Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy

Post autor: renevan »

Jako ze ostatnio bawiłem się zacieraniem słodu kukurydzianego, a wyniki tego zacierania nie spodobały mi się (z 25l zacieru wyszło 0.5l spirytu 94%) to postanowiłem wreszcie postąpić jak zawodowiec ;) i kupić enzym. Jako że w mojej okolicy jest problem z tego typu sklepami to chciałbym się spytać o co chodzi z tym enzymem zanim kupię- na opakowaniu pisze że zacieranie odbywa się w 100°C :
"Jak przygotować zacier:
Sposób pierwszy – sama skrobia:
W naczyniu minimum 17l zagotować 10 litrów wody dodać całą zawartość enzymu z saszetki i mieszając dodać 5 kilogramów skrobi. Gotować zacier przez godzinę systematycznie mieszając (zwłaszcza przez pierwsze 30 min.) w celu uniknięcia przypalenia. Po upływie 1 godziny odłączyć grzanie i odczekać aż zacier ostygnie......"

Moje pytanie jest więc takie: czy to jest prawda? Bo na forum pisze że zacieranie przynajmniej słodem odbywa się w pewnych zakresach temperatur(np. 62°C).
A drugie pytanie to czy ten enzym jest skuteczny i czy nie potrzebuję jeszcze innych enzymów np. upłynniającego.
Jeśli by kogoś to interesowało to daję linka do aukcji http://allegro.pl/alpha-amylaza-enzym-g ... 31086.html

EDIT - Scalanie

Z braku chęci do słodowania ziarna postanowiłem jednak zakupić ten enzym. Zacier przygotowałem z przepisu: 10kg mąki/śruty, 40l wody, 2 opakowania enzymu. Zacierałem dość grubo zmieloną mąkę i mimo że na początku zacier był niemiłosiernie gęsty szybko robił się rzadszy. Po ostudzeniu dodałem drożdże "alcotec Whisky Yeast" które zawierają enzym. Po ok godzinie zacier ruszył aż miło ;) . Ciekawy tylko jestem ile z tej zabawy wyjdzie mi alkoholu.

Następnym razem sam kliknij "edytuj"
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: Zbyszek T »

Alfa-amylaza rozkłada skrobię na dekstryny. Dekstryny nie są fermentowalne przez drożdże, z tego co mi wiadomo...

http://www.wiki.piwo.org/Alfa-amylaza

popcorner
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: popcorner »

Nie znam tego produktu. Pierwszy raz widzę enzym scukrzający, który pracowałby w tak wysokiej temperaturze, do tego by można go gotować przez godzinę.

Ja korzystam z enzymów płynnych (upłynniający i scukrzających) z bimberhobby.pl
Tamtejszy enzym upłynniający Termamyl 120 L ma termostabilność do 105 oC
Enzym scukrzający: San Super 360 L, praca 30-65 oC, pH optymalne 4,5-5,5.
Obydwa enzymy są bodaj skandynawskie.

Nasz Biowin produkuje też enzymy. Obejrzyj parametry enzymu scukrzającego. Jego optimum pracy też przypada na około 60oC - patrz wykres.

Nie wykluczam że takie coś może istnieć lecz wydaje mi się to mało prawdopodobne. Nim kupisz - poproś sprzedawcę o kartę techniczną. Ja nim zarobiłem pierwsze zakupy w bimberhobby też poprosiłem.

Na marginesie: czemu chcesz robić ze skrobi kukurydzianej a nie z całego zmielonego ziarna?
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: renevan »

Właśnie będę robił z kukurydzy zmielonej na mąkę :D
Proszę o kolejne sugestie bo mam wybór spróbować ten enzym lub słodować ziarno.....
----------------------
Z braku chęci do słodowania ziarna postanowiłem jednak zakupić ten enzym. Zacier przygotowałem z przepisu: 10kg mąki/śruty, 40l wody, 2 opakowania enzymu. Zacierałem dość grubo zmieloną mąkę i mimo że na początku zacier był niemiłosiernie gęsty szybko robił się rzadszy. Po ostudzeniu dodałem drożdże "alcotec Whisky Yeast" które zawierają enzym. Po ok godzinie zacier ruszył aż miło . Ciekawy tylko jestem ile z tej zabawy wyjdzie mi alkoholu.
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.
Awatar użytkownika

shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: shady »

