"Szampan" z ziemniaków.

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...
Awatar użytkownika

Autor tematu
yukimachi
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 09:01
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: yukimachi »

Witam Kolegów,
jak pierwszy raz przeczytałem ten przepis: http://www.mojegotowanie.pl/nalewki/szampan_z_ziemniakow to się ubawiłem :D , ale myślę sobie raz kozie śmierć może coś w tym jest i jak nie sprawdzę to się nie dowiem. Jak pomyślałem tak zrobiłem, ale jak już pokroiłem ziemniaki z Lidla i dodałem syrop z cukru oraz drożdże to sobie pomyślałem, że będzie obciach jak powiem żonie, że mam dla niej "szampejn" z ziemniaków i dodałem dwie sparzone cytryny. Jedną pokroiłem w ćwiartki, a z drugiej tylko sok oraz kilka (4-5) ziarenek świeżej kawy i około 0,3 litra soku wiśniowego. Po 16 tygodniach koszyczki metalowe ledwo trzymały korki i pomyślałem czas na degustację :pije: i..... rewelacja: smak, zapach, bąbelki. Teraz żonka chodzi za mną i dopytuje kiedy będzie druga tura, bo z pierwszej zostało tylko pięć butelek, a sylwester za pasem i koleżanki nic tylko o tym "don periniją" :D .
Koledzy polecam przynajmniej z kilku powodów ;)
Pozdrawiam :piwo:
Dobrej nalewki nie domawiam... nigdy.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: JanOkowita »

:klaszcze: Kolejny dowód na to, że warto przeprowadzać eksperymenty. Chyba się skuszę, jak znajdę czas. :)

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: franta »

Bardzo ubawił mnie ten temat, wpierw uśmiałem się do łez i pomyślałem że to kolejny żart, po przeczytaniu przepisu muszę to wypróbować.
Ciekawe czy mi ryja wykrzywi :lol: .
Awatar użytkownika

Autor tematu
yukimachi
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 09:01
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: yukimachi »

[...Ciekawe czy mi ryja wykrzywi...]
...raczej nie ;), jest umiarkowanie słodki.
Pozdrawiam :piwo:
Dobrej nalewki nie domawiam... nigdy.

opi89
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2012, 01:48
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: opi89 »

Poczyniłem przedwczoraj ów napój i dopiero przy tym nastawie doświadczyłem BURZLIWEJ FERMENTACJI. :D Nijak nie da się zapanować nad pianą wychodzącą z balonika. Miejsce jest dla niej zarezerwowane, espumisan dostała, olej roślinny też nie pomaga. Co 15 minut trzeba energicznie mieszczać naczynie bo inaczej BUCHHHHH i CHLAP CHLAP CHLAP :D.
Dodam oczywiście, że drożdże Tokay suszone + młode ziemniaczki + pożywka + kompocik z białych kwaśnych porzeczek :) Chłopaki chyba są w 7 niebie ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
yukimachi
50
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 09:01
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: yukimachi »

Jak mój nastaw pracował w zeszłym roku to dodałem odrobinę soku wiśniowego, kolor zmienił się na lekko różowy. Panie były pod wrażeniem smaku i koloru. Trzeba bardzo skrupulatnie wybrać termin konfekcjonowania do butelek ponieważ ja zrobiłem to zbyt wcześnie i musiałem dwa razy wypuszczać gaz ponieważ koszyczki druciane nie utrzymywały korków. Mogę jeszcze dodać, że tak po roku od butelkowania to już jest prawdziwy "cymes".
Pozdrawiam
Dobrej nalewki nie domawiam... nigdy.

opi89
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2012, 01:48
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: opi89 »

Ja prawdopodobnie użyje na początek butelek plastikowych bo już w tym roku balonik 5L rozbił się w drobny mak i zawartość się rozlała :( Też się zastanawiam nad czasem butelkowania, ale to jeszcze pewnie ze dwa miesiące, aż fermentacja burzliwa ustanie i lekko się wyklaruje nastaw. A najlepiej to trzeba będzie kontrolować ilość cukru, to będzie wiadomo ile może się mniej więcej CO2 wydobyć. Dobrze by było żeby rok ustało :D ciężko z tym pewnie będzie, a w chwili obecnej nie mam możliwości na nastawienie około 50L :( :D
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: ta_moko »

Ktoś jeszcze to robił? Oryginalny pomysł, chyba się skuszę, ale może ktoś jeszcze to stworzył i może podzielić się opinią?
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: "Szampan" z ziemniaków.

Post autor: Kamal »

Sam nabrałem ochoty na takiego szampana ;-) ,i podłączam się pod kolegę o opinie na ten temat :-)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”