Skręcanie rurki karbowanej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Grzesiek24
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 5 mar 2013, 18:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Grzesiek24 »

I nie robiła Ci się potem sprężyna

Ja do swojej fi 67 nawijałem na chyba rurce 15mm ale po pyszczeniu rozeszła się
alembiki
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: KS2507 »

Rurki ze stali 316 sprężynują bardzo mocno.
Rurki ze stali 304 praktycznie wogle nie sprężynują.

Niżej zdjęcia chłodnic z stali 304 i 316
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: zbynio »

Podepnę się w temacie aby nie mnożyć wątków.
Czy skraplacz zwinięty dosyć ciasno z DN 10 wejdzie do rury Fi 50, która
pewnie w środku ma nie więcej niż Fi 47 mm?
Teoretycznie, biorąc pod uwagę trzy średnice tej rurki, to powinno, ale
tego nie zwija się na maksa więc będzie większa średnica całego skraplacza.
Doczytałem, że do 50 mm zwija się DIN 8 ja mam DIN 10 i chciałbym ją wykorzystać.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 wrz 2013, 23:05 przez zbynio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: drgranatt »

Jeśli piszesz o rurce karbowanej to oznaczenie jest DN a nie DIN ale do rzeczy. DN10 ma średnicę zewnętrzną 13mm więc łącznie wychodzi 39mm. Rura fi 50 będzie mieć wewnątrz 46-47mm a tzn, że spokojnie wejdzie jeśli będzie prawidłowo zwinięta. Możesz ja spokojnie wykorzystać.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: zbynio »

Tak mam na myśli karbowaną. Oczywiście teoretycznie sumując średnice nie może być inaczej jednak patrząc na wątek od jego pierwszego postu wolałem się upewnić. Dzięki za info.

ps byka poprawiłem. :)

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: wer1 »

Witam posiadam rurę fi 85mm o gr.3mm chcę kupić rurę karbowaną DN12 . Jaką długość kupić rury żeby chłodnica miała długość 35cm i na jaką grubość rury nawijać karbowaną żeby weszła do środka mojej rury 85mm
Awatar użytkownika

xkazielx
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 7 kwie 2012, 01:03
Krótko o sobie: "Prawo pędzenie bimbru jest prawem człowieka." - Jakub Wędrowycz
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: xkazielx »

Witam, wszystkich kolegów. Chciałem się zapytać o podłączanie wody do rurki dn 10 (karbowane.pl k.o 304) czy muszę kupować cały osprzęt (nakrętkę, pierścień i uszczelkę) czy można podłączyć bezpośrednio wężykiem 13mm (fi wew) i opaską skręcaną stalową. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: radius »

Rurki karbowane mają dość cienką ściankę. Jeśli uda ci się zacisnąć wężyk opaską i nie zgnieść przy tym samej rurki, to owszem, czemu nie :?: :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

xkazielx
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 7 kwie 2012, 01:03
Krótko o sobie: "Prawo pędzenie bimbru jest prawem człowieka." - Jakub Wędrowycz
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: xkazielx »

Dzięki za odpowiedź radius, właśnie tego się obawiałem :/. W tym poście kilka razy pojawiała się strona karbowane.pl. Szukałem parę razy na tej stronce i znalazłem odpowiadającą mi rurę (jak pisałem dn10) tylko nie mogę dobrać reszty elementów. Z tego co się orientuję to potrzeba nakrętki + pierścienia + uszczelki, żeby to dobrze zakończyć, a na stronie nie mogę znaleźć pozostałego (poza rurą) stuffu dn10. Jest to moje pierwsze starcie z tymi rurkami wcześniej kręciłem z miedzi i wyszło (wg. mojej skromnej oceny) ok. Jak taką rurkę dobrze połączyć jeśli nie dobiorę reszty rzeczy?
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: KS2507 »

Najprościej połączyć przez śrubunek ,najlepiej pospawać ,można też polutować.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: ta_moko »

@ xkazielx
Myślę, że taki śrubunek będzie najprostszy do zastosowania w rurze karbowanej. Po rozmiar zwróć się do sprzedawcy.
http://allegro.pl/rura-nierdzewna-karbo ... 92314.html
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

