Problem z winem z czereśni

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
ZoLTaR
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 11:18
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwosz

Post autor: ZoLTaR »

Koledzy mam mały problem nastawiłem winko z czereśni 7 czerwca więc powinno juz powoli bulgotac... ale.. nic cisza i spokój. Cześć moszczu mam na wierzchu wina (pływa) ponieważ część owoców zmieliłem i pytanie mam czy przez to nie zauważyłem procesu fermentacji?? bo powinna już się zacząć..W pomieszczeniu w którym robie winko jest z 17 stopni wiec troche chłodnawo... będzie coś z tego jeszcze?? z góry dzięki za odpowiedzi :help: :help:
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Problem O_o

Post autor: Calyx »

Hm... powinno juz dawno szumiec i bulgac.
ZoLTaR czy uzywales cukromierza?
Wiesz ile blg miales na poczatku a ile jest teraz.
Warto miec areometr, bo ulatwia kontrole fermentacji.
Poza wszystkim jednak w rurce fermentacyjnej
powinienes miec rewolucje.
Temperatura jest troche niska, chyba, ze uzyles drozdzy,
ktore sobie radza w nizszych temperaturach (np. Bayanusy).
Z Twojego opisu niestety raczej wynika, ze fermentacja nie ruszyla.
Powinienes przygotowac nowe, mocne drozdze
i zaszczepic nimi wino. Bedziesz widzial, kiedy fermentacja ruszy.
Mysle, ze koledzy winiarze jeszce cos dopowiedza.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Problem O_o

Post autor: zbynekk »

Parę pytań
-ile owoców, soku czy miazgi jest w nastawie
-ile wody dodałeś i jakiej
-ile cukru
-ile i jakich drożdży dodałeś, no i w jakiej formie je dałeś
-czy siarkowałeś moszcz jeśli tak to jaka dawka i w jakiej formie

Autor tematu
ZoLTaR
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 11:18
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwosz
Re: Problem O_o

Post autor: ZoLTaR »

dzisiaj zauważyłem że coś tam się rusza ale szałunima z tym. co do pytań zbynka

Drożdze- zwykłe winiarskie z biowinu w instrukcji pisało ze nie trzeba robić matki drożdzowej
z 12 kg czereśni 10 kg zmieliłem z reszty wycinołem sok
woda normalna kranówa - 11 litrow razem z syropem sukrowym ( musze dodac jeszcze 2 kg cukru rozpuszczonych w 1 litrze wody)
nie siarkowałem moszczu.
Ile Blg miałem nie wiem panowie nie mam jeszcze zakupione wszystkich przedmiotów.
Pytanie skoro coś tam się ruszyło po 11 dniach mozna dodac reszte cukru + ewentualnie drożdze??
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Problem O_o

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli to ruszyło po 11 dniach to raczej bakterie sobie wystartowały, a nie drożdże. Spróbuj, jak smakuje nastaw- jeżeli będzie mimo wszystko ok- dawaj restart drożdży. Dawałeś aktywne? Rozmoczyłeś ja najpierw pół godzinki w wodzie? Jak wsypałeś je prosto z paczki to ciśnienie osmotyczne mogło je zanihilować zanim wystartowały :/
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Problem O_o

Post autor: zbynekk »

@ ZoLTaR

Nic nie piszesz o ilości dodanego cukru a to ważne. Nie mniej jednak z 12 kg czereśni można uzyskać około 8,5 litra soku i taką wartość należy przyjąć do wyliczeń. Przyjmując zawartość cukru w granicach 90 gram na litr i kwasowość w granicach 7 gram na litr, jeśli chcemy zrobić winko o mocy 14%, wytrawne, przy dodanej już przez Ciebie wodzie, należałoby
dodać najlepiej w dwóch partiach 4,15 kg cukru i jednorazowo na początku 135 gram kwasku cytrynowego. Po fermentacji cichej i sklarowaniu winka dosładzasz do odpowiedniego dla siebie poziomu. W sumie powinno Ci wyjść około 21 litrów wytrawnego winka.

Jeśli drożdże nie ruszyły to albo były marne drożdże, albo po prosty miały za słodko :D.
Napisz ile dałeś cukru to coś zaradzimy, tymczasem możesz śmiało szykować nową mocną matkę drożdżową.

Autor tematu
ZoLTaR
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 20 maja 2009, 11:18
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwosz
Re: Problem O_o

Post autor: ZoLTaR »

przyjołem 100g cukru na litr moszczu wiec dosypałem najpierw 3 kg cukru w syropie a pozniej 1,5 kg. drozdze rozrobiłem w 100 ml wody o temp 35 stopni tak jak pisało na opakowaniu, kwasku dodałem okolo 120g. Wiec chyba będe musiał zaszczepić nowymi drożdzami i podgrzać otoczenie aby ruszyło.???
koledzy nie szczepiłem drożdzami ponownie dodałem cukru wszystko sie wzburzyło i zaczeło ladnie bekać ale po 3 dniach ustało co może byc nie tak i co zrobic aby winko ruszyło na dobre??
Awatar użytkownika

baybronek
30
Posty: 41
Rejestracja: niedziela, 1 mar 2009, 21:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: niedługo się okaże
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Szczecin
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z winem z czereśni

Post autor: baybronek »

WITAJ,
w moim przypadku czeresienie zaczeły niemal natychmiast pracować, ale szybko się uspokajały po 4-5 dniach. Dodawałem cukru i tak ze trzy razy, aż drożdże przestały przerabiać cukier. Na sponiewieracza dodałem jeszcze ryż i ze dwa, trzy litry jeżyn. W smaku fajne, ale nie ma to jak wisienka.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 wrz 2009, 22:23 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka- proszę zwracać uwagę na interpunkcję!!!
polak nie wielbłąd...ale to już było i...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”