Komputer destylacyjny - jarek12341

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: jarek12341 »

Witam

Wraca temat poruszony kiedyś przeze mnie na forum, komputer destylacyjny pełny automat, będzie on sterował całym procesem "bez obsługowo", cudzysłów z tego powodu, że chyba zrezygnuję z automatycznego napełniania oraz opróżniania, mycia po procesie itd. jak również ze sterowania PWM zaworem iglicowym LM, można zbudować tak reflux ze stałą ilością zawracaną na wypełnienie i po kłopocie lub ustawić odbiór na stałym sprawdzonym poziomie, koszt takiego PWM i jego składowych nieadekwatny do ceny i potrzeb procesowych. Mimo to zostawię wyjścia na PWM oraz sterowanie napełnianiem i spuszczanie wsadu na wszelki wielki, zawsze można dopisać program, dokupić co trzeba i będzie wszystko działać (taka alternatywa dla wybrednych).

Zmierzam w tym kierunku aby urządzenie było "proste" w obsłudze, pracowało na konkretnych warunkach danych procesów a nie czasach wyliczonych metodą prób i błędów, żeby pracowało skutecznie dla różnych wielkości wsadu, rodzaju jak i mocy wsadu. Użytkownik będzie wprowadzał jedynie orientacyjną ilość załadowanego wsadu lub nawet nie przy załadunku do pełna kiedy to poziom max. sam ustawia tę ilość. Regulator będzie posiadał moduł PID ale w procesie automatycznym praktycznie nie będzie go używał, będzie oddzielna zakładka PID jeżeli z niej też nie zrezygnuję.

Jak wiadomo do procesu potrzebna jest stała moc grzania lub jej ustalenie w odpowiednich pod procesach na odpowiednim poziomie, nie ma sensu pilnować temp. głowicy która to jest stabilna a zmienia się o 0,1st. reakcja regulatora na temp. zbiornika a tym samym głowicy na 0,1st mocą jest niemożliwa, regulator dobierając moc w ten sposób do skoków temp. tylko destabilizuje proces. Wykorzystam tutaj tylko algorytmy odpowiadające za wychwycenie temp. stabilizacji, jej określenia dla różnych warunków (wsad, wypełnienie, ilość wsadu, moc wsadu) oraz kilku warunków odpowiedzialnych za stabilizacje i kończenie odbioru uniwersalnie dla warunków jw.

Tak po łebku to wygląda ponieważ długo by tu pisać a na to jeszcze za wcześnie, zapraszam do obserwacji tematu a sami zobaczycie, że jest to sensowne i w miarę proste a jednocześnie uniwersalne rozwiązanie. Komputer będzie oczywiście posiadał interfejs www. tak aby z każdego komputera można było podglądać temperatury lub nawet całe urządzenie oraz alarmy, będzie również możliwe zdalne wyłączenie i włączenie urządzenia.

Wstawiam schemat blokowy destylarki po kilku uproszczeniach, rozmieszczenie zaworów oraz sond temperatury, schemat blokowy komputera niedługo się pojawi też po małych modyfikacjach.

Planowany czas rozpoczęcia projektu. 01-02.2013

Zapraszam do zadawania pytań, będzie łatwiej i sensowniej umieszczać informacje które Was interesują.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: Zygmunt »

Od jakiegoś czasu testuje sterowanie kolumną przez Arduino połączone z iPadem, jednak na razie to bardzie e-arc niż rzeczywiście coś bardziej zaawansowanego.

Obrazek

Arduino ma tę zaletę, że dodatkowe czujniki podłącza się i oprogramowuje na zasadzie modułów, więc nawet ja- nie mając wcześniej do czynienia z programowaniem- sobie jakoś powoli z tym radzę. Poza tym jest miliony projektów w Internecie i zawsze można coś podejrzeć. Przydaje się też ktoś, kto się na tym zna i w razie czego pomoże. Na razie kosztowało to sporo czasu, pieniędzy i nerwów, ale ma już kompensację ciśnienia atmosferycznego, możliwość wyboru sondy itp.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: jarek12341 »

Ciekawe rozwiązanie, musisz się jeszcze pobawić i może coś wyjdzie konkretnego. Mój sprzęt też będzie programowany w C#, to jedna najprostszy język programowania dający stabilną pracę programów.
A co dokładnie z tą kompensacją ciśnienia i w jakim celu?
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

Bimbel
50
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 09:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: Bimbel »

Na jakim etapie jest teraz projekt? Super sprawa, życzę powodzenia!
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: ZdroweDomowe »

Kapitalna sprawa, niezmiernie oczekuję opisania Twoich wyników. Jednak mimo wszystko, nigdy żadna "maszyna" nie zastąpi człowieka .