A jak się możesz ustosunkować do opinii, że tego typu rozwiązanie często ulega rozszczelnieniu co skutkuje znacznym zmniejszeniem % w psocie?
Czy ktoś na forum spotkał się z tego typu problemem?
Ja chcę zastosować to rozwiązanie choć zastanawiam się dodatkowo nad przylutowaniem rurki do nakrętek i nakrętek do denka zamykającego głowicę.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: ta_moko »

Może przeciekać, jak będziesz to stale odkręcał i przykręcał. Jak na stałe przykręcisz do tego jakieś inne łączenie z wężykami do wody, to nie powinno być problemu. Może to być np. złączka w systemie rectus, szczelna i szybka w montażu i demontażu.
Jak przylutujesz nakrętki do denka, to opadające węże wodne od skraplacza będą się załamywać. Dobrze byłoby skierować przyłącza przynajmniej w bok, jeżeli nie w dół, tak, by opadające węże od skraplacza były w pełni drożne.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: kamil.ww »

Kolego Koczkool :) nie mogę wyjść z podziwu tak pięknego skraplacza:D hahahaha:D
oczywiście nie odbieraj tego złośliwie :)) ważne że w końcu Ci się udało ;)
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: ta_moko »

@kamil.ww,
zobacz najpierw kiedy Kaczkool logował się ostatni raz gdy do niego piszesz....
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: guru114 »

Ja swoją DN10 do aabratka skręciłem w rekach i wyszła lux. Trochę zesprężynowała ale delikatnie ważne że mieści się w rurze, ale twoja chyba się obraziła na ciebie i nie chce się poddać zabiegowi. :bicz:
Ostatnio zmieniony sobota, 23 lis 2013, 23:27 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

ta_moko pisze:...opadające węże wodne od skraplacza będą się załamywać. Dobrze byłoby skierować przyłącza przynajmniej w bok, jeżeli nie w dół, tak, by opadające węże od skraplacza były w pełni drożne.
A ja sobie wykombinowałem w tym newralgicznym punkcie kawałek rurki miedzianej. Wygnę ją pod stosownym kątem i nic się nie powinno załamywać. Z resztą zasilanie w wodę będzie grawitacyjne z góry.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: ta_moko »

Jest jeszcze odpływ, ale faktycznie odpowiednie ukierunkowanie wyprofilowaną rurka miedzianą załatwi sprawę. Lutuj więc do denka Duchu; powinno być ok. :)
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: kamil.ww »

ta_moko pisze:,
zobacz najpierw kiedy Kaczkool logował się ostatni raz gdy do niego piszesz....
Pisałem ogólnie ;), bo do teraz nie mogę wyjść z podziwu ;).
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Trener »

No cóż, moja chłodnica nie wygląda wcale dużo lepiej (jeśli nie gorzej).
Chlodnica.jpg
Skręciłem ją naprędce z rurki DN12, stal chyba 316. Sprężynuje nieziemsko i za nic nie chce trzymać kształtu. Na siłę upchnąłem ją w głowicy fi54 (wewnętrzna fi50), bo po dobroci nie chciała wejść. Wygląda marnie, ale nie zamieniłbym jej na żadną inną! Działa rewelacyjnie nawet przy maksymalnym grzaniu i gdy woda w obiegu zamkniętym jest już gorąca. Przez cały proces nie czuć absolutnie żadnych zapachów (czego nie można było powiedzieć o oryginalnej chłodnicy).
Jak to powiedział jeden mądry człowiek na forum "Nieważne jak wygląda, ważne jak działa".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: ta_moko »

Podpisuje się pod tym stwierdzeniem. Estetyka jest ważna, ale tu chodzi o skuteczną i bezproblemową pracę. Może coś wygląda kiepsko. ale jeżeli spełnia swoje zadanie, to wygląd nie ma znaczenia.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

Trener pisze:.... Przez cały proces nie czuć absolutnie żadnych zapachów (czego nie można było powiedzieć o oryginalnej chłodnicy).....
A co to za "oryginalna" chłodnica? Nie musisz robić antyreklamy. Podaj tylko jej parametry.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Trener »

