Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
bodek
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 22:44
Podziękował: 6 razy

Post autor: bodek »

Witam Szanowne Grono Alchemików !!

Jestem na etapie składania aparatu do wytwarzania "tych dobroci" :D . W tym celu zakupiłem szybkowar 12 l, chłodnicę szklaną w Biowinie, wężyki silikonowe itd. Wino z żyta na ukończeniu. Żeby to wszystko ładnie wyglądało zmontowałem ten aparat na płycie z pozostałości po blacie kuchennym. Przed chłodnicą dwa odstojniki. I tu moje pytanie. Pod jakim kątem powinna być chłodnica. Czy jest to obojętne, bo w galerii widziałem na zdjęciach, że u jednych jest poziomo, u innych pionowo, a jeszcze u innych pod kątem. I jeszcze jedno pytanie. Czy celowe jest zamontowanie w szybkowarze termometru (mam taką możliwość). Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Bodek
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Pierwsze kroki w sztuce pędzenia....

Post autor: Zygmunt »

bodek pisze:Pod jakim kątem powinna być chłodnica.
Ja daję pod kątem jakichś 5 stopni, prawie pionowo. Popróbuj i zobacz jak najbardziej Ci odpowiada. Dopóki chłodnica będzie skraplać, kąt jest nieważny.

bodek pisze:Czy celowe jest zamontowanie w szybkowarze termometru (mam taką możliwość).
Na Twoim sprzęcie da co najwyżej informacje o etapie procesu- możesz dać, ale że to pot-still to niewiele ci to przyniesie korzyści.

Powodzenia w psoceniu!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
bodek
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 22:44
Podziękował: 6 razy
Re: Pierwsze kroki w sztuce pędzenia....

Post autor: bodek »

Ciągnę swoje myśli dalej. Jeżeli chłodnica będzie pod kątem ok. 30 st. to w czasie pracy destylat będzie się zbierał w spirali i pod wpływem ciśnienia będzie "wypluwany" partiami zamiast spokojnie sobie kapać. Więc może jednak lepiej postawić ją do pionu coby kropelki spokojnie sobie kapały :roll: . Co o tym sądzicie ?
Tak to wygląda w chwili obecnej, ale jest jeszcze czas żeby coś przebudować.

Obrazek
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Pierwsze kroki w sztuce pędzenia....

Post autor: Kucyk »

Siemanko Bodek!

Twoją chłodnice umieściłeś najwłaściwiej jak tylko można było to uczynić przy metodzie pot still. Gdyby chłodnic było kilka pracujących równolegle jak tu: post3943.html#p3943 trzeba było by je ustawić w pionie dla wyrównania oporów przepływów, ale to akurat Ciebie nie dotyczy. Zauważ, że chłodnice w laboratoriach w prostych aparatach destylacyjnych są ustawiane właśnie ze spadkiem 30*. Zasyfonowanie spirali chłodzącej powoduje stabilizację wrzenia, zapobiega wydostawaniu się charakterystycznego aromatu bimberku z aparatury przez spowolnienie strumienia przepływającej pary co daje dokładne skroplenie wszystkiego co z kotła idzie, jak również pozwala na kontrole szybkości odparowania. Normalnie ustawiam przepływ wody chłodzącej tak, aby na wyjściu miała ok. 50*C, zaś grzeję (z tym, że w bańce 20L, zobacz: galeria-kucyka-typ-bf-20-t151.html ) tak że 1/4 - 1/3 długości chłodnicy skrapla, zaś pozostała część jest wypełniona cieczą. Strumień wypływającej wtedy wódeczki jest zimny i bardzo równomierny. I nie obawiaj się, że przy zasyfonowaniu spirali wystąpi zjawisko "plucia" chłodnicy. Na początku (akurat gdy idzie "ślepotka") może strumień trochę falować, ale to nie ma znaczenia technologicznego. Destyluję z pochyloną chłodnicą kupę czasu i jeszcze nigdy tego zjawiska nie zaobserwowałem...

Zanim przebudujesz swą aparaturę, na co zawsze będzie czas, zrób próbę na takim układzie jaki jest, a może okazać się że jesteś zadowolony. :D
I jeszcze mała prośba o większą zdjęciówkę, bo oślepłem od bimbru i słabo widzę sprzęcik, a wydaje się on być baaaardzo ciekawie rozwiązany.

Pozdrówko! :pije:
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: kwachu »

Witam.
Kolego bodek poziome ustawienie chłodnicy ma sens przy chłodnicy prostej liebiga . Według mnie kompletnie pozbawionym sensu jest poziomy montaż chłodnicy spiralnej.Ale to jest oczywiście moje zdanie z którym nie musisz się zgadzać.
POZDRAWIAM kwachu !