Pozdrawiam

adamiix
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 21:06
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: adamiix »

A myśleliście o Raspberry Pi albo Cubieboard??
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: Zygmunt »

Można, dlaczego nie- pytanie tylko, czy jest sens płacić za samą płytkę 2 albo 3 razy więcej. Jakie funkcjonalności dorzucisz do sterownika na RPi, których nie zrobisz na Arduino?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

adamiix
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 21:06
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: adamiix »

Ale zawsze rozszerza to możliwości o sterowanie przez internet,o odczyt wykresu temp przez internet itd

piotrekrob
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 10 lip 2011, 10:16
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zabrze
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: piotrekrob »

Witam wszystkich
Bardzo fajny projekt. Też o takim myślałem około roku temu i przyszedł właśnie czas realizacji. jarek12341 tak pomyślałem sobie czy nie byłoby możliwe zastosować zamiast dwóch chłodnic VM i LM jednej wspólnej i zaworów rozdzielających i wtedy psota z jeziorka by była
kierowana do schłodzenia lub po przełączeniu zaworów opary psoty też do tej samej chłodnicy w celu bezpośredniego skroplenia. Mam jeszcze prośbę do ciebie o przesłanie twojego projektu w lepszej rozdzielczości bo niestety opisy najmniejszymi literami się zlewają i nie umiem rozczytać.
Pozdrawiam.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: michal278 »

1 chłodnice odradzam. Przedgony zabrudzą. Na vm nie puszczamy przedgonów. Nie wiem jak z andurino, ale atmega ma za mało pamięci, studenci robili na dsach termometr i ledwo że soft upchneli. A bez mikrokontrolera nie da się pod komputery podpiąć dsów?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Odp: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: Zygmunt »

Da sie, po RSie łatwo, po USB już trzeba mikroklocka.
Na Arduino praktycznie cala potrzebna biblioteka do 1-wire jest podawana jako przykładowa i zajmuje baaaaardzo mało miejsca.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: michal278 »

A po rsie da się wyprowadzić sygnał na elektrozawór.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: Zygmunt »

Jasne, pytanie tylko po co? Tak prosty sterownik łatwiej zaprogramować na choćby wspomnianym arduino, niż projektować cały program na PCta- i to w dodatku starego, bo od jakiegoś czasu w nowych płytach głównych w ogóle nie ma RSa... A jeżeli chodzi tylko o kontrolę zaworu zależna od temperatury, to wystarczy i termoregulator.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: michal278 »

Mi cały czas chodzi po głowie kombajn taki. Fakt andurino sporo potrafi z tego co wyczytałem. Ale taki ładny interfejs graficzny, lan plus zapisywanie danych na dysku to byłoby coś. Rs to nie problem są emulatory i zewnętrzne karty.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

buamazur
5
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 2 lis 2012, 20:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Lublin, i okolice
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: buamazur »

http://botland.com.pl/stm32/865-stm32f0 ... overy.html

Ja planuję zrobić to na tej płytce. Z tego co wiem da radę upchać w pamięć obsługę LANu, kilka czujników 1-wire i sterowanie I/O dla chłodzenia, odbioru psoty. Na początek tylko odczyt temperatury i chłodzenie, później sterowanie grzaniem i za pewne na końcu obsługę sieci.

EDIT:
Znalazłem podobną, z serii NUCLEO są w podobnej cenie, ale możliwości moim zdaniem lepsze. Do tego zaadaptować ten moduł ETH http://www.kamami.pl/index.php?ukey=pro ... tID=187711 . Do niego są i biblioteki i przykładowe kody także coś da się sklecić. Na razie konsultuję się ze znajomym programistą także wsparcie mam, mimo, że jestem zielony w temacie.
Teoria bez praktyki martwa a praktyka bez teorii głupia
Awatar użytkownika

urbanmaster
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 3 mar 2015, 09:18
Krótko o sobie: facet lubiący eksperymentować...;)
Ulubiony Alkohol: bimberek, czysta, whisky i takie takie
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 5 razy
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: urbanmaster »

Koledzy i coś wyszło z tego programowania na arduino itp? Podacie jakies przyklady, schematy by inni mogli skorzystać. Planuję sobie zrobic 4punktowy termometr na arduino i tak się zastanawiam czy mam pisac wszystko sam od początku czy da się skorzystac z Waszych doświadczeń.
Jesus turn water into the wine, I turn water into the shine!!

Razor1996
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 17 kwie 2015, 19:01
Podziękował: 14 razy
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: Razor1996 »

Polecam lekturę http://akademia.nettigo.pl/ds18b20/ i do tego łap mojego gotowca: http://wklej.org/id/2770134/
Ogólnie wystarczy ogarnąć ten artykuł o termometrze + jak podłączyć LCD po i2c do arduino (podstawowa znajomość C++mile widziana) - masa informacji na ten temat jest w sieci :D
Ostatnio zmieniony piątek, 22 lip 2016, 04:27 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie w całości postu powyżej niema sensu.

crobe
50
Posty: 68
Rejestracja: niedziela, 21 lut 2016, 19:55
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: crobe »

Po co płacić za konwerter LCD i2c ma dość wolnych pinów po pod zwykły wyświetlacz.
Awatar użytkownika

urbanmaster
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 3 mar 2015, 09:18
Krótko o sobie: facet lubiący eksperymentować...;)
Ulubiony Alkohol: bimberek, czysta, whisky i takie takie
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 5 razy
Re: Komputer destylacyjny - jarek12341

Post autor: urbanmaster »

Ja robię czteropunktowy termometr ze sterowaniem 2 grzałkami + apka na androida do obserwacji procesu z innego pomieszczenia. (Komunikacja bluetooth). Poza tym konwerter i2c do lcd kosztuje dolara. Bez przesady jak sobie można ułatwić życie.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 sie 2016, 10:42 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie znaki!
Jesus turn water into the wine, I turn water into the shine!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”