Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

Chciałbym zrobić wino z wiśni.
Czytam o różnych metodach na uzyskanie moszczu a może coś źle zrozumiałem.
Pierwsze to fermentacja miazgi owocowej a potem odciśniecie soku i dalsza fermentacja.
Druga to zamrożenie owoców wyciśnięcie z nich soku i fermentacja już na soku.
Czy ta druga metoda też jest dobra i jakie ma ewentualne +/- , wydaje się być łatwiejsza bo nie trzeba drylować owoców, i tę właśnie chciałbym zastosować.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Pretender »

Pestki nie są wskazane. Tak czy siak trzeba się ich pozbyć. Mrożenie jest dobre jeśli nie masz mocy przerobowych. Rób pierwszym sposobem. W naszym hobby nie zawsze jest łatwo. Proponuję zapoznać się ze starym forum winiarskim http://old.wino.org.pl/frames/index2.htm i tym przepisem. Dodałbym tylko jeszcze pekto.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Wald »

Mrożenie działa jak pektopol. Ułatwia pozyskanie soku. Wiśnia bez pestek jest doskonała, ale z pestką nabiera swoistego, fajnego smaku i aromatu. Polecam.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: radius »

Również polecam fermentację wiśni z pestkami. Robiłem bez pestek i chociaż jest naprawdę dobre, to brakuje mu tego "czegoś" co dają pestki :) Po roku leżakowania, jest wyśmienite, z charakterem, którego brakuje winku fermentowanemu na soku, bez pestek :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: ta_moko »

Potwierdzam - tylko niedrylowane. Pestki korzystnie wpływają na wino. Pojawia się lekko gorzki, migdałowy smak. To wpływ letrilu czyli witaminy B17, która zawierają właśnie pestki. Sama witamina B17 to połączenie 2 cząsteczek glukozy i 1 cząsteczki benzaldehydu i reszty kwasu cyjanowodorowego (to on nadaje ten specyficzny smaczek). Powszechnie wiadomo, że cyjanki (sole kwasu cyjanowodorowego, potocznie pruskiego) są trujące. Jednak w B17 związana reszta cyjanowodorowa jest nieaktywna i nie oddziałuje negatywnie na tkankę żywą organizmu. Ma za to działanie antyrakowe - ogólnie mówiąc tylko chore komórki zawierają enzym uwalniający cyjanowodór i tym samym same się zabijają. :D Dodam, że nigdy nasi przodkowie wiśni i innych owoców (śliwek) nie drylowali i byli zdrowi. A więc smacznie i zdrowo tylko z pestkami. :ok: Polecam książkę G. Edwarda Griffina pt. "Świat bez raka"
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Zbynek80 »

Ogólnie rzecz biorąc, mrożąc wiśnie i wyciskając sok z owoców chciałem uniknąć drylowania. Bo wycisnąć sok z owoców czy miazgi to i tak muszę. Ale skoro piszecie, że spokojnie mogę zrobić nastaw z owoców z pestkami to tak pewnie zrobię. I to może być 100% pestek ? Tylko w takiej sytuacji przydał by mi się może pektopol a byłem dziś w sklepie po drożdże, pożywkę itp ale pektopolu już nie brałem. Może w tej sytuacji dobrą opcją było by mimo wszystko zmrozić te owoce i po rozmrożeniu z całych owoców zrobić nastaw ? Czy może jednak kupić pekto ? A może odpuścić sobie mrożenie jak i pekto ?
I jeszcze mam małe pytanie co do samej fermentacji, bo nie do końca wnioskuję z opisów. Jeśli miałbym sok z owoców dolewam wody dodaję pirosiarczynu, potem wody z cukrem na koniec drożdże, pożywka i fermentuję.
Jeśli mam owoce ugniatam na miazgę dolewam wody dodaję pirosiarczynu, potem drożdże. Po kilku dniach fermentacji odciskam miazgę, do soku dodaję wody cukru pożywki i fermentuję dalej.
Czy dobrze to zrozumiałem ? Czy coś pomieszałem ? Wzorowałem się tym opisem :
http://old.wino.org.pl/frames/index2.htm (zakładka-ogólne zasady wyrobu wina)
I pojawiają mi się pytania :
Czy dolewana woda w 1 jak i 2 etapie powinna być sumą zalecanej ilości wody z przepisu ?
I czy to bezpieczne takie wyciskanie owoców w trakcie fermentacji (zakażenie)
Po jakim czasie od dodania piro do miazgi mogę zadać drożdże ?
Chcę zrobić według prostego przepisu :
wino 12% - 13%
6,5kg owoców
4,5l wody
1,7kg cukru
3g pożywki
Trochę zakręciłem ale będę wdzięczny za odpowiedzi.
Nie dawno zacząłem z psotą przed chwilą piwo teraz wino, nalewki już mi głowa pęka od natłkoku informacji i chyba nie jestem w stanie wszystkiego wyczytać.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Pretender »