Możesz się podzielić jakimiś informacjami na temat rezultatów jakie otrzymałeś po zacieraniu kukurydzy? Ciekawy jestem bo sam chcę niedługo spróbować zatrzeć trochę zboża przy użyciu enzymów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: renevan »

Odpowiedzi pewnie będą w niedzielę jak sprawdzę ile udało się uzyskać alkoholu. Zacier ładnie fermentował. W zasadzie to dalej troszkę fermentuje ale przeczytawszy kilka postów o zacierach chciałbym go jak najszybciej przedestylować bo im dłużej zacier "leży" to walory smakowe ulegają pogorszeniu. Obawiam się że całkowite dofermentowanie może potrwać wieki bo drożdżaki są z enzymem i ten enzym powolutku rozkłada dekstryny więc drożdże nie padają. Zrobię też próbę jodową pewnie pokaże że nie ma skrobi ale to nie będzie znaczyć że uzyskam dużą wydajność bo użyłem tylko enzymu Alpha amylazy (tzw. upłynniacz). Sam jestem ciekawy co z tego będzie ale szczerze to nie spodziewam się wiele.
Postępowałem według instrukcji. Po wszystkim będzie wiadomo ile ten enzym jest wart.
A tak nawiasem, to Wam też tak śmierdział enzym? Bo jak otworzyłem paczkę to myślałem że padnę :lol:
Pozdrawiam.
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.
Awatar użytkownika

shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: shady »

Badałeś może BLG na starcie?
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: renevan »

Na starcie BLG było chyba coś ok 20 ale nie jestem do końca pewien. Po filtracji sprawdzę.
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.
Awatar użytkownika

shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: shady »

jak na zacier z samej śruty bez dodatku cukru to całkiem nieźle ;)
A możesz zdradzić ile kosztuje kilogram kukurydzy. Ostatnio dostałem prawie 10kg kukurydzy na wsi od znajomych - nie płaciłem, nawet nie wiem ile im dać za to kasy.
Może się mylę ale czy to zboże czy kukurydza to i tak kilogram jest tańszy zapewne niż cukier.... a smak wódeczki prawdopodobnie też lepszy niż z samego cukru.
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: renevan »

Sam jestem ciekaw smaku. W cenie kukurydzy się nie orientuje bo dostałem od znajomego 20kg :twisted: . Jak kupowałem jęczmień to płaciłem 1kg-1zł. Co do zapachu samego zacieru to można powiedzieć że jest bardzo czysty nijak nie można stwierdzić zapachu drożdży.
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.
Awatar użytkownika

shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: shady »

No ja wczoraj destylowałem pierwszy raz zacier z kukurydzy według przepisu na "łatwy kwaśny zacier wujka jessie" też byłem zaskoczony zapachem niczym nie przypominającym bimbru, w smaku też całkiem nieźle jak na destylat z pierwszego gonienia... Domyślam się, że w tym przypadku będzie jeszcze lepiej... dlatego też spróbuję tylko nie wiem jeszcze czy będzie to kukurydza czy może żyto lub pszenica.
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: renevan »

Jeśli ma kolega dostęp to najlepiej pomieszać w jakiś proporcjach (np. na Danielsa z tematu DOMOWA WHISKY - PRZEPISY kolegi radiusa)
Teraz to ja chciałbym prosić o pomoc. Otóż właśnie zmierzyłem zawartość cukru i jest 5BLG. Nie wiem co zrobić bo zacier fermentuje już 2 tyg. Czytałem ze niektórzy nawet po burzliwej fermentacji destylują. Wynik jest trochę zawyżony bo mierzona ciecz nie była odgazowana i widziałem naprawdę dużo bąbelków CO2 a poza tym pływały tam kawałki zboża. Co koledzy doradzają? Może dokładnie przefiltrować i wtedy zmierzyć BLG?
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.
Awatar użytkownika

shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: shady »

