Wino ryżowe z aronnią łączył ktoś ?

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: Anubis »

Witam

Mam 4 kg aronii i chciałbym zrobić z tego wino, wiem że to zbyt mało jak na baniak 25 L więc wpadłem na pomysł aby tą aronię z czymś połączyć.
Czy stosując ryż ( i rodzynki) jako wypełniacz do nastawu nie wyjdzie coś paskudnego ? :)

Poprzednio robiłem wino z róźy, też miałem za mało owoców bo zaledwie 4 Kg ale za miast odzielać owoce od właściwego wina po 2-3 tygodniach, potrzymałem wszystko 7 tygodni aż do zakończenia fermentacji. Wino próbowałem jest na prawdę super !
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wino ryżowe z aronnią łączył ktoś ?

Post autor: pokrec »

Możesz łączyć, co chcesz z czym chcesz. Co do smaku, wydaje mi się, że może być pijalne.
A owoce dzikiej róży fermentuje się w miazdze do końca burzliwej fermentacji, więc tu nie ma problemu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wino ryżowe z aronnią łączył ktoś ?

Post autor: Anubis »

Zrobiłem, odezwę się za 3 miesiące :)
Owoce były mrożone przez 3 tygodnie, dziś po odmrożeniu mocno wszystko rozgniotłem aby wydobyć sok i aromat, nastaw ma silnie fioletowy kolor, dałem syrop z 400 gram rozdrobnionych rodzynek i może z 50 gram żurawiny bo akurat znalazłem, zobaczymymy co wyjdzie..
Wygląda na to że wystarczy potrzymać owoce dłużej niz 3 tygodnie aby wino było tak aromatyczne jak wino z owoców w większej ilości ale odcedanej po 3 tygodniach jak to ma miejsce w przepisach.

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wino ryżowe z aronnią łączył ktoś ?

Post autor: Anubis »

Na chwilę obecną wino nadal nie jest zlane, pracuje. Dodałem ok 2 tygodnie temu łyżeczkę piołunu ( nie miałem liści wiśni ).
Wino jest całkiem smaczne, przypomina lekko tanie wina węgierskie ;) mniej wali "burakiem".
Expryment z ryżem chyba się udał.

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wino ryżowe z aronnią łączył ktoś ?

Post autor: Anubis »

Moje wino nadal nie zakorkowane, 2 razy zlewałem je z nad osadu, jest klarowne ale nadal trwa cicha fermentacja ( czasem idzie bulka z rurki fermentacyjnej).
Smak dużo się poprawił, jest na prawne smaczne, ma przyjemny lekko cierpkawy i wytrawny charakter, przypomina wytrawne wina czerwone, ma swoją głębię, ciekawy zapach i kolor przypominający Porto, jest też dosyć mocne, grzeje w gardle jedno z lepszych jak na razie jakie udało mi się zrobić :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”