Stabilizacja kolumny aabratek

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
enzo77
50
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 20:30
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: enzo77 »

Witam,
nie mam już pojęcia jak poprawnie ustabilizować kolumnę. Ale po kolei: keg 30l ocieplony, kolumna 130 cm/ 60,3mm ocieplona pianką, wypełnienie zmywaki 14 szt., głowica aabratek, zaworek precyzyjny, termometr na szczycie kolumny, chłodzenie spiralą karbowaną, grzałka 2kW, regulator pamel.
Proces:
rozgrzewanie 80 min, zalanie kolumny, wyłączam całkowicie grzanie na 2 min. Podłączyłem regulator i ustawiłem moc na 30% czyli jakieś 600w. Chłodnica spokojnie wszystko schładza. Odczekałem 15 min i odebrałem setkę ale temperatura trochę skoczyła więc znowu czekałem 15 min. Jak się ustabilizowała to odkręciłem z prędkością odbioru 20 ml na minutę i już tak zostawiłem. Leciało sobie ale temperatura skakała. Po jeszcze jednej próbie stabilizacji grzanie jeszcze zmniejszyłem na 20% i nadal było to samo. Kolumna na pewno się zalewała ponieważ nawet przy takim małym grzaniu dało się słyszeć u wylotu lekkie bulgotanie. Postaram się później wrzucić fotki.
Według mnie w samym sprzęcie wszystko jest ok więc o co tu może chodzić. Tak się tylko zastanawiam czy ma znaczenie sitko wspawane na dole kolumny ale chyba nie.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: radius »

enzo77 pisze: Tak się tylko zastanawiam czy ma znaczenie sitko wspawane na dole kolumny ale chyba nie.
A właśnie, że ma :!: Wywal sitko, zmywaki same utrzymają się w kolumnie i niepotrzebna sitko nie będzie dławiło przepływu.
enzo77 pisze:kolumna 130 cm/ 60,3mm ocieplona pianką, wypełnienie zmywaki 14 szt.
Zdecydowanie za mało :!: Pojemność twojej kolumny to ponad 3 litry, więc powinieneś upakować ok. 36-40 zmywaków. Wprowadź te zmiany i zobacz jak będzie zachowywać się kolumna. Jeżeli poprowadzisz proces prawidłowo, to wszystko powinno być OK!
SPIRITUS FLAT UBI VULT

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: PETER29 »

Witaj, więc po kolei. Na 2kw z pewnością nie zalejesz kolumny, jeszcze z tak słabo zagęszczonymi zmywakami. Tak jak pisał radius ok 40 zmywaków, ja miałem 39 i było ok. Jeśli mogę coś doradzić to potnij zmywaki na jakieś 4 części i dobrze je poczochraj przed upakowaniem w kolumnę. Jak już to będziesz miał za sobą nie próbuj jej zalewać, zacznij stabilizować chociaż 45 minut. Dalej odbiór kropelkowy na jakieś 1,4kw ( stabilizacja i odbiór przedgonów ). Później podnieś grzanie na 2kw i odczekaj jakieś 5 minut. Po tym zacznij odbierać urobek, nie więcej jak 1 litr na godzinę. Z czasem jak w kegu zacznie rosnąć temp. zmniejsz odbiór, tak aby temperatura była na stałym poziomie. Jeśli już nie będziesz mógł nad nią zapanować, znaczy się że pogony. To tak po krótce, wiem że łatwo się pisze, ale jak przeprowadzisz kilka destylacji a będziesz postępował w imię zasad, na prawdę można to ogarnąć i w brew pozorą nie jest to takie trudne. Uszy do góry też zaczynałem niedawno ale jest to do opanowania. :piwo: :piwo:
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: lesgo58 »