Skoro jeszcze pracuje o czym mogą świadczyć bąbelki CO2 to niech pracuje, może zejdzie na minus. Na pewno BLG prawidłowo powinno być mierzone po uprzednim odgazowaniu w czystej przefiltrowanej cieczy.. Przy BLG 5 powinno być czuć słodycz w nastawie... Jeżeli faktycznie jest BLG 5 to stracisz około 1 litr czystego spirytusu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
renevan
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 12 kwie 2012, 12:05
Krótko o sobie: Pszenica żyto kukurydza
Ulubiony Alkohol: Mocarne naleweczki, zbożowa czyściocha
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 16 razy
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: renevan »

Jeśli do jutra BLG nie spadnie o min. 0.5 to zacier idzie do filtracji i destylacji. Muszę też się śpieszyć z powodu nieszczelności fermentatora...


Następnego dnia:
Sprawdziłem BLG nie spadło NIC. Poszło więc do filtracji. Muszę przyznać że przy tym zajęciu utrudziłem się okropnie... A mycia po wszystkim co nie miara.

W niedzielę:
W wyniku obróbki cieplnej otrzymałem 0.5l spirytusu który był destylowany 2 razy i pomiędzy destylacjami był przesączony przez węgiel aktywny. W zasadzie to oczyściłem BARDZO psotę w wyniku drugiej destylacji z rozcieńczonego wsadu do 10% otrzymałem w wyniku wolno prowadzonego procesu 95%.
Psota ma bardzo delikatny zapach który jest mi ciężko opisać tak jakby słodki.
Myślę że wydajność jest mała (z 10kg zbóż 0.5l spirytusu) ale nie żałuję. Następnym razem ten enzym wykorzystam do wspomagania zacierania słodu.
PS. Z ilości otrzymanego destylatu można wywnioskować że zacier na starcie nie miał 20BLG -za pomyłkę przepraszam.
"Bimber zawsze będzie bimbrem! Pędzić go można z szaleju, pokrzywy, rybich łusek i starych sznurowadeł! Dawaj szklankę bo kolejka czeka" Zoltan
Wszystko co piszę jest tylko i wyłącznie wytworem mojej bujnej wyobraźni.

siwucha
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 21:09
Re: Alpha Amylaza enzym gorzelniany-zacieranie w 100°C?

Post autor: siwucha »

Witam, enzym upłynniający rozwadnia się 1:10 następnie połowę daje się do wrzątku, sypie mąkę/śrutę, mieszając np. mieszadłem na wiertarce, powstanie gęsty klej, wlewa się resztę enzymu
-po kilku minutach powinno się rozwodnić - upłynnić. Temp pracy enzymu upłynniającego 85-105st C. Niektóre więcej.
Gdy zacier osiągnie temp. niższą od 60st C dawkuje się tak samo enzym scukrzający. Miesza.
Po osiągnięciu mniej niż 35 st C dawkuje drożdże np. Fermiol - przy tych drożdżach nie trzeba zakwaszać. Na pojemnik 20-25 L dawkujemy 22g Fosforan Dwuamonu. Należy dodać antypianę 7ml lub kilkanaście tabl. rozpuszczonych w ciepłej wodzie np. Ulgix Wzdęcia.
Po ukończonej fermentacji jeśli nie dysponuje się płaszczem trzeba przefiltrować - ale wtedy traci się sporo alk. gdyż jest go sporo w gęstwie.
Według ''Gorzelnictwo i drożdżownictwo" maksymalny uzysk wynosi wynosi 1/3 czyli z 7,5 kg śruty /mąki
2,5 L destylatu 96%. Jednak to w idealnych warunkach. Także ponad 2 L lekko - jest dobrym rezultatem.
Dodam, że im bardziej proporcje śruta/woda są na korzyść wody - to uzysk lepszy.
Najlepszy destylat wychodzi z mieszanej śruty /mąki razowej z pszenną, np. 2,5 kg mąki żytniej razowej i 5 kg pszennej typ 650.
Nie należy filtrować, żeby nie pozbyć się zbożowej ''słodkości'', no chyba, że wyjdzie podła berbelucha, zbożówki zwłaszcza fajne wychodzą na pot-stillu .
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”