Wino wiśniowe-"szklanki"

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: BASTIAN »

Mam pytanko czy :?:
mając czysta miazgę(bez dodatków, poza ew.resztkami wody po myciu owoców) o zawartości 11blg dodawać teraz roztwór cukrowy(jaki stosunek) :?: :?:
czy poczekać aż blg spadnie poniżej 4 :?:
będę fermentować w miazdze.
dodam że blg odczytuję bezpośrednio z podziałki, no i wino w zamyśle ma być półwytrawne lub półsłodkie stołowe tak do 14% (tak myślę że woltaż będzie odpowiedni)
Jeszcze jedno:
-czy złamać lepiej dodając już do moszczu np. sok z czrnej porzeczki (z kartonu) bo podobno (tak czytałem)wino z samych "szklanek" nie jest zbyt smaczne.
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: Spiryt »

Jeżeli będzie zbyt wysokie blg to drożdże mogą nie podołać więc lepiej cukier dodawać partiami. Zależy też jakich drożdży użyjesz bo jednym przeszkadza wysokie blg a drugim nie. Nie można też czekać aż drożdże przerobią cały cukier bo dodanie następnej porcji może okazać się zbyt późne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

Stąd włąśnie moje pytanie
Drożdże to "burgund 38" od Zamojskich więc powinny wytrzymać dość dużo,
pomyślałem że dorzucę na dzień dobry roztwór 2 kg. cukry w 6 litrach wody
miazgi mam 3 wiaderka 16 litrowe( w każdym po 3/4 ) więc jak doleje roztwór to za bardzo blg chyba nie powinno podskoczyć (chyba) :roll:
dobrze kombinuje :?: :?: :?:
W sumie to ma byc tego wina 2 balony 54 i 25 litrów,54 na butelkowanie a 25 na bierzącą konsumpcję :odlot:
a co z dodaniem soku z cz. porzeczki :?: :?:
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: Kucyk »

He, siemanko Bastian!

Bardzo dobrze kombinujesz, ja bym nawet dawał nie roztwór, a syrop cukrowy, bo nastaw zawsze możesz rozcieńczyć jeśli okaże się, że smak jest zbyt intensywny, co raczej przy wiśniach-szklankach nie grozi. Ja zauważyłem, że dodatek cukru sklepowego bardzo przyspiesza zafermentowanie całości miazgi owocowej i szybkie zwiększenie woltarzu, co jest korzystne ze względu na ograniczenie możliwości zakażenia. Jakbyś miał chęć, to jeszcze o uzyskiwaniu moszczu bez tłoczenia i innych takich wiśniowych perypetiach napisałem tu: wino-z-wisni-co-i-jak-t790.html

Co do soku z czarnej poprzeczki, to nie jestem pewien, czy to co się w kartonikach kupuje pochodzi z krzaka, czy z retorty, więc może poczekać aż oryginalne porzeczki będą dojrzewać i na nich winkom nastawić, a potem kupażować wina jeśli smak nie będzie zachwycał?...
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

Dzięki wielkie za wskazówki,a jeśli chodzi o link który mi podałeś to właśnie zacząłem moja wizytę na tym forum od lektury tegoż wątku.
A więc zrobię tak:
zrobię syrop cukrowy z 2kg. cukru + 3 litry wody(akurat będzie po litrze na wiadro) zmierzę jeszcze raz blg. jak ostygnie dodam pożywke i MD i poczekam do jutra, a jutro będę myśleć co dalej
(narazie mam serdecznie dość tego wina-najpierw wczorajsze akrobacje na drzewie(nawet małpy by się mogły czegos ode mnie nauczyć) :D ,później prawie do rana dryl.chwila przytulenia do poduszki a dzisiaj od rana dryl,dryl,dryl,(sorry zaraz chyba juz tym :womit: ....blueeee..... dobra juz lepiej :mrgreen: ).

