Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Zastosowanie miedzi i jej działanie w procesie polepszania par alkoholu.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy

Post autor: Juliusz »

Mam drugie pytanie odnośnie miedzi. Wypełniam kolumnę blaszkami miedzianymi - takimi esikami.

Sytuacja:

45L dobrze węglowanej wódki 45% gotowane na spirytus. Blaszki z jasno miedzianych stały się matowe, żółtawe. Co się na nich osadza? Czy trzeba je kąpać (ja kąpię w occie potem w sodzie) po każdym gotowaniu. Kąpię je ale chcę wiedzieć czy jest to absolutnie konieczne?

Co się tam dzieje?

Dzięki

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
alembiki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Zygmunt »

A pewien jesteś, że nie grynszpan? Wrzuć je do perhydrolu z solą, powinny być błyszczące po jakiejś godzince.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Kamyki wrzenne.

Post autor: Juliusz »

Tak robię. Pytałem co mogło się wydzielić przygotowaniu? Wódka była już czysta po węglu aktywowanym. Jak wkładałem blaszki do kolumny były jasne i błyszczące i zastanawiam się co było w mieszance, że ściemniały.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Kamyki wrzenne.

Post autor: Zygmunt »

Zapewne siarka- dihydroksosiarczan miedzi tworzy się na powierzchni metalu, jeżeli w środowisku obecna jest siarka. Do tego wysoka temperatura przyspieszyła czas reakcji- i mamy nalot.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Kamyki wrzenne.

Post autor: Juliusz »

;) Taki nalot to jeszcze jakoś wytrzyma. Gorzej z nalotem policji - broń Boże.

Ciekawe zjawisko/doświadczenie:

Robienie tych blaszek oczywiście zajęło mi sporo czasu ale mam dużo blachy z bojlerów/grzejników do wody. Takie miedziowe upchanie ma swoją wartość.

Wystarczyło mi cierpliwości aby zrobić ich tyle by starczyło na 2/3 wypełnienia... Zastartowałem i nie byłem w stanie ustabilizować kolumny na te 78.2-78.3C ani uzyskać mocy wyższej (z refluksu Bokakoba) niż 93% - temperatura stała na 78.7C-78.8C. Nic nie dało się zrobić, zwiększanie grzania, większy refluks - nic.

Myślę, że jest to sprawdzony dowód na to że kolumna musi być wypełniona aż pod głowicę...

Dorobiłem blaszek do pełna - stabilizacja zatrzymała się na 78.3C moc wzrosła do prawie 95%. Mieszankę wygotowało mi tak, że w kotle zostało 0% czyli woda (smakowała jak czysta woda).

Pod koniec, w ciągu jakichś nie więcej niż 15 minut, temperatura zaczęła rosnąć i doszła do ponad 96C i skończyłem.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

jedzul
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 16 paź 2010, 22:58
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: jedzul »

A co by było gdyby jako wypełnienie kolumny dać drobno pocięte rurki miedziane, a nie szklane?
Próbował ktoś ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Zygmunt »

Niejeden próbował- dają radę jako filtr. Tylko o takie wypełnienie trzeba dbać.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Lothar von Luene »

Ja moje spiralki czyszczę dopiero po kilku posiedzeniach. Tak wyglądają po przerobieniu 200 litrów owocówek:
100_2638.JPG
Mam wrażenie ,że nalot na nich jest tłusty (????). W każdym razie lepiej się wytrawiają w kwasie jak je wcześniej "odtłuszczę" czymś alkalicznym. Gotuję je najpierw w wodzie z płynem do mycia naczyń, albo wkładam do zmywarki a dopiero potem do octu. Czasami do roztworów wodorotlenku sodu i kwasu solnego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant

alkotom
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 7 mar 2012, 14:44
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: alkotom »

Czy siarczan miedzi powstający na wypełnieniu miedzianym (katalizatorze) nie przedostaje się w jakiś sposób do gotowego produktu? Wg. karty charakterystyki:

KLASYFIKACJA:
Xn; R22
Xi; R36/38
N; R50-53
Działa szkodliwie po połknięciu. Działa drażniąco na oczy i skórę. Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym..

Nie wiem czy tak bardzo jak sklepowe trunki ale trochę to szkodliwe...