enzo77 pisze:Witam,
nie mam już pojęcia jak poprawnie ustabilizować kolumnę.
Jest to wbrew pozorom proste. Nie musisz nic specjalnego robić. Po zagrzaniu nastawu redukujesz grzanie do mocy roboczej i przy zamkniętym zaworku czekać tak minimum z 40 minut aż temperatury się ustabilizują. Tyle definicja. Teraz spróbuję wyłuskać od Ciebie kilka informacji.
rozgrzewanie 80 min, zalanie kolumny,
Czym w/g Ciebie objawiało się zlanie kolumny? Jak to zaobserwowałeś?
Odczekałem 15 min i odebrałem setkę ale temperatura trochę skoczyła więc znowu czekałem 15 min.
Dlaczego to zrobiłeś? przecież to normalne, że po stabilizacji jak odbierasz przedgon to temp. w głowicy powinna rosnąć. przecież pozbywasz się frakcji lekkich o mniejszej temp. wrzenia.
Leciało sobie ale temperatura skakała.
Na czym polegało to skakanie? W jakich widełkach skakała?
Kolumna na pewno się zalewała ponieważ nawet przy takim małym grzaniu dało się słyszeć u wylotu lekkie bulgotanie.
U wylotu czego?
Jak gęste jest to sitko?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: pokrec »

Sitko - WYWALIĆ, zmywaków więcej, jak pisali koledzy, Przydałby Ci się termometr tak na 2/3 wysokości wypełnienia i ew. u wlotu kolumny. Twoja aparatura NIE MA PRAWA nie działać.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
enzo77
50
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 20:30
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: enzo77 »

Dzięki za zainteresowanie sprawą. Kilka odpowiedzi:
1. kolumna zalana była na pewno - bulgotała u wylotu głowicy gdzie włożona jest spirala chłodząca(głowica jest całkowicie otwarta).
2. na wstępie nie pisałem o tym ale zmywaków miałem 31(rozczochrane, niepocięte). Jako że kolumna zaczęła bulgotać pomyślałem aby wyjąć część i dlatego zostawiłem jakiś 14 szt. Jak odkręciłem głowicę i zacząłem wyciągać zmywaki to musiałem uważać bo wywalało gorący towar
3. sitko wspawane jest na dole kolumny przy połączeniu z kegem - oczka około 2mm
4. skoki temperatur 6-7 stopni
Jak tylko uruchomię w kompie przesył danych to wrzucę fotki. Skoro zmywaków nie było za dużo to zastanawia mnie tym bardziej zalewanie przy grzaniu zaledwie 20%?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: Zygmunt »

Wszystko przez sitko- kupiłeś sprzęt u ignoranta. Wyjmowanie zmywaków przy gorącej kolumnie oraz wylewanie się towaru przy skraplaczu to pogwałcenie zasad BHP i masz szczęście, że nic Ci się nie stało.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
enzo77
50
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 20:30
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: enzo77 »

[*]Spoko Zygmunt, brałem na to poprawkę. Kolumnę przechylałem aby ściekało po ściankach i wyjmowałem po jednej szt. - tak aby wylot był cały czas przytkany. Ale faktycznie trzeba być bardzo ostrożnym. A sprzęt robił dla mnie pewien człowieczek(już został zastąpiony innym). O tę siatkę akurat go nie winię. Robił dla mnie kolumnę ze dwa lata temu z pomysłem na wypełnienie pociętymi rureczkami szklanymi, których mam ze 1,5 l. Załączam fotki sprzętu...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 9 paź 2013, 21:13 przez enzo77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: pokrec »

Sitko ma to do siebie, że zasilane odpowiednio energicznie parą uniemożliwia spływanie flegmy do kotła, nad sitkiem masz rosnący słup cieczy, w którym wędrują do góry pęcherzyki pary, jak z napowietrzacza w akwarium. Z sitkiem nie problem zalać nawet pustą kolumnę...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
enzo77
50
Posty: 90
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 20:30
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: enzo77 »