Przepis masz na 10l nastawu, jeśli planujesz inną wielkość przelicz go sobie. W przepisie masz całkowitą ilość wody, którą dodajesz. Także Twoje 1 u 2 to suma. Jeśli lubisz goryczkę rób tak jak koledzy radzą. Jeśli nie to trzymaj się przepisu. Ja polecam pekto, zdecydowanie zwiększa wydajność. Co do wyciskania owoców w trakcie fermentacji, to zachowując względną czystość nic nie powinno się stać.

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Zbynek80 »

Trochę mam zgryz z tymi pestkami i posmakiem goryczki bo właściwie nie wiem jak smakują takie wina z pestkami i bez pestek. W podanym opisie jest aby prowadzić fermentację miazgi 2-4dni więc w tym czasie może by jeszcze nie nabrało tyle goryczki z pestek ? Może dobrą opcją było by zamrożenie owoców wyciśnięcie soku i dodanie do moszczu np 10% pestek dla nadania delikatnej goryczki ?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Pretender »

Jest to jakiś pomysł, dobrze kombinujesz. Ja wczoraj ręcznie pogniotłem ok 60 kg wiśni, dzisiaj drożdże. Zamierzam tak potrzymac 2-3 dni. Goryczka nie wejdzie. Później oddzielę owoce bez odciskania, zaleję wodą z niewielką ilością cukru i na rurki.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Wald »

Zbynek80 pisze: 10% pestek dla nadania delikatnej goryczki ?
To nie jest gorycz jakiej się spodziewasz. Bardziej to przypomina smak migdałów, jak dla mnie nieodzowne w trunkach wiśniowych (chociaż bez pestek również robię). 10% trzymaj do pierwszego obciągu, bezpiecznie, nie będziesz musiał nic grzebać przy nastawie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Zbynek80 »

Mam jeszcze pytanie co do pomiaru BLG moszczu, wyczytałem aby przy pomiarze obniżać blg o 3-4* ze względu na "nie cukry" faktycznie występuje takie coś i tak się robi?
A może dać cukru według przepisu i sprawdzić blg tylko oriętacyjnie.
I jeszcze pytanie co do fermentacji w mieszkaniu mam ok 25-26*C w piwnicy ok 21-22*C czyli pewnie lepsza do fermentacji była by piwnica ?

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Markizpucek »

DLA zainteresowanych stary wpis o ułatwieniu pestkowania wiśni.

"Jeżeli robisz pierwszy raz wino wiśniowe to zrób z poniższego przepisu (razem na czysto da to około 10 litrów wina):
9 kg dojrzałych wiśni
2,4 kg cukru
3,2 litra wody
pożywka winna
pektopol w ilości jak na opakowaniu (wiśnie ładnie puszczają sok i można pektopol pominąć)

Dla mnie podstawą dobrego wina wiśniowego są dojrzałe wręcz przejrzałe owoce.
Podpowiadam jeszcze tylko, że wiśnie mają być bez pestek. Ja ponieważ rocznie przerabiam ok. 100 - 150 kg wiśni to robię to tak:
1)Pojemnik z wiśniami traktuję mieszadłem do zapraw.
2)Przepuszczam pulpę przez sito z takimi oczkami, że pestki i nie rozbite wiśnie zostają.
3)Zawartość sita ponownie traktuję mieszadłem i tak do momentu aż na sicie są same pestki.

Przy nastawianiu wina wiśniowego należy zapewnić do fermentacji początkowej pojemnik o objętości dwa razy większej (w litrach) niż ilość wiśni w kilogramach, ponieważ nastaw mocno się burzy.

Jest to winko pychota. Powodzenia"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z wiśni Z miazgi z Soku ?

Post autor: Wald »

Po zmiażdżeniu owoców używam cedzaka z tworzywa sztucznego, z podłużnymi otworami. Dobrze i łatwo oddziela skórki i pestki. Cały miąższ z sokiem przechodzi do dalszej obróbki. Obrazek
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”