nasze lepsze polowy,a przez nas do zboznych celow dobrze nam znanych.Pozdrawiam

Autor tematu
liliputek900
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 3 kwie 2010, 15:35
Re: Garnek elektryczny

Post autor: liliputek900 »

Okazało się, że to plastik. ale nie wiem w czym to by miało przeszkadzać, przecież i tak musi wytrzymać przynajmniej te 100*C. Chyba, że będzie śmierdzieć psota, to coś wtedy pomyślę. Oryginalny regulator to chyba termostat, więc raczej będzie potrzebny regulator napięcia jednak. Jak kupie regulator to zmontuje i zacznę psocić. Ten regulator mogę zamontować na kablu przed termostatem, czy muszę rozbierać garnek i termostat wyrzucić i zastąpić nowym regulatorem?
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Kucyk »

Jak najbardziej przed termostatem! Termostat ustawisz na max a regulatorkiem będziesz ustalał żądaną prędkość parowana. Zauważ, że nastawy gotują się w temperaturze niższej niż temperatura wrzenia wody. No, chyba, że ten garnek służy jedynie do utrzymania cieczy w stanie gorącym i nie ma możliwości ustawienia 100*C. W takim przypadku będziesz musiał jednak pogrzebać w bebechach...
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: franta »

Zobaczysz iż to badziewie na nic się nie przyda ,szkoda czasu kasy i nerwów ,to do naszych celów w ogóle się nie nadaje.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Maciej_K »

Zobaczysz iż to badziewie na nic się nie przyda ,szkoda czasu kasy i nerwów ,to do naszych celów w ogóle się nie nadaje.
Gdyby kolega podał jeden sensowny argument, cała wypowiedź zabrzmiałaby o wiele wiarygodniej.

Ja dostrzegam szereg zalet takiego garnka:
1. Duże pojemność za naprawdę dobrą cenę. Obecnie na allegro można kupić 27l za 120zł
2. Grzałka już jest.
3. Emalia to może nie stal nierdzewna, ale też jest zupełnie bezpieczna.
4. Zamiast plastikowej pokrywki zawsze można dopasować metalową. Nikt też nie powiedział, że ten plastik musi być szkodliwy. Jeśli jest to PP lub PE, nie obawiałbym się. Uszczelnienie i docisk pokrywki to tylko kwestia chęci, bo ani specjalistycznych narzędzi, ani wielkich umiejętności nie potrzeba.
5. Do kompletu wystarczy dokupić chłodnicę za 20-40zł, ewentualnie deflegmator za 25zł, kawałek wężyka za kilka złotych, zlutować (~5zł) lub kupić (20-40zł) regulator mocy i sprzęt będzie hulać.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

galano
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 23:45
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Garnek elektryczny

Post autor: galano »

Witam,

panowie proszę łopatologicznie czemu termostat z regulacją do co najmniej 100 C (czyli powyższej temp. wrzenia etanolu) ma nie wystarczyć i czemu dodatkowo ma być jeszcze potrzebna regulacja mocy ?

Pozdr,
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Maciej_K »

Nie gotujemy etanolu, tylko jego mieszaninę z m.in. wodą, a ta ma rosnącą w w miarę ubytku etanolu temperaturę wrzenia, aż do niemal 100oC pod koniec procesu. Stąd termostat, który wyłącza grzanie przy określonej temperaturze i ma jakąś tam histerezę, jest niedobry, bo wrzenie będzie ustawać. Regulator mocy nie przerywa grzania, tylko je zmniejsza. Dlaczego właściciele kuchenek elektrycznych z termostatem (czyli tacy, jak ja) dają sobie radę bez regulatora? A dlatego, że płytka żeliwna ma swoją pojemność cieplną, redukując wpływ falowania temperatury samej spirali grzejnej. W przypadku samej grzałki zanurzonej bezpośrednio w nastawie pojemność jest zbyt niska, by zapewnić równomierne wrzenie. Oto, dlaczego.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

galano
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 23:45
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Garnek elektryczny

Post autor: galano »

Dziękuję. Już jasne.

sylwek086
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 17:50
Re: Garnek elektryczny

Post autor: sylwek086 »