Nie mam zamiaru robić nikomu antyreklamy, bo poza tą chłodnicą, reszta kolumny spisuje sie lepiej niż rewelacyjnie. Oryginalna chłodnica była ładnie skręcona z miedzianej rurki fi8, ale wewnątrz (patrząc na nią z góry) miała sporo wolnej przestrzeni.
chłodnica miedź.jpg
Można powiedzieć, że chłodziła tylko bokami, a przez jej środek i tak ulatniały się procenty. Od tego momentu wiem, że chłodnica powinna wypełniać jak największą przestrzeń w głowicy. Lepiej mieć ją przewymiarowaną, niż za małą. A jeśli ktoś się obawia, że powstanie "korek", niech do tak przygotowanej głowicy naleje na zimno wody. Jeśli woda przeleci, to o wzroście ciśnienia podczas procesu również nie ma mowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: andreas1807 »

Witam miło, bo to mój pierwszy post.
Wywijałem teraz rurkę karbowaną DN12 (16 zew), stal na pewno 316 (sprzedawca nie powiedział jaka).
Zwijałem na pręcie 10 mm wkręconym w imadło, rurkę nasadziłem na pręt i zgoiłem o 180 stopni.
Przez powstałe ucho przełożyłem pręt i kręciłem ścisło. Ale i tak nie chciała wejść w rurę 60 mm.
Dopiero kilkakrotne dociskanie, dokręcanie, pozwoliło na jej włożenie. Tak, że nie każdy sprzedawca wie co sprzedaje i nie zna specyfikacji materiału. Skraplacz wyszedł mi na 35 cm, zew 58 mm.
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 gru 2013, 02:46 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

Wald pisze:.... Przerwy między zwojami od 2mm do 8mm. Zerowe (lub prawie) odległości można uzyskać skręcając osiowo wężyk podczas nawijania.
....

Witaj,
Skręcać osiowo? W którą stronę? Jakby dokręcając, czy odkręcając (w prawo czy w lewo) jak się kręci od zwoje od dołu? Rurkę wkręcasz w imadło? Proszę podaj jak najwięcej detali bo zadanie przede mną a nie chcę tego zepsuć tak jak założyciel tego postu:)
Pozdrawiam,
Duch Wina
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

Obrazek
Kaszka z mleczkiem. Żadnych problemów przy skręcaniu rurki ze stali 304 DN12 (średnica zew.16mm). Rurka od fittingu pasuje idealnie. Wkładamy karbowaną w środek, zaginamy pod kątem 180st, potem w szczęki imadła dwie deseczki, między deseczki końcowa pętla karbowanej, tu trzeba się skupić i od razu jak tylko się da wygiąć karbowaną pod kątem prostym żeby nie było za dużej pętli na końcu skraplacza. Potem już tylko ścisło nakręcamy kolejne zwoje. Praktycznie nie trzeba trzymać żadnych odstępów. Wszystko ładnie się rozpręży ustawiając odstępy jak należy. Mi wyszło 15 zwojów na 30cm długości. Zużyłem 2,5m rurki na samą spiralę (trzeba doliczyć po kilka cm na końcówki). Do głowicy zrobionej z rury 60,3 mm pasuje idealnie z małym luzikiem - jakieś 2-3mm.
Końcówki karbowanej przełożę przez otwory puszki, którą nasadzam na głowicę, zagnę w dół i założę śrubunki, które polecał kolega @ta_moko. Do tego wkręcany nypel z końcówką do węża. Łączenie będę miał na widoku i nie będę się przejmował czy coś mi tam czasem nie wycieka do głowicy. Zastanawiam się jeszcze tylko nad zablokowaniem końcówek w otworach, które są nieco za duże (21mm). Chyba wężyk silikonowy (albo dwa) załatwi sprawę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 gru 2013, 21:13 przez Duch Wina, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: ta_moko »

Duchu, luknij na białe forum jeszcze, jak Kolega Akas zarabiał końcówki rurki karbowanej pod spawanie. Może Ci sieprzyda. Temat o czym innym, bo o głowicy puszkowej, ale tutorial świetny i tu pasuje. Kroki 1 do 3. Link podaje za Kolegą lesgo58 z postu z innego tematu - info. tak gwoli oddania honorów :D
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... c&start=60
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: kuba 82 »

