zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Witam ponownie...


Jak już część kolegów wie- buduję zmodyfikowaną wersję kolumny Jarosława.

Oto mój schemat (mam nadzieję, że autor pierwotnego rysunku nie będzie miał nic przeciwko temu, że "popsułem mu dzieło" oraz kolega Jarosław, że zmieniam Jego b. dobrą konstrukcje):
Kolumna całość_przemas.JPG



Pytania:


- w oryginale jest przejście VM 1''- 3/4'' - 3/8'' - 1/4''. Czy te wymiary mają znaczenie? wyjście 1'' z kolumny jest konieczne (średnica ujścia par itp)? Czy wyjście od razu na 1/2'' i kontynuacja tego wymiaru aż do końca chłodnicy sprawdzi się?

- wypełnienie będzie na wysokości ~115 cm- dobrze zaplanowałem wysokość termometru na wysokości 85cm, ok. 35 cm poniżej odbioru LM, 30 cm poniżej końca wypełnienia?

- zwiększenie skraplacza do 30 cm nie spowoduje problemów? Gdzieś czytałem, że większy skraplacz powoduje większy opór przepływu par... (skraplacz 30 cm- ok. 3mb karbowanej rurki 8/10 skręconej w spiralę która z dużym luzem (jakieś 10mm luzu) wchodzi w kolumnę.

- czytając opisy procesu psocenia natknąłem się na informacje, że temperatura w wypełnieniu kolumny nie jest istotna- ma być stała i reagujemy na jej zmianę. Czy można zastosować termometr (dallas ds18b20) który obarczony jest dopuszczalnym błędem rzędu 0,5*C ale dość szybko reaguje na zmianę temperatury? Myślę, że szybkość reakcji sprawdzę w przyszłym tyg. na piecu kalibracyjnym dlatego jeszcze nie mogę podać żadnych danych na ten temat.


Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: lesgo58 »

Ad. 1 wyjście OVM 1/2" może być jak najbardziej. W wypełnieniu panuje inne ciśnienie jak w głowicy i pary są wypychane.
Ad. 2 termometr powinien być na dole kolumny ok. 10-12 teoretycznej półki( w Twoim przypadku może być 15-20 cm na katalizatorem.. Termometr w wypełnieniu obok ujścia VM może być opcjonalnie tylko do kontroli.
Ad. 3 dlaczego chcesz zwiększać skraplacz? Problemy ze schładzaniem? Oszczędność wody? Prawidłowe działanie skraplacza nie jest zależne od jego wysokości ale tego jak jest wypełniony w środku. Czyli jaką ma spiralę i jak zwiniętą. A zaoszczędzone centymetry lepiej przeznaczyć na długość roboczą kolumny.
Ad. 4 temperatura w każdym miejscu w sprzęcie jest istotna. Twoim zadaniem jest zamontować najbardziej dokładne termometry. Podaj więcej danych o tym Twoim termometrze.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: chprzemo »

Ad.1- więc wspawam nypel 1/2" i jednym wymiarem zejdę aż do odbioru skroplin.
Ad.2- zmienię położenie termometru w wypelnieniu na wysokość 20 cm wypełnienia ko
Ad.3- skraplacz zwiększam kierując się zasadą-większa powierzchnia wymiennika ciepla=większa wydajność=mniejsze zużycie wody. Rurkę nawinąłem bardzo ciasno i ma luz między średnicą skraplacza a ścianką kolumny- czy mam ją rozciągnąc aby bardziej wypełniła kolumnę? Jeśli tak to jak bardzo- ścianka kolumny ma dotylkać skraplacza czy jednk ma być luz?
Ad.4- jestem w stanie wyświtlić temperaturę z ds18b20 nawet z 4 miejscami po przecinku, ale te czujniki mają dopuszczalny błąd 0,5 stopnia więc czytając, że interesuje nas bardziej zmiana temperatury a nie jej wartość pomyślałem o zastosowaniu tego czujnika i wyświetlanie 2 miejsc po przeciknu i obserwację zmian tego wskazania.


Pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: lesgo58 »

Nie rozumiem tego określenia "dopuszczalny błąd 0,5 stopnia". Wszędzie o tym piszą.
A jaka jest jego rozdzielczość. Skoro pokazuje aż do 4 miejsc po przecinku. Do naszych potrzeb wystarczające jest do 2 miejsc po przecinku. Czy mierzy co 0,01*C czy o inna wartość?
Zorientowałem się, że zrobienie takiego termometru nie jest ani drogie ani kłopotliwe dla kumatego w elektronice. A byłoby ekonomicznym rozwiązaniem problemu dokładnych termometrów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: chprzemo »

Kolego... Układ ma rozdzielczoś12 bit i wyświetla wielokrotności liczby 0.0625 więc spokojnie uzyska się pomiar z dkoładnością do 0,06 stopnia pamiętając o błędzie pomiarowym układu rzędu 0,5 stopnia.

Podsumowując- można uzyskać termometr który wyświetli nam wartość o wielokrotności 0,0625 ale z możliwym błędem. Chyb do naszyh celów będzie dobre takie rozwiązanie....

Dla porównania pt100 ma dopuszczalny błąd pomiaru 0,3 stopnia a termopary 0.25 stoonia... Oczywiście możliwe, że są czujniki z mniejszym błędem ale chyba cena jest poza zasięgiem dla amatora.


Ps. Zbudowanie układu który obsługuje ds18b20 jest proste... A dla kogoś kto bawi się elektroniką i programowiem nawet bardzo proste:)



Link do filmiku na youtube który prezentuje działanie

https://www.youtube.com/watch?v=JyfTLtG ... data_playe
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: rastro »

Cześć,

Dokładność do naszych zastosowań nie jest istotna (pomiar może się różnić od rzeczywistego +-0,5°C). Gorzej jest z rozdzielczością, dla czujnika DS18b20 jest to 12 bitów przy zakresie pomiaru 180°C (-55 +125) co daje 0,0625°C. Ale to też powinno być wystarczające do naszych zastosowań. Fajne jest też to że można kilka czujników umieścić na jednym przewodzie dzięki czemu jest mniej kabli, ale niestety czujnik konwersję z dokładnością 12 bit wykonuje w czasie 750ms + przynajmniej 10ms na odczyt każdej czujki, czyli odczyt mniej więcej co sekundę (musimy też pamiętać o obsłudze jakiegoś wyświetlacza) jeżeli mikrokontroler ma jeszcze umieć sterować jakimś zaworkiem to musi co nieco policzyć więc to też mu chwilę zajmie. No może jak by obsługę timingów zrobić na przerwaniach timera, to pewnie dało by się to jakoś ogarnąć co sekundę.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: Pretender »

No to może ktoś przygotuje prosty tutorial? Na pewno się przyda.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: chprzemo »

Zaczynam budować na ds18b20.... Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak już wcześniej pisałem po zrobieniu i przetestowaniu układu podzielę się materiałami.

Chciałbym wrócić do mojego skraplacza - rozciągnąć spiralę tak aby bardziej wypełniła kolumnę? Czy zostawić z luzem ok 10mm?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

wojewod
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 21:19
Podziękował: 5 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: wojewod »

Witam. Mam pytanko czy nie lepiej byłoby za kolankiem 90* zamontować redukcję 1/2x3/8, chyba łatwiej będzie przyspawać rurkę fi 18. Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 lis 2013, 19:40 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: radius »

Nie ma przeciwwskazań. Nie zaburzy to w żadnym wypadku pracy systemy VM, ani samej chłodnicy :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: chprzemo »

Przyspawanie rurki fi 18 do nypla na 1/2' nie stanowi problemu, moźe lepiej by wyglądało z nyplem/redukcją na 3/8', ale ja kolumny (poza pchwaleniem się na forum) na konkursach piękności wystawiał nie będę i pozostaje przy rozwiązaniu 1/2'.

