DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: liyo78 »

gaviscon pisze:Dziś oddestylowałem mniejszą połowę zacieru ...
Połowy są zawsze równe :lol:

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wawaldek11 »

Nie masz racji - są wyjątki :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Z takiego mieszanego destylatu możesz spróbować robić coś pomiędzy whisky a whiskey. Czyli starzenie mieszanym dębem, palonym i pieczonym w stosunku 1:1. Z jednej strony będziesz miał dymne, ostre, palone, kawowe smaki bourbona, a z drugiej karmelowe, waniliowe, łagodne smaki w stylu szkockiej. Oczywiście jest to opcjonalne, ale flaszeczkę możesz testowo zadębić :D.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

sokal6
50
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek, 23 wrz 2013, 12:45
Krótko o sobie: Okazyjny smakosz trunków...
Ulubiony Alkohol: burbon
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: sokal6 »

Mój zacier na burbon już się klaruje, jeszcze trochę i jak będzie czas to zostanie przerobiony do docelowej postaci :).
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 lis 2013, 07:10 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gaviscon »

Co prawda wiele wody w Wiśle nie upłynęło, ale po 2 dniach leżakowania mojej whisky w beczce dębowej postanowiłem odrobinkę spróbować tegoż cuda. Co prawda koloru to to jeszcze nie ma, ale smak powala na kolana, kopara mi opadła, gały z orbit wyleciały. Cudowny smak, aż ciężko go opisać, nieporównywalny do cukrówki, zapach również zmienił się o 180 stopni. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że jest to najwspanialszy trunek jaki kiedykolwiek powstał w moim skromnym laboratorium i jeszcze skromniejszym sprzęcie posiadającym oprócz oczywiście chłodnicy - nie lubiane i cieszące się złą sławą odstojniki :)

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: zbynekk »

gaviscon pisze:............. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że jest to najwspanialszy trunek jaki kiedykolwiek powstał w moim skromnym laboratorium i jeszcze skromniejszym sprzęcie posiadającym oprócz oczywiście chłodnicy - nie lubiane i cieszące się złą sławą odstojniki :)

Nie ważne skrzypce, ważny skrzypek. ;)
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: wiking »

@gawiscon, nie pleć bzdur, tylko dawaj trunek na warsztat do spróbowania, wtedy obiektywnie stwierdzimy coś ty chłopie narobił.
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gaviscon »

Musicie uwierzyć mi na słowo :) A następny zacier tym razem z jęczmienia i żyta już w trakcie fermentacji to dopiero będzie bomba :P
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: lesgo58 »

gaviscon pisze:Cudowny smak, aż ciężko go opisać, nieporównywalny do cukrówki, zapach również zmienił się o 180 stopni.
Tu się zgodzę, ale tylko w takim porównaniu. Dlatego nigdy nie powinno się porównywać do cukrówki.
A tak poza tym gratulacje. I nie próbuj za często. Bo po roku będziesz żałował, że miałeś słaby charakter... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

sokal6
50
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek, 23 wrz 2013, 12:45
Krótko o sobie: Okazyjny smakosz trunków...
Ulubiony Alkohol: burbon
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: sokal6 »

Mój zacier jest już przedestylowany, postał tydzień z dębem i chyba przesadziłem z dębem. Za bardzo go zdominował i samego burbona nie czuć wcale. Tak jak gr000by pisał to pierwszy raz jeszcze takiego aromatu i smaku nie będzie. W niedziele na targu może uda mi się dostać śrutę kukurydzianą to zrobię następny zacier już na dundrze z poprzedniego. Pierwszy robiłem na mące kukurydzianej, ale to za dużo roboty z filtrowaniem tego pod grzanie prądem.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Czasami pierwszy destylat dębię najmocniej, bo jest najbardziej "przezroczysty" w smaku i mogę nim podnosić dębowość whiskey w razie potrzeby, chociaż zazwyczaj mieszam go z resztą destylatu i starzę normalnie.
A jak jesteśmy w temacie whiskey - zabutelkowałem już część (bo całości nie zdążyłem :bardzo_zly: z powodu klasycznego braku czasu) bourbona z rocznika 2013. Trunek stylizowany na 4-6 letniego bourbona prosto z beczki (single barrel, barrel proof), z dodatkiem syropu klonowego. Moc ponad 50% (alkoholomierz wskazuje 50%, ale ma zaniżone wskazania w dębowym trunku). Jeszcze jest dość nieułożony, ale smakuje bardzo przyjemnie.
Obrazek
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: heniu1980 »

Ja też teraz trochę poeksperymentowałem.
1 kg słodu jęczmiennego jasnego
1 kg słodu jęczmiennego ciemnego
2,5 kg pszenicy

