Melesa winogronowa

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)

Post autor: Kozak Mały »

Czy może ktoś ma doświadczenia z dosyć popularną w Turcji i w krajach arabskich melasą winogronową. Zastanawiam się nad zastosowaniem jej do końcowego dosładzania wina którego nie chciałby "zburaczyć" sacharozą.
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 lis 2013, 22:52 przez Kozak Mały, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Melesa winogronowe

Post autor: Trener »

Nie chcę Cię martwić, ale czytając o tym wynalazku np. tu http://www.arabskie.pl/pl/p/Melasa-z-wi ... -800-g/590 wyczytałem co następuje:
Proces przeprowadzany jest ostrożnie żeby nie nastąpiła karmelizacja cukrów co zmieniło by smak melasy. Niekiedy dodaje się do melasy cukier.
Poza tym, jeśli dokładnie nie wybijesz drożdży, to domyślam się, że będzie im to smakowało nawet bardziej niż czysty cukier :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Melesa winogronowe

Post autor: gr000by »

Winogrona zawierają głównie cukier gronowy - glukozę, która jest dużo łatwiej przyswajalna przez drożdże i jak tylko znajdzie się paru niedobitków to uzyskasz granaty jak się za bardzo pospieszysz.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Melesa winogronowe

Post autor: Kozak Mały »

Czasu mam dosyć, cierpliwości wystarczy, martwi mnie tylko czy nie jest to lekko skoncentrowany sok winogronowy zagęszczony zwykłym cukrem- stąd pytanie o osobiste doświadczenia.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Trener »

Z osobistymi doświadczeniami z tą melasą może być ciężko. Lecz jeśli chodzi Ci tylko o wykluczenie cukru, możesz pomyśleć o naturalnych słodzikach. Było już o nich trochę na forum. Możesz zacząć np. tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/cydr-z ... 7-250.html choć to nie jedyny wątek w którym się pojawiają.
A jeśli odpadną słodziki, to jest jeszcze gliceryna, którą chwalą sobie winiarze. No i do żadnego z tych rozwiązań nie musisz ubijać drożdży.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Kamal »

Jeśli nie chcesz "zburaczyć" wina, to użyj fruktozy (cukru z owoców). Podejrzewam, że ta melasa wpłynie na smak wina.
Obrazek

Autor tematu
Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Kozak Mały »

Wpłynie, tylko kwestia jak. Wino planowane jest na wysokoprocentowe, ciężkie, likierowe wręcz więc zwiększenie intensywności smaku nie będzie w tym przypadku problemem. Samo dodawanie skoncentrowanego soku winogronowego nie jest w winiarstwie nowinką (marsala chociażby) kwestia tylko czy ta melasa poradzi sobie.
Ostatnio zmieniony środa, 13 lis 2013, 22:24 przez Kozak Mały, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Melesa winogronowa

Post autor: gr000by »

Na pewno ta melasa będzie lepsza od zwykłego cukru. Dobrą opcją jest też dosładzanie miodem, jak zależy ci na jakości i bogatym smaku. Co wybierzesz to zależy tylko do ciebie.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Kozak Mały »

Dzięki za pomocną radę ale ponieważ dominującą część tego cuvee stanowi różowy muskat (który w moim osobistym smaku niekoniecznie dobrze łączy się z miodem) a samego winka po pierwszym obciągu jest nieco ponad 30 l (za mało by podzielić, za wiele by zaryzykować) skłaniam się raczej ku melasie winogronowej. Jako że wiadomości z chemii uleciały mi już z głowy kolejne pytanie: czy w czymś takim jak melasa winogronowa da się - prostymi metodami wykryć obecność sacharozy.
Ostatnio zmieniony środa, 13 lis 2013, 21:04 przez Kozak Mały, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Melesa winogronowa

Post autor: gr000by »

Prostymi metodami niestety nie wykryjesz sacharozy. Badanie na zawartość sacharozy w warunkach domowych wykracza daleko poza rozsądne granice poziomu trudności wykonania. Bardzo przeszkadzać będą tutaj jakiekolwiek inne cukry, szczególnie cukry proste. Kiedyś czytałem o wykrywaniu laboratoryjnym, mógłbym w sobotę poszukać tej książki i sprawdzić metodę sprawdzania obecności sacharozy metodami nieco bardziej zaawansowanymi.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Zygmunt »

Próba Trommera i próba Tollensa rozróżni cukier prosty od złożonego, z tym, że taka melasa zawiera jeszcze inne cukry, które wpłyną na wynik doświadczenia. Nie do sprawdzenia w domu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Lootzek »

Kozak, popraw mnie jeśli się mylę, ale Tobie chyba nie chodzi o sacharozę jako taką, tylko o jej smak uzależniony od pochodzenia, tu buraczany? ;)
Tutaj chyba najbardziej miarodajną próbą będzie własny nos i język. Niewielką ilość takiej melasy rozpuść w wodzie w różnych proporcjach, skarmelizuj, wymieszaj z sokiem lub próbką wina.. pokombinuj i próbuj, wąchaj.
Porównawczo zrób te same czynności z cukrem sklepowym, aby mieć punkt odniesienia ;).

Autor tematu
Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Kozak Mały »

Wygląda na to, że tak właśnie się skończy- próbkowaniem. Dziękuję za porady i sugestie. Oczywiście opiszę rezultaty ale z oczywistych względów dopiero za czas jakiś.

Autor tematu
Kozak Mały
30
Posty: 32
Rejestracja: sobota, 7 maja 2011, 13:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Melesa winogronowa

Post autor: Kozak Mały »

Pora na pierwsze wrażenia. Wino zabutelkowane. Po intensywnym dosyć dębieniu mieszaniną niepalonego, lekko, średnio i mocno palonego dębu i dolewce 2 słoików: http://www.arabskie.pl/pl/p/Melasa-z-wi ... -700-g/590 do 30 l mocnego półsłodkiego/półwytrawnego wina :
1. Zmieniło swój charakter na zdecydowanie słodkie (oczywiste)
2. Dominujący w składzie moszczu różowy muskat ( prywatny import z Ukrainy) ustąpił pierwszeństwa starej polskiej mieszance (chyba z przewagą Marechal Foch)
3. Wyraźnie zwiększyła się (organoleptycznie sądząc) zawartość kwasów
4 Wystąpił lekko wyczuwalny posmak madery (czyli chyba w melasie winogronowej są jakieś skarmelizowane cukry).
c.d. wrażeń jak sądzę za jakieś pół roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”