//Edit
Kolejne wątpliwości:
- miedź stosuje się "od zawsze" (np. alembik - jak sądzę używana miedź musi być zawsze zadbana i chemicznie oczyszczona)
- kolumna ma za zadanie nie dopuścić do przedostania się przez nią niczego obcego ale jajcowy smród (związki siarki) czasem przechodzi?!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: lesgo58 »

Postanowiłem sprawdzić w jakim stopniu proces destylacyjny wpływa na sprężynki miedziane.
Próby przeprowadziłem podczas gotowania trzech nastawów cukrowych o tym samym stężeniu 13% - dobrze przefermentowanych i wyklarowanych. Katalizator długości 30cm.
Dla ułatwienia wyjmowania sprężynek po każdym gotowaniu katalizator umieściłem u góry kolumny. Po zrobieniu zdjęć wkładałem je po wymieszaniu z powrotem.
Mieszałem je za każdym razem gdyż w katalizatorze na górze były jaśniejsze od tych na dole. Na dole już po drugim gotowaniu była warstewka sprężynek zupełnie czarnych. I po każdym następnym gotowaniu pogrubiała się.
Na zdjęciach przestawiłem te same sprężynki od świeżo wyczyszczonych aż po sprężynki po trzech gotowaniach. Po drugim gotowaniu sprężynki w 1/3 wypełnienia były już prawie całkiem czarne.
Wnioski jakie można wyciągnąć z tego doświadczenia to to, że nawet do gotowania czystych sklarowanych cukrówek wypadałoby zmieniać, bądż czyścić sprężynki raz na 2 gotowania, gdyż podejrzewam, że po następnych dwóch gotowaniach cały katalizator byłby czarny.
Przy gotowaniu owocówek obowiązkowo - co gotowanie to "nowe" sprężynki.
Ewentualnie jak to robię ja - mam drugi zestaw i po każdym gotowaniu wymieniam na "nowe". "Użyte" wystarczy, że wkładam do butelki z wodą wymieszaną z kwaskiem cytrynowym. Wystarczy kilka godzin i sprężynki wyglądają jak nowe. Po czym zostawiam je w takiej kąpieli do następnego użycia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 kwie 2013, 16:19 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

kosowo
30
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 30 gru 2011, 21:06
Ulubiony Alkohol: Wszystko co dobre.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Północ Polski
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: kosowo »

Podepnę się pod temat.Ja moje wypełnienie miedziane wkładam do garnka,wlewam wodę i dodaję dwie saszetki kwasku cytrynowego.Całość gotuję max 20 minut,po tym zabiegu wypełnienie jest czyste bez jakich kolwiek nalotów.
Pędzę bo nigdzie mi się nie spieszy.......http://www.youtube.com/watch?v=ti6TRIGRN-k

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: wawaldek11 »

Ciekawe czy i jak pociemniałe sprężynki tracą zdolność do reagowania z niechcianymi związkami?
Bo z każdym kolejnym procesem stają się ciemniejsze, ale dalej wchodzą w reakcję - ciemnieją i mimo nalotu spełniają swoją rolę. Czy jest taki moment przełomowy, w którym nie warto korzystać z zabrudzonych sprężynek, bo one już prawie nic nie dają?
Pytam, bo może nie warto tak pedantycznie dbać o czystość miedzi, której w każdym czyszczeniu też ubywa.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

Lesgo
Spróbuj do wypłukanych i zalanych wodą sprężynek nasypać kwasek cytrynowy i zalaćto perhydrolem. 5 do 10 minut i sprężynki gotowe do działania. To w przypadku gdyby się spieszyło.

Za test i chęci ;-)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: lesgo58 »

@pretender
Ja jeszcze do niedawna tak robiłem jak mi podpowiadasz. Ale teraz zmieniając często katalizator wystarczy zanurzyć w kwasku i trzymać tak aż do następnej destylacji. Sprawdzone od roku.
@wawaldek11
Myślę,że istnieje taki moment, kiedy sprężynki tracą swoje właściwości. Wszystko zależy od wielkości katalizatora i rodzaju nastawu. Mnie do takiej procedury zmusił jeden fakt. W zeszłym roku popełniałem mnóstwo owocówek. Nie mając miedzi na zapas nie chciało mi się jej co chwilę czyścić. Po owocówkach jak wiadomo czarnieją o wiele szybciej. Kierując się przeczytanym kiedyś postem, że sprężynki nawet pokryte w sposób dosyć mocny reagują tak samo - no może trochę słabiej- destylowałem po kilka razy na tych samych sprężynkach.
Co się okazało? Dałem próbki moich owocówek do posmakowania kilku niezależnym osobom. Dwoje z nich stwierdziło bardzo delikatny - ale zawsze aromat i posmak siarki...I to mnie przekonało do procedury czyszczenia i konserwacji, którą teraz stosuję.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