Autor tematu
bodek
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 22:44
Podziękował: 6 razy
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: bodek »

Dzięki serdeczne za pomoc. Jak będzie wszystko zmontowane to wrzucę więcej fotek. No i oczywiście opiszę swoje wrażenia z pierwszej produkcji, czy jak się to tu się pisze "psocenia" :D . A wrażenia z degustacji opiszę jak dojdę do siebie (jak przeżyję) :smiech: .
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: Kucyk »

@Kwachu - vertical vs horizontal
poziome ustawienie chłodnicy ma sens przy chłodnicy prostej liebiga
Przy chłodnicy zwrotnej jedynym słusznym sposobem ustawienia jest pion. Myślę, że pomyłka powstała w wyniku degustacji zacnej ambrozji ;) :ok: ...

mani51
50
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 10:19
Krótko o sobie: Koala
Ulubiony Alkohol: jeszcze nie piłem ale chyba mój będzie najlepszy :P
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: świętokrzyskie
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: mani51 »

I jeszcze mała prośba o większą zdjęciówkę, bo oślepłem od bimbru i słabo widzę sprzęcik, a wydaje się on być baaaardzo ciekawie rozwiązany.
wystarczy kliknąć w zdjęcie myszką raz a jak się otworzy w fotosiku to kliknąć na nie jeszcze raz i będzie prawie na cały ekran - u mnie jest :)
Pozdrawiam
Mariusz

Autor tematu
bodek
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 22:44
Podziękował: 6 razy
Re: Pierwsze kroki w sztuce pędzenia....

Post autor: bodek »

Kucyk pisze:I jeszcze mała prośba o większą zdjęciówkę, bo oślepłem od bimbru i słabo widzę sprzęcik, a wydaje się on być baaaardzo ciekawie rozwiązany.
Jeśli chodzi o zdjęcia to mój przedmówca napisał, że można je w fotosiku powiększyć.

Jeśli chodzi o rozwiązania to chłodnica, jak widać jest umocowana skośnie pod kątem 30 st. i za nią znajduje się też na stałe umocowana skrzyneczka z odstojnikami, zrobionymi ze słoików 0,5 l. Są one zaizolowane (tak ponoć ma być) styrodurem (taka odmiana twardego styropianu). Jak będę miał gotowe króćce i rozwiązanie dekla od szybkowaru to nie omieszkam przedstawić do oceny ;) .
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: Zygmunt »

Hm, a te słoiczki możesz jakoś wygodnie wyjmować? Jak je będziesz opróżniał w początkowym etapie destylacji?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
bodek
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 22:44
Podziękował: 6 razy
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: bodek »

Zygmunt pisze:Hm, a te słoiczki możesz jakoś wygodnie wyjmować? Jak je będziesz opróżniał w początkowym etapie destylacji?
No właśnie. Kiedy należy te słoiczki opróżnić ? Czy powinno się przed uruchomieniem procesu wlać do nich trochę gorącej wody ?
Awatar użytkownika

bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: bloniak91 »

bodek pisze: Czy powinno się przed uruchomieniem procesu wlać do nich trochę gorącej wody ?
Ja jak miałem potsztila to nic nie wlewałem do odstojników-słoików, a po skończonym procesie, wiadomo syf, który nam się nazbierał trzeba koniecznie wylać :odlot:
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: "Misia", czyli nowo narodzona maszykna

Post autor: StruśPędziwiatr »

EDYKTA Kucowa: Poniższe posty zostały wydzielone z tematu http://alkohole-domowe.com/forum/misia- ... t1507.html jako dotyczące właśnie zagadnienia kąta instalowania chłodnic w pot-still'u.

Kolego Many, pochwalić Cię muszę za umieszczenie chłodnicy pod kątem mniejszym niż 90 stopni. To pozwoli lepiej zaobserwować moment całkowitego skraplania i dobrać odpowiedni przepływ wody. U kolegi na wyjściu woda miała ok 80 stopni, a na wejściu 15. Chcę powiedzieć, że przy przepływie ok 25 l/h psota kapała wręcz lodowata :P :respect:
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę

wisnia101
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 gru 2009, 21:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: "Misia", czyli nowo narodzona maszykna

Post autor: wisnia101 »