Zastosowałem się do powyższych rad i wczoraj przekotłowałem 25l. Po wywaleniu sitka i upchaniu 33 zmywaków sytuacja miała sie następująco. Jakieś 70 min. rozgrzewania, zmniejszyłem moc do 1 kW i tak stabilizowałem około godziny. Temperatura zatrzymała się na 74,4 C. Zacząłem odbiór i skoczyło mi 74,5. Zatrzymałem odbiór. Poczekałem z 20 min. Tem. 74,5 C. Zacząłem odbiór i znowu drgneła delikatnie tem. do 74,6. Bawiłem się tak z tymi skokami ze 3 godzina a póżniej odpuściłem i łapałem wszystko jak leci z myślą o drugiej, precyzyjnej destylacji. W sumie otrzymałem jakieś 6l towaru 90%(do nastawu wlałem 4l wczesniejszego gonu). Podsumowując dzięki waszym naprowadzeniom systemowym wydaje mi się że jestem blisko celu. Teraz muszę skupić się na precyzyjnym odbiorze przy drugim grzaniu. Czy podczas odbioru temperatura powinna być absolutnie stała?

zia212zia
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 11:28
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: zia212zia »

Masz kolumnę 60mmm i zmniejszasz moc do 1kW :o
Czemu?

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: PETER29 »

Jak ustabilizowałeś kolumnę na 1kw, tak też powinieneś odebrać przedgony KROPELKOWO. Następnie podnosisz grzanie na 2kw i po powiedzmy pięciu minutach zaczynasz odbierać serce, nie więcej niż litr na godzinę. Po odebraniu ok 0,5l temperatura powinna podskoczyć o 0,1oC. Taka powinna utrzymywać się do końca procesu. Do końca procesu jeśli w miarę wcześnie zareagujesz i przykręcisz odbiór. Jeśli się zagapisz a temp. podskoczy natychmiast zamknij odbiór i zacznij stabilizować do twojej temperatury dnia. Jak znów ją osiągniesz zmniejsz odbiór i odbieraj do następnego skoku. Jeśli podskoczy to wszystko co będziesz odbierał, to ogon.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Zabroda34
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 13:05
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: Zabroda34 »

Trochę skomplikowane to wszystko. Ja mam aabratka, kolumna 120cm, keg 30l i rozgrzewam wszystko godzinę na mocy 2 i 1.5kw. Potem gdy zaczyna lekko słychać na głowicy ze już kolumna zalana to wyłączam grzanie na minute lub dwie plus chłodzenie mocniej i znowu na 3500. Czekam 20-25min temperatura stabilizuje się na 75.4 na głowicy i tak przez caly proces dopóki w kegu nie osiągnie temperatura 95 stopni. Czy robię wszystko dobrze?? Bo serca mam z 25l zawsze 3 litry 94%

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: PETER29 »

Z ilu kg cukru robisz nastaw?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: masterpaw2 »

Trochę słabe to serce, opisz dokładniej jak prowadzisz proces? Moc grzania, prędkość odbioru, jakie wypełnienie w kolumnie?
No i to o co pytał kol. Perer
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Zabroda34
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 13:05
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: Zabroda34 »

Nastaw z 6 kg na 25 l i do tego alcotec 48. Kolumna 120cm wypełniona zmywakami z lidla 40 szt poczochrane. Do tego katalizator 20 cm sprężynki miedź. Moc grzania 2000-1500. Do bulgotania na szczycie kolumny trwa wszystko 1-1,5 h. Na kegu temperatura trzyma sie 80 czasem 78 stopni jak juz dobrze bulgocze wyłączam grzanie na minute dwie i chłodzenie mocniej. Potem znowu 3500 i czekam 10-20 min aż się temperatura ustabilizuje na dłużej . Jak sie utrzymuje zaczynam odbierac po kropelce pierwsze 200 i odkrecam zaworek na maksa i szybko skrecam. Czekam nastepne 10 min jak temperatura jest stabilna odbieram serce okolo litra na godzinę. I tak to wygląda.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Stabilizacja kolumny aabratek

Post autor: PETER29 »

Teraz przeczytałem prosta nie będę się powtarzał na priw masz wszystko.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”