Lesgo
Jak dorobię się ;-) drugiego wsadu do deflegamtora mojego to zacznę robić wg twoich rad. Jak na razie mam tylko jeden wsad z Cu i zawsze czyszczę go po każdym koncercie, tak jak ty robisz. Niekiedy również udaje mi się dwa razy pod rząd koncertować, muszę korzystać z możliwości...
Zapytam jeszcze - faktycznie wystarcza tylko kwasek? Wcześniej po jednym graniu w moim przypadku kwasek nie pomagał, NaOH również. Dopiero połączenie kwasku i perhydrolu dało zadowalający efekt :grin:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: lesgo58 »

Faktycznie nie uściśliłem. Myk tylko z kwaskiem daje radę tylko po cukrówkach. Już po owocówkach jest gorzej. Najpierw traktuję z kwaskiem i małą łyżeczką perhydrolu. A po pół godzinie przekładam ( nawet jak nie jest idealnie czysta) do butelki wypełnionej tylko wodą z kwaskiem. Czas robi swoje. Jak potrzebuję następnym razem - jest jak nowa. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

No no, ja zakochałem się w owocówkach. Sam kwasek niestety nie daje rady. :piwo:
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: wiking »

Panowie co wy za bzdury piszecie, że sprężynki macie po czyszczeniu jak nowe. przyznajcie się w końcu przez ile czasu tak wyglądają, godzinę dwie? podejrzewam, że po upływie tego czasu wszystkie czarnieją a to, że ktoś je trzyma w roztworze kwasku, to tylko na złość sobie robi ponieważ wtedy miedź się utlenia i z czasem ich, czyli sprężynek ubywa. ja miałem spory nadmiar, a po dwóch latach mam już braki. Sposobów na czyszczenie miedzi jest wiele, ale owa miedź po czyszczeniu sama pokrywa się warstwą ochronną i tak można w koło czyścić i czyścić. ja polecam czyszczenie przed samą robotą.

Pisz staranniej.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

Od razu bzdury, Wikingu. Po koncercie wyciągam mocno ciemne sprężynki. Wyciągam albo i nie. Dalej. Do słoika i płukanie w ciepłej wodzie. Teraz trochę kwasku i perhydrolu. Miedź jak mowa, w kolorze miedzi znaczy. I teraz jak koncertuję dalej to do rury. Jeśli nie to słoik z wodą. Nie ciemnieją, a przynajmniej nie zaobserwowałem tego. Przy najbliższym czyszczeniu zrobię fotki

papo
200
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 19 lut 2012, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: papo »

Ja mam to samo, po płukaniu i suszeniu wszystkie ciemno brązowe.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: olo 69 »

Po destylacji owocówek, wypełnienie miedziane jeszcze nie wygląda tragicznie i czyści się dosyć ładnie. Ale po destylacji zbożówek sam kwasek plus woda nic nie pomagają. Trzeba dodać perhydrolu. Następnie dopiero dobrze wypłukać i dodać wody i kwasku.

I tak jak wspomniał lesgo58, ja też swoje sprężynki miedziane przechowuję cały czas w wodzie z dodatkiem kwasku i wyglądają rzeczywiście jak nowe.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

Papo
Nie susz, przechowuj w samej wodzie. Kwasek też już nie jest potrzebny.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: szfagir »

Ja ostatnio modernizuje kolumnę i do jednego modułu kolumny wsypałem przygotowane sprężynki miedziane. Dzisiaj przyszły do mnie kolejne sprężynki do kolejnego modułu. Z ciekawości zaglądam do starego modułu na którym jeszcze nie grałem a tu psikus - sprężynki pociemniały. Teraz wszystkie razem wylądowały w płynie do naczyń, a potem będzie kąpiel octowa i kwasek cytrynowy. Mam nadzieję, że zejdzie to wszystko. Powiedzcie mi proszę czy po myciu w occie a następnie w kwasku mam je jeszcze płukać wodą albo na instrumencie przedestylować samą wodę, czy mogę zasypać kolumnę i od kopa zacząć grę z jabłuszkami? Nie chciałbym, żeby do destylatu jabłkowego dostał się smak cytryny albo octu...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: radius »

Nie czyść miedzi octem :!: Wystarczy kwasek cytrynowy i woda utleniona a pięknie je "odnowisz". Potem przepłukaj czystą wodą i pakuj do kolumny :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: szfagir »

To teraz po detergencie mam ja wymyc i zalac kwaskiem cytrynowym i woda utleniona razem czy zalewanie mam zrobic osobne dla kwasku i utlenionej? Czy potem wystarczy konserwacja w kwasku, czy tez mam byc przygotowany na wode utleniona? Bede miał łącznie ok 1,5kg sprezynek. Ile tej wody utlenionej szykować, a ike kwasku?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: radius »