Witam, czy ktoś z was może podpowiedzieć ile metrów zwykłej rurki 8mm, trzeba by zwinąć żeby wydajność była zbliżona do wydajności chłodnicy z rurki karbowanej?
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

ta_moko pisze:Duchu, luknij na białe forum jeszcze, jak Kolega Akas zarabiał końcówki rurki karbowanej pod spawanie. Może Ci sieprzyda. Temat o czym innym, bo o głowicy puszkowej, ale tutorial świetny i tu pasuje. Kroki 1 do 3. Link podaje za Kolegą lesgo58 z postu z innego tematu - info. tak gwoli oddania honorów :D
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... c&start=60
Nie mam pod ręką fachowca od tak precyzyjnego spawania :cry: Choć ten patent ze sklepaniem rurki jest chyba wart rozważenia.
Pozostanę przy tych śrubunkach. Kwestię zbyt dużego luzu w otworach przez które wychodzi karbowana rozwiązałem krążkiem silikonowym wkładanym i dopasowanym do dna puszki. Wyciąłem w nim 3 otwory. Dwa dopasowane ścisło do karbowanej jeden na wyrównanie ciśnienia. Powinno wystarczyć.

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: andreas1807 »

W żadnym sklepie nie powiedziano mi czy rurka jest ze stali - gatunek ( nr i tp. )
Z 316 sprężynuje i nadaje się do rur powyżej 60mm.
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: Duch Wina »

W żadnym? A na http://www.karbowane.pl byłeś?
Tam będziesz wiedział co kupujesz.

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: andreas1807 »

Po co mam przepłacać. Na złomie? Dali mi za darmo 2.2 m rurki po solarach.



Mod.
Bądź mądry i popraw takiemu posta. :bezradny: Tylko jak miało być?
To taka trudność wstawić te dwa znaki (kropki też nie było)?
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 sty 2014, 14:20 przez andreas1807, łącznie zmieniany 2 razy.

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: andrea »

Jeszcze żebym wiedział co to jest szlara? Google wyjaśnia to pojęcie tylko zoologicznie. Może coś bliżej napiszesz co to to jest?

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: michal278 »

Solarach pewnie. Bo tam jest carbow... używana heh. Pozdrów.
Wysyłane za pomocą Tapatalk 2
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: grzesiekpioro »

A jaką rurkę powinienem dać do rury o średnicy 76mm? DN12 czy może 16 (grubość ścianki 0,25 mm, średnica wewnętrzna 16mm, średnica zewnętrzna 20mm)? I jak długa powinna być ta chłodnica do tak wydajnej kolumny? Ile metrów rurki należałoby kupić? Będę robił głowice Bokakoba.

skrecior
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2010, 15:29
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: skrecior »

Witam mam pytanie czy mogę użyć rurki kwasoodpornej karbowanej do zrobienia chłodnicy zanurzeniowej ,czy destylat który będzie płynął wewnątrz rurki nie będzie zalegał w karbach i nie spowoduje to jakiś problemów.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: michal278 »

Kol. Skrecioł ja mam z karbowanej chlodnicę na ovm i nic nie zalega.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

skrecior
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2010, 15:29
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: skrecior »

Rozwiałeś moje wątpliwości dzięki :-)

witaur
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 17 wrz 2015, 22:42
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: witaur »

Mam taki sam problem. Rurka karbowana fi 12 i ni diabła nie mogę jej skręcić. Normalnie sprężynuje. Z trudem mieści się do rury 60,3 o ściance 1,5 mm. Poradźcie coś. Aha ma ona symbol AISI 316L.

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Skręcanie rurki karbowanej

Post autor: zbynio »

Stal o tym symbolu jest twarda. Szkoda, że wcześniej nie dopytałeś bo zapewne polecono by Ci stal 304, którą daje się
dosyć lekko zwijać. Teraz musisz to zrobić "na siłę" ale z braku wprawy efekty mogą nie zadowolić. Podpowiem Ci, że nie wolno
w trakcie zwijania "popuscić" zwojom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”