Wszystko poszło do lodówki turystycznej (wyszło w sumie 2h w temperaturze 62 stopnie). Wspomogłem się trochę enzymem scukrzającym. Zrobiłem na początku test z płynem lugola. Wszystko zabarwiło się na czarno, po 2 h płyn już się nie odbarwił. Po wszystkim przelałem wszystko do fermentatora, dosypałem jeszcze 4 kg cukru (bo nie wiedziałem ile cukru się rozłożyło) dolałem wody i gdy temperatura osiągnęła wartość 25 stopni dałem drożdże. Już na drugi dzień pyrkało ładnie dzisiaj sprawdziłem ma jeszcze 3 blg (po 5 dniach fermentacji) i w smaku kwaśne. Jutro pewnie pójdzie na rurki. Z tego co zostanie zrobię drugi nastaw. Jak się zrobi znowu na rurki i potem z dym pierwszym druga destylacja. Potem starzenie płatkami dębowymi, syropem klonowym i suszoną śliwką. Ciekawe co wyjdzie???
_MG_4700.JPG
_MG_4703.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 gru 2013, 15:07 przez heniu1980, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Trochę dużo tego cukru jak na tyle słodu i pszenicy. Po destylacji wyjdzie bimber o smaku zbożowym, a po starzeniu będzie z tego coś między whisky a whiskey. Próbuj, grunt to cierpliwie czekać na koniec starzenia ;).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: heniu1980 »

Nie wiedziałem ile rozłożonego cukru jest po zacieraniu? Czy można to w ogóle zmierzyć? Bo balingomierz mierzy gęstość. Zobaczymy co wyjdzie. Na pewno trafi na kilka miesięcy do piwnicy a z 3 buteleczki to pewnie poleżą o wiele dłużej.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

No i poziom BLG jest odpowiednikiem ilości cukrów w nastawie/zacierze. Chłodzisz zacier i mierzysz BLG płynu. Wtedy znasz przybliżony poziom cukrów w zacierze.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: heniu1980 »

A ja mierzyłem w ciepłym około 40 stopni. Następnym razem spróbuję zmierzyć w takim z temperaturą pokojową. Dzięki za podpowiedź ;-)

krisbur
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 10 wrz 2013, 11:02
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: krisbur »

Witam.
Mam pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów. Zacierałem wczoraj 12 kg śruty kukurydzianej enzymami z butelki plus słód jęczmienny 0,5 kg bardziej do smaku ale wiadomo ze enzymy też będą działały. BLG jak nigdy do tej pory 17 lecz próba jodowa cały czas pozytywna. Jak myślicie czy taka ilość cukru jest wytaczająca i czy warto zwracać uwagę na próbę jodową? I jeszcze jedno czy do próby jodowej można zamiast płynu Lugola zastosować jodynę???
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Jeżeli zacierałeś w standardowym stosunku woda:śruta (3:1) to taki wynik nie jest zły. Do próby jodowej używamy płynu Lugola, bo obecny w nim jodek potasu jest niezbędny do prawidłowego zajścia reakcji; jodyna (jod w alkoholu) nie zawsze daje prawdziwy wynik. Pozytywna próba jodowa, czyli niebiesko-granatowy kolor próbki z dodatkiem płynu Lugola czy może "pozytywna" próba jodowa - kolor fioletowy, fioletowo-czerwony, czerwony lub brak wyraźnej zmiany barwy? Jak ten pierwszy to coś poszło nie tak z zacieraniem enzymami, jak pozostałe (a najlepiej ostatni) to wszystko ok.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

ramzes022
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 11 gru 2013, 17:03
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ramzes022 »

Jak myślicie można zastąpić węgiel drzewny klonowy zwykłym aktywnym?
Próbuje zrobić zamiennik Danielsa i tak zastanawiam się nad tym węglem z klonu cukrowego czy jest on niezbędny. Ostatnio oglądałem dokument na temat powstawania tegoż trunku, jasno i wyraźnie mówią że surówka puszczana jest przez warstwę węgla żeby smak trunku był lżejszy, delikatniejszy, mniej ostry i zmniejszył się aromat nutek zbożowych.
Wszak takie samo zadanie spełni węgiel aktywny w mniejszej ilości i zredukuje bukiet aromatów tych lepszych i gorszych zarówno. Wszechobecna opinie mówi ze węgiel z klonu cukrowego nadaje nutki klonowe, słodycz, wanilie wydaje mi się ze jednak jest zastosowany w innym celu, pamiętajmy ze Jack Daniels powstał w czasach gdzie wykorzystywano węgiel z klonu a tradycja zachowana musi być. Warto też dodać że węgiel aktywny to nie jest jakaś skomplikowana chemia, pozyskuje się go również m.in. z drewna i odpadów organicznych np. pestek owoców.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