Na litr dość ciepłej wody daj dwie łyżki kwasku i 50 ml wody utlenionej. Już po kilkunastu minutach będziesz widział efekty :ok: Taką kąpiel powtarzaj co 3-4 procesy. To w zupełności wystarczy :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: szfagir »

Dzięki. Tylko zastanawia mnie dlaczego producent sprężynek w swojej paczce zawarł info o myciu detergentem, gotowaniu w wodzie z octem w stosunku 1:1 a następnie dopiero kwasek. Jaki ma wpływ ocet na miedz??
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: radius »

A taki http://alkohole-domowe.com/forum/post74239.html#p74239
Po trawieniu octem należałoby sprężynki dobrze wypłukać i zneutralizować powierzchnie zasadą ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: szfagir »

Okej:) Moja wiedza została zaspokojona:)
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: szfagir »

Mam jeszcze jedno pytanko. Kupowałem sprężynki z różnych źródeł, z czego jedne umyłem, potrzymałem w kwasku, opłukałem i zasypałem kolumnę. Bez destylacji po ok dwóch tygodniach były "brudne". Po zakupie drugiej partii postanowiłem, że wszystkie sprężynki razem umyję. Potem wszystko poszło jak z porad radiusa i dzisiaj po wypukaniu w czystej wodzie wsadziłem sprężynki do słoja z czystą wodą, żeby nie czerniały, a tu psikus. Patrzę przed chwilką do słoja (z wodą) i... wcześniejsze sprężynki wyraźnie odróżniają się kolorem od nowych (są ciemniejsze), mimo że po zabiegu z wodą utleniona i kwaskiem wszystkie sprężynki miały ten sam kolor. Czy możliwe ze ta jedna partia jest jakaś oszukana??
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: olo 69 »

Do słoja z wodą i sprężynkami wsyp łyżeczkę kwasku i tak przechowuj. Po niedługim czasie zrobią się identyczne, no może prawie identyczne. Po kolejnym procesie i przechowywaniu w wodzie z kwaskiem będą idealnie takie same.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

wiking pisze:Panowie co wy za bzdury piszecie, że sprężynki macie po czyszczeniu jak nowe. przyznajcie się w końcu przez ile czasu tak wyglądają, godzinę dwie? podejrzewam, że po upływie tego czasu wszystkie czarnieją a to, że ktoś je trzyma w roztworze kwasku, to tylko na złość sobie robi ponieważ wtedy miedź się utlenia i z czasem ich, czyli sprężynek ubywa. ja miałem spory nadmiar, a po dwóch latach mam już braki. Sposobów na czyszczenie miedzi jest wiele, ale owa miedź po czyszczeniu sama pokrywa się warstwą ochronną i tak można w koło czyścić i czyścić. ja polecam czyszczenie przed samą robotą.

Wikingu, dzisiaj przy czyszczeniu wypełnienia Cu zrobiłem specjalnie zdjęcie dla Ciebie przed i po. Teraz miedź leżakuje w czystej wodzie do następnego koncertu.Obrazek
ObrazekObrazek

Miedź potraktowana kwaskiem oraz perhydrolem w niewielkich ilościach, tak na oko. Następnie kiedy kolor przeszedł z niebieskiego w zielony i burza uspokoiła się wypłukałem wypełnienie i włala ;-)

pabloxprt
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 15:33
Podziękował: 1 raz
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: pabloxprt »

Koledzy ja chciałem zaprezentować moje wypełnienie miedziane z amphora society. Na tym wypełnieniu grałem jakieś 10 razy. Za kazdym razem był to nastaw cukrowy.
Obrazek
Muszę przyznać że starałem sie wyczyścić je w wodzie z kwaskiem cytrynowym ale nie daje rady. Woda jest zielona ale czerń nie znika.
Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: szfagir »

To dodaj jeszcze wody utlenionej do rozpuszczonego kwasku i powinno być git:-)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

marcin16
50
Posty: 90
Rejestracja: piątek, 18 paź 2013, 07:36
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: marcin16 »

Ja po każdym graniu wlewam ok 1 l wody gorącej w sprężyny (identyczne jak Kolegi Pretender) łyżka kwasku cytrynowego chwilę czekam i dodaję 50ml wody utlenionej, czekam ok 2 godz, płukam i zalewam wodą wsypuję łyżkę kwasku cytrynowego i może to leżeć i pół roku albo i dłużej i będzie jak nowe.
Sprawdzone pozdrawiam.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: olo 69 »

Ja robię identycznie, z tym, że do końcowego roztworu daję tylko płaską łyżeczkę kwasku na 2 litry wody.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

Post autor: Pretender »

Olo, mam dejavu ;D już gdzieś to czytałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Katalizatory miedziane”