Ryba w occie

Coś, co można łatwo i szybko przygotować na zagrychę.

Autor tematu
Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Szym »

Witajcie, pewnie duża część z was ten przepis zna jednak nie spotkałem jeszcze się z tym przepisem na forum to postanowiłem go tutaj zamieścić. Ryba wg mnie nadaje się idealnie jako zakąska pod buteleczkę samogonu który właśnie wyprodukowaliśmy :)

A więc po kolei. Potrzebujemy:
- kilka kawałków mrożonego fileta z mintaja ( z inną rybą nie próbowałem ) - można kupić w sklepie, nie trzeba samemu łowić - 2 - 3 będą w sam raz
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka octu
- 6 łyżek cukru
- 2 łyżki soli
- ziele angielskie
- liść laurowy
- 3 duże cebule

Na początku tniemy rybę na kawałki o szerokości max. 1,5 cm i obsmażamy na patelni w bułce tartej i jajku. Ja używam to tego frytkownicy ponieważ jest to strasznie nudna i długa robota ( w końcu trochę tych kawałków będzie ). Jak usmażymy wszystko kładziemy ją na ręczniku papierowym żeby okapała z tłuszczu i bierzemy się za zalewę. Do garnka wlewamy wodę, ocet, dajemy cukier, sól oraz ziele angielskie i liść laurowy ( nie ma konkretnej ilości po 10 sztuk na przykład ) i gotujemy. Powoli, byle się zagotowało i cukier oraz sól rozpuściły. Pod koniec dodajemy cebulę pokrojoną w kółeczka tzn. nie jak już wyłączymy gaz tylko jak już woda będzie gorąca, a nie na początku żeby nam się z niej papka nie zrobiła. Jak się zagotuje wyłączamy gaz i czekamy aż wszystko ostygnie. Do dużej miski WAŻNE, JAK WSZYSTKO BĘDZIE ZIMNE układamy rybę i zalewamy tym co mamy w garnku ( nie pomylić i nie zalać olejem ). Na koniec dajemy miskę do lodówki, można jeść na drugi dzień jednak lepsza jest jak postoi 2 -3.

Wydaje się szybkie i proste jednak dość trochę czasu to zajmuje.

PS. Rybę najlepiej dość mocno przypiec, lekko przypalić :)

I to wszystko.

Pozdrawiam
Szym

Mam nadzieję że będzie smakowało
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Ryba w occie

Post autor: Kamal »

Ale mi smaka narobiłeś, tym przepisem. ;-)
Wiadomo, że rybka lubi pływać, więc idealnie nadaję się na zakąske. ;-)
Obrazek

weteran2
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 25 gru 2009, 20:21
Re: Ryba w occie

Post autor: weteran2 »

Witam wszystkich kolegów. Proponuję na tłuszczu po smażeniu rybki podsmażyć cebulę oraz dodać ją do uprzednio przygotowanej ryby. Zalewę zrobić już bez cebuli i dalej już tak samo. Dodaje jeszcze mielonego czarnego pieprzu lub papryki, według własnego smaku. Smacznego pozdrawiam.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Ryba w occie

Post autor: jajek12 »

Witam. Ja robię podobnie, ale ocet dolewam dopiero pod koniec gotowania zalewy, żeby go dużo nie odparowało. Cebulę solę na surowo i tak czeka sobie około 1 godziny. Rybkę robię do słoików, więc później podczas pasteryzowania troszkę jeszcze zmięknie (cebula). W piwnicy czeka na wigilię (po 1 słoiku 0,9 l):karp, płoć, jaź, okoń, sandacz. Mówię Wam. Po 2-3 miesiącach jest jeszcze lepsze :)
Pozdro. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Ryba w occie

Post autor: Wald »

Zawsze jadłem świeżą, czyli maks na drugi dzień. Smaczna jest i dłużej nigdy nie doczekała. W handlu jest w słojach, ale nie zaryzykowałem jeszcze takiego zakupu. Skoro twierdzisz, że wekowana jest jeszcze lepsza, wypada spróbować.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Ryba w occie

Post autor: gaviscon »

Szym ja robię praktycznie tak samo, ale w moim przepisie jest dodatkowo przecier pomidorowy dzięki czemu zalewa i rybki mają przyjemny kolor i są jeszcze lepsze, reszta bez zmian. Polecam

GEKON321
30
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 23 sie 2015, 17:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ryba w occie

Post autor: GEKON321 »

Przepis ok, ale ja mam inne proporcje wody i octu . Na dwie szklanki wody, dodaje 1 szklankę octu . Z tego co przerabiałem proporcje 4 do 1 , niestety, ale są za słabe .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakąski Domowe”