To właśnie o te nuty, wprowadzane przez węgiel klonowy, się najbardziej rozchodzi. Jak chcesz robić coś a'la Daniels w domu to pomiń zabawę z węglem drzewnym, destylat przewietrz przez 1 dobę i dodaj syropu klonowego zamiast babrania się w węgiel, a później ładuj do beczki lub dodaj szczapy dębowe. Gwarantuję ci, że otrzymasz coś o wiele lepszego niż oryginał, a nakład czasowo-finansowy będzie znikomy w porównaniu do kupna sklepowej Tennessee Whiskey.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

ramzes022
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 11 gru 2013, 17:03
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ramzes022 »

Tak też właśnie będę czynił,szkoda zachodu z wypalaniem klonu chociaż filozofii wielkiej nie ma. Ciekawy sposób z tym wietrzeniem destylatu coś na rodzaj Angels' Share, dęba już mam i syrop klonowy prościutko z USA :). A i jeszcze jedno ile tego syropu na litr trunku?
Więc trzeba brać się za robotę. Dzięki za wskazówki.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Na 35 litrów 50% bourbona klasy single barrel, barrel proof, w stylu Tennessee Whiskey (a'la Jack Daniels) dałem 120-130ml syropu klonowego. Wg. mnie to wystarczający dodatek, ale czekam na wyniki dojrzewania trunku w szkle.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

ddmarcin
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 5 gru 2013, 22:37
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ddmarcin »

Witajcie. Parę lat temu 2007-2008 dostałem od brata Jack Danielsa. No więc zrobiłem sobie drinka z lodem i colą. Pierwszy łyk - wstrętne, zanim dokończyłem tego drinka to się w nim zakochałem. Po tygodniu kiedy butelka była już pusta poszedłem sobie kupić następną, i szok ile to kosztuje. Zacząłem szukać wiedzy jak to zrobić i trafiłem na to forum. Konkretnie na post ŁKZWJ. Wtedy było tam chyba kilka czy kilkanaście stron wpisów. Kiedy wspomniałem żonie, że chcę zrobić nastaw, omal nie oberwałem po głowie impulsownikiem kinetycznym do mięsa z prowadnikiem trzonkowym (tłuczek). Od 9 miesięcy mieszkam na wsi i jestem po 4 nastawach ŁKZWJ. Aromat podobny do JD lecz minimalny, smak też, ale z jakimś smrodkiem. Generalnie kończę Wujka i przygotowuję się do zacierania kukurydzy. Może tam znajdę smaki i aromaty bez tego smrodku.

Czy komuś z Was koledzy, udało się zrobić coś, co naprawdę mocno przypomina smakiem i zapachem Jacka Danielsa? Jeśli tak to napiszcie.

A może ktoś zechciałby podesłać małą buteleczkę swojskiego Jacka do Opola - jeśli tak, to piszcie na priw, ustalimy szczegóły. pzdr

witol
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 24 wrz 2013, 20:05
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: witol »

Z czym chłopie zrobiłeś sobie tego drinka? Z lodem i colą? Z lodem to jestem jeszcze w stanie zrozumieć, bo uwypukla smak. Ale cola? Toż to porażka :)

ramzes022
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 11 gru 2013, 17:03
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ramzes022 »

Moja zacna kolekcja z oryginalnego przepisu JD,w zasadzie nie mam punktu odniesienia bo dawno nie gościł u mnie w domku oryginalny Jack ale już nie jeden się nabrał :) heh
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Bourbona tylko z lodem, bez żadnej Coli - do niej można dodać zwykłej przepalanki, wyjdzie na to samo. Jak odgrzebię recepturę i proporcje dębu do starzenia to podzielę się moim przepisem na Tennessee Whiskey.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: jajek12 »

Dokładnie (chociaż ja piję tylko czysty). Ktoś się stara, opracowuje recepturę, latami dochodzi do finalnego produktu, leżakuję kilka czy kilkanaście lat i ...... ktoś dolewa coli :(
Czekam na proporcję.
jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Kamal »

Alkohole smakowe, to pić najlepiej czyste, lub z kilkoma kostkami lodu. Cola maskuje nuty smakowe alkoholu, na których podczas degustacji nam zależy. ;-)
Obrazek

jakub2001
30
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 4 lis 2013, 12:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: jakub2001 »

kamal pisze:Alkohole smakowe, to pić najlepiej czyste, lub z kilkoma kostkami lodu. Cola maskuje nuty smakowe alkoholu, na których podczas degustacji nam zależy. ;-)
Lód również.
Dlatego "smakosze" dodają odrobinę wody by wydobyć bukiet.

sokal6
50
Posty: 70
Rejestracja: poniedziałek, 23 wrz 2013, 12:45
Krótko o sobie: Okazyjny smakosz trunków...
Ulubiony Alkohol: burbon
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: sokal6 »