Witam wszystkich chciałbym odnowić temat.
Mam do expertów takie pytanie zapytanie ;) otóż jestem posiadaczem takiego urzadząka http://fanlidla.pl/gazetka/2013.07.22.k ... steryzacji
urzadzenie-do-pasteryzacji-Lidl-163939_L.jpg
i pomyślałem sobie że mógł bym je "delikatnie zmodyfikować" i zrobić z tego aparaturke typu pot still. Myślę do tego dokupić deflegmator http://allegro.pl/aparat-destylacyjny-d ... 64755.html
def.jpg
i regulator prądu http://allegro.pl/regulator-pradu-silni ... 22848.html
reg.jpg
No i jeszcze termometr do tego zamontowany w przykrywce. Tylko tyle ze przykrywka jest plastikowa i myślałem o zrobieniu nowej metalowej z zamykaniem tak jak w szybkowarach. Co myślicie o tym jest sens przerabiać to urządzenie czy dać sobie z tym spokój???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 lis 2013, 23:13 przez sylwek086, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Trener »

Garnek wygląda sensownie. Jeśli nie wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury, to dałbym mu szansę. Z tym, że niepokoi mnie trochę kwestia połączenia go z zewnętrznym regulatorem mocy. Sam garnek jest sterowany elektronicznie i odnoszę wrażenie, że regulator mocy może tej elektronice zaszkodzić.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

sylwek086
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 17:50
Re: Garnek elektryczny

Post autor: sylwek086 »

No właśnie, że się wyłącza i dla tego ten regulator. A jakieś inne rozwiązanie odnośnie sterowaniem temperaturą?
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 lis 2013, 23:29 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: panta_rei »

A nie da rady podłączyć grzałki tylko do regulatora?
Pozdrawiam, Sławomir

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Garnek elektryczny

Post autor: Szlumf »

Pojemność gara jest kusząca szczególnie, że już go masz. Ale:
1. Piszą, że obudowa emaliowana a jakie wnętrze?
2. Czy to nie jest przypadkiem gar w garze? Sugeruje to ten kurek spustowy. Jeżeli tak to warto powalczyć bo będziesz miał sprzęt do gotowania gęstego. Jeżeli nie to w miejsce kurka wstaw termometr elektroniczny dokł. 0,1C z długą sondą.
3. Gar ma rancik więc można łatwo zrobić pokrywę z nierdzewnej tacki, przeciętej rurki silikonowej i mocnych klipsów (spinaczy) biurowych (jest gdzieś na forum).
4. Termostat koniecznie do wywalenia i cała elektronika też.
5. Grzałka mogła by być mocniejsza. Na tej długo będziesz rozgrzewał nastaw.
6. Regulator bez radiatora i obudowy więc dojdą jeszcze koszty i robocizna. Może poszukaj czegoś gotowego. Nie wiem jak stoisz z kasą ale myśląc przyszłościowo może Pamel z dwoma termometrami dosyć dokładnymi. Średnia klasa ale na początek wystarczy.
7. Moim zdaniem kup osobno deflegmator i osobno chłodnicę. Wyjdzie taniej (szczególnie jak kupisz w jednym źródle - koszty przesyłki) a możesz kupić najdłuższy dostępny deflegmator. W przytoczonej aukcji nie podają długości więc pewnie ma 30cm a im dłuższy tym lepszy. Zestaw możesz połączyć stosują uchwyty do rur hydraulicznych.

sylwek086
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 17:50
Re: Garnek elektryczny

Post autor: sylwek086 »

No to możne ja dodam dodatkowe zdjęcia żeby było łatwiej :
garnek od środka ( to na środku dna garnka to czujnik temperatury tak mi się wydaje)
1.jpg
2.jpg
4.jpg
5.jpg
a termometr to może być coś takiego ?
http://allegro.pl/bq38-termometr-cyfrow ... 79407.html
3714779407.jpg
Z tą tacką i klipsami to fajny pomysł.
Grzałkę jak na razie może bym zostawił (chyba, że gdzieś w przyszłości bym wymienił). A do regulatora i tego panelu to mogę prosić o jakieś linki bo nie za bardo wiem jakie będą odpowiednie?
No wiem, że tak będzie taniej tylko wyczytałem, że ten deflegmator na obrazku jest dobry bo ma szlif.
A samego deflegmatora na szlif, bez chłodnic nie mogłem znaleźć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”