StruśPędziwiatr pisze:
I pochwalić Cię muszę za umieszczenie chłodnicy pod kątem mniejszym niż 90 stopni. To pozwoli lepiej zaobserwować moment całkowitego skraplania i dobrać odpowiedni przepływ wody. U kolegi na wyjściu woda miała ok 80 stopni, a na wejściu 15. Chcę powiedzieć, że przy przepływie ok 25 l/h psota kapała wręcz lodowata :P :respect:
Możecie mi przybliżyć ten temat??
Nie bardzo rozumiem jaki wpływ ma ustawienie chłodnicy do wydajność chłodzenia.
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: "Misia", czyli nowo narodzona maszykna

Post autor: StruśPędziwiatr »

Do kol wisnia101. Wyobraźmy sobie, że chłodnica jest ustawiona pod kątem 90 stopni (tzn pionowo). W tej pozycji pary skroplone na wężownicy ściekają na bieżąco w dół i nie do końca wiemy czy wszystkie pary zdążą się skroplić, a nie uciekną wylotem. Jeśli natomiast chłodnica jest ustawiona pok kątem ok 70 stopni - skroplony alkohol zalega niejako w spirali. W szklanej chłodnicy dobrze to widać. Pary napływające z kany muszą wypchnąć ciecz przed sobą, tzn. ze spirali. I w tym momencie można łatwo zaobserwować na jakim odcinku następuje całkowite skraplanie, a tym samym bardzo precyzyjnie dobrać przepływ wody.

U mnie ciecz zalegała tylko w 1/4 spirali. A tak mały przepływ wody wystarczał. jest to ważne w sytuacji gdy psocimy w bloku mieszkalnym lub musimy płacić za ścieki - wiąże się to nieraz ze znacznymi rachunkami.
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: "Misia", czyli nowo narodzona maszykna

Post autor: Calyx »

StruśPędziwiatr pisze:...Wyobraźmy sobie, że chłodnica jest ustawiona pod kątem 90 stopni (tzn pionowo). W tej pozycji pary skroplone na wężownicy ściekają na bieżąco w dół i nie do końca wiemy czy wszystkie pary zdążą się skroplić, a nie uciekną wylotem...
Nawet w pionowo ustawionej chłodnicy dokładnie widać,
do którego miejsca w spirali następuje skraplanie i ustawienie
przepływu wody można precyzyjnie dobrać.
Jest jeden warunek. Chłodnica musi być szklana bo w chłodnicy
z miedzianej albo KO rurki, nie dojrzysz nic.

Nie ma żadnej nieprawidłowości w ustawieniu pionowym skraplacza.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

pantygrys
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 7 mar 2011, 20:30
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: pantygrys »

Witam! Chodzi mi pod jakim katem zamontować chłodnicę płaszczową prostą tzn. "rura w rurę" materiał oczywiście miedź. Bo nie wiem czy dawać pionowo czy moze pod jakimś kątem. Prosze o sugestię.
SZUKAM DRUGIEJ POŁÓWKI...
MOŻE BYĆ 0,7!!!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: pokrec »

Chłodnicę prostą mam ja. Rura w rurze, długośc 2 metry. Środkowa rura z nierdzewki fi 10, zewnętrza z miedzi fi 28 (taką miałem), rurka z nierdzewki przechodzi przez korki od gąsiorów wetknięte w końce rury miedzianej i całość spisuje się wyśmienicie, z boków w płaszcz miedziany wlutowałem króćce doprowadzające i odprowadzające wodę.
Taka chłodnica mogłaby być spokojnie pionowo, ale nie bardzo mi się w piwnicy mieści. Dlatego mam ją pod skosem, odchyloną o 30 - 45 stopni od poziomu. Ważne jest, aby skropliny swobodnie mogły spływać w dół i to wszystko. Dla par nie ma znaczenia, jak będzie pochylona rura, to i tak jest gaz - do momentu zetknięcia się ze ściankami rurki w chłodnicy.
Nie należy natomiast dopuszczać do tego, żeby psota w chłodnicy miała kiedykolwiek "pod górkę" do wylotu (chłodnice spiralne ustawione pod kątem). Grozi to po prostu pluciem i krztuszeniem się aparatury.
W mojej chłodnicy przepływ wody chłodzącej zasadniczo jest symboliczny a i tak psotka kapie zimna.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

pantygrys
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 7 mar 2011, 20:30
Re: Kąt instalowania chłodnicy - pot still

Post autor: pantygrys »

Dzięki za sugestię ale ty posiadasz 2 metrową rurę, u mnie w kuchni to nie wejdzie, więc czy starczy 70 cm rury fi 28, a w środku fi 15 długości około metra żeby schłodzić psotę do odpowiedniej temperatury.
SZUKAM DRUGIEJ POŁÓWKI...
MOŻE BYĆ 0,7!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”