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: zbynekk »

Witam

Z wiśni można naprawdę zupełnie przyzwoite winko zrobić, wiem robiłem nie raz. :D

3 wiaderka po 16 litrów miazgi da nam w sumie 48 litrów, przy założeniu wydajności w granicach 65% otrzymamy 31 litrów czystego soku wiśniowego i taką ilość należy brać do wyliczeń. Prócz tego założyłem zawartość kwasów w soku w granicach 12 g/l, a zawartość cukrów 110 g/l.Jeśli chcemy zrobić winko półsłodkie o zawartości alkoholu 14% i zawartości końcowej kwasów 8 gram na litr należy do nastawu dodać:
10 litrów wody
7,5 kg cukru w dwóch porcjach w czasie fermentacji
1,3 kg cukru po fermentacji co da nam zawartość cukru w gotowym winie w granicach 28 g/l
Otrzymamy około 46 litrów gotowego do rozlania winka
Ja naturalnie starałbym się jak najszybciej pozbyć pestek z nastawu. A całą miazgę siarkował przed zaszczepieniem szlachetnymi drożdżami.

pozdrawiam zbynek
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

Dzięki zbynekk za obliczenia.Właśnie skończyłem drylować i wsumie wyszło ok. 30/32 litry miazgi,
i tu prośba:
czy mógłbyś wykonać dla mnie obliczenia dla tej ilości miazgi i wina półwytrawnego (dosłodzić zawsze mogę później)
Cos mi sie zdaje że tej mazgi wystarczy raczej tylko na tej balon 54 litry,ale nic straconego bo juz mi chodzi winko z malin więc będzie jak znalazł

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: zbynekk »

Nie bardzo wiem w takiej sytuacji jak przeliczyć miazgę na sok. Wydajność 65% to srednia wydajność soku z owoców z pestkami. Przeliczę szybko na 10 litrów soku, a Kolega niech sam zmiarkuje ile uzyska z tej miazgi soku. Jeśli wiśnie są drylowane zalecam fermentację w miazdze. Wyjdzie naprawdę ekstraktywne winko. Wina wytrawne zwykle zawierają mniej kwasów niż słodkie dlatego musimy się zdecydować na rodzaj winka przed nastawieniem , woda i cukier zwiększają objętość nastawu obniżając kwasowość dla przykładu podam proporcję dodatków dla wina wiśniowego wytrawnego i słodkiego

wytrawne: ( moc 10%, kwasy 6 g/l, cukier szczątkowy)
sok-10 l
woda- 8,6 l
cukier 2,3 kg
objętość końcowa- 20 l

słodkie: ( moc 16%, kwas 9 g/l, cukier 65 g/l)
sok- 10l
woda- 1,3 l
cukier- 2,5 kg w czasie fermentacji
cukier po fermentacji- 0,9 kg
objętość końcowa- 13,3 litra

jak widać winka słodkiego wyjdzie mniej a to ze względu na większą możliwą zawartość kwasów w gotowym winku. Zasada jest prosta, ja zawsze staram się tok zestawić nastaw aby dodać jak najmniej wody i cukru, a winko mieściło się w swoich ramach .
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

A więc tak,dodałem taj jak napisałem wcześniej do miazgi 2 kg.cukru w 3 litrach wody
wcześniej miazga miała 11 blg teraz jest 19blg. więc chyba ok.
za chwilę daję do miazgi pożywkę i MD,wiśnie są wydrylowane, myśle że pofermentuje tak ok. tygodnia później oczywiście zrobię moszcz no i do balona.
Oczywiście będę kontrolował blg. i tu znów pytanko:
chyba lepiej dodać 2-gi cukier jeszcze w miazdze (gdy blg. spadnie tak do ok. 4) czy nie :?:
myśle że jak spadnie blg. to spokojnie mogę znowu dodać tak ok. 2 kg cukru w 3 litrach wody, a 3-cią ostatnią dawkę już do balona, tylko czy to nie utrudni obliczeń na te moje półwytrawne jeżeli już w miazdze dodam w sumie 6 litrów wody :?:

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: zbynekk »

A w jaki sposób kolega mierzył blg w miazdze? Należy pamiętać o jednym szczególe że blg to nie tylko cukry. Na wartość blg wpływają też i inne składniki ogólnie nazywane nie cukrami. W sokach owocowych przyjmuje się ich średnią wartość na poziomie 4. Tak więc w nie rozcieńczanym wodą soku o blg 15 , 11 stopni to cukry , a cztery to nie cukry z których raczej alkoholu nie będzie. Wieczorem jak znajdę chwilkę jeszcze raz przeanalizuję posty kolegi i spróbuje dać receptę na winko półwytrawne z uwzględnieniem dolanej do miazgi wody.
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

BASTIAN pisze: ...mając czysta miazgę
[...] o zawartości 11blg dodawać teraz roztwór cukrowy(jaki stosunek) :?: :?:
czy poczekać aż blg spadnie poniżej 4 :?: ...

...dodam że blg odczytuję bezpośrednio z podziałki, no i wino w zamyśle ma być półwytrawne lub półsłodkie stołowe .......
Dzięki za zainteresowanie :poklon;
tak jak napisałem wcześniej blg. odczytałem bezpośrednio ze skali czyli nie odliczyłem 4 na niecukry(tak samo w drugim przypadku,po dodaniu syropu cukrowego),
później jak znajdę chwile zmierzę jeszcze raz blg. Narazie miazga fanie fermentuje na balkonie :D.
Bardzo byłbym wdzięczny za Twoje obliczenia dzisiaj wieczorkiem bo o 23.00 jade w trasę i będę dopiero w sobotę(taka robota :( ) a wtedy może być już za późno żeby coś zaradzić.
Narazie zostaję na tym że później zmierze blg. jaki jest i podam go tutaj

ps.
godz 20.00 sprawdziłem blg. w jednym wiadrze i jest 12blg.(bez odliczenia 4 na niecukry)
czy dodawać 2 turę cukru czy wytrzyma do soboty :?: :?: :?:

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: zbynekk »

Ja bym to na razie zostawił, a jak blg spadnie poniżej 6 wycisnął miazgę. Wówczas wiedząc ile dano cukru i wody można w przybliżeniu określić ilość czystego soku. ( 1 kg cukru zwiększa objętość o 0,6 litra)
A oto obiecane wyliczenia dla winka półwytrawnego na 10 litrów soku o blg 11 ( choć sam bym robił raczej półsłodkie)

moc- 12%, kwas 7 g/l, cukier 8 g/l

składniki do dodania

woda- 6,6 l
cukier - 3,1 kg
cukier po fermentacji- 0,15 kg
objętość końcowa- 18,5 l
Nie uwzględniłem wody dodanej do nastawu, ale na tym etapie to bez znaczenia, jak kolega odciśnie miazgę i przeliczy ile było czystego soku to sam zastosuje odpowiednie proporcje
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

A więc tak,
moszczu otrzymałem 32 litry( w tym jest 6 litrów wody i 5 litrów soku 100% z czarnej porzeczki i czerwonych winogron bez dodatku cukru z "fortuny")
1 blg
kwas (brakło mi skali na kwasomierzu-czyli ponad 20g/l)
cukier który był dodany wcześniej do miazgi 4 kg.
Czytam Cieślaka i dalej jest to narazie dla mnie "czarna magia"
Więc znów ponawiam swoją prośbę, ile wody no i cukru :?:


wg. moich obliczeń wychodzi że muszę w sumie dać 10 kg cukru i 14 litrów wody na moje 14 %,
więc jeżeli już wcześniej dodałem 6 l wody i 4 kg. cukru,to narazie na dzień dzisiejszy dodaje jeszcze 5 l. wody i 3 kg. cukru i teoretycznie powinienem mieć jeszcze "zapas".
Więc dam sobie już na dzisiaj spokój a jutro jeszcze raz na spokojnie oblicze i się okaże co zdążyłem juz "namąchać"
Awatar użytkownika

Autor tematu
BASTIAN
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 6 lip 2009, 20:15
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wino wiśniowe-"szklanki"

Post autor: BASTIAN »

A więc tak,siedziałem dzisiaj,siedziałem i wyszło mi cóś takiego:

WINO WIŚNIOWE PÓŁWYTRAWNE
14% vol. kwas 8g/l

Uzyskałem 32 litry moszczu,w którym jest 5 litrów soku 100% z czarnej porzeczki
i czerwonych winogron "Fortuna",6 litrów wody i 4kg. cukru.
Zakładając że kwasowość wiśni to 1,3% czyli 13g/l ,chcąc otrzymać 8g/l należy
13:8=1,625
czyli każdy litr moszczu o zawartości 13g/l należy dopełnić do 1,625 litra a to oznacza że do każdego litra musze dolać 0,625 l roztworu cukrowego.

Woltaż ma mieć 14% więc wiedząc że z 1kg. cukru uzyskuje sie 0,6 litra alkoholu lub 1 litr alkoholu uzyskuje się z 1,7 kg. cukru to:
14% to 140 ml. alkoholu w 1l. wina więc
140x1,7=238g/l. i dalej rozcieńczając 1l. moszczu do 1,625 litra to:
238x1,625=386,75 w zaokrągleniu 387 g w 1,625 l.

teraz tak,
baling przed dodaniem cukru i wody był 11blg.-4 niecukry=7blg
7blg. =70g/l
odejmując cukier który był w 1l. miazgi(moszczu) więc
387-70=317 g. w 1,625 litra
czyli 317 gram cukru który musi być wprowadzony jako część składowa potrzebnym do rozcieńczenia moszczu 0,625 l. wody.

Wynika z tego że do 1 litra moszczu który zawierał 70g/l cukru należy dodać 317 g. cukru i tyle wody aby otrzymać razem 1,625 l. cieczy

Ponieważ 317 g. cukru po rozpuszczeniu go w wodzie zwiększa objętośc wody o
317x0,6=190,2 ml. (bo 1 kg. cukru daje 0,6 cieczy)
w zaokrągleniu 190ml.
to wody należy wziąść 625ml.-190ml.=435 ml.
Czyli sumując to wychodzi że do litra moszczu nalezy dodać :
317 g. cukru
435 ml. wody
a więc do mojego moszczu który teraz ma 32 litry odejmuje 6 litrów wody które już dałem wcześniej do miazgi(sok z "Fortuny" był z założenia 100% więc go nie odliczam)
to wychodzi mi
32-6=26 litrów (to będzie mój nazwijmy go MOSZCZ WŁAŚCIWY)
i jeżeli teraz tj. wcześniej wyszło, do każdego litra dodać 317 g cukru to:
26x317=8242 zaokrąglając 8,24 kg. cukru
i jeżeli już wcześniej dodałem do miazgi 4kg. cukru więc zostało mi dodać
8,24-4=4,24 kg. cukru

tak samo z wodą, czyli do każdego 26 litra dodać 435 ml. wody to:
26x435=11310 czyli 11,3 litra wody

do balonu dodałem teraz syrop 3 kg. cukru w 5 l. wody to na drugą turę zostanie mi
4,24-3=1,24 kg.cukru
i 11,3-5=6,3 l. wody

I pytanie
Jak to jest z ta wodą przecież nie mogę jeszcze raz odliczyć skoro już raz te 6 litrów odliczyłem od moszczu(miazgi) :?:

Przepraszam że tak pisałem jak z dzieckiem ale chciałem pokazać jak mi to wszystko i z czego wychodziło i czy dobrze myślę,
oczywiście znając życie ( no i siebie ;) ) napewno gdzies po drodzę walnąłem BYKA
Czy naprawde nie ma jakiegoś prostszego sposobu :o :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”