Pozdrawiam:-)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

gwadi
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 12 sie 2013, 19:07
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: gwadi »

Witam.
Staram się od pewnego czasu przyswoić wiedzę i pomysły użytkowników tego forum aby móc samodzielnie
zbudować kolumnę wg. projektu Jarosława. Generalnie mam to wszystko poukładane a materiały w większości skompletowane
Na tą chwilę mam jedno pytanie ( pewnie w trakcie spawania pojawią się inne) a mianowicie: czy ujście par przy VM może być
o średnicy większej jak w projekcie (1 cal ) , czyli fi. 38 x 1,5 ,tj wew. fi. 35 mm i jakiej długości powinien być ten króciec.
Dodam ,że tuż za nim planuję wspawać SMS-a fi. 38 ,zwężkę ,króciec gwintowany i zawór zgodny z projektem.
W planie jest zastosowanie w miejscach redukcji wymiarów zwężek a zastosowanie połączeń gwintowanych tylko
w koniecznych przypadkach np. połączenie z zaworem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: radius »

Kolego, odejście VM w zupełności wystarczy o średnicy 1/2". Dlaczego chcesz zrobić takie duże, będziesz miał trudności z precyzyjną regulacją przepływu par :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: lesgo58 »

Pytanie - czy kol gwadi ma na myśli VM ze starego projektu czy OVM z projektu zmodyfikowanego? Jeśli VM to 1/2" może być za mała. Ja miałem kiedyś 3/4" i musiałem na początku chwilę czekać na urobek. A pod koniec przestawało lecieć.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: robert4you »

Ja mam 3/8" i leci bez żadnych problemów.
************************************************************************
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: lesgo58 »

W głowicy?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: kmarian »

Kolego robert4you, mam to samo pytanie.
Gdzie masz umiejscowiony odbiór VM?

gwadi
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 12 sie 2013, 19:07
Re: zmodyfikowana kolumna Jarosława pytanie o VM

Post autor: gwadi »

Korzystam z wiedzy umieszczonej w temacie "schemat budowy kolumny vm-lm dual wg projektu jarosława", szczerze mówiąc
nie doczytałem co zawiera zmodyfikowany projekt OVM. A moje pytanie wzięło się z tego, że mam akuratnie takie złącze SMS.
Potencjalnie wszystko można jeszcze zmienić np. na złącze o średnicy 25 mm i patrząc na odpowiedzi kolegów tak chyba trzeba będzie zrobić. To, że w tym miejscu chcę zastosować połączenie rozłączne podyktowane jest potrzebą demontażu na mniejsze nie zespolone trwale elementy. Zastanawiam się jaki wpływ na przebieg procesu, trudności jego kontroli miałoby wykonanie odejścia o średnicy 1 cala, przyspawania zwężki, ale tak aby wyjście równało się średnicy posiadanego SMS-a tj. 38 mm i za SMS-em zwężki zmierzającej do połączenia z zaworem 3/4 cala. Reszta instalacji zgodnie z rysunkami, ale na zasadzie redukcji średnic poprzez zwężki a nie połączenia gwintowane - łagodniejszy linearny przepływ par.
Szczerze przyznaję, że tradycje rodzinne dotyczące tematyki tego forum są długie, ale taki sprzęt do pozyskiwania wody rozmownej nie był jeszcze używany. Wiem, że zawsze można zrobić coś lepiej, ale nie jestem typem, który usilnie dąży do doskonałości.
To ma być satysfakcja, frajda i radość podniebienia a to każdy ma inne.

Odbiór VM, jeśli będzie wg. opinii bardziej doświadczonych kolegów możliwy i sensowny większy niż w projekcie, będzie przesunięty
w dól o taką wartość jaka wynika z różnicy średnic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”