Ja także jak kolega powyżej piję smakowe destylaty tylko czyste lub ewentualnie z lodem lub wodą sodową. Dobre alkohole są po to aby się rozkoszować smakiem zamiast go zabijać.
Tymczasem fermentuje u mnie zacier na wiskey - kukurydza i jęczmień pół na pół. Ciekawy jestem smaku.

ddmarcin
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 5 gru 2013, 22:37
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ddmarcin »

Kolego gr000by czekam z niecierpliwością na odgrzebaną recepturę na Tennessee Whiskey. Obecnie ćwiczę mój pierwszy zacier z kukurydzy i żyta według twoich doświadczeń z postu zacieranie za pomocą dundru, i już zauważyłem, że zacier pachnie inaczej niż nastaw Wujka J. Co do Whiskey z colą to już historia, spożywam JD zawsze w lodem. Czysty jest dla mnie troszku za mocny. pzdr
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Świeżą, nieużywaną beczkę do bourbona najlepiej oddaje mieszanka surowego, opalanego, średnio i mocno pieczonego dębu – ja stosuję go w postaci szczap w sprawdzonych proporcjach – 2-3 szczapy surowe, 12-15 szczap mocno opalanych, 3-6 szczap średnio opalanych, 3-4 szczapy średnio pieczone i 2-3 szczapy mocno pieczone. Ta mieszanka różnych rodzajów dębu służy mi do dębienia surówki na trunek w stylu Tennessee Whiskey. Podana ilość wystarczy spokojnie na 20-25 litrów (jak nie więcej) trunku 40-45%. Na te 20-25 litrów trunku 40-45% wystarczy dodać jeszcze 100-120ml syropu klonowego. Dębienie powinno trwać do momentu, w którym uznamy smak za odpowiedni.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

ddmarcin
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 5 gru 2013, 22:37
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ddmarcin »

Zagadnienie dębu pieczonego zgłębiłem tutaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/dab-ja ... -t129.html
natomiast nie znalazłem informacji jak prawidłowo przygotować szczapy dębowe średnio i mocno opalanego.
Czy mógłbyś podać wskazówki? pzdr
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: BartekBartek1 »

Czy jest sens robić zacier z 4 rodzajów zbóż? Chodzi mi o kukurydzę, żyto, jęczmień, pszenice. Kukurydzy chcę dać około 70%. Próbował ktoś takiego połączenia?
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gaviscon »

Ja robiłem, z tym że każdego rodzaju zbóż użyłem tyle samo (np. po 3kg). Za pierwszym razem zrobiłem tylko z kukurydzy ale jej ostry smak nie przypadł mi specjalnie do gustu, teraz sobie leżakuje zaprawiona dębem. Po użyciu różnych zbóż w tych samych proporcjach jest o wiele lepszy smak, ale zależy co kto lubi ;) Możesz spróbować tak jak piszesz i sam zobaczysz czy ci posmakuje :)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: Pretender »

ddmarcin pisze:Zagadnienie dębu pieczonego zgłębiłem tutaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/dab-ja ... -t129.html
natomiast nie znalazłem informacji jak prawidłowo przygotować szczapy dębowe średnio i mocno opalanego.
Czy mógłbyś podać wskazówki? pzdr
Pierwszy post w podanym przez Ciebie wątku.

ddmarcin
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 5 gru 2013, 22:37
Podziękował: 2 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: ddmarcin »

Tam Juliusz opisuje jak zrobić szczapy pieczone, a mnie chodzi o szczapy mocno i średnio opalane. No chyba, że mi na oczy padło. Tak czy siak pokierujcie mnie gdzie o tym dębie opalanym piszą. Ewentualnie napiszcie jak je opalić. Dysponuje kuchenką gazową i palnikiem. Bardzo proszę bo mi tylko tych szczap opalanych brakuje do dębienia a nie chce sam eksperymentować. Już mam 2 słoje z Wujkiem J. Jedem ostry jedzie przypalonymi szczapami, drugi smakuje jak klocki dębowe - szczapy surowe.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: gr000by »

Szczapy opalam palnikiem gazowym lub nad kuchenką. Mocno opalone szczapy to takie, które są pokryte całkowicie równą warstwą węgla (są całe czarne, możliwie mało prześwitów surowego drewna) i podczas opalania płoną ponad 10 sekund (gaszę szczapę dopiero po skończeniu opalania). Średnio opalone szczapy to takie, które są niecałkowicie zwęglone (prześwity surowego drewna, np. w zagłębieniach) i podczas opalania nie zapaliły się na dłużej niż 5-6 sekund.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: jajek12 »

Witam. Ja robię podobnie jak gr000by. Trzymam nad płomieniem (nie w ogniu) aż się zapali.
jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Post autor: klodek4 »

Ja mam takie małe szczapeczki po beczulce dębowej
Więc jak radzicie mi je